To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Tikka XP vs SPOT Black Diamond
#1
Którą z nich wybrać ? cena podobna opinie różne. Proszę również pisać swoją argumentacje ;] pozdrawiam

Odpowiedz
#2
Mam jeszcze pytanie do uzytkowników SPOT'a czy tam jest jeden czy dwa guziki ? na zdjeciu widac jeden ale moze ''robi'' za dwa ;p i czy jesli jest jeden to czy musze naciskać 6 razy ten guzik zeby wlaczyc sobie jakis tryb ktory zostal zaprogramowany na koncu ?

Odpowiedz
#3
tak, jest jeden guzik
i musiałbyś wcisnąć 6 razy, jeśli chcesz np. włączyć strobo z luxeona, a ostatnio używałeś trybu zwykłego z ledów, czyli przejść przez wszystkie tryby

-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#4
a jak to jest w modelu tikka xp ? tez musze ''przeleciec'' przez wszystkie tryby zeby dostac sie do jakiegos powiedzmy ostatniego trybu ? bo wiem ze sa tam dwa guziczki

~rumcajs: czy SPOT jest wodoszczelny ? wiem ze spelnia norme IPX-4 ale co to tak wlasciwie oznacza ? czy mozna zanuzyc ja w wodzie do pewnej glebokosci ?

Piszcie ktory z tych modeli byscie wybrali bo sam nie wiem, jedni pisza ze tikka bo dobra i sprawdzona firma inni ze SPOT :/

Odpowiedz
#5
ostateczna decyzja, piszcie pls....

Odpowiedz
#6
w tikkaXP tez musisz przelecieć przez kombinacje ale jest tylko 4 możliwości :-) Drugi przycisk jest do trybu boost, wciskasz i trzymasz ale nie dłużej niż ileś tam sekund (nie pamietam chyb w okolicach 20) nie dłużej bo grozi przepaleniem diody.

Odpowiedz
#7
jest kroploszczelny, tj. powinien wytrzymać jak zawilgotnieje na deszczu, jak go wsadzisz do wody to przemoknie i padnie
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#8
http://www.e-headlamps.com/ipx_waterproof_standard.asp
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#9
Nie jestem użytkownikiem Spota, ale zastanawiałem się nad jego zakupem i ściągnęłem instrukcję obsługi ze strony producenta. Pisze tam, że przełączanie trybów jest realizowane za pomocą przycisku pojedynczego, ale o dwóch stopniach naciśnięcia. Więc raczej nie trzeba klikać 7 razy dla ósmego trybu...

Odpowiedz
#10
racja, zapominałem, że tam jest 2x4 tryby - po prostu strobo nie używałem nidy w praktyce
mocne naciśnięcie z wyraźnym klikiem włącza i wyłącza latarkę, odpalenie następuje po ostanim używanym trybie
samo przełączenie pomiędzy trybami realizuje się po włączeniu w powyższy sposób

-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#11
~rumcajs skoro posiadasz Spota to wyjaśnij mi czy dobrze zrozumiałem instrukcję.
1 pełne naciśnięcie - 3 ledy
2 pełne naciśnięcia - 1 watowy led

płytkie naciśnięcie - średnia moc
kolejne (2) płytkie naciśnięcia - mała moc
kolejne (3) płytkie naciśnięcia - strobe (miganie)
kolejne (4) płytkie naciśnięcia - powrót do trybu wysokiej mocy

Jeszcze jedno pytanie. Jaki jest strumień światła w diodzie 1 watowej - taki jak typowo w ledówkach bez żadnych artefaktów czy raczej są tam jakieś prążki i inne takie...?

Odpowiedz
#12
dobrze zrozumiałeś

strumień światła wydaje mi się jednolity, bez ciemniejszych i jaśniejszych pól jak od zwykłej żarówki, ale nie przygladałem się dokładnie
jak chcesz to sprawdzę w domu, poszukaj testów na zagranicznych stronach - są fotki z świecenia
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#13
No i kupiłem tego Black Diamonda. Byłem już z nim 2 razy w podziemiach i spisuje się znakomicie. Dioda o wysokiej mocy jest bardzo dobra jeśli chodzi o zasięg. Świeci jasnym białym światłem, które w porównaniu do zwykłych ledów nie jest niebieskawe. Trzy zwykłe superjasne diody zapewniając dobre rozproszone światło o lekko niebieskawym kolorze

Odpowiedz
#14
BD spot vs Petzl MYO XP (porównanie poczynione na imprezach na orientację)

SPOT
+ bardziej białe i intensywniejsze swiatło z diody 1wat (w porównaniu z trzema MYO o róznym stopniu rozładowania baterii)
+ bardzo dobre i wystarczajace do chodzenia w nieznanym terenie oszczędne rozproszone swiatło z 3 diod
+ mniej odczuwalna guma (i waga) niz MYO
- za duzo pstrykania przy zmianie źródła światła (zdarzały mi sie pomyłki)

MYO
+ szybsze i łatwiejsze zmiany trybów swiecenia (rozpraszajaca klapka - idealna kiedy trzeba często patrzeć na mapę)
+ dodatkowe swiatło tryb boost
-+ światło rozproszone wypada trchę słabiej niz 3 diody spota ale ma lepszy kolor


Odpowiedz
#15
taka uwaga od chyba miesiaca BlacK Diamond podaje ze jego te zwykle diody zwiekszyly jasnosc o okolo 80%. Czyli wiekszosc uwag w tym temacie dotyczy tych starych diod , tych mniej jasnych...

judasz ; myo xp raczej powinno bardziej zestawiac sie chyba z najnowsza 3 watowa latarka BD icon niz spotem
http://www.e-horyzont.pl/site/?mod=offer...&prod=2407

-------------------------------------------
darek e-horyzont.pl

Odpowiedz
#16
Oczywiście zawody MYO vs ICON mozna by zrobić, niestety trzeciej czołówki u was nie planuje na razie kupować. Obie używane przez moją rodzine są bardzo dobre i pewnie starczą na lata.

Porównywałem w sklepie SPOTA z TIKKĄ XP i własciwie wszystko co powyżej napisałem wypada podobnie (nie licząc parametru wagowego, tu jest remis) Czołówka petzla świeciła słabiej a kolor swiatła był lekko fioletowy. Wybór okazał sie prosty: SPOT

Pretekstem do porównania SPOT vs MYO XP było spotkanie (w akcji) ze znajomymi, posiadaczami tych drugich. Na widok Spota żartowali że takie cos kupiłem. Tylko ze to cos lepiej swieciło. Plama światła była bielsza i wyraźniejsza, co najciekawsze jednolita w przeciwieństwie do latarek Petzla.

Nie zauważyłem zeby miesiąc temu diody w moim Spocie zaczęły nagle świecic o 80 % mocniej :))))))))
A tak poważnie, to jak odróżnić które czołówki BD mają stare superjasne diody a które nowe, jaśniejsze o 80 % , co by sprzedawcy kitu nie wciskali.

Odpowiedz
#17
A jak się ma nowa Tikka XP2 do BD Spota? Ceny są porównywalne, czy BD wciąż ma trochę lepsze światło? Za to Tikka ma bajery w stylu czerwonej diody, rozpraszacza, gwizdka... czy BD też podświetla okulary?

Odpowiedz
#18
Cvbge, ten watek dotyczył lampek z 2007 roku - obecnie żadna ze wspomnianych nie jest już produkowana w tej samej wersji.
-------------------------------------------
Dominik

Odpowiedz
#19
Rozumiem, niemniej jednak pytanie o porównanie bieżących wersji jest zasadne.

Wiem już że lampki petzla podświetlają okulary, czy ten Spot też tak robi? Patrząc na zdjęcia na stronie producenta wydaje się, że obudowa nie jest przeźroczysta... Swoją drogą to jak petzl mógł wypuścić coś co przeszkadza okularnikom :(

Czy ze Spotem mogę używać akumlatorków? W instrukcji nie piszą tego bezpośrednio, jedynie ''Use AAA alkaline batteries.'' AFAIK generalnie można używać np. NiMh, tylko światło początkowe będzie słabsze. Ale jeśli można to dlaczego nie napisali tego bezpośrednio?

Jak się ma rozpraszacz z Tikki do używania oświetlenia 3-diodowego w Spocie?

Porównując dane ze strony producentów dostaję sprzeczne informacje (pewnie mają inną metodologię testów, nie wiem czy jest w ogóle sens porównywać):

lumenów:
Spot: 47
XP2 : 60

Zasięg światło punktowe max poziom 0h/30m/10h:
Spot: 70/60/34
XP2 : 60/38/18

Zasięg światło punktowe min lub economic poziom 0h/30m/10h:
Spot: 35/30/19
XP2 : 17/16/15

Czas pracy max/economic lub min poziom (światło punktowe)
Spot: 50/200
XP2 : 80/160

Spot ma jeszcze światło z 3 diod - zakładam, że to odpowiednik pracy XP2 z rozpraszaczem, ale Petzl nie podaje danych dla rozpraszacza, więc nie porównuję.


PS. Proszę zróbcie coś żeby można było wstawiać tabelki/verbatim.

Odpowiedz
#20
Witam,

Odswieze temat. Stoje przed wyborem czolowki i waham sie pomiedzy Tikka XP2 i BD Spot. Cena porownywalna, choc BD znalazlem o 10 zl taniej niz XP2. W ubieglym sezonie bylem wlasciwie zdecydowany na XP2, ale dzis czytalem opis produktu: https://ngt.pl/thread-7030.html i mnie bardzo zachecil do kupna Spota... Czy ktos moglby wniesc do tematu jakies nowe spostrzezenia czy opinie?

Pozdrawiam

Odpowiedz


Skocz do: