To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Pranie, czyszczenie, impregnacja puchu / odzieży puchowej
#1
Trochę mi się ściorała. Jak ją wyprać?
Chemicznie/ Normalnie? Z piłkami tenisowymi? :D

Pozmożcie, plzzz


-------------------------------------------
yacca

Odpowiedz
#2
ja slyszalemo tenisie, albo do pralni odac
-------------------------------------------
speleo ziom

Odpowiedz
#3
preparat do prania puchu, ostatecznie płatki mydlane, do etapu suszenia dodać dwie, trzy piłeczki tenisowe, pomagają rozbić puch zbijający się podczas prania, było gdzieś o tym na forum, bodajże w wątku jak prać gore albo śpiwory, dokładnie nie pamiętam, także zachęcam do opcji szukaj, większe czy bardziej uporczywe plamy lepiej usunąć wcześniej przy pomocy szczoteczki

Odpowiedz
#4
Zdecydowanie najprostszym i najbezpieczniejszym patentem jest oddanie do pralni wodnej (nie chemicznej). Są takie w duzych centrach handlowych. Może nie jest to najtańszy patent ale przyjazny dla puchu.
-------------------------------------------
Piotr

Odpowiedz
#5
Ceny za wypranie kurtki puchowej to od 12-25zl (oddalem swoja do czyszczenia na poczatku zimy).
Preparat do prania puchu to np 22.90 w e-horyzoncie, a ryzyko zniszczenia kurtki przy nieumiejetnym obchodzeniu wysokie :-)
Wiec chyba az tak strasznie drogo nie jest...

Odpowiedz
#6
ZDECYDOWANIE oddaj do pralni....
Pomimo ze pralem kurtke w domu w plynie Nixwaxa zgoidnie z instrukcja itd to cos nie tak wyszlo...

Odpowiedz
#7
Kiedyś chciałem oddac swoja kurtke puchową Campus do pralni chemicznej. Ale mi odmowiono. Więc uprałem sam w płatkach mydlanych i o dziwo kurtka się nie zepsuła.

Odpowiedz
#8
drodzy moi
puch tylko pozornie sie niszczy w praniu. Tzn dobry puch.
Trzeba go wysmienicie wysuszyc, na pieprz, potem rozstrząśc i rozbic.
Puch gesi wraca do swoich własciosci, trzaba mu trochę pomóc, czyli dostsrczyc mu jak najwiekszą ilosc powietrza i natychmiast rosnie i puchnie.

-------------------------------------------
kosa

Odpowiedz
#9
to się mniej więcej zgadza co napisał Kosa, ostatnio sam prałem swoją puchówke, największy problem był w rozbiciu puch w rękawach i ponownym równomiernym rozmieszczeniu go w komorach, moja kurtka liczy sobie już 6 lat z hakiem a puch jest nadal dość sprężysty

Odpowiedz
#10
warto też użyć Down Proofa nikwaxa lub czegoś podobnego, bo pióra tracą pokrywę tłuszczową w praniu. Należy jednak koniecznie sprawdzić date ważności i stan preparatu w sklepie, bo te rzeczy lubią zalegać.

Odpowiedz
#11
Kosa - dokladnie! a oto instrukcja prania z spiwora puchowego:
Prac w delikatnych srodkach piorących,plukac wielokrotnie - ostatnie plukanie z plynem antyelektrostatycznym , dokladnie odwirować i natychmiast suszyc w suszarce lub przewiewnym cieplym miejscu w pozycji rozwieszonej.
-------------------------------------------
gg 1901025

Odpowiedz
#12
Prałem dwukrotnie kurtkę preparatemi Nikwax : pranie;impregnacja.
I nie spotkały mnie zadne niespodzianki.
Mogą pojawić się tłuste palamy na materiale wierzchnim (naturalny tłuszcz z puchu). ale należy wtedy wypłukać ponownie lub przetrzeć mokrą szmatką.

Odpowiedz
#13
Przy kurtkach z HM są dokładne instrukcje jak prać.

Odpowiedz
#14
Moja pani posiada kurtkę puchową Kati z GoExtreme. Podają na wszywce:
''Prać w delikatnych środkach pioracych, płukać wielokrotnie, ostatnie płukanie z płynem antyelektrostatycznym, dokładnie odwirować, i natychmiast suszyć w suszarce lub w ciepłym przewiewnym miejscu w pozycji rozwieszonej'' Temperatura prania 40
-------------------------------------------
Czasami ... niedoinformowani żyją dłużej

Odpowiedz
#15
a czy to prawda ze kurtki puchowe z czasem staja sie coraz ciensze?Tzn w trakcie uzytkowania, powoli, systematycznie, wychodzi przez material puch.
jak to jest?

Odpowiedz
#16
a ja swoja kamizelke z piorek piore gabka,tzn mocze ja waniszu i lekko dociskam potem tylko jeszcze raz na czysto mokra szmatka i gotowe nigdy nie mam niesopdzianek:)

Odpowiedz
#17
A czy ktoś może wie co zrobić jeśli na mojej białej, puchowej kurtce po praniu w pralce zostaja żółte zacieki :(( To znaczy pojawiają się dopiero wtedy jak kurtka zaczyna schnąć. Kiedyś czyściłam ją w pralni, ale tam tak samo żółte zacieki, w prawdzie trochę mniejsze, ale są. Dostałam taką informację, że trzeba ją szybko suszyć, a oni nie mają takiej suszarki :) W każdym razie dziękuję za pomoc.
-------------------------------------------
Rena

Odpowiedz
#18
Własciwie już wszystko zostało powiedziane, ale dodam, że ja swoją puchówkę piorę w pralce w zwykłym proszku i płynie do płukania - ustawiam program ''wełna'' (ponoc delikatny). Najważneijsze jest suszenie - kurtkę należy wysuszyć możliwie szybko, dlatego ja czekam na sezon grzewczy, rozkręcam grzejnik na maxa i kładę na nim wyprana kutkę. Po wyschnięciu ręcznie rozbijam puch w komorach i kurteczka jak złoto!

Odpowiedz
#19
a ja się umówiłem w pralni w centrum handlowym na suszenie - sam uprałem kurtkę i od razu po praniu spakowałem i zawiozłem do suszenia w suszarce bębnowej - odebrałem wysuszoną i z niepozbijanym puchem
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
#20
a jak taką kurtke wyprasować? na metce mam zeby nie prasowac,ale warstwa zewnętrzna jest tak pogięta,pomięta że wygląda jak by była psu z gadła wyjęta... :(
-------------------------------------------
Daniel

Odpowiedz


Skocz do: