To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Salewa Timis Windstopper AlpineXtrem
#1
OPIS PRODUKTU:

techniczna kurtka Windstopper
dwie kieszenie zapinane na wodoszczelne zamki
zamki YKK
ściągacze w dole kurtki i z tyłu na szyi
wzmocnienia z Durastrechu na ramionach

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
05-01-2005, 06:00

Timis to chyba jeden z najnowocześniejszych Windstopperków firmy Salewy. AlpineXtrem to bardzo dobra i przemyślana seria. Po krótce- jest to techniczna, komfortowa kurteczka o bardzo dobrym, dopasowanym kroju.

Konstrukcja
Timis to bardzo dobrze skrojony polar, bardzo wygodnie się go nosi. Zastosowano tutaj membrane Gore Windstopper- specjaliste od ochrony przed wiatrem. Na łokciach zastosowano dodatkowe szwy, które mają zapobiec przecieraniu się polara w tym miejscu. Rękawy są bardzo dobrze wyprofilowane. Kurtka posiada wzmocnienia z Durastrechu na ramionach, co zapobiega przetarciom podczas noszenia plecaka, oraz poprawia wodo- i wiatroszczelność. Dwie kieszenie po bokach, zapinane zamkami YKK i zabezpieczone gumą. Listwa znajdująca się pod głównym zamkiem (też YKK) zapobiega utracie ciepłoty ciała uszczelnia kurtkę.Co ważne- nie ''wcina'' się w zamek.Wnętrze kurtki jest fantastycznie zaprojektowane i membrane podtrzymuje gęsta siateczka, która co ciekawe nie pruje się i nie zahacza (jest dobrze ''zbita'')

Oddychalność
Timis sprawdza się dobrze nawet gdy jest duszno na grani. Mimo iż kurtka nie posiada żadnych otworów wentylacyjnych. Jestem osobą która sporo się poci i mimo dobrego transportu wilgoci w pewnych momentach robiło się zbyt ciepło.

Nieprzemakalność
Zadaniami Windstoppera jest chronić przed wiatrem a nie wodą. Ja piorę mojego Timisa razem z innymi moimi polarami w NikwaX odpowiedzialnymi za pielęgnacje i nieprzemakalność. Lekki deszczyk kurtka napewno przeżyje, przy większychdeszczach jej nie testowałem bo zakładałem kurtkę z gorka.

Nieprzewiewność
Fantastyczna! Bezapelacyjnie jest to największy plus Timisa. Co prawda do tego został stworzony, ale nawet przy ostrych podmuchach nie odczuwałem nic. W sumie wystarczy założyć pod spód jakiś polar 100 i Timisa żeby komfortowo hasać po szlakach.

Funkjonalność
Timis jest dobry zarówno na górskie wycieczki jak i do miasta, lub na rower. Posiada dwie obszerne kieszenie, lecz są one tuż pod żebrami- nie ma więc mowy aby schować ręce. Są troche za wysoko i projektanci Salewy tu sie nie popisali. Posiada dobre ściągacze w dole kurtki (dwa po bokach) i jeden z tyłu na szyi. Muszę przyznać że dobrze to się sprawuje i jestem zadowolony. Na ślicznym czerwonym kolorze słabo widać wszelkie zabrudzenia mimo iż polar przyjmuje je dość łatwo (jak wszystkie inne polary). Objętość kurtki jest naprawde niewielka po spakowaniu jej do plecaka.

Żywotność
Musiałem dodać ten mały rozdział,bo tu naprawde należą się Timisowi słowa pochwały. 2 lata noszenia, no może nie codziennie ale naprawde bardzo często- do szkoły, na zajęcia, w góry. Naprawde ten polar jest po sporych przejściach, a mimo wszystko wygląda REWELACYJNIE !!! Nic się nie strzępi ani nie mechaci. Polar nie nabrał charakterystycznych ''kulek'' które tworzą się na nim wskutek jego noszenia i zużywania. Brawo dla Salewy!

Podsumowanie
Timis to bardzo dobra kurtka na jesień, wiosnę i lato. W zimę nie testowałem jej za bardzo- brałem raczej moją 300. Ale myśle że spisywała by się dobrze. Polar jest bardzo wygodny i lekki. Materiał bardzo trwały i funkjonalny. Szkoda tylko jeśli chodzi o umiejscowienie tych kieszeni. Ale jest to jedna rzecz do której można mieć zastrzeżenia. Jeszcze jedną jest cena. Ja 2 lata temu kupiłem ją za 700 zł. Teraz napewno staniała, ale równie dobre Windstoppery można kupić taniej.

Czas użytkowania: 2 lata

Zalety:
- żywotność
- nieprzewiewna
- dobrze odprowadza nadmiar potu
- ściągacze
- listwa chroniąca zamek, dzięki temu wiatr go nie przewiewa
- zajmuje mało miejsca w plecaku
- wzmocnione ramiona
- atrakcyjna wizualnie
- świetnie wykonane wnętrze kurtki

Wady:
- zdecydowanie cena (równie dobre Windstoppery można kupić taniej)
- umiejscownienie kieszeni
- brak wywietrzników


[Obrazek: Salewa%20Timis%20Windstopper%20AlpineXtrem%201.jpg]

[Obrazek: Salewa%20Timis%20Windstopper%20AlpineXtrem%202.jpg]


Odpowiedz
#2
kieszenie sa wyzej po to zebys mogl rece do nich wlozyc jak masz zapiety pas biodrowy. np. moj milo ma kieszenie w normalnym miejscu co jest strasznie denerwujace
-------------------------------------------
mutee

Odpowiedz
#3
Podobnie u mnie w wolfskinie - dodatkowo jak kieszenie są z siateczki, to otwarte sprłniają rolę wywietrzników - tak jest u mnie, tylko, że pasem biodrowym je się niestety ''maskuje'', a noszenie rąk w takich wyższych kieszeniach jest kwestia przyzwyczajenia...
-------------------------------------------
...w pewnych sytuacjach niecierpię mieć racji...

Odpowiedz
#4
Jeszcze niedawno były (a może jeszcze są) takie bluzy we wroclawskich Skalnikach przecenione na 549 zł. Niestety, nie udało misie trafić w rozmiar, więc nie kupiłem. Ale przymierzałem, macałem i bardzo dobre wrażenie na mnie zrobiła;-)

Co do samego testu, to oczywiście koledzy mają rację, a autor niesłusznie uważa za wadę wysokie umiejscowienie kieszeni. Jest to celowy zabieg (w końcu to kurtka techniczna, nie miejska), a nie wpadka projektantów. Mam bluzę Salewy Chamalaeon (z tej samem serii Alpine eXtreme) i kieszenie umiejscowione są podobnie. Gdy założysz uprząż albo plecak z pasem biodrowym, to się przekonasz;-)

pozdrawiam
Tomek

-------------------------------------------
Tomek

Odpowiedz
#5
Jak wyglądają ściągacze przy rękawach?
czy jest tam, guma, czy ściąga się przy pomocy rzepa?

Dodatkowo wydaje mi się, że kurtka powinna mieć zamontowane taśmy do suwaków - tak aby można było spokojnie nimi operować w rękawicach.

Jak dla mnie jest to kurtka także zimowa: pod nią jakaś dobra bielizna, polar 100 i nic więcej nie trzeba...

Odpowiedz
#6
Panowie macie rzeczywiście rację- umiejscowienie kieszeni sprzyja używaniu pasa biodrowego. Nie wziąłem tego pod uwagę i do błędu się przyznaje. Jest to jednak moja pierwsza recenzja i myślę że nabiorę wprawy. Fakt- jest to kurteczka techniczna, można się przyzwyczaić do kieszeni ale sami przyznajcie, że to ciut niewygodne-schować dłonie do nich i iść... No cóż... fakt faktem...

>Walter02 -- rękawy nie posiadają ściągaczy velcro czy innych podobnych. Są one tak uszyte że zwężają się ku nadgarstkom i w miarę przylegają do ciała(ale nie krępują ruchów) Co do użytkowania jej zimą- napisałem że raczej jej nie testowałem,ale znając jej właściwości- spisała by się.

Dzięki panowie za dobre rady co do recenzji.
-------------------------------------------
pozdrawiam

Odpowiedz
#7
Sprzęt techniczny, szczególnie z serii AlpineeXtreem służą do wspinaczki - wystarczy spojrzeć na spodnie czy plecaki markowane tym logo. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że kurteczka ma kieszenie tak wysoko - chodzi o wspinaczkę, więc uprząż. A uprząż jak wiadomo wchodzi dość wysoko na żebra, do tego jeszcze pas biodrowy - a w kieszeni nosi się takie rzeczy jak batonik, czasem NRC itp.

Odpowiedz
#8
A tak z innej beczki: czy kurtka nie jest odrobine za duża na autora? Pytanie pozwoli wysondować (kupującym w sieci) rozmiarówkę Salewy. A zainicjowane jest owo pytanie zdjęciem nr 2, gdzie zauważyłem, tak częsty w polarach ''wór materiałowy'' w okolicach brzucha :-P . Zatem , czy kurtka o rozmiar mniejsza ma dużo krótsze rękawy, etc. Jak bardzo dopasowana może być ta kurtka?

Odpowiedz
#9
Wiecie panowie- akurat to zdjęcie (nr.2) było robione ze 1,5 roku temu- a samą kurtkę kupowałem specjalnie nieco większą (rosłem i nadal rosne... niestety) teraz leży lepiej co uwidacznia zdj. 1- tam jest znacznie lepiej a rękawy są podwinięte ze względu na rękawiczki.

>>Kris -- kurtka o rozmiar mniejsza dwa lata temu była na mnie w sam raz... Niestety byłem w takim wieku że rosłem w zastraszającym tempie- a kurtka za 7 paczek to sporo - dlatego wybrałem większą co teraz mi sie opłaciło. Rozmiarówka Salewy wydaje się dobra a stosunki długości (rękawy i wymiary..etc.) także... No nie wiem jak to okreslić, ale tu chyba raczej każdy by musiał przymierzać i kombinować... Co do kupowania w sieci- hmmm.... aktualnie mam 180 cm i XL na mnie lezy dobrze...(tak jak na 1 fotce)jestem szczupły to może da jakieś blade pojęcie o wyborze odpowiedniego rozmiaru, chociaż wszyscy dobrze wiemy że ciężko kupić ciuch bez założenia go na siebie...
-------------------------------------------
pozdrawiam

Odpowiedz
#10
patrząc na twoje zdjęcia wydaje mi się że jest co najmniej o jeden rozmiar za duża jak dla ciebie, wygląda wg mnie zbyt worowato na tobie
-------------------------------------------
andrzej

Odpowiedz
#11
A propos rozmiarówki Salewy - wcale nie jest jednorodna. Ja np. kurtkę musiałem kupić XXL (Protector, naprawdę dobrze dopasowana), a polar (ponoc dla tej kurtki pod spód przenzaczony) XL. Standardowo noszę z jednym iksem;-)

pozdrówka
-------------------------------------------
Tomek

Odpowiedz
#12
widzę że nie mamy podobnych zdań... Mi rozmiarówka Salewy nie przeszkadza, wręcz przeciwnie- uważam ją za przyzwoitą - jak mam XL to wiem że na XL musze patrzeć.... No ale wiadomo... Po to jest NGT żeby takie poglądy rozpatrywać...
-------------------------------------------
pozdrawiam

Odpowiedz
#13
Moja Salewa Tundra jest rozmiaru XL a jest świetnie dopasowana - mam 185 cm wzrostu.

Odpowiedz
#14
Nie ma co przesadzać, nie zawsze precyzyjna rozmiarówka nie jest przecież jakąś katastrofalną wadą;-)) Ja mam rzeczy od L do XXL, jednak z ogromna przewagą XL. Zresztą raczej nie kupuję bez przymierzania...

Z butami jest podobnie - z innej firmy może być potrzebny inny numer. Zresztą sam numer to też nie wszytsko. Np. Meindl robi buty dla grubkościstych, Lowa chyba trochę delikatniejsze. To takie uwagi na marginesie, - skoro już się zgadało o rozmiarach;-)

pozdrawiam
-------------------------------------------
Tomek

Odpowiedz
#15
Tak saewa Timis rzeczywiscie ma ceny z kosmosu w Irlandii kupisz
(bez rabatu) 112eur jesli chodzi o kieszenie to poprzednicy maja racje ona jest tak specjalnie z konstrulowana
-------------------------------------------
rado

Odpowiedz
#16
cze. w jednej kwesi chciałbym powrocic do sprawy kieszeni. otorz pisszesz ze wlozenie do nich rak jest niewygodne bo sa wysoko. moi przedmowcy podali ci tylko jeden powod umiejscowienia ich wysko mianowicie sprawe uprzezy i pasa biodrowego. otoz drugim powodem ich wysokiego umiejscowienia lub raczej nieumiejscowienia ich nisko jest to ze kieszenie w kurtkach technicznych nie służą do trzymania w nich rak. podczas wspinaczki czy trekkingu nie wklada sie rak do kieszeni bo w przypadku potkniecia (trekking) mozna sobie conajmniej pocharatac twarz a ponadto szybkim ruchem wyjmowania reki z kieszeni podrzec polar. producent przeznacza te kieszonki przedewszystkim na male drobiazgi lub mape, a do ochrony rak przygotowal specjalistyczne rowniez wiatroszczelne rekawice. to tyle. powodzonka w kolejnych komentarzach.
-------------------------------------------
bary

Odpowiedz
#17
Witam. Czy ktos by mogl mi powiedziec jak z termika w tej kurteczce? Potrzebuje czegos na treking w gorach powyzej 2000m i zastanawialem sie nad tym modelem. Gwarantem wiatroszczelnosci jest windstopper, ale nie chce dodatkowo brac ze soba jeszcze polara.
-------------------------------------------
Tomek

Odpowiedz
#18
Ta kurteczka jest znacznie tańsza niż tutaj piszecie, Można ja spokojnie kupić za jakieś 350 zł. Faktycznie świetnie się sprawdza zarówno latem jak i zimą.Sprawdza się w temperaturze powyżej 5 st.z lekką koszulką termoaktywną pod spodem. szczerze polecam
-------------------------------------------
Joasia

Odpowiedz
#19
Coś chyba Joasiu pokręciłaś. Pewnie chodzi Ci o niemal identycznie wyglądającą bluzę Adar też Salewy

Odpowiedz
#20
chciałem zapytać o model HiMountain Xenon. czy ktoś może mi powiedzieć czy warto go kupić?
-------------------------------------------
rtoipek

Odpowiedz


Skocz do: