To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Overbooty - gdzie, co i za ile?
#1
Witam

Po raz kolejny przemokły mi buty przy dłuższym łażeniu po mokrych wrzosowiskach. Ni skóra pastowana, ni membrany ni impregnaty 10x nakładane nie pomagają w starciu z tarciem o mokrą trawę - myślę, że większość obecnych tego doświadczyła. Stuptuty nie chronią przodu buta, który często przemaka na zgięciu. Dodam, że nie uśmiecha mi się zabieranie w góry pary kaloszy, ot tak na wszelki wypadek.

Myślę, że rozwiązaniem dobrym będą overbooty ale nigdy czegoś takiego nie widziałem w Polsce. Nie mam na myśli overbootów ekspedycyjnych, neoprenowych czy podobnych tylko coś dość taniego, lekkiego i prostego. Coś mi się kojarzy, że Outdoor Research miał takie w swojej ofercie ale nie mogę ich teraz znaleźć. Kto ma jakieś pomysły/wie gdzie cośtakiego dostać?

Pozdrawiam,
Wojtek


Odpowiedz
#2
zapocisz się okrutnie, a potem zagotujesz
overboty sprawdzają się w zimę, na cieplejsze pory roku i mokre trawy to katorga - próbowałem; już wolałem mieć mokre buty

skuteczne rozwiązania:
1 kalosze
2 sandały
3 klapki extreme
4 odkrycie pozytywnych stron mokrych stóp

ew. może pomyśl o skarpetkach z gore - równie trudno je kupić, jak overboty :)
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#3
Wojtek możesz kupić stuptuty, które sięgają przedniej części buta np.
Black Diamond Alpine. Niestety pewnie wiesz, że membrany kiepsko pracuja latem podobnie jak rumcajs całkowicie odradzam takie kombinacje.

Odpowiedz
#4
Jan Muskat podchodzi w sandałach. Na śniegi pod ścianą wiosną i latem od północy - skarpety z neoprenem....
Pozdrawiam

Odpowiedz
#5
--> Rumcajs:

Dlatego właśnie pomyślałem o jakichś cienkich, nie neoprenowych. No ale to jest argument - co lepsze, mokre buty czy zapocone? Teoretycznie to tylko różnica - zimne i mokre czy ciepłe i mokre.

Co do skutecznych rozwiązań:
1. kalosze - hm... nie powiem, żeby była to pierwsza rzecz na mojej liście jeśli zależy mi na w miarę lekkim plecaku. Poza tym - w kaloszach zapocisz się tak samo i zgrzejesz jak w lekkich gumowych overbootach, z tym, że nosisz kilka razy większy ciężar przez większość czasu przypięty do plecaka.
2. sandały - nie ma szans, pomijając już o cały syf jaki włazi do pod stopę na wrzosowisku, po prostu nie poszedłbym z ciężkim plecakiem na szagę przez nierówne haszcze mając jako ochronę moich stóp przed uderzeniami i wygięciami mokre, ślizgające się sandały.
3. klapki? extreme!
4. tylko dla zawodowców

skarpetki z gore? uhm :-)

--> Munkas: zapodałbyś linka do tych stupów? Ja znaduję tylko takie co nie zachodzą z Black Diamond. Lato i membrany - wiadomo. Zresztą wnioskuję , że skoro przemaka mi but z gore to następna warstwa membrany podobnie przemoknie. Na mokrą trawę - tylko lekka, overbootowa forma kalosza. Czego też poszukuję.

--> Pim: No tak, ale to rozwiązania wspinaczkowe. Podchodzić możesz w klapkach, potem buty i w górę. A ja mówię o wielodniowym chodzeniu z udziałem mokrej trawy. Neopren - podobnie jak worek foliowy, a wolałbym trzymać wilgoć na zewnątrz buta, dlatego chcę czegoś co chroni go przed przemoknięciem. Nawet jeśli zrobi się w stopę goręcej.

Odpowiedz
#6
czasami pojawiają się overbooty na allegro w ciekawych cenach zdaje się, że firmy berghaus

Odpowiedz
#7
ale jak cienkie?
ja używam overbotów berghausa opisanych w teście, gramatura ze 200-300, gumowy przód
jeśli coś takiego Cię satysfakcjonuje to trzeba by uderzyć do dystrybutora berghausa, chyba Paker

-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#8
Wojtek niestety nie wiem dlaczego, ale na wszystkich zdjęciach model Alpine wygląda inaczej niz w rzeczywistości. mam te stuptuy i przednia klamerka dochodzi do czubka buta. Używam ich zima na duże buty, letnie będą przykryte praktycznie w całości. Niestety w PL są chyba niedostępne.

Odpowiedz
#9
A czy ktoś wie gdzie można kupić jakieś tanie overbuty z czegokolwiek. Widziałem te berghausa z gore ale cena nie dla mnie. Wolę się zagotować niż mieć mokre buty.
-------------------------------------------
MM

Odpowiedz
#10
moze overbooty i zmiana skarpetek kilka razy na dzień? Zawsze to lepiej jak w przemoczonych.

Odpowiedz
#11
Poszukuje overbootow na buty skorzane do wielodniowych trekkingow w rakietach. Uzywalem juz yeti berghausa, ale maja pewne wady - gumowy czubek czesto spada z noska buta, a od dolu dostaje sie snieg i wilgoc, bo guma nie opatula scisle buta. Dlatego chetniej bym sprobowal czegos co zachodzi na cala podeszwe. Sam overboot nie musi miec twardej podeszwy, bo i tak zakladam na niego rakiete.

Na forum backpacking.net zauwazylem, ze duzo ludzi uzywa neoprenu jako zabezpieczenia przed wilgocia (jeden nawet chodzi zima w sandalach i neoprenowych skarpetkach). Czy ktos sie spotkal z jakimis neoprenowymi overbootami lub skarpetami, ktore da sie zalozyc na caly but?

Jakies komentarze jak taki neopren moze sie sprawdzic?
-------------------------------------------
harry

Odpowiedz
#12
Hmmm... jakiś tydzień temu widziałem jakieś overbooty w alpinsklepie w Warszawie. Nie mają tego w katalogu na stronie, ale w sklepie fizycznie są obecne. Nie pamiętam jakiej marki, ale opancerzone nieźle. Od strony podeszwy mają dziurę osłoniętą ''drabinkową'' podeszwą, więc nie są całkowicie szczelne. Jeżeli jesteś zainteresowany, polecam kontakt telefoniczny z samym sklepem. Jakby się upierali, że nie mają, to poleć im sprawdzenie regału za półką z materacami :)

Odpowiedz
#13
Kurde zadzwonilem wlasnie tam i babka mowi ze maja tylko berghausy yeti i ze innych nie ma.
-------------------------------------------
harry

Odpowiedz
#14
Takie chciałbym:

http://www.alaskamountaineering.com/Product.cfm?id=214

Szkoda że w Polsce nie ma takich wynalazków.
-------------------------------------------
harry

Odpowiedz
#15
Podoba mi sie patent ze skarpetami neoprenowymi do sandałków, zawsze to dużo lżejsze niż targanie kaloszy. Musze nawiedzić jakiś sklep ze sprzętem do nurkowania.

Skarpety goretexowe kiedyś sprzedawał którys z polskich sklepów militarnych w internecie.

Odpowiedz
#16
Skarpety gore-tex linki do sklepów.

Co dziwne. Dwa sklepy a dwie ceny i to z dużą różnicą, czemu ? Nie mam pojęcia... Jakby ktoś opisał czy to działa...

http://www.bron.pl/content/view/full/1970
http://www.demobil.pl/sklep/index.php?KO...=&strona=1

Pozdrawiam
-------------------------------------------
Michał

Odpowiedz
#17
Trochą za duże trampki sznurowane nad kostki + 2x grube sztuczne skarpety lub wspomniane skarpety neoprenowe. Patent stosowany przez kajakarzy górskich. Nogi sporo w wodzie i do tego dochodzi czasami łażenie na brzegu po kamieniach.

Odpowiedz
#18
Kolter sprzedaje nówki, a demobil stany magazynowe. Do tego rozmiar ''5'', na kogo to będzie pasować? Na kobiety czy na dzieci?
Skarpety neoprenowe to wydatek od 35 do 150zł. Z czego szczyt górki gausowej, to 60zł.

Odpowiedz
#19
Jesli ktos bylby zainteresowany, to mam na handel Overbooty Outdoor Research Gore-Tex. Uzywane raz :P Rozmiar L Cena 222zl ioo@o2.pl kom: 516673443 :-)
-------------------------------------------
Michal

Odpowiedz
#20
witam wszystkich
chce sobie kupic OVERBOOTY berghaus yeti extreme
i tu pojawia sie problem-nie mam mozliwosci przymierzyc ich w sklepie (wiem ze powinno sie je mierzyc) mam rozmiar 44-45 w zaleznosci od producenta
na stronie sklepu widnieja rozmiary L i XL a na stronie berghausa nie ma podanych dlugosci
jaki rozmiar wybrac zeby sie nie zsowaly i zebym nie urywal palcow podczas zakladania :) wiem ze ktos na forum je posiada bylbym wdzieczny za pomoc-czytalem recenzje
z Gory dziekuje
-------------------------------------------
...nic to

Odpowiedz


Skocz do: