To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Goretex USMC - MARPAT
#1
Witam Wszystkich Serdecznie!!!!!!!!!!!!
Mam pewien problem. Wiem że w obecnej chwili w USMC wprowadzane są nowe kurtki goretexowe w kamuflażu MARPAT. Czy może ktoś wie czy te kurtki są odpowiednikiem wprowadzanych w US Army kurtek ECWCS III generacji, czy też są to kurtki ECWCS II generacji tylko że w nowym kamuflażu???? Czy może jest to coś zupełnie innego???????????. Z GÓRY WIELKIE DZIEKI ZA WSZELKIE INFO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-------------------------------------------
majek

Odpowiedz
#2
Tu mam linka z ebay takiej kurtały :-)) o którą mi chodzi.
http://cgi.ebay.com/USMC-MARINE-CORPS-MA...dZViewItem
-------------------------------------------
majek

Odpowiedz
#3
tylko w nowym kamufażu :) -to są odpowiedniki tych z dwoma kieszeniami na ramionach, chowanym kapturem w kołnierzu i bez podszewki.

Odpowiedz
#4
Różnią się odrobine: mają membrane o poprawionym parametrze odychalności, ostatnio podobno gore stracił kontrakt na robienie membrany ePTFE do nich i teraz chyba robi ją brokwood, z tego co pamiętam jest odrobine dłuższa i ma zamek bryzgoszczelny. kurtki ecwcs 3 gen. to są/były rainsuits z gore paclite, wypuszczono około 20000 sztuk ale zwrot z testów polowych był bardzo kiepski i teraz parę firm próbuje stworzyć membranę z ePTFE (część 3L, częśc 2.5L jak paclite gore) która spełniła by wymagania. Są też małe ilości kurtek gore 2gen. i 1gen w kamuflażu ACU, część z nich (2gen raczej, 1gen w ACU to zdaje się być produkt czysto cywilny) była rozprowadzona nawet wsród wojskowych, np. w Korei Południowej, ale gdy zaczęła dojrzewać koncepcja 3gen, oparta o softshell przestano je wprowadzać.

-------------------------------------------


Odpowiedz
#5
I zapomniał bym dodać APECS nie ma fartucha wewnątrz.
-------------------------------------------


Odpowiedz
#6
Wielkie Dzieki Wydro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A jakie jest Wasze zdanie o tych kurtkach czy warto coś takiego nabyć??????
-------------------------------------------
majek

Odpowiedz
#7
Mam jeszcze jedno pytanko wiecie może czy usmc bedzie wprowadzac III gen. ecwcs???? Czy oni wprowadzaja inne wzory tak jak to zrobili z marpat - em?? Dzieki :-))
-------------------------------------------
majek

Odpowiedz
#8
Nie, moim zdaniem nie warto.
Po pierwsze: MARPAT to obecnie chyba najlepszy kamuflaż negatywny, taki który świetnie maskuje Cię nawet podczas ruchu. Będziesz naprawdę trudno zauważalny, a są warunki w których na byciu widzianym może naprawdę Ci zależeć.
Po drugie: moim zdaniem kurtka typu parka (długa, nisko umieszczone kieszenie etc.) nie sprawdza się w cywilnej turystyce pod plecakiem z zapiętyp pasem biodrowym. Nie masz dostępu do kieszeni, a swoją wagę to one mają, a nie przydadzą się na wiele. Wewnętrzne kieszenie które pokrywają dużą część klatki piersiowej zdają się upośledzać oddychalność kurtki.
Po trzecie: Kurtka jest dość droga, znajdziesz na pewno w tej cenie coś lepszego.
Po czwarte: jak już będziesz miał tą kurtkę na sobie pamiętaj że prawdziwy marine za noszenie czegokolwiek z EGA urwie Ci jaja i wepchnie je do gardła, bo na noszenie jakiegokolwiek elementu wyposażenia z EGA nawet nie odważa się piechota USArmy.
-------------------------------------------


Odpowiedz
#9
A jeszcze jedno czy jest jakikolwiek goretex wojskowy warty polecenia?????? Bardzo mnie jarają właśnie takie kurty i chciałbym kupić coś fajnego choć wiem, że lepsze i tańsze są cywile :-)) Dzieki Pozdro
-------------------------------------------
majek

Odpowiedz
#10
Cywilne kurtki nie zawsze są tańsze. A nawet zaryzykuje twierdzenie że cywilne gorki są raczej droższe. Po prostu APECS jest dość drogi ponieważ na razie to nowość i rzadkość. Ale już dwójkę znajdziesz na allegro w bardzo rozsądnej cenie.
Co do innych kurtek z jakimi miałem niej lub bardziej pobieżną styczność:
Francuz jest ciekawy, też typu parka, ma wszystkie jej wady i zalety, a kamuflaż CCE (to chyba ten skrót) jest wyjątkowo moim zdaniem ładny i przyjemny dla oka. Koszt do 500zł za nówkę (i po 300 czasami się znajdzie)
Angielskich gore jest parę rodzajów. Model '95 przeznaczony był do noszenia pod bawełnianym combat smock (czysty kretynizm moim zdaniem, jedyna zaleta to redukcja widzialnośći w podczerwieni i szumu materiału, ale np. w Afganistanie jedn.spec. jeśli już wogóle nosiły ten gore, to nosiły go na wierzchu jak zwykłą kurtkę). Wadą akurat tego modelu jest kompletny brak jakichkolwiek kieszeni czy wentylacji. Zaletą jest cena (40funtów za nowy gore xcr, bo podobno ta membrana jest używana, to jak za darmo...) Są też modele z kieszeniami na piersiach oraz z dodanymi kieszeniami na dole. Cena do 500zł za nówkę. Modele system 2000 są też w dostępne w pustyny DPM.
Gore 1gen. ECWCS to konstrukcja moim zdaniem wyjątkowo nie udana. Zapomnij.
Nowy polski gore ma być, a może już jest robiony na xcr, rozwiązania konstrukcyjne zdają się być bardzo podobne do APECS'a, nie wiem jaka będzie jego cena, a i na ŻW trzeba uważać.

-------------------------------------------


Odpowiedz
#11
proponuję przejrzeć wątek o gtx us army na ngt. -tam wady i zalety-a decyzje podejmiesz sam.

Odpowiedz
#12
Majek: łowcy jeleni chodziło chyba o ten wątek?
https://ngt.pl/thread-3162.html&page=1
Wiele info porównawczych to tam nie znajdziesz, część informacji w stosunku do tego co jest powyżej jest nieaktualna.
Parę dni temu ktoś założył temat z prośbą o porównanie kurtki ecwcs 2gen. oraz francuza, ale któryś z ojców dyrektorów był chyba trochę nadgorliwy i go wykasował, a szkoda temat był sensowny i wnosił coś nowego.
-------------------------------------------


Odpowiedz
#13
Majek:
Zresztą jak naprawdę chcesz poczytać coś o militariach to zapraszam tutaj:
http://www.recon.net.pl/forum/
Tam znajdziesz wiele sensownych informacji, dostaniesz wyczerpujące odpowiedzi na swoje pytania, admini są sensowni i nie kasują tematów zawierających prośby o porównania różnych modeli, a i bałaganu nie ma bo forum jest uporządkowane i podzielone na różne działy, nie ma listy wątków lecących bez sensu jeden po drugim na każdy temat tak iż dostaniesz oczopląsu po piątej stronie przeglądania.
-------------------------------------------


Odpowiedz
#14
Witam, ja tu chyba po raz pierwszy działam aktywnie, w sensie, że właśnie wstukuję te słowa.
Zaintrygowało mnie wspomnienie przez Wydrę o przyszłym nowym polskim Gore-texie wojskowym. Wielce ciekawym jakicholwiek informacji na ten temat. Masz może Wydra więcej wieści, którymi możesz się podzielić? Np. na ile jest to pewne? Czy rzeczywiście XCR a nie Best Defense? Kto twórcą-producentem (czy Summit czy Kama, czy ktoś inny)?? Czy gdzieś w ogólnodostępnych medich można o tym cos znaleźć?
-------------------------------------------
AdAm

Odpowiedz
#15
Adam: Już od dawna niezbyt siedzę w tych całych wojskowych sprawach. Info o planach tyczących nowego polskiego gorka gdzieś tam kiedyś mi ''przemknęło'', źródło było pewne, ale i tak między planami a produkcją mija trochę czasu i ktoś może poszukać ''tańszej opcji'' - czyli użyć innej membrany niż xcr. Producenta (potencjalnego) po prostu nie pamiętam. Pogooglaj trochę, może coś znajdziesz.
Majek: z tym pytaniem :
''A ten marpatowy gore jak wypadłby przy Francuziku??? Uważacie że Marpat jest lepszy??. ''
to polecam jeszcze raz recon.net. Tam na pewno znajdziesz kogoś kto używał i jednego i drugiego i porówna Ci je na podstzwie własnego doświadczenia.
Co do tego pytania:
''Zastanawia mnie to, że w tym sklepie internetowym (bunkier) gość ma w tej samej cenie Francuzy co Gore 1 generacji????. Więc już nie ogarniam bo wydawało mi się że Francuza to można przyrównać do 2 gen!!! a nie do pierwszej.:-((''
A co ma tu cena do rzeczy? - kształtuje ją parę innych czynników niż podobieństwo jakiś modeli.

-------------------------------------------


Odpowiedz
#16
Poza tym Francuzy są na ventex-ie czy innej taniej membranie, a nie na Gore
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#17
rumcajs: taką informacje spotkałem tylko na NGT, chociaż nie twierdzę że to nie jest prawda, ale francuscy żołnierze zawsze twierdzili że ich kurtki mają membranę gore-tex, chociaż mogli się mylić oczywiście. skąd masz tą informacje o tej membranie?
-------------------------------------------


Odpowiedz
#18
A swoją drogą to ''wintex'' to nazwa firmy jaka prodokuje te kurtki dla armii fr. Czasami ta nazwa pojawiała się napisana dużymi literami pośród niezrozumiałych francuskich napisów, a że miała ''-tex'' może niektórzy zaczęli sądzić że to nazwa membrany, nie wiedząc że to nazwa firmy szyjącej kurtki? A później podawać takie informacje na forum.
-------------------------------------------


Odpowiedz
#19
te kurtki były początkowo szyte z PROLINE, czyli pierwszą membraną, którą używał również Summit do początkowych serii polskich wojskowych kórtek membranowych
daleki znajomy z Białegostoku, który sprowadzał te kurtki bezpośrednio z fabryki z Niemiec, gdzie podobno były szyte, wraz z innymi natowskimi sortami, twierdzi, że na pewno nie został użyty Gore-tex, co potwierdził producent
samemu trudno to zweryfikować, tym bardziej, że oddychalność kurtek wojskowych 3L jest tak symboliczna, że chyba nie ma znaczenia czy jest to Gore czy inna membrana, byleby nie przeciekały

zresztą jest to typowy wojkowy wyrób: zaprojektowany trochę bez dbałości o szczegóły: napy przebite na wylot na ramionach, czy bardzo szerokie bez uzasadnienia listwy przy zamku

miałem tą kurtkę kilka dni i bez żalu się pozbyłem


-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#20
a jak jest z krojem spodni?
mam teraz do wyboru za podobną cenę spodnie z helikonowego APECS-a lub kontrakt I gen US Army

I gen ma tylko kieszenie przelotowe, to wiem, przy apecs-ie mówi się o niby-cargo;
to sącargo takie jak w m65/BDU czy też po prostu naszyty kawałek materiału?

nie zamierzam ich ciorać, no i wygląd swoje robi, na razie jestem za helikonem
---
Edytowany: 2008-10-26 08:39:31

Odpowiedz


Skocz do: