To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Czołówka/ latarka czołowa ( w tym tanie propozycje) - wątek ogólny
(07-11-2022, 11:11)Gapcio napisał(a): @Szwędacz
Poproszę o link do ładowarki o której wspomniałeś w poście powyżej.
Wersja jakiej używam (micro USB): https://arena.pl/oferta/ladowarka-akumul...a-41944525
(Sklep pierwszy lepszy z wyników wyszukiwania, większość ma podobne ceny)
Dla maniaków wagi uprzedzam pytanie: 45g + przewód Wink


(07-11-2022, 15:24)grendel napisał(a):
(07-11-2022, 10:31)Szwędacz napisał(a): PS jeśli byś brał ładowarkę, to od razu pilnuj standardu USB-PD z gniazdem USB C, żeby potem z ładowarki komórkowej móc to zasilić!

Zwykły port microUSB do ładowania w niczym nie przeszkadza. W terenie jak prądu zabraknie ładuję smartfony i smartwatcha  z ładowarki Liitokala. Z włożonym ogniwem 18650 stanowi ona powerbank. Do wszystkich urządzeń używam jednego przewodu USB-microUSB chociaż Liitokala ma wejście microUSB a smartfony i smartwatch USB-C. Żeby zagrało wystarczy adapter tego typu. Najlepiej obsługujący funkcję OTG (ten z linka chyba tej funkcji nie ma) - wtedy masz i ładowanie i przenoszenie plików ze smartfona.

Śmiem twierdzić, że microUSB mimo wszystko to (wciąż) bardziej pospolity format. Gdy padnie przewód ładowania USB-C (mnie zdarzyło się dwukrotnie w krótkim czasie), to jesteś w czarnej doopie. Przewód z wtykiem microUSB chyba każdy posiada i łatwiej od kogoś pożyczyć a i kupisz go w każdym zadupiu za grosze.
Optymistycznie, może błędnie założyłem, że Gapcio posiada sprzęty na USB-C. Oczywiście, że lepiej gdybym napisał, by dopasował to do swoich potrzeb!
Ja z kolei szybciej kasuję takie przejściówki (wyłamuję złącze z płytki w środku), niż kable (USB C nie mam na koncie żadnego, może za ciasno zwijasz?), więc mnie przeszkadza, że ta ładowarka i ew panel posiadają micro USB, kiedy wszystko co podłączam ja, czy towarzysze moich wypadów, jest już na USB-C (i wraz z wdrażaniem ostatniej dyrektywy ładowarkowej, będzie coraz pospolitsze).
Odpowiedz
@Szwędacz
Pięknie Dziękuję.
Odpowiedz
Mam Petzl Core 350 od kilku lat i do tego akumulator CORE. Bardzo dobra pozycja z rozsądnymi poziomami mocy. Kiedyś wyszedłem nocą na Baranią Górę używając najniższego trybu 5 lumenów i tylko przy przeszkodach na chwilę odpalałem wyższy poziom, a z najwyższego skorzystałem raz, szukając szałasu przy szlaku. Czołówka ma może tylko zbyt rozproszone światło, ale jeszcze akceptowalnie. Noszę awaryjnie trzy małe paluszki, bo akumulator podczas doładowywania nie pozwala na odpalenie światła w czołówce. Ale i tak nigdy nie musiałem korzystać z zapasowych baterii, bo akku wystarcza na całkiem długo.

Do oświetlania namiotu wewnątrz używam Nitecore Tube na mocy zaledwie 1 lumena, co w zupełności wystarcza do większości działań namiotowych przez wiele nocy, w czasie których zapalona jest nie dłużej niż na dwie godziny, częściej krócej. Czasem odpalam 45 lumenów albo reguluję płynnie gdzieś niewiele ponad początkowy 1lm.

Taki zestaw noszę już od lat i spisuje się dla mnie optymalnie. Mocy świecenia nigdy mi nie zabrakło, wydajności akumulatora także, tak, że zestaw uznałem jako docelowy. Obydwie latarki mają akumulator z wejściem microUSB, co w starciu z powerbankiem i panelem solarnym daje mi niezależność od cywilizacji w warunkach dobrego nasłonecznienia.

Przywykłem do chodzenia bez zapalania światła, kiedy tylko nocne warunki na to pozwalają. Przy okazji to pozwala widzieć dalej niż z włączoną czołówką, bo światło oświetla tylko bliski dystans, ale jego intensywność zaburza możliwość spojrzenia za snop światła.
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)
www.ginvilla.blogspot.com
Odpowiedz
Jak wygląda korzystanie z latarek kątowych w porównaniu do czołówek tradycyjnych np. petzela , jeżeli chodzi o chodzenie po szlakach i obozowanie? Używał ktoś może latarek fenix? Zamiast petzela actik np. fenix hm50r? Ma lepsze parametry jeżeli chodzi o wytrzymałość, odporność na wodę i tym podobne. Co może być mankamentem, to że najmniejszy tryb to 30lm więc starczy na mniej czasu.
https://fenix.pl/product/44450,latarka-d...0-czolowka
Odpowiedz
A co za różnica czy jest kątowa z odpowiednią opaską na głowę, czy projektowana od początku jako czołówka?
Siedzi na głowie i świeci jak każda inna.
Ewentualnie jeśli planujesz nocne jazdy rowerem w terenie, to bym zwrócił uwagę na kwestię zgrania latarki z kaskiem. (Nie każda opaska spasuje do różnych kasków, niektóre latarki mają specjalne mocowania dedykowane do tego itd)

Ogólnie bym odpuścił tego Fenixa na rzecz choćby wymienionych kilka postów temu Skillhuntów. Dlaczego? Nie ma różnicy w cenie (a póki są promocje, to wręcz jest droższy) + ze względu na zasilanie.
Skillhunt (waga dokładnie dla H03R, nie RC) waży z opaską 88g, do tego ogniwo 18650 (zintegrowane z PCB z zabezpieczniem) o wadze 45g (~3500mAh), łącznie nieco ponad 130g. Na upartego można zastąpić akumulator dwoma 16340 lub bateriami CR123, choć nie ma to za bardzo sensu.
Fenix podaje niecałe 80g (nie ma informacji czy ta waga uwzględnia również opaskę)... Przy czym mamy akumulator o wadze 20g i pojemności < 1000mAh. Trochę lepiej to wypada gdyby używać zamiast akumulatora baterii CR123A, wtedy mamy 20g / ~1500mAh... W cenie 15zł za sztukę Smile

Gdyby jechać na bateriach na Fenixie, to uzyskujemy +- taką samą wagę zestawu zakładając taki sam czas pracy. Na akumulatorkach wyjdzie nawet ciężej przez liczbę zapasowych, albo musimy częściej ładować podczas wyjazdu (a to może być kwestią tego, że w ogóle będziemy jednak musieli ładować podczas wyjazdu).
Odpowiedz
Dodałbym do tego co napisał Yatzek - najniższy tryb Core w moim przypadku nie powoduje olśnienia. Jak oczy dostosują się do ciemności, to w najniższym trybie rozświetlona jest najbliższa strefa, ale widzenie w ciemności dalej nie jest upośledzone.
Odpowiedz
Podzielę się wrażeniami po zakupie Black Diamond Deploy - czołówka świeża na rynku, mało o niej napisano, a kupiłem, bo wydawała się fajna

https://www.blackdiamondequipment.com/en...-headlamp/
Dane producenta tutaj, nie ma się co rozwodzić.

* nie oferuje mechanicznej zmiany kąta nachylenia światła - to co oferuje, to 3 'zasięgi' przełączane przyciskiem, które po prostu włączają któreś z 3 różnie nachylonych diód. Nietypowe rozwiązanie, ale w moim zastosowaniu po prostu działa. W sumie na plus.
* świeci równomierną, szeroką plamą światła - mimo tego przy 325lm ma lepszy zasięg niż BD Storm 225.
* Zasilanie tylko akumulatorowe, ładowanie przez port USB C
* brak czerwonej diody
* Płynna regulacja natężenia przez przytrzymanie mechanicznego przycisku - brak dotykowego panelu do przełączania w max natężenie (nareszcie BD zrezygnował z tego debilizmu!)
* jeden prosty pasek, czołówka dobrze trzyma się na głowie
* na ile można to ocenić wzrokiem, po 2h świecenia nie ma zauważalnego obniżenia poziomu światła
* ładowanie od zera do max trwa ok 3-4h
* zmierzona waga 35-39g, w zależności od wagi Smile


Kupiłem ją stricte do biegania i w tym zastosowaniu sprawdza się świetnie. Mając świadomość, że to dość wąskie zastosowanie, to jednak trzeba powiedzieć, że pod tym kątem jest to bardzo dopracowany projekt.
Wcześniej do biegania korzystałem z E+Lite lub Storma - pierwsza oferowała mało światła w bardzo niejednolitej plamie, druga za to wyraźnie się kiwała na głowie i w trybie max oferowała zbyt punktowe światło. Deploy eliminuje te wszystkie niedogodności.
Sam Deploy do turystyki szeroko pojętej może się nadać, ze świadomością, że w trybie max producent deklaruje tylko 3h światła, nie mamy czerwonej diody by nie budzić innych w pokoju/namiocie i jak się bateria wyczerpie, to nic z tym w terenie nie zrobimy.
Do wspinania brałbym tylko jako drugą czołówkę - tutaj wielka plama światła nie jest potrzebna, chciałoby się za to większy zasięg. No i czas działania nie gwarantujący przeświecenia całej nocy nie pomaga - głupio by było być bez światła na jakichś zjazdach.
Odpowiedz
Cześć,
Szuka porządnej latarki. Ale takiej serio porządnej. Warunek to czerwone światło. Widziałem, że armytek ma taką, jednak moc białego światła ją dyskwalifikuje. Czy 
[link usunięty przez Admina]

ta będzie odpowiednia? Ma 200lm czerwonego światła na którym mi najbardziej zależy. Inne latarki mają po 50lm tylko
Odpowiedz
Acebeam to dobra marka. Posiadam Armytek Wizard C2 Pro v4 warm od około 5-ciu lat. Działa bardzo dobrze, ale jest tylko z "białą" diodą. Ma 10-cio letnią gwarancję. W każdym bądź razie jest model Wizard C2 WR z czerwonym światłem ok. 230 lumenów. W podanym przez Ciebie sklepie też do kupienia w tańszej cenie.
Odpowiedz
(27-07-2025, 10:37)seb9887 napisał(a): Cześć,
Szuka porządnej latarki. Ale takiej serio porządnej. Warunek to czerwone światło. Widziałem, że armytek ma taką, jednak moc białego światła ją dyskwalifikuje. Czy (...) ta będzie odpowiednia? Ma 200lm czerwonego światła na którym mi najbardziej zależy. Inne latarki mają po 50lm tylko

Szukasz porządnej latarki. Z czerwonym światłem. Nawet podałeś ogólnie nazwę jednej latarki (tyle, że nie model i bez linka) ale ponoć nie odpowiada Ci w niej moc białego światła, która ma być za niska. A w następnym zdaniu, w swoim pierwszym poście i utworzonym przez siebie wątku DOBRA LATARKA, podajesz link do sklepu, który oferuje latarkę ze światłem czerwonym o mocy 200 lm.

Mnie to śmierdzi reklamą na odległość. A tego tutaj nie lubimy.
Odpowiedz
Jeszcze żeby to faktycznie dobra oferta była, ale to najzwyklejszy chińczyk z Shenzhen z ceną x3-4. W dodatku twierdzenie o czerwonym świetle też jest nieprawdą, bo bez problemu znajdą się chińczyki z półki 100-150zł oferujące przynajmniej 100lm czerwonego światła (i tak nadto), i to z opcją zapalania bez przejścia przez białe po drodze.
Odpowiedz
Ba, nawet są na Ali czołówki z wyłącznie czerwonym światłem. Równie silnym. W cenie poniżej 40 zl. Czyli 10 razy mniejszej niż ten spam.
Odpowiedz
Wurkkos/sofirn tanie i dobre latarki, na kieszeń dla każdego Smile troszkę ich mam np. Sofirn HS21 może nie wygląda super, ale funkcjonalność mega obracasz i zmieniasz na czerwone,spot,flood,spot i flood. może od razu startować z czerwonego
Odpowiedz
Żeby nie było nie zamierzam teraz kupić!
Ze względu na jakieś czarne dni jest teraz ,,promocja" w militarnym na latarkę Olighta Perun 3 - cena jeszcze przez chwilę to 368 zł.
Zainteresowałem się.
W polskich Internetach oraz na YT oczywiście nie ma materiałów przedstawiających rzetelne testy choć produkt już od ponad roku w ofercie. Perun 1 a tym bardziej 2 do mnie nie przemawiał - drogo i jujowo.
Jestem użytkownikiem Skilhunta H03 od... ( pewnie do odnalezienia dokładnego na forum ) chyba 6 lat a produkt na rynku już z 9 wiosen. Latarka działa, może machnę nawet jakąś recenzję... kiedyś...
Wracając do Peruna to jest cięższy od H03 o ok 30 g ( waga z opaską i ogniwem) , dłuższy o 2 cm i grubszy ( ma wiekszą średnicę). O ile ten ostatni parametr nie rzutuje to dwa pierwsze już tak jeżeli chodzi o latarkę czołową.
Nie patrząc ( nie wierząc) na marketingowy parametr turbo max mocy ( w lumenach) to Perun 3 ma deklarowane 800 lm przez 3 godziny lub 600 lm przez 5 godzin. Moje dotychczasowe światełka taki pałer to mają przez 2 minuty. W trybie marszowym lub sygnalizacyjnym 120 lm pociągnie pewnie ze 20 godzin. Na uwagę zasługuje także mocny tryb czerwony (60 lm) co jest nie do przecenienia nad jeziorami gdzie do białego światła zlatują się roje robali - pewnie ze 3 wieczory pociągnie ( deklarowane 14 h ).
Z minusów to tryb pulsujący tylko SOS ( tak przeczytałam we Internetach) szczególnie w świetle czerwonym - przydałby się ,,normalny" do sygnalizacji marszu przy/po drodze . Ogniwo 21700 może być minusem jak i plusem. Ja np. takiego nie posiadam, nie wiem nawet czy Litokala potrafi je ładować . Plusem bo niby 5000 Ah to więcej niż 3500 w 18650. Ale nie wiem czy wzorem standardowego myku Olighta do ich latarki pasuje tylko ich ogniwo.
Teraz tak...
W Skilhuncie H03 tryb księżycowy 0,5 lm pozwala trafić w kapcie w pokoju hotelowym, 3 lm to już sporo - taki wieczór przy świeczce , ale do prac obozowych zbyt mało, 20 jest spoko ale do marszu za mało więc odpalam 70 lm.
W Perunie te wartości trybów niskich i średnich słabo mi się widzą. Taka świnka morska.
Może ktoś posiada i podzieli się wrażeniami?l
Odpowiedz
(25-11-2025, 23:27)PRS napisał(a): Ze względu na jakieś czarne dni jest teraz ,,promocja" w militarnym na latarkę Olighta Perun 3 - cena jeszcze przez chwilę to 368 zł.

Mam poprzednią wersję i bardzo bym sobie chwalił gdyby nie idiotyczny sposób ładowania. Skoro telefony z USB są wodoodporne, to robienie kolejnego kabla, który można a) zgubic b) uszkodzić jest kompletnym bezsensem. Nigdy nie rozkminiałem tych poziomów świecenia. Odpalam tyle ile jest mi wygodnie w danym momencie i nie zastanawiam się czy te 120 lumenów to już za dużo, czy może jeszcze za mało Rolleyes
_______________________________________
https://www.youtube.com/@Mountain_Precision
Amazon Partner
Odpowiedz
Ja mam niby wodoodporny telefon...ale co z tego... bo nawet jak mi upadnie w śnieg to nie mogę go naładować - informacja o zawilgoceniu gniazda USB Sad

Bleys napiszesz coś więcej na temat Peruna 2 ?
Ja nigdy nie używałem Skilhunta H03 jako latarki kontowej - od razu miała przeznaczenie jako czołówka.
I Peruny jako kontowki/doręczone mnie nie interesują.
Oczywiście wiem, że opaska w Olightach się rozciąga. W H03 zresztą też.
Bardziej chodzi mi o to czy ta długość 12 cm nie przeszkadza - oczywiście jeżeli nosisz na czole.
Odpowiedz
Dlaczego akurat Olight? spójrz też na Armytek proste ma sterowanie, latarka mocno wytrzymała jest też wersja na 21700, tylko pamiętaj będziesz nosił na czole i trochę ogniwo 21700 ciąży. Napisz przeznaczenie, coś się dobierze. Wurkkos/Sofirn też dobre latarki robi, w fajnej kasie, do tego tryb czerwony. Kilka czołówek mam

   
Odpowiedz
Czy zamienialeś ten Olightowski akumulatorek na jakiś inny?
Jak jest z rzeczywistą długością działania szczególnie w zimie?
Czy uważasz subiektywnie, że te tryby ( ich wartości) są OK czy coś byś zmienił?

Ja mam Olighta na 18650 bo takich ogniw używam także w innych urządzeniach. Nigdy go ( latarki) nie rozładowalem do końca więc nie wynoszę tego kabla z domu, zabieram ewentualnie zapasowe ogniwa. Za to ładuje czasami ten akumulatorek Olighta w ,,zwykłej" ładowarce - ,,wciska" ciut więcej niż ten magnetyczny kabelek.

@michal zdaję sobie sprawę, że są także inne latarki niż Olight, Fenix, Nitecore, etc.
Ja niczego nie potrzebuje ( na teraz) więc nie muszę dobierać.
W przyszłym roku znowu będzie jakiś BF i zakładam, że Perun 3 nadal będzie w ofercie - jak cena będzie spoko to może sobie kupię albo i nie.
Rozmawiamy o tych konkretnych latarkach ( Perun 2 i Perun 3) a nie o potencjalnych możliwościach dostępnych na Ali czy Temu.
Odpowiedz
Test perun 3:
https://1lumen.com/review/olight-perun-3/
Odpowiedz
Dzięki. Zobaczę po niedzieli w domu - jestem przy granicy białoruskiej i mam za słaby net by to pociągnąć.
Odpowiedz


Skocz do: