To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Namiot Idealny [Projekt Forum]
#1
Oczywiscie inspiracja byl post Darka z Horyzontu, ktory stwierdzil, ze kombinuje nad czyms rewolucyjnym. Pomysl takiego projektu tez nie jest do konca nowy bo sciagniety z niemieckiego forum outdoorowego.
Sam temat jest realizacja zalozenia, ze forum ma sluzyc do dyskusji fanow sprzetu, a nie tylko do suchych porad zwiazanych z zakupem.
Tak wiec dyskutujmy :}
Jak wedlug was powinien wygladac namiot idealny ? Co jest dla was wazne? Z czego mozecie zrezygnowac? Czego jeszcze nie widzieliscie, a wydawaloby sie wam przydatne ?
Oczywiscie mozecie podawac linki do namiotow,w ktorych te ciakwe patenty wystepuja.

Ja ostatnio znalazlem jeden bardzo ciekawy projekt. Nazywa sie to ustrojstwo Venus II, produkuje to firma Exped..

1. Tu link do strony producenta (trza se kliknac na english na dole, potem tents, 2 osoby i Venus II, polecam Galerie, tam sa piekne fotki namiotu)

http://www.exped.com

2. Tu jest zbior dobrych fotek. Po kliknieciu na glowna fotke, pojawia sie zbior innych, zwiazanych z dana perspektywa.

http://moontrail.com/tents/exped_venus.html

A dlaczego moim zdaniem jest taki swietny ?

a )Przez tunelowa budowe, ma z boku prawie pionowe sciany, co znaczy ze przy otwartych wejsciach nie leje sie woda do srodka, nawet podczas ostrego deszczui jest wiecej miejsca w srodku.

b)Ma naprawde wielkie, idealnie umiejscowione otwory wentylacyjne, do ktorych nie powinna lac sie woda podczas deszczu, podpierane one sa zapasowymi segmentami do stelaza i znajduja sie nad przedsionkami (idealne do gotowania)

c)Jak na te wage (tansza wersja 3,2, drozsza z lepszych materialow 3,1), ma spoore przedsionki i nie widac zadnego nadmiernego oszczedzania wagi (zadnych sypialni z moskitiery itp)

d) doskonale umiejscowione odciagi (podwojne od stelaza i dodatkowe zaczepy na odciagi od sciany (gdyby sie jednak kleila do sypialni)


Jakie wady ?

- By byl samostojacy trza zamocowac szpilkami przedsionki
- Troche za waska sypialnia (120cm), chociaz idealna na dwie osoby, gdy trzyma sie graty w przedsionkach
- jak na nasz rynek, troche za wymyslna konstrukcja, a najwyrazniej u nas sie takie rzeczy slabo sprzedaja.. ludzie narazie sa na poziomie iglo, nawet do tuneli sie do konca nie przyzwyczaili..
- skomplikowana konstrukcja wymaga pewno bardzo dokladnego szycia, by wszystko pasowalo. Czyli raczej tylko w namiotach wysokiej jakosci.


Co o nim sadzicie ? Gdyby byl takiego Marabuta na przyklad i kosztowal kolo 700-800zl, to moglaby to byc super propozycja.

Odpowiedz
#2
No tak fajny ten Venus a szczególnie te kieszonki przy wejściu choć ja jeszcze chciałbym na całej szerokości.
Wkleję moja propozycje idealnego namiotu która po części pokrywa się z twoją.

Dla mnie idealny namiot to konstrukcja trzy pałąkowa taka jak w Hannahu Apache
https://ngt.pl/thread-9398.html
zewnętrzny stelaż, dwa przedsionki i wejścia ale parametry materiałów odpowiednio 3000 tropik i 10000 podłoga, stelaż Alu 7075 o długości segmentów nie dłuższej niż 40cm aby można było je łatwiej pakować w mniejszym pokrowcu czy plecaku - dodatkowo część tunelu stelaża zastąpiona haczykami jak w tej konstrukcji:
http://www.huskycz.cz/katalog/detail.php...beac2adf5b

Sypialnia dla trzech osób 170x215x115 i odpowiednio dla dwóch 140x215x110, przedsionki - ten większy 100/90cm, mniejszy 60/50cm. Wentylacja jest w miarę dobra więc nie trzeba nic zmieniać ale przydałby się dodatkowy odciąg w połowie wysokości ściany bocznej tylko że mocowany do tropiku takim dużym trójkątem jak w K2 Marabuta. Oczywiście możliwość wyboru lub nie fartuchów lub jeszcze lepiej jakby można było je odczepiać choć sam tropik bez fartuchów i tak powinien sięgać niemal samej ziemi. No i do wyboru dwa kolory - zielony tropik żółta sypialnia i żółty/czerwony tropik żółta sypialnia w wersji expedycyjnej.
Bym zapomniał o wadze. Trzy osobowy do nieprzekraczalnej granicy 4kg. a dwójka do 3,5kg. choć wiadomo im mniej tym lepiej.
Myślę że to wszystko co byłoby moim marzeniem w temacie namiotów.

Odpowiedz
#3
No, mysle ze prawie wszystkie punkty pasuja i jest jeszcze nawet pare extrasow ;]

Taramtamtam :

http://www.helsport.no/EN/default.asp?ID...=847&P=838

Tu lepsze fotki (drugi namiot od gory)

http://forum.outdoorseiten.net/viewtopic...44&start=0

Odpowiedz
#4
E nie lipa, sorry, to chyba tylko jedno wejscie ma :]
No nic, ale na pewno jeszcze cos znajde :>

Odpowiedz
#5
A co sadzicie o okienkach ? Takich z mocnej, przezroczystej folii. Oczywiscie zakladajac, ze nie beda ciezkie i nie beda pekaly (TNF robi takie w swoich namiotach).

Odpowiedz
#6
Idealna namiot (2 osobowy zimowy):

1.Jak najlżejszy (Wszystkie zbędne bajery OUT)
2.Maszty z włókna węglowego (patrz punkt 1)
3. Iglo lub geodat. (Kompromisem bedą 3 maszty)
4. Jedno wejście z małym przedsionkiem (tak by sie dało gotować ale nic więcej.)
5.Silikonowe pokrycie materiału tropiku.
6.Wymiary sypialni szer.120-130 dł 210-220
7.Wysokość 100cm
8. Jaskrawy kolor
9. Odciągi (dużo) przyczepiane na jakiś klip do namiotu, linki z dynemy
10. Kieszonki z siateczki w środku i kilka zaczepów do powieszenia rzeczy.
11. Bardzo krótkie fartuchy śnieżne
12. Tytanowe śledzie kształt typu Y 15- 20 cm + kilka 30cm
13. Zamek od przedsionka otwierany w dwie strony a nie tylko od dołu.
Jak narazie najbliżej wzoru jest firma lightwave modele g1 i t1 do poprawy tylko maszty, mocowanie odciągów, śledzie i kolor.
www.lightwave.uk.com

Odpowiedz
#7
Tadeus,
Bajer z oknem jest ale można z powodzeniem się obyć bez.
Na tych zdjęciach trochę przeraża mnie sposób mocowania sypialni do tropiku za pomocą klamry zatrzaskowej czy mini karabińczyka. Klamrę trzeba zapiąć dwoma rękoma jednocześnie, natomiast ten karabinek? jak z niego odpiąć tę pętelkę z gumki - porażka. Myślę że tradycyjne oczko i taki podłużny/jajowaty guzik są najlepsze. Jest oczywiście fajna, duża półka pod sufitem choć trochę słabo naciągnięta.

Spiochu,
a dla czego maszty z włókna węglowego a nie Alu np. 7075 T9? Z włókna muszą być łączone za pomocą rurek co tylko utrudnia montaż w tunelach.

Odpowiedz
#8
Co do punktu drugiego.. czytalem wlasnie pare razy o jakichs superlekkich masztach z wlokna ale w zyciu ich przy zadnym namiocie nie widzialem. Masz moze jakis link ?

Hm, dlugosc sypialni 210 to imho troszke za malo przy porzadnym zimowym spiworze, no i w tych g1, t1 sypialnia na koncu schodzi ostro w dol, wiec jest jeszcze mniej miejsca.

Procz tego sypialnia o szerokosci max 120, min wedlug rysunku znacznie mniej to dla mnie byloby zdecydowanie za malo na dwie osoby plus czesc sprzetu w zimie, bo caly zimowy eskwipunek raczej do malego przedsionka nie wejdzie.

Niezlym minimalista jestes ;]

Odpowiedz
#9
Spiochu, juz bym predzej cos takiego wolal :

http://www.hilleberg.se/jannu-e.asp

Co o nim sadzisz ?

Odpowiedz
#10
No tak, sorry. Bosh, niech ci producenci naucza sie robic strony, ktore da sie linkowac..

wejdz na

www.hilleber.se

Pozniej bierzesz EUROPE > English > Products > Tents i tam Jannu

Na stronie USA jest duzo mniej danych.

Arni, mysle ze okienka fajne bylyby w namiotach, w ktorych podczas deszczu nie da sie otworzyc wejscia. Wiadomo jak caly dzien pada, to glupio tak lezec i sie gapic w sufit, tak przynajmniej mozna spojrzec co sie na zewnatrz dzieje. Jakbym mial takie w moim Poligonie to bym nie plakal, bo klaustrofobii mozna dostac ;]


Odpowiedz
#11
No oczywiście, jeśli byłyby i na dodatek dobrej jakości to nie ma co wybrzydzać, ale znając życie producent będzie chciał coś extra za ten bajer więc nie wiem czy będzie sie opłacać.
Osobiście myślę że lepsze wykorzystanie byłoby ich podczas zimy, mrozu, wiatru i padającego śniegu. Nie otwierając wejścia można zobaczyć jakie są waruny na dworku panują nie odmrażając wytchniętego nosa.

Odpowiedz
#12
Ten Jannu całkiem ciekawy ale jak dla mnie za ciężki (2,8kg)
dla porównania g1(2,115kg) i g2 (2,32kg sypialnia 225cm x 150max)
Myślę że lightwave używając masztów carbonowych mógłby zejść poniżej 2kg(g1).

Firmy stosujące maszty węglowe:
Mountain Hardware model annapurna (Już nie produkowany ale i tak był cięzki więc nie warto szukać)
Stephenson's warmlite:
http://www.warmlite.com/start.htm
Big Sky International:
Link do ciekawego namiotu letniego:
http://www.bigskyproducts.com/SummitShel...etails.htm


Odpowiedz
#13
A i jeszcze jedno Jannu to kolejne 160Euro więcej.

Odpowiedz
#14
Uhm wiesz. moze faktycznie sie nie znam ale cos mi sie zdaje ze jak te carbonowe stelaze oferuje tylko jakas tajemnicza mala firma z golasami na reklamach i druga tajemnicza firma o ktorej nie da sie poczytac, bo nie dziala jej dzial ''about us'', a wszystkie inne przodujace firmy, namiotow z takim rozwiazaniem nie oferuja, to moze te stelaze jednak nie sa takie najlepsze..
Jaaa bym chyba nie powierzal mojego zycia i zdrowia w zimie takim tajemniczym rozwiazaniom..
Moze jeszcze trza popracowac nad ta tehcnologia..
A co do tych lightwave'ow to moga nawet wazyc i po pol kilo.. imho po prostu nie da sie zimowym spiworem nie przyciskac sypialni do tropiku, jesli maja dlugosc 215 przy ostrej scianie i szerokosc sypialni ponizej 100 dla dwoch osob w nogach. Za zadne skarby nie chialbym spac w takiej lupinie w zimie, nie mowiac juz o tym ze te modele ''g'' maja wysoko podciagniety tropik, wiec jak dla mnie to nawet na jesien sie nie nadaja..

A ja myslalem ze Tengri jest dla masochistow ;D

Odpowiedz
#15
A jako alternatywe do T1 spojrz na Nallo 2 Hilleberga.
To samo tylko lepsza wentylacja i wieksza sypialnia, przy prawie tej samej wadze.

Odpowiedz
#16
idealny namiot to lekki namiot, nieprzemakalny i wytrzymały na wiatr. Lekki może być dzięki konstrukcji jednopałąkowej tzw. muszelka+szpile i śledzie z nowoczesnych tworzyw, nieprzemakalny bo miałby dobry tropic i podłogę, wytrzymały na wiatr bo miałby dobrze przemyślane odciągi. Zostaje system wentylacji ale co ja konstruktor jestem? Wszystkie inne bajery są całkowite zbędne i polegają na wyciąganiu kasy od naiwnych. I jeszcze sprawa tropicu - powinna być min 15 centymetrowa przerwa pomiędzy namiotem wew. a tropikiem. Powinna być zastosowania fartucha śnieżnego za dopłatą. Kolejną zaletą byłaby niska cena i rynek namiotów jest wasz. Dodam że namiot powinien pomieścić dwie osoby z małymi bagażami lub jedną z dużym. thats all.
-------------------------------------------
pozdro

Odpowiedz
#17
15cm????? chyba 1 za dużo napisałeś.

Odpowiedz
#18
a dla zasobnych to oczywiście np. http://moontrail.com/tents/exped_venus.html tylko powstaje pytanie czy naprawdę trzeba wydawać ponad tysiaka za namiot który wabi złodzieja bo wiadomo fajny namiot fajne fanty w środku (to tak apropo polskich warunków np. woodstockowych i mazurskich ;) )
-------------------------------------------
pozdro

Odpowiedz
#19
worph :

http://www.salewa.com/ausruestung_zelte....123&ac=det
cos w tym stylu, tylko ze z wiekszym odstepem miedzy tropikiem i sypialnia i opcja doszycia fartuchow i za 300zl :> ?

1. 10cm odstepu w zupelnosci wystarczy przy dobrze skrojonym namiocie i tropik nie ma prawa dotykac sypialni, wiekszy odstep to tylko wyzsza waga albo mniejsza sypialnia.

2. Namiot sam z siebie powinien miec w miare stabilna konstrukcje bo nie zawsze jest miejsce, czas i warunki by wbijac parenascie szpilek/sledzi, by na pewno stal stabilnie. (procz tego odciagi i sledzie to dodatkowa waga)

Uhm znaczy ze drugi palak albo przedsionek do gotowania to tylko zbedny bajer sluzacy do wyciagania kasy z naiwnych ? Ja sie jednak ciesze, ze porzadne firmy produkuja tez namioty dla takich naiwniakow jak ja ;]


Odpowiedz
#20
nie Arni wiem co piszę
-------------------------------------------
pozdro

Odpowiedz


Skocz do: