To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Kaski wspinaczkowo - uniwersalne!
#1
KOleżanki i koledzy - czeka mnie kupno kasku. Ma to byc coś w miarę uniwersalnego. I do jaskini i w ścianę oraz by wykładowca nie krzyczał na ćwiczeniach terenowych w kamieniołomi, że mam zły kask. Myślałem o Eliosie Petzla i Vercie Salewy. Jak je zobaczyłem to Petzl duzo lepiej wygląda i wydaje się być solidniejszy a cena podobna (ok. 200 zł).
Moje pytanie co byście polecili powiedzmy do 250 zł?
-------------------------------------------
astromax

Odpowiedz
#2
petzl ECRIN, nadaje sie do jaskin i w Tatry, w wersji ST jest to kask budowlany, jak porozmawiasz ze sprzedawca to kupisz za 250zł

Odpowiedz
#3
Ecrin jest ok, ale Elios dużo lżejszy, podobno wytrzymalszy i co najważniejsze znacznie wygodniejszy. Salewa pozostaje daleko w tyle...

Odpowiedz
#4
Mam Eliosa i laze w nim po dziurach. Jest lekki, trzyma sie na glowie rowniez bez zapinania jak budowlany (nie wskazane!!!) i zajmuje malo miejsca w plecaku. Czolowke trzyma bardzo dobrze. Wglebienie na gorze skutecznie utrzymuje na srodkowa gume. Wytargowalem go na 180zl.
-------------------------------------------
kreto

Odpowiedz
#5
Polacam ELIOSA leży idealnie. Nie czuje się go na głowie. Jest lekki i wytrzymały. W www.polarsport.pl za 179zł. Pozdrawiam

Odpowiedz
#6
Korzystając z okazji mam pytanie:
Czy ktoś coś wie (zasady wboru, ceny, dostępność) o kaskach do skialpinizmu?
W większości zdjęć narciarze używają kasków typowo wspinaczkowych, a w większości materiałów pisanych polecane są kaski zaprojektowane specjalnie do jazdy na nartach czyli chroniące nie przed kamieniami lecącymi z góry, ale przed przypadkowaniem w coś ''na wprost'' (i nie chodzi tu o typowe zawodnicze)
czy ktoś coś wie na ten temat?
Będę wdzięczny
pozdro
-------------------------------------------
Water02

Odpowiedz
#7
Czy używał ktoś albo spotkał się z ''nowoczesnymi'' kaskami wspinaczkowymi? np Petzl Meteor - Salewa też ma coś podobnego. W czym to jest lepsze/gorsze zakładając, że estetyka w tego typu urządzeniach jest mało istotna.

BTW. Myśle o kasku na przyszły sezon do wspinaczki skalnej i na ferraty - jak to ma sie do wspomnianych kasków. Warto kombinowac (i wydawac ok 80 zl wiecej) czy kupic poprostu popularnego i dostepnego wszedzie Eliosa?

Odpowiedz
#8
Ja w swoim skialpinistycznym ekwipunku mam kask uvexa. Mocno wentylowany i bardzo wygodny. Sprawdza się przy podchodzeniu i w zjeździe. Do wspinaczni nie polecam (nie można zadrzeć mocno głowy do góry). Tyle.

Odpowiedz
#9
osobiście śmigam w Ecrinie ale wyłącznie wspinaczka. Jestem jak najbardziej zadowolony. Kilka zdań o nim w teście link na dole. Znajomy ma Eliosa i także jest zadowolony. Pozdrawiam

Odpowiedz
#10
~kris - czy mógłbyś zapodać jakiś link do tego kasku?
Czy używasz jakiś kominiarek pod spód, czy na gołą głowę?

Odpowiedz
#11
linku nie podam, bo nie pamiętam modelu - pod spód wkładam tylko coolmaxową kominiarkę albo czpeczkę z WS. Raczej nie zaklejam otworów taśmą, bo szybkołapie brud. Mam model sprzed kilku lat ale na stronie Uvexa powinny być jakieś nowsze odpowiedniki.

Odpowiedz
#12
~kris a uzywasz modelu ''z miękkimi uszami''?

Czy możesz coś powiedzieć w kwestii porównania kasków ''pełnych'' do ''z miękkimi uszami''.
Wydaje mi się, że pełne lepiej leżą na głowie (więc są bezpieczniejsze), natomiast są cięższe, a te ''z miękkimi uszami'' są lżejsze, nie ograniczają słuchu...

mi się podobają się bardziej modele ''miekkie'' - jak mierzyłem pełne, to czułem się jak w garnku...

spodobał mi się model ''discovery'':
link na dole, dalej skisports/ski helmets/discovery

Odpowiedz
#13
Elios do dzury ? chyba lepszy jest inny kask, nie moza pod skorupe wlozyc nrcety
-------------------------------------------
speleo ziom

Odpowiedz
#14
Miękkie uszy są fajne na, można coś usłyszeć. Mój wygląda podobnie do X-Ride. Do jazdy poza trasa używam tego uvexa z miękkimi uszkami a do wyciągówki mam kask Jofa

Odpowiedz
#15
ECRIN ponad wszystko!!! niestety w Polsce znowu panowie od certyfikacji dali dupe i nieprzyznali tam jakiegos znaczka i wysprzedawany jest wszędzie gdzie był i nawet na stronie AMC (dystrybutor petzla) niemożna go kupić (na całym swiecie jest to kask normalnie dostepny (a polaki zawsze mają jakieś ale, i muszą być bardziej bezpieczni niż reszta populacji)
Naszczęście w czechach i na słowacji można go kupić.
Jego wielkimi zaletami są: system nośny, wentylacja i waga
A co do METEORA to system dopasowania to pokrętła dociskane do makówki (czułem się jak w imadle no i to wypełnienie cacha strasznie sie poci, przynajmniej moja.

Odpowiedz
#16
No... Waga to chyba nie jest mocna strona Ecrina? Nie wspominam o takim szczególe jak design :-) Mnie się podoba ale to już raczej kategoria: ''klasyka'' :-)

Odpowiedz
#17
ecrin to jest legenda i szkoda ze w polsce nie mozan go kupic ja sobie kupilem w niemczech i nawet wyszlo taniej niz w polsce jak byl dostepny. A jak ktos che petzla to moze kupic Vertexa ale to nie to samo !
-------------------------------------------
speleo ziom

Odpowiedz
#18
Pracuję w Ecrinie, nie spotkałem w sklepach wygodniejszej i pewniejszej michy. fakt, trochę waży, ale bez przesady. Przymierzałem Meteor. Jak dla mnie dziwny jest. Piórko faktycznie, ale jego misją jest raczej chronienie góry czerepu, bo potylica jest niemiło odsłonięta, poza tym jestem ciekaw jakie są skutki spotkania meteora z pędzącym kamieniem, no i obszerny jest, czułem sie jak przebrany za grzyba. No ale nie używałem go, więc moja ocena jest raczej mało warta. pozdrawiam. michał

Odpowiedz
#19
teraz wyszedl nowy model - vertex vent. niby nastepca, ale ja wole eliosa. lzejszy, ladniejszy i lepsza wentylacja
-------------------------------------------
krzys

Odpowiedz
#20
> teraz wyszedl nowy model - vertex vent. niby nastepca, ale ja wole >eliosa. lzejszy, ladniejszy i lepsza wentylacja

Vertex nie jest następcą Eliosa.
Jest to kask przeznaczony do pracy a nie do wspinaniania więc nie spełnia odpowiednich norm.
-------------------------------------------
Corto

Odpowiedz


Skocz do: