To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Czy to oryginał?-Przeczytaj zanim zapytasz!
#1
Zanim zadasz pytanie w wątku:
autentyk czy podróba?

http://tiny.pl/hkpt6

PRZECZYTAJ poniższe:


Ponieważ wielokrotnie powtarzają się prośby o ocenienie oryginalności produktu wystawionego na serwisach aukcyjnych, a nużące jest udzielanie non-stop tej samej odpowiedzi pomyślałem sobie, że warto stworzyć małe kompendium wiedzy/mini-poradnik dla korzystających z tych serwisów, który pomoże im w samodzielnej ocenie wystawionego produktu. Zaznaczam, ze to, co piszę odnosi się główne do odzieży górskiej: wszelkich tych windstopperów kurtek z gore, soft shelli itp.

Podstawowa zasada:
Serwisy aukcyjne są miejscem, w którym sprzedaje się kosmiczna ilość podrobionych produktów znanych marek turystycznych. Spokojnie można założyć, że 99% wystawionych tam produktów to kopie. W związku z tym, jeśli masz jakąkolwiek, choćby najmniejszą wątpliwość, co do oryginalności zakupu zrezygnuj z niego. Szkoda wyrzucać ciężko zarobione pieniądze na bezwartościową szmatę.

Podrabia się zarówno konkretne modele, odwzorowując je w najdrobniejszych szczegółach, jak i tworzy się wariacje na temat; tworzy się model, który nie odwzorowuje konkretnego modelu, ale jest swobodną i radosną twórczością krawca artysty. Czasami można zauważyć ten sam modele, ale z logo dwóch różnych firm. Raz dana kurtka jest produktem Mountain Hardwear, a innym razem dajemy inne logo i mamy TNF.

Produkt, jaki nie odzwierciedla istniejącego modelu jest dość łatwy do rozpoznania, wystarczy przejrzeć ofertę czy katalogi danej firmy by zorientować się, ze nigdy czegoś takiego nie było w jej ofercie.

Typowa podróbka konkretnego modelu robiona jest tak by przekonać potencjalnego odbiorcę, ze jest oryginałem. Ma nazwę firmy na każdym zamku i zameczku. Metki z instrukcjami prania są we (albo prawie we) właściwym miejscu. Logo i inne napisy nadrukowane/naszyte z reguły są tam gdzie pojawiają się one na oryginalnym produkcie (albo prawie tam gdzie powinny być). Układ kieszeni, krój jest też ściągnięty z oryginalnego modelu. Z reguły dokładne porównanie zdjęć z aukcji ze zdjęciami ze sklepów internetowych sprzedających prawdziwe produkty pozwala szybko i dość łatwo wychwycić pewne drobne, ale znaczące różnice: Np. w kroju, umieszczeniu kieszeni, metek, napisów na kurtce, rzepów, rodzaju użytych zamków, wykończeniu mankietów, kołnierza etc.

Przy oglądaniu modelu wystawionego na aukcjach trzeba szczególną uwagę zwracać na metki. Pomimo tego, ze zdają się one najłatwiejszym elementem do podrobienia właśnie w nich występuje najwięcej pomyłek. Po pierwsze są one rozmieszczane inaczej niż w oryginale. Po drugie pojawiają się w nich błędy ortograficzne. Po trzecie brakuje na nich często pewnych specyficznych elementów zamieszczanych przez producenta, np. kodu używanego przez TNF dla oznaczenia konkretnego modelu.

Kolejną rzeczą, dzięki której można łatwo i szybko wyłapać podróbkę są papierowe/kartonowe metki przy produktach. Mimo, że wydaje się to aż tak oczywiste, że głupie to wystawiający aukcje często nie zwracają uwagi na różnice pomiędzy napisami na dowieszanych metkach a napisami na kurtce. I dowieszają np. metki Gore XCR do kurtki z napisem hyvent& na rękawie, czy np. metki WB 400 do bluzy z napisem windstopper.

Należy także zwrócić uwagę na jakość napisów na modelu na aukcji. Oczywiście i w oryginalnych produktach zdarzają się krzywe literki czy inne małe niedoskonałości, ale należy to do wyjątków. Jeśli na zdjęciu widzisz niezdarnie zrobiony napis typu windstopper czy gore, czy cokolwiek innego wzbudzającego twoje wątpliwości, wtedy patrz na górę artykułu i przypomnij sobie podstawową zasadę.

Twoje wątpliwości powinna wzbudzić natychmiast także duża liczba produktów wystawianych przez tego samego sprzedawcę, albo takich samych produktów wystawianych przez innych sprzedawców. Mało prawdopodobny jest taki radosny wyciek całej partii windstopperów z magazynów jakieś firmy.

Sprzedawcy podróbek często próbują jakoś uzasadnić oryginalność swoich modeli. Piszą coś o tym, że jest to jedyny oryginalny produkt w przeciwieństwie do całej reszty, zapewniają w mailach, że pochodzą one bezpośrednio od chińskiego producenta, dlatego są tak tanie, dyskretnie sugerują, że jest to lewa nadprodukcja robiona po godzinach w fabryce itp. itd. Wszystko to bzdury mające na celu przekonanie Cię do wydania pieniędzy. Niektórzy sprzedawcy próbują też sugerować, ze i owszem ich towar nie jest do końca oryginalny, ale robiony z pełnowartościowych materiałów. Jeżeli za taki materiał można uznać folie podklejaną pomiędzy warstwy polara by stał się on windstopperem, albo produkowanie softshella przez użycie kleju typu butapren do połączenia kiepskiej jakości poliestru z jeszcze gorszym polarkiem to wszystko chyba można uznać za wartościowy materiał

Same serwisy aukcyjne nie są zainteresowane reagowaniem na aukcje z produktami, które nie są oryginalne. Dzieje się tak, dlatego, moim zdaniem oczywiście, ponieważ czerpią z tego spore dochody. Przedstawiciele takich serwisów twierdzą, że tylko zapewniają przestrzeń umożliwiającą dokonanie transakcji pomiędzy zainteresowanymi a sam wystawiający towar bierze pełną odpowiedzialność za wystawiony towar i rzetelność opisu.

Podsumowując: poruszając się po serwisach aukcyjnych w poszukiwaniu sprzętu trzeba zachować bardzo dużą ostrożność i olbrzymi dystans do przedstawianych tam towarów. Oczywiście, że są sprzedawcy wystawiający oryginalny sprzęt górski. I oczywiste jest, że można trafić na naprawdę super okazje. Trzeba zachować tylko i jedynie bardzo daleko posuniętą ostrożność. I pamiętać o podstawowej zasadzie: masz wątpliwości, rezygnuj. Nie warto ryzykować wyrzucenia pieniędzy w błoto. Lepiej je wydać na prawdziwy produkt kupiony w renomowanym sklepie. Szczególnie, że ceny jakie pojawiają się na wyprzedażach są często bardzo zachęcające.

Odpowiedz
#2
Dobra robota!
gumi albo tytus pewnie coś poradzi...

Wydra - jak już się bawisz w syntezy = (teza+antyteza), to moze byś zabrał się za wątek o plecakach i kurtkach? :))))

Przemycając oczywiście ideę odciążania sprzętu :D
-------------------------------------------
GRAPPA.PL Wyjątkowy Sklep Górski w KRAKOWIE

Odpowiedz
#3
Bym coś machnął o softach i hardshellach, ale miał to pisać Pim, już dawno temu było to ustalone, nie chcę mu wchodzic w paradę :)
-------------------------------------------


Odpowiedz
#4
poprawki naniesione
-------------------------------------------
tytusofm.fotosik.pl

Odpowiedz
#5
mialem wrazenie tytusku że to ja poprawilem:)

Wydra good job! jestem pod wrażeniem syntezy, która mam nadzieję pomoże wielu osobom kupic perełkę oryginalną po dobrej cenie.

Dyskusje pod tym postem Wydry o autentyczności produktu bedą kasowane. Istnieje juz o tym długaśny wątek. Ten post bedzie syntezą dla przyszłych czytaczy i kupujących buszujących chocby po allegro.

Odpowiedz
#6
jeszcze jedna rzecz, na ktora warto zwrocic uwage, a mianowicie kod kreskowy. czesto na opakowaniach lub metkach podrabianych produktow umieszczany jest kod kreskowy, ktory po blizszym ogladzie okazuje sie jedynie wariacja na temat kodu.


do uzupelnienia i kasacji

Odpowiedz
#7
Wydra jako że zaczynam inwentaryzacje FAQ ten post będzie jednym z pierwszych. Za tydzien/dwa nowy FAQ powinien być bardziej przejrzysty i przyjazny dla leniwców:)
gumi

Odpowiedz
#8
Miłe, dzięki :)

-------------------------------------------


Odpowiedz
#9
tree jak to podpiąć na stale. Warte wyróżnienia

Odpowiedz
#10
przyznam że nie dotarłem do tego tematu wcześniej, a to kawał dobrej roboty Wydra ! :)

do wynożycorękowania :)
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim ...

Odpowiedz
#11
Człowiek wstaje rano a tu taka perełka :)

M 65 czeka na syntezę :)

Odpowiedz
#12
O jejku, całkiem o tym tekście zdążyłem zapomnieć.
Dzięki za miłe słowa!
-------------------------------------------
TwoRightsDoNotMakeaWrongButTwoWrightsMakeaPlane

Odpowiedz
#13
Ale powstał już drugi artykuł łącznie z tym o Softach i hardach Wydry. Może jednak drodzy admini wyróżnicie je jakoś umieszczając je gdzieś z prawej strony pod testami ja pierwszej str. jako osobny temat ''ARTYKUŁY''

Odpowiedz
#14
Tylko trzeba by jeszcze napisać coś o plecakach, kurtkach typu hardshell ogólnie, odzieży wojskowej i jej zastosowaniu w turystyce (o samej M65 nie ma co nic specjalnie dziergać, w 'Komandosie' był świetny artykuł na ten temat swego czasu, a tu można by i zawrzeć rożne wojskowe buty o jakich jest sporo na forum i kurtki gore itp itd, do napisania tego najlepszy byłby gość o nicku Królik (ten niezalogowany, jest jeszcze taki zalogowany ale to inn królik :) jeśli udałoby się go namówić.
Na pewno jest jescze parę innych tematów jakie warto podsumować.
Wtedy dopiero taka zakładka będzie miała sens.
Głupio bym się czuł gdyby pod szumną zakładką artykuły pojawiały się rapte tylko dwa moje teksty :(
-------------------------------------------
TwoRightsDoNotMakeaWrongButTwoWrightsMakeaPlane

Odpowiedz
#15
ja sie przymieżałem do plecaków ale niestety nie matak hop siup
przy samych systemamch nośnych zanlazłem 13 wersji systemów regulowanych... nieregulowane rosną wykładniczo
nie mówiąc o tym ze w plecakach zupełnie nie ma porównania między 2 różnymi plecakami stosowanymi w tym samym celu w tych samych warunkach, każdy ma kilka wad i w każdym jest wiećej zqalet niż wad :-/

Odpowiedz
#16
Wydaje mi się, że to nie ma być rozprawa doktorska, ale przystępne ujęcie tematu. Tak podszedłem do tekstu 'hardshell vs softshell', dałem sobie na wstrzymanie z jakimikolwiek pseudo-akademickaimi dywagacjami, próbowałem pisać o bardzo podstawowych sprawach, tak by tekst był bardzo jasny i przejrzysty.
Na dogłebne analizy i rozważania jest raczej miejsce w poszczególnych wątkach.
Swoją drogą nawet niespecjalnie sobie wyobrażam żeby ktokolwiek poza Tobą machnął te plecaki, a ja sam bym bardzo chetnie taki Twój tekst przeczytał, więc jeśli mogę mieć wielką prośbę: BIERZ SIĘ CHŁOPIE DO PISANIA!!!
---
Edytowany: 2007-05-28 11:13:56
-------------------------------------------
TwoRightsDoNotMakeaWrongButTwoWrightsMakeaPlane

Odpowiedz
#17
sasq, też nie przesadzajmy opisując kilkanaście rozwiązań systemów. To bez sensu. 3,4 góra 5 wystarczy przeciętnemu turyście. Do tego szybki przegląd materiałów, rodzaje klamer i zastosowań w zależności od wielkości i budowy plecaka. Tu: http://www.e-gory.pl/index.php?option=co...Itemid=175
są takie artykuły ale my (NGT) mieli byśmy własne :-)
Szkoda, że Tadeus już nie zagląda tu bo mógł by napisać wiele o namiotach.

Odpowiedz
#18
Ja jak już wspomniałem, chciałbym zrobić syntezę M-65, niekoniecznie w formie tego co było w artykułach z Komandosa, ale także to, do czego doszliśmy na forum, a propos oryginalności, kopii, producentów, różnic w kroju, w rozmiarówkach, itp.
Wydra natchnął mnie swoimi artykułami ;)
-------------------------------------------
Calmness is the key to all kinds of success

Odpowiedz
#19
Blatio: nie pisz że chciałbyś, ale pisz sam tekst :)
-------------------------------------------
TwoRightsDoNotMakeaWrongButTwoWrightsMakeaPlane

Odpowiedz


Skocz do: