To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Pajak Hit
#1
OPIS PRODUKTU:

rozmiar L: waga 1,40 kg; wymiary: 210x80x50 cm |n|
rozmiar XL: waga 1,60 kg; 230x85x55 cm |n|
wypełnienie: EHT 2x100|n|
komfort: -2 C

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
24-07-2003, 05:00

Temparatura ekstremalna wynosi, wg producenta - 10 C, należy jednak pamiętać iż ta wartość zawsze jest baaardzo subiektywna i nie należy jej traktować poważnie.

Śpiwór jest idealnym rozwiązaniem na letnie wyprawy w niewysokie góry, na całoroczne spanie w schroniskach. Od biedy można się także przespać w nim w nieco zimniejszych warunkach - moim zdaniem kres możliwości śpiwora, gdzie można jeszcze mówić o komforcie to około 0 C. Jednak decydując się na spanie w Hicie w takich warunkach należy ciepło się ubrać, o wiele cieplej niż w czasie ''normalnych'' noclegów. Osoby, które uprawiają bardziej zaawansowną turystyką górską, często śpiące w temparaturach poniżej zera, najlepiej zrobią kupując dobry śpiwór puchowy, zaś Hita wykorzystywać mogą w czasie noclegów w schroniskach.

Kieszonka wewnątrz śpiwora jest bardzo przydatna, jednak wypadało by aby zamykał ją nieco dłuższy kawałek taśmy Velcro (''rzep''). Obecne rozwiązanie, gdy rzep jest mniej więcej na połowie długości kieszeni powoduje, że mniejsze rzeczy mogą z niej wypadać. Jednak bardzo łatwo można samodzielnie dokonać odpowiedniej modyfikacji, doszywając rzep odpowiedniej długości.

Hit ma wszystkie rozwiązania, jakie powinny się znaleźć w śpiworze tej klasy: listwa ocieplająca zamek, zamek rozpinany od zewnątrz/wewnątrz, od góry/od dołu. Brakuje listwy termicznej w okolicach szyi, zapobiegającej wychładzaniu się wnętrza śpiwora. Może w nowych modelach (testowany egzemplarz był z roku 1999) listwa termiczna już jest?

Hit kosztuje 255 zł (rozmiar L) / 269 zł (rozmiar XL), co wydaje się że jest ceną konkurencyjną, zwłaszcza w odniesieniu do bardzo poprawnego wykonania śpiwora (ceny ze stycznia 2002 r.)

Zalety:
- dobrze uformowany kaptur i ogólna kontrukcja śpiwora, wyraźnie zwężająca się ku dołowi
- bardzo dobry worek kompensacyjny

Wady:
- brak listwy termicznej
- z kieszonki wypadają drobne przedmioty
- Bardzo dobrze rozwiązany jest worek kompensacyjny - pozwala wydatnie zmniejszyć objętość śpiwora. Ma to kolosalne znaczenie przy dłuższych wyprawach, gdy cenne jest każde wolne miejsce w plecaku. Warto dodać, iż worek kompensacyjny można bez większego problemu dokupić (koszt: 32-35 zł, zależnie od rozmiaru).

Za zgodą ze strony: www.e-gory.pl



Odpowiedz
#2
MAM TEN SPIWÓR ŁADNYCH KILKA LAT I JESTEM ZADOWOLONY! TO DOBRY ŚPIWÓR ZA TĄ CENE! NAJWIĘKSZĄ WADĄ MOJEGOŚPIWORKA EST KOOR PODSZEWKI(BIAŁY)!!!
-------------------------------------------
ADAMSONN

Odpowiedz
#3
Witam!
Śpiwory ''Hit'' używają moi dwaj synowie oraz żona. Bardzo są z tych śpiworów zadowoleni. Używają je w letnie dni pod namiotem, a wiosna i jesienią pod stałym dachem. Mam jednak wątpliwości do podanych w opinii zakresu temperatury komfortowej - 2 stopnie. Na stronie internetowej producenta jak i na ulotkach dołączanych do śpiworów podawane są inne zakresy temperatur:
komfort + 18, +12
tolerancja +12, - 2,
ekstremum - 2, - 10.
Według mnie podane przez producenta wartości są miarodajne.


-------------------------------------------
Gaweł

Odpowiedz
#4
Właśnie dorwałem 2 Hity wstepnie jestem bardzo zadowolony :-D
chociaż zamiast sznurka mogła by być gumka no i nieczarna tylko jaskrawa. Miło też że w tym roku śpiwór jet tańszy niż w zeszłym :-D
zobczymy jak sie na dłuższą metę sprawuje za jakiś rok.. dwa...

Odpowiedz
#5
Mam spiwór Pajaka od 2,5 roku model mocniejszy Yeti z opt.-2 tolerancją do -12 i extremum do -28 (mocno przesadzili)spałem w nim zimą przy około -8,-10 w swetrze i gertach (nie zmarzłem-nie budziłem się w nocy z zimna i nawet sie wyspałem)Uszyty fachowo.Mój ma rozmiar xl i jest troszkę duży _po skompresowaniu 1/3 obj.65-litrowego ventusa wisportu.Jak za tą kaskę(ja płaciłem 280zł)polecam na naszą jesień wiosnę i łagodniejszą zimę(MOdel Yeti!)

Odpowiedz
#6
Śpiwór mam od 3 lat, zwykle wyjeżdżam z nim od końca kwietnia do października - pod namiot, często spływy kajakowe; zakresy temeratur są odrobine przesadzone, ale jak się śpi w polarze to nie odczuwa się chłodu;
Generalnie jest ok.
Wady:
Jest jedna. Dla mnie najgorszą wadą jest sposób kompresji, gdyż ani duży, ani mały nie wchodzi do większości worków żeglarskich (zabezpieczających przed wilgocią), w które to pakuję rzeczy na kajakach, a gdyby takie paski były w obwodzie ... marzenie :)
-------------------------------------------
sewil

Odpowiedz
#7
Max- mam ten sam spiwór i w tym samym rozmiarze.. znaczy był! 4 lata temu tylko taki rozmiar moglem dorwać, a mam 172 wiec , wziąlem nozyczki wyciąłem z 30-40 cm w srodku , ociepline z wycietego kawalka wpakowalem pod nerki i dupsko i plecy ,zszyłem, zamek zrobiłem na ala model zimowy czyli zapinany od kolan wzwyz i jest git:D co do temp. to zgadzam sie z Tobą przy - 10 jeszcze pospisz( w miare)
-------------------------------------------
gg1901025

Odpowiedz
#8
Co do temperatur, to popieram kardiego i MAxa - przy temperaturach okołozerowych komfortowo spało mi się w bokserkach i koszulce z krótkim rękawem. Jak na letnie spanie po schroniskach, to wydaje mi sie nawet nieco za cieply. W tym roku przetestuje go w zimie pod namiotem.
Brak listwy termicznej nieco przeszkadza, zwłaszcza że używam rozmiaru XXL (nie sam kupowałem śpiwór, ale go dostałem) przy wzroście 175 i jak się człowiek dobrze nie zawinie, to ciepło ucieka.
Czasem przydaje się możliwość łączenia dwóch śpiworów (ratowałem tak kolegę spinając jego starą półkilówkę pajaka z moim śpiworem i biorąc w zamian śpiwór jego dziewczyny - spali z pólkilówką jako prześcieradłem, a moim śpiworkiem na górze i dzięki temu jakoś przetrwali przygruntowe przymrozki).
Jednym słowem jestem bardzo zadowolony, a od kiedy przyszło mi się w nim przespać w temperaturach oscylujących koło zera nie żałuję już, że zajmuje sporo miejsca w plecaku.
-------------------------------------------
Mateusz

Odpowiedz
#9
MAx i kardi >> Czy na podstawie waszych doświadczeń można przyjąc, że w przypadku śpiwora Yeti podawana przez producenta dolna granica toleracji tj. - 12 stopni jest w istocie graniczną temperaturą użtkowania śpiwwora?

Odpowiedz
#10
Gaweł w ubraniu spokojnie przespisz przy - 7max potem zaczyna sie budzonko co jakis czas;) przebywalem w nim podczas -18 ale tu nie mozna mowic o spaniu! najwyzej 30 minut i drgawki, chwila rozgrzewk (wystarczyło sie poruszac z 2 min w spiworze) i znowu 30 min. Przy -12 raczej nie pospisz.Powiem tak gdybym 2 raz kupowal spiwór to nie kupilbym go ze względu na stosunek waga/parametry term./objetosc. dołożylbym i kupił sobie puch.
-------------------------------------------
Kardi

Odpowiedz
#11
Używam śpiwora firmy Pajak typu Traper. Jest to model pośredni pomiędzy Hitem a Yeti
Parametry fabryczne Trapera:
komfort + 15, +4,
tolerancja +4, - 5,
ekstremum - 5, - 20.
Powyżej +4 stopni śpi się komfortowo.
Przy temperaturze około zera jest chłodno , ale da się spać.
Przy temperaturze -5 stopni jest już zimno, budzę się i zaczynam marzyć jak Kardi o puchowym śpiworze.
Poniżej -5 stopni to bym do śpiwora wsadził producenta.

Odpowiedz
#12
Ciekawe, czy któryś z producentów śpiworów syntetycznych przespał się w jakimś ze swoich śpiworów w temperaturze podawanej jako minimum komfortu dla tego śpiwora? :)
Pozdrawiam

Odpowiedz
#13
Marudzicie troche... :P
Ja spałem przy 0 stopni w Extra Light PAJAKa w samych gatkach i było wszystko OK... Rano rześki w skały człowiek ruszył... :D
Każdy indywidualnie odczuwa zimno i nie ma sie tutaj co licytować...

Pozdro 4all a zwłaszcza dla Kosmity z ''Matemblewa''... :P

-------------------------------------------
Lack of KRUPNIK... ;(

Odpowiedz
#14
Gaweł- Producentów do spiworów! :) Mateo - tutaj nikt sie nie licytuje ,tylko mówi o swoich odczuciach.. a po dopalaczu to rzeczywiscie mozna wiele wytrzymać ;) sam nieraz widziałem gosci sluchających płyt chodnikowych na mrozie bez spiworów :D
-------------------------------------------
Kardi

Odpowiedz
#15
Witam!
Firma Pajak na swojej stronie internetowej podaje następujące informacje dotyczące zakresu stosowania śpiworów.
Cytuję:
''STREFA KOMFORTU (czerwono-żółta): w zakresie tych temperatur aby dobrze się wyspać w śpiworze trzeba go często całkowicie rozpiąć aby nie zacząć się pocić.
STREFA TOLERANCJI (żółto-zielona): oznacza przedział temperatur, w których zastosowanie śpiwora jest najwłaściwsze. W zamkniętym śpiworze śpimy w poczuciu komfortu i powinniśmy przebudzić się dobrze wypoczętym.
STREFA EXTREMUM (zielono-fioletowa):
dodatkowe ubranie, dobra kondycja fizyczna i skuteczna izolacja od podłoża mogą być niezbędne aby nie poczuć zimna.''
Koniec cytatu.
Jak z tego widać, firma Pajak bierze na siebie odpowiedzialność jedynie w przypadku użytkowania śpiworów w temperaturach komfortowych i tolerowanych, tj. w zakresie do:
-2 stopni Hit,
-5 stopni Tiaper,
-7 stopni Yeti.
W przypadku użytkowania w temperaturach ekstremalnych (według strony producenta z dnia dzisiejszego) tj.:
-10 Hit,
-20 Traper,
-25 Yeti,
odpowiedzialność za ciepłotę zepchnięto na użytkownika. Jak z tego widać producent sam nie bardzo wierzy w te ekstremalne zakresy temperatur.
Z dyskusji wynika, że większość użytkowników chwali śpiwory Pajaka, ale tylko w zakresach komfortu i tolerancji.
Jeżeli mateo zechce nam udowodnić maruderstwo i zdecyduje się przespać w śpiworze Yteti przy temperaturze -25 stopni to jego sprawa. Jak przeżyje, to nam opowie jak było.

Odpowiedz
#16
Komletna bzdura! extremum to strefa w ktorej nie dojdzie do hipotermi! a nie dodatkowe ubrania i izolacja od podloza - do tego w tych spiworach sluży TOLERANCJA
-------------------------------------------
Kardi

Odpowiedz
#17
Może i bzdura. Ale ilu ludzi da się na to nabrać?

Odpowiedz
#18
Gaweł... :D:D:D
As you wish... :P
Jeżeli tylko tej zimy będą akurat sprzyjające ku temu warunki to nie widzę problemu... Ale chyba mimo wszystko założę na siebie coś... :)
Pozdrawiam

Odpowiedz
#19
Ja kupiłem dzisiaj Hita XL, w L mieściłem się jakoś (180cm wzrostu), ale lubię mieć troszkę więcej miejsca, zważyłem śpiworek - w pokrowcu waży nieco ponad 1,5kg. Myślę, że te 100g to niewielka różnica, ale od tego jest forum żeby pisać o takich rzeczach.

Odpowiedz
#20
mateo >> Życzę powodzenia. Wspaniale jest zasypiać w śpiworze na śniegu patrząc na rozgwieżdżone niebo.
Ja_Nul^ >> Śpiwory XL moich synów ważą w pokrowcach 1513 g i 1524 g.

Odpowiedz


Skocz do: