To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


dopasowanie plecaka
#1
czy jest dobrze, zeby duży plecak bardziej przylegał do pleców? slyszałam, ze plecaki Campusa nie sa zbyt wygodne w noszeniu... Szukam plecaka ok 75l. Znalazłam odpowiadający mi model z firmy F7, ROCK75 w cenie 229zł. Ale poźniej znalazłam tez plecak z Campusa, model nazywał się chyba Horran 75, kosztował 329 zł. ma duzo kieszeni, pokrowiec przeciwdeszczowy wbudowany i kieszen, której po odpięciu mozna uzywac jako plecaczka. Moje wątpliwości budzi jednak bardzo mała powierzchnia styku z plecami (tylko w pasie lędźwiowym i w miejscu zamontownia szelek). Nie umiem go jednak znaleźć na stronie producenta ani nigdzie na necie. Czy ktoś zna ten model albo ma doświadczenia z Campusem (lub z F7)?
-------------------------------------------
Jagoda

Odpowiedz
#2
Mniejsza powierzchnia styku z plecami = lepsza wentylacja i bardziej sucha koszulka.
Dla Jagody oraz innych mających z tym tematem problem proponuję lekturę:
http://www.janysport.com.pl/htm/index1.htm
http://www.janysport.com.pl/htm/index1.htm
http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

Odpowiedz
#3
przeklej sie tutaj i poczytaj:P
https://ngt.pl/thread-343.html
-------------------------------------------
Odi profanum vulgus...

Odpowiedz
#4
nie no, nie skazujmy ludzi na cyztanie 104 stron, bo odpowiedź jest prosta - UNIKAJ firm f7 i Campus JAK OGNIA. lepiej w tej cenie poszukać niższych modeli z HiMountain albo Wolfganga <choć nie wiem, czy wolfgang sie zmieści w 330 zł> a co do przylegania plecaka - najlepiej żebyś go przymierzył pod obciążeniem., z jednej strony mniejsze przyleganie = lepsza wnetylacja, zaś z drugiej - nie może być tak żeby plecak cię ciągnął do tyłu albo wymuszał przy noszeniu jakąś nienaturalną pozycję (a akurat w tych dwu firmach jest to nader możliwe)

Odpowiedz
#5
zgadzam sie z ludziem - jeśli zobaczysz gdziekolwiek cokolwiek tych firm (f7 i campus) - odwróc sie i wyjdź z tego miejsca;p
a co do plecaków - moze poszukaj jakiegos Woodpeckera na allegro? aczkolwiek w nim na pewno bedziesz miała przyległe wszystko do pleców:P no albo w podobnej kategorii cenowej o ile sie nie myle sa niektore plecaki Vaude ( ale nie wiem czy są w takim duzym litrazu - tak czy owak - radziłbym kupić coś koło 60l!)

Odpowiedz
#6
w HM mają woodpeckera IV na qyprzedaży za 379, to na pewno dobry zakup jest....
a Fjord oferuje znowuż:
http://e-horyzont.pl/site/?mod=offers&kat=6&prod=2341

Odpowiedz
#7
No dobra ale czy plecak przylegając ścilślej do pleców nie robi sie ogółnie bardziej stabilny? A to jest chyba ważne - oczywiście zeleży od tego gdzie sie chodzi z takim plecakiem.
-------------------------------------------
...

Odpowiedz
#8
Dokładnie, prawidłowo dopasowany powinien mieć krzywiznę pleców, a nie pokraczne S gięte na beczce. Od wentylacji są jeszcze te wszystkie gąbki, siateczki i kanały

Odpowiedz
#9
Dobrze dopasowany i zapakowany plecak, niedotykajac do plecow, bedzie ciut oddalony od wiekszosci plecow (nie mowie o szkolnych plecakach ~20- ~30L). Od stabilizacji sa pasy przy pasie biodrowym, ramiona oraz pasy przy ramionach.
-------------------------------------------
A w mojej glowie, slonc milionami....

Odpowiedz
#10
Przenoszę tu moje pytania z wątku ''plecaki'', bo chciałbym uszczegółowić rozmowę już nie o plecakach, ale o ich dopasowaniu.

Arni w tamtym wątku napisał o dopasowywaniu stelaża do pleców. Na czym to polega? Czy mogę te rurki powyginać w sklepie, żeby przymierzyć plecak? A czy później podczas użytkowania również mogę je sobie dowolnie wyginać?

A jak wyginać? Jakieś podpowiedzi? Jakoś nie wiem do czego mam je wyginać, o ile mam w miarę normalne plecy. Gdybym miał jakieś skoliozy, ostroporozy czy menopauzy to rozumiem, ale tak oględnie na czym polega do dopasowywanie do w miarę normalnych pleców?

No i ja naprawdę nie mam doświadczenia w noszeniu plecaków z dobrym system nośnym to nawet i 3h chodząc po sklepie z obciążeniem nie potrafiłbym chyba stwierdzić różnic...tak mi się wydaje. Prócz podstawowych może, że tu coś obciera, a tam wystaje :P Jakie rady dla laika? :)

Odpowiedz
#11
ma nic cię nie uciskać, nie boleć i nie uwierać. masz mieć w miarę swobodny zakres ruchów w plecaku.

Odpowiedz
#12
RedBull,
dopasowanie stelaża polega na takim dogięciu jego płaskowników aby dokładnie odzwierciedlały kształt twoich pleców. Aby to zrobić trzeba wyjąć listwy i metodą prób i błędów doginać płaskowniki przykładając je do pleców w miejscach, gdzie później będą się znajdowały w plecaku.
Jak sam to zrobisz to stwierdzisz, że krzywizny firmowe to można o kant h... rozbić ale nie dziwię się bo nie da się zrobić krzywizn tak by pasowały do wszystkich pleców. To, że nie masz jakiejś skoliozy czy innych problemów jeszcze o niczym nie świadczy, firmowe krzywizny wcale nie muszą na ciebie pasować.

Czy w ten sposób da się dogiąć te wszystkie nowoczesne stelaże z rurek i włókien? pewnie nie ale tradycyjne z dwóch aluminiowych płaskowników jak najbardziej tak. Oczywiście w sklepie nikt pewnie na takie manewry ci nie pozwoli ale w domu możesz wszystko i kupując dobry plecak taki zabieg na wstepie powinno sie przeprowadzić.

Odpowiedz
#13
Redbull,
Fajnie by było gdybys nastepny post zaczął od... byłem w sklepie, mierzyłem ten a ten plecak, to a to mi się podoba a to nie, ale co doradzacie.
Bo tak o systemach nośnych możemy sobie godzinami rozmawiać. Idź do sklepu, poproś coby Ci obciążyli plecak, i zobaczysz. Nie chodzi tu o mierzenie każdego systemu nośnego, choć to by było idealne.
Ja mam dwa plecaki, oba inne systemy (Sololight II i 3DM+) i oba są wygodne i niewygodne. Jak zmieniam z jednego na drugi to przez pewien czas czuje dyskomfort potem plecy się przyzwyczajają.
Piszesz że jesteś raczej szczupły (dobrze wywnioskowałem?), niestety na osobie szczupłej plecak będzie lezał inaczej niż na innej (mniej amortyzującego ciałka) wiec musisz to poniekąd obczaić sam.
Zdążyło mi się nosić plecak akacji (salewę) dla której to salewowski system nośny jest superwygodny. Ja sie pod tym katuje.
Poza tym nie zadręczaj się pt kurcze a ten ma lepszy a ten gorszy i muszę mieć ten najwygodniejszy. Bo nigdy plecaka nie kupisz.
Pozdr

Jezeli alustelaze się dopasowuja do pleców to sadząc po stelarzach mam plecy quasimoda :D
-------------------------------------------
...bobki...

Odpowiedz
#14
RedBull

Prawidłowo można dopasować tylko plecak załadowany!!!
Poluzuj wszystkie taśmy. Kolejność, w której dociągamy taśmy plecaka jest ważna. Zaczynamy od zapięcia pasa biodrowego, następnie regulujemy pasy nośne (szelki) a na końcu taśmy stabilizacyjne barkowe (odciąg szelki) i biodrowe (odciąg pasa biodrowego)

1. Środek (szerokości) pasa biodrowego powinno się umiejscowić mniej więcej na na środku kości biodrowych i solidnie dociągnąć za pomocą dwustronnej klamry centralnej.
2. Następnie wyreguluj support systemu nośnego tak by jego środek przypadał na dolne końce łopatek i lekko dociągnij pasy nośne szelek.
3. Dociągnij taśmy stabilizacyjne,uprzednio przesuwając ich punkt mocowania do szczytu ramion, tak by plecak ściśle przylegał do pleców. Długość pleców jest prawidłowo dobrana jeśli kąt jaki tworzą taśmy stabilizacyjne szelek w stosunku do linii poziomej mieści sie między 10-50 stopni. Jeśli kat ten jest mniejszy należy zwiększyć długość pleców. Jeśli natomiast jest większy niż 50 stopni należy zmniejszyć długość pleców. Upewnij się czy pasy nośne ściśle przylegają do ramion i pleców.
4.Dociągnij taśmy stabilizujące pasa biodrowego.
We wszystkich plecakach kolorem szarym oznaczono taśmy służące do szybkiej regulacji plecaka, nie bój sie nimi manewrować w czasie marszu, eksperymentuj, dzięki temu podejścia i zejścia będą dla ciebie dużo wygodniejsze.

Pas Piersiowy
Przesuwny pas piersiowy stabilizuje ładunek i zabezpiecza plecak przed zsuwaniem się pasów nośnych (szelek) podczas jazdy na nartach czy wspinaczki. Wszystkie nasze plecaki posiadające pas piersiowy mają, dla twojego bezpieczeństwa, wbudowany gwizdek alarmowy. Pajak Ma w swojej ofercie uniwersalny pas piersiowy link ze specjalnymi klamrami, które umożliwiają jego instalacje w prawie każdym plecaku.

Sposób Pakowania-zalecenia
Poprawne rozmieszczenie bagażu gwarantuje zachowanie sił przez dłuższy czas.
Generalnie staraj sie pakować plecak tak by środek ciężkości znajdował się jak najbliżej pleców i na wysokości końców łopatek. Rozwiązanie takie pozwoli ci zachować wyprostowaną sylwetkę (milej jest podczas marszu podziwiać krajobrazy niż ścieżkę i czubki butów) i jest idealne do trekingu.
Podczas wspinaczki lub jazdy na nartach przesuń środek ciężkości bliżej bioder dzięki czemu uzyskasz większa stabilność i pewność poruszania się.
Aby ograniczyć kołysanie plecaka na boki ściśnij ładunek bocznymi trokami kompresyjnymi. W trudnym terenie, przy bardzo stromych podejściach zapnij pas biodrowy nieco wyżej aby zapewnić większą swobodę nóg w stawach biodrowych. Zaciągnij mocniej pasy nośne i ich odciągi by przybliżyć plecak do siebie i pomóc go ustabilizować. Podczas schodzenia by odciążyć pracę nóg poluzuj odciągi pasa biodrowego.
Maszerując po płaskim terenie wskazane jest by co najmniej 70% masy plecaka przenoszone było na biodra, pasy nośne można wtedy nieco poluzować.
Podczas długotrwałego marszu przenoś co jakiś czas siłę nacisku na przemian z ramion na biodra (luzuj i dociągaj na przemian pasy, pas biodrowy nośne i ich odciągi). Zapobiega to zatrzymywaniu krążenia krwi i pozwala zachować siły i lepsza kondycje psychiczną (co ma kolosalne znaczenia dla np. odczuwania temperatur. Link śpiwory) przez dłuższy czas.

Sposób formowania stelaża
Specjalnie utwardzane płaskowniki aluminiowe są wstępnie formowane przed montażem plecaka. Możliwe jest jednak uformowanie ich według indywidualnych potrzeb. W tym celu należy wyjąc stelaż z prowadnic w plecaku i wyginając dopasować go do profilu pleców.
-------------------------------------------
sasq.... latający sasq....

Odpowiedz
#15
No to uzbrojony w te rady spokojnie już mogę iść do sklepu i będę wiedział jak przymierzać. Przymierzałem póki co tylko Salewę Capehorn i Wisporta Ventusa, ale nie bardzo wiedziałem co, jak i o ile powinno się regulować. Także dzięki Wam, a szczególnie sasq za instrukcje (nota bene dziwi mnie, że podobnych rad nie udało mi się znaleźć na stronach producentów plecaków).

I jeszcze tylko małe dopytanie: a co z odciążaniem barków poprzez mocniejsze zaciskanie pasa piersiowego i przenoszeniem części ciężaru na mostek? Rozwiązanie to mi pasowało podczas jednodniowych wycieczek górskich (przypominam: mam słabe barki)

No i kolejna opcja odciążenia: kijki? Nie chodziłem nigdy z nimi, ale czy również odciążą bardzo barki?

No i ostatnie pytanie, które powinno się znaleźć w wątku ''plecaki'', ale tylko jedno i tylko o jedną odpowiedź proszę.
A skierowane do sasq:

Jaki plecak z oferty Pająka mi proponujesz? (przypominam: nie musi być mocny - stawiam na wagę, słabe barki - potrzeba mi dobrego systemu nośnego, zwłaszcza że planuję iść na pielgrzymkę do Santiago przez 30 dni z całym dobytkiem. Rozmiar? Sprzęt sobie dobry, mały i lekki kompletuję także widzę ''na oko'' że i w plecaki 30-50 L bym się spakował (ciężar na plecach max 25kg, ale sądzę, że uda się nawet do 10-15 kg zjechać i taki 80L plecak to za dużo...ALE...wyprawa do Santaigo to jednorazowa akcja, a co roku jeżdżę w góry i fajnie by było mieć plecak ciut większy taki żebym mógł spokojnie spakować cały sprzęt <<do santiago wiadomo, nie biorę wszystkiego, żeby było jak najlżej>>, ideałem wydaje mi się coś z przedziału 55-70 i najlepiej jeszcze z możliwością sporej kompresji plecaka)

@Warzyn - tak, tak - ja wybrzydzam i ''zadręczam się'', ale...urodziny ma się raz w roku, a sprzęt kupuję tak, żeby robić to raz na 5-10 lat :P Więc i wybór dokładny musi i samo podejmowanie wyboru to dla mnie coś jak...święto XD

Odpowiedz
#16
No co ty gadasz? sasq wkleił właśnie takie porady ze stron producentów. Na górze strony masz przykładowe linki. Czytaj chłopie i używaj google i opcji szukaj na NGT. O tym wszystkim co pytasz już było i tam zadawaj te cząstkowe pytania.
Powodzenia:-)

Odpowiedz
#17
Fakt wkleiłem to co pisaliśmy dla Pajaka :-)

Red Bull plecak to bardzo bardzo indywidualna kwesta najpier w sie zastanów nad tym:
duzo bajerów (często funkcjonalnych) czy maksymalna prostota?
system nośny w pełni regulowany czy nieregulowany?
plecak lekki czy wytrzymały?
etc...
ja akurat gustuje ostatnie w ultraprostuch bardzo lekkich a mało wytrzymałych workach (prototyp DXC3) kumpel ubustwia Ha negeva znajomy jest wyznawcą rovck'n'ice inny znajomy toleruje tylko Kalahari a itak chce żeby był prostszy jeszcze....
-------------------------------------------
sasq.... latający sasq....

Odpowiedz
#18
Mój błąd! Po prostu póki co nie szukałem za specjalnie tego na stronach, a łaziłem sporo i nie rzuciło mi się nigdzie w oczy. Teraz już widzę. :P

Sasq - no właśnie starałem się jak najbardziej Ci opisać w czym gustuję i mam podobne zdanie jak Ty. Prostota, lekkość, system nie wiem bo się nie znam, wytrzymałość może nie aż tak, że mała, ale może być ograniczona.

A do czego ma być używany już pisałem.

Odpowiedz
#19
witam,
czy może mi ktos pomóc i odpowiedziec na pytanie na co powinnam zwracać uwagę, jesli chodzi o dopasowanie pasa biodrowego przy zakupie plecaka? Mam do wyboru 2 opcje firmy 4F McKinley 75 i Kalahari 90. Jeden z nich ma dłuższą usztywniana część pasa, drugi krótszą, nie wiem, czy przy noszeniu któryś nich nie będzie mnie ''bódł'' przez niedopasowanie a ciężko naprawdę mi wymyślic na co powinnam zwracać uwagę...

http://www.tksport.pl/product-pol-498-Pl...Sport-Perf ormance.html

http://www.tksport.pl/product-pol-495-Pl...Sport-Perf omance.html

Odpowiedz
#20
wez ten z dłuższą usztywnioną częścią.
Najlepiej załaduj sobie plecak ciężkimi rzeczami ubierz i wyreguluj zgodnie z zasadami (masz to opisane w moim poście w połowie tej strony) i sprawdź który z tych pasów bardziej opiera sie na biodrach.
Niestety bez macania tych pasów wiecej ci niemogę powiedzieć

Bardzo dużo czynników ma znaczenie:
-układ warstw pasie
-rodzaj materiałów w tych warstwach
-cicia i kształt każdego z poszczególnych elementów
-kierunki i sposób prowadzenia taśm odciągów
-sposób połączenia pasa z plecakiem
-sposób usztywnienia pleców

co ciekawe nie ma rozwiazania najlepszego to coś jak skrzynia biegów i silnik w samochodzie każda skrzynia jest projektowana do danego silnika
Tak samo w plecakach każde zalożenie konstrukcyjne jednego elementu systemu nażuca kształt i forme pozostałych jego części.

Samych metod łaczenia pasa biodrowego z reszta plecaka można by wyodrębnić z 6-7 rodzajów a istnieja jeszcze ich hybrydy


ToNiewiem jak ten drugi ale rozwiazanie z Kalahari było ćwieczone przez Gregory, Vaude i Alpinus-a jeszcze w latach 90 i niezdało niestety egzaminu (chodzi o odciąg poprowadzony od pasa biodrowego w górę plecaka)
---
Edytowany: 2008-08-11 21:23:52

Odpowiedz


Skocz do: