09-02-2007, 21:09
braavosi, dzięki
robi wrażenie. tym większy podziw dla chłopaków
robi wrażenie. tym większy podziw dla chłopaków
Literatura Górska (Książki, Czasopisma, etc.)
|
09-02-2007, 21:09
braavosi, dzięki
robi wrażenie. tym większy podziw dla chłopaków
10-10-2007, 18:56
''Opowiesci tatrzanskich kurierow'' Alfons Filar
bardzo polecam. to opowiesci kilku kurierow z czasow IIWS ktorzy regularnie i nielegalnie przenosili przesylki lub przerzucali ludzi z zakopanego do budapesztu.
11-10-2007, 09:44
Hmmm no to w temacie: czytalem J.Simpsona-''Dotkniecie Pustki'' oraz ''Zew Ciszy'' i oceniam obie te pozycje na dobre. Fajnie sie czyta ale ciekawsza z nich jest dla mnie ''Zew Ciszy''
Ale potem zabralem sie za autobiografie E. Hillarego i.....baardzo dobra. Troche o jego poczatkach w Nowej Zelandii, poprzez Himalaje gdzie wiadomo co uczynil oraz ogolnie o zyciu. Mysle, ze jesli ktos zabierze sie z jej czytanie nie bedzie znudzony;) A jak przedstawia sie sprawa z wydawnictwami sygnowanymi przez logo Nat.Geographic??Nie mialem jeszcze okazji ich, ze tak powiem ugryzc. ------------------------------------------- Gory sa jak kobieta
12-10-2007, 20:26
W temacie Eigeru, który się przewijał się tu ostatnio:
''Biały Pająk'' H.Harrer Ostatnio było ciężko dostać z powodu wyczerpania nakładu, ale z tego, co ostatnio wyguglałem, chyba znowu nadrukowali. ------------------------------------------- Głosujcie na... NGT!!!
Stare NGT było jak stary dobry narkotyk. Nowe - jak syntetyk nowej generacji - daje w czapę jeszcze mocniej ;)
13-10-2007, 11:50
Polecam ''Mój pionowy świat'' - biografie Kukuczki. Napisana tak ciekawie, że pochłonołem ta książke w jedną noc. Trudno ją dostać, ale czasem zdarza się że są na allegro (ja tak właśnie nabyłem).
Nieprzeciątna książka o nieprzeciętnym człowieku!
13-10-2007, 12:46
dostać się da, nie ma takiej tragedii... natomiast z pierwszej ręki (nie, nie autora) wiem, że hm... obiektywizmem nie grzeszy ;) tak czy siak, lektura obowiązkowa, ale nie opierajmy na tym obrazu polskiego himalaizmu ;)
14-10-2007, 11:31
Ja osobiście polecam:
1. ''Dosięgnąć Everestu'' - Dorota Kobierowska 2. ''Naga góra'' - Reinhol Messner 3. ''Rozmowy o Evereście'' - L.Cichy i K.Wielicki (REWELACJA) 4. ''człowiek Everestu'' - spisane na podstawie opowieści Tenzinga 1957 r. całkiem ciekawa perspektywa... troszkę politycznie ugrzeczniona ta opowieść (po nieporozumieniach Tenzing-Hillary), ale i tak fajnie się to czyta, bo inna od wszystkich Ksiażek mam jeszcze kilka, ale czytam je powolim delektując się nimi... jak bede miala za sobą kolejne - dam znać, pozdrawiam wszystkich czytających literaturę górską! ps. za tydzień ruszam do Nepalu, więc na ewentualne pytanka odpowiem po powrocie pod koniec listopada;-), 3majcie kciuki
14-10-2007, 20:40
Hem klasyka nikt nie wymienil chyba - John Krakauer - wszystko za everest. Dobre. Potem dla rownowagi wersja Bukriejewa czyli ''Wspinaczka'' pisana razem z niejakim DeWaltem.
Teraz miele z kolei ksiazke Jima Currana - ''K2 triumf i tragedia'' o roku 86 na K2. Jestem w polowie, warto poczytac. Tez Rozmowy o Everescie z Cichym i Wielickim polece. Z kolei troche odradzam ''Himalaje'' Branskiego, stara ksiazka, pisana w czasach, kiedy w Polsce nikt nawet nie wiedzial co to Tybet itp. Pol ksiazki opowiada o tym jaka tam jest kultura, opisuje po kolei w pierony mitow i legend z hinduizmu i ogolnie samych gor tam niewiele - ja sie poddalem w polowie. Chociaz moze to dlatego, ze tematyke kulturowosci tamtejszej jako tako znam. Aaa wlasnie - moze niektorzy z was sie zasmieja, ale polecam ksiazke Martyny Wojciechowskiej o Everescie - zaskoczyla mnie mocno, fajnie napisana, dobre zdjecia i dokladne opisywanie wszystkiego, takze rzeczy, ktore profesjonalisci po prostu pomijaja uznajac je za nieciekawe. 15tka opowiadan z Gor tez jest dobra, kilka z nich wrecz wybitnych. Wiecej chwilowo nie pamietam... Aaa i jeszcze jedno, w ksiegarniach ksiazek nie szukajcie... W bibliotece tego jest 5x wiecej i to tytuly nie do zdobycia inaczej.
14-10-2007, 20:49
wymieniłem, stronę wcześniej...
------------------------------------------- Głosujcie na... NGT!!!
Stare NGT było jak stary dobry narkotyk. Nowe - jak syntetyk nowej generacji - daje w czapę jeszcze mocniej ;)
15-10-2007, 11:18
Uznalam ze jednak tez to się zaliczy tutaj do literatury gorskiej.
Chodzi mi o specyficzne bardzo przewodniki po angielskich gorach pisane i rysowane (doslownie) przez Alfreda Winwrighta. To osiem ksiazek o Lake District i kilka o innych gorach i szlakach na wyspach. Niesamowite jest to ze ow czlowiek napisal i narysowal (to naprawde wazne ze narysowal, bo to jest w 100% jego odrecznie pisany tekst i niesamowicie szczegolowe tylko jego wlasne rysunki, panoramki, widoczki i mapki z nimal kazdego wzgorza opisywanych pasm gorskich) to wszystko sam, chodzac po gorach w swej marynarce i z fajka... nie wiem czy można na to trafic w Polsce, ale na prawde warto choc raz przegladnac taka jedna jego ksiazeczke, gdyby ktos miał szanse. Imponujace....
15-10-2007, 12:28
Braav ok, wychodzi na to, ze jestem jeden z tych co to pisza ale nie czytaja :D Na swoje usprawiedliwienie oddam, ze pracuje po 12h na dobe 6 dni w tygodniu wraz z weekendami :D
------------------------------------------- DO KASACJI
28-03-2008, 16:31
Wydawnictwo Galaktyka prowadzi zamówienia na dodruk książki ''Góry - wolność i przygoda. Od trekkingu do alpinizmu''.
Osobiście czekałem sporo, żeby kupić tę pozycję. Może kogoś to zainteresuje.
28-03-2008, 20:45
czytałem kiedyś ta książkę, fajnie napisana i fajne zdjęcia.
29-03-2008, 00:06
Kiedyś napisałem nawet maila do ''Galaktyki'', z pytaniem, czy planują wznowienie ale szczęśliwie niedługo potem udało mi się wyhaczyć za nieduże pieniądze nowiutki egzemplarz rzeczonego podręcznika - polecam zdecydowanie.
A jeśli chodzi o teksty bardziej klimatyczne - pozycje dla mnie niemal kanoniczne, a chyba jeszcze tu nie wspomniane (jeśli tak - sory za nieuwagę): - W stronę pysznej, W. G. Tippenhauer, S. Zieliński (w przypadku późniejszych wydań jako autor figuruje jedynie Zieliński) - Cud na Kasprowym, A. Ziemilski ------------------------------------------- ignoramus et ignorabimus
22-09-2008, 19:10
http://www.iskry.com.pl/index.php?id_ksiazki=257
Iskry wydały po raz 2.gi po ponad 40 latach ''Komin Pokutników'' I to jak wydane, w twardej okładce, zdjęcia, komentarz historyczny.Piękna sprawa.Kupiłem od razu :)
Stare NGT było jak stary dobry narkotyk. Nowe - jak syntetyk nowej generacji - daje w czapę jeszcze mocniej ;)
16-10-2008, 17:13
http://www.abcwspinania.info/historia.htm
a to w kwestii historii polskich skałek - przynajmniej parę faktów ;) a tak nawiasem mówiąc.. znalazłem ostatnio wśród jakichś szpargałów ze 2 numery 'Optymisty', lata dawne. dochodze do przykrego wniosku że w jednym 80-stronicowym numerze było więcej treści niz w 1 kwartale Gór i Magazynu Górskiego... tak trochę wstyd. EDIT: a jeszcze nei wspominałem - polecam gorąco: ''Dolina Białej Wody'', Piotr Narwaniec.... a kto się choć troche interesował wspinaczką, będzie wiedział, kto się chowa pod tym pseudonimem ;) --- Edytowany: 2008-10-16 18:39:01
17-10-2008, 07:44
przeczytałem ostatnio ciekawą książkę człowieka, który dla gór poświęcił naprawdę dużo. Sporo w niej rzeczy niezwiązanych z górami ale myślę, że warto rzucić okiem:
REINHOLD MESSNER MOJE ZYCIE NA KRAWĘDZI http://www.poczytaj.pl/70985 ja polecam ------------------------------------------- można mieć ciasto i zjeść ciastko.
08-12-2008, 14:58
Czy ktoś z was ma może któryś z tomów ''Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu'', albo czytał kawałek? Zastanawiam się na d nią pod kątem prezentów, ale nie mogłem jej znaleźć w żadnej księgarni, żeby przejrzeć. Nie chcę kupować czegoś w ciemno, tym bardziej za 130zł.
Jak to w ogóle wygląda? Ciekawostki, wyłącznie wiedza encyklopedyczna czy może pomoc w organizacji wyprawy?
06-03-2009, 09:33
06-03-2009, 13:06
gumi - link nie dziala :/ a wybierasz się do Norwegii?
edit: juz dziala:) --- Edytowany: 2009-03-06 13:07:00 ------------------------------------------- Pracownik GRAPPA.PL |
« Starszy wątek | Nowszy wątek »
|