PRS, Cumulus MT500 elegancko mieści się do dolnej komory plecaków Wisport Quickpack 65 oraz Deuter ACT Lite 50+10 (używałem obu tych rzeczy). Oczywiście w fabrycznym worku ze stoperem, bez superkompresji taśmami. Zostaje tam jeszcze tyle miejsca, że spokojnie mogę zapakować dodatkowo poduszkę dmuchaną, ciuchy do spania, kosmetyczkę czy ręcznik. Jakby nie patrzeć, jest to śpiwór na wiosnę i jesień z przymrozkami... a przynajmniej ja go tak traktuję. Tyle że to worek węższy, niż wspomniana przez Ciebie Baza.
Zimówki to inna bajka, Aura Nora Gold w rozmiarze XL to przeokrutne bydlę i tu żeby się spakować, muszę wyrzucić namiot na zewnątrz. 20-25l więcej rozwiązałoby problem.
---
Edytowany: 2019-01-24 09:18:35
Liczba postów: 5090
Liczba wątków: 38
Dołączył: 28.02.2010
@dave. w poprzednim moim poście: ,,Mam na myśli dosyć szerokie śpiwory typu (...) ''
Sportex Alaska też się mieści i pewnie jeszcze kilka (dość wąskich) z 500 gramami puchu. Mnie bardziej chodziło o takie z +/- 800 gramami (gorszego) puchu.
Nora od Aury to też ,,szeroki'' zakres... ;) możliwości wyboru.
W wersji Gold jest zmniejszona ilość puchu do 900 g (ile jest w XL???) bo jest lepszej jakości (860 cuin) i teoretycznie ma komfort w AŻ minus 21 st. C (dlaczego nie 20? Marketing? Kto to mierzył?)
W wersji podstawowej waży 1430 g, a w ,,Plusie'' 1540 g dla XL i w ,,podstawce'' ma niby tylko minus 16.
Ale wiadomo, że to zależy od bardzo wielu subiektywnych i obiektywnych czynników. W opcji ,,niekorzystnej'' to może być tylko z minus 10.
Ja mam niewielkie doświadczenie w tym temacie (i nie staram się go poszerzać ;) ). W wspomnianej Alasce spałem w -15 (zmierzone) i było spoko (przerywany sen ale bez amputacji ;) ) ale też w -5 mnie przepizgało pomimo zamkniętego pomieszczenia i lepszej izolacji od podłoża - wilgoć i zmęczenie.
P.S. dave. jak możesz to zważ/zmierz Norę Gold i wrzuć zdjęcie w porównaniu z plecakiem (jaka długość walca w worku bez kompresji i z kompresją).
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny
Po kupnie zamieściłem krótką zajawkę na odorze, jest też tam kilka zdjęć: https://tiny.pl/txnn8 . Dokładną długość walca, jak również zdjęcia w porównaniu do plecaka wrzucę Ci wieczorem. Waga śpiwora - 1458 g, waga worka transportowego - 156 g (!), razem - 1614 g. W wersji XL jest 950 g puchu 95/5 860 cuin.
Komfort termiczny jest kwestią tak indywidualną i zależy od tak wielu czynników, że chyba nie ma sensu się na ten temat rozpisywać. Myślę też, że każdy kto udaje się na nocleg w tych temperaturach jest tego świadomy, jak również zna swój organizm w miarę dobrze. Nie sądzę, żeby ludzie chodzili spać w terenie zimą na totalną ''pałę'', choć może się mylę?
---
Edytowany: 2019-01-24 12:46:02
OK, więc tak. Śpiwór spakowany w fabrycznym worku ma wymiary 52x22 cm (przed kompresją) oraz 44x25 cm (po kompresji). Jednocześnie zaznaczam, że nie kompresuję śpiwora w sposób maksymalny - a jedynie po to, żeby skompensować luz w okolicach denka. Obawiam się, że w przeciwnym wypadku zniszczyłbym puch. Jeśli kogoś nie dręczą podobne obawy - kilka cm mógłby jeszcze urwać.
Śpiwór w porównaniu do plecaka Deuter ACT Lite 50+10, rok modelowy 2016. Wisporta sprzedałem jakiś czas temu, więc nie jestem już w stanie zrobić zdjęć.
Przed kompresją:
https://i.imgur.com/vMRJXi5.jpg
https://i.imgur.com/WbUCOvk.jpg
Po kompresji:
https://i.imgur.com/NM98Jzd.jpg
https://i.imgur.com/Qdj9d35.jpg
Śpiwór wewnątrz:
https://i.imgur.com/EmtrnSA.jpg
https://i.imgur.com/nFrnpmN.jpg
Ten Deuter ma dość specyficzny krój, jest wysoki i wąski:
https://tiny.pl/txkf1
Być może w jakimś innym plecaku zmieściłby się w pozycji poziomej... ale tu już gdybam. Trochę offtop się zrobił. Może Administracja przeniosłaby te posty do właściwego tematu?
Liczba postów: 5090
Liczba wątków: 38
Dołączył: 28.02.2010
Dzięki dave.
OT nie OT
Rozmowa jest po to by uświadomić obecnym i przyszłym ,,miszczom'' zafascynowanym buszkraftem, survivalem, lekturami książek czy legendą lodowych wojowników, etc. to, że kupując plecak opisany jako 70-75 l (w większości przypadków nie będzie miał deklarowanej pojemności, a z tej większości w mniejszości większą ;) ) prawdopodobnie gdy będą chcieli wsadzić do niego śpiwór 3sezonowy (nie ważne czy syntetyczny czy puchowy) to wypełni on od 1/2 do 2/3 pojemności plecaka.
O zimówce nawet nie mówiąc.
Oczywiście jeżeli zechcą przeczytać te kilka ostatnich stron tematu.
Żyjemy coraz bardziej w świecie obrazkowym. Trzeba wrzucać zdjęcia by uświadomić, a przynajmniej próbować...
Ja nie mam ciśnienia ale cały czas szukam worka który będzie szeroki a nie koniecznie wysoki i w którym po regulacji pas biodrowy będzie tam gdzie być powinien. Będąc kurduplem mam delikatny problem. Przy tej okazji (poszukiwań/macania) chodząc po sklepach mierzę szerokość komory dolnej/głównej. Oczywiście na ile się to da bo plecak to nie pudełko kartonowe...
Worki mające w opisie 36 cm szerokości w rzeczywistości mają 29 cm. Pikuś? Nie spora różnica. A ja bym chciał nawet ze 40 cm szerokości (w minimum) i ponad 30 cm głębokości.
P.S. stary worek od Yeti ważył 59 g, worek od Alaski Sportexu 113 g, demobil UK ponad 300 g (da się ciut zredukować ucinając paski).
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny
Liczba postów: 4268
Liczba wątków: 11
Dołączył: 05.11.2004
Błąd. Plecaki mają deklarowane pojemności, a różnice wynikają ze sposobu litrażowania. Jedni liczą samą komorę + komin, a inni (amerykańce w większości) komorę, klapę i wszystkie kieszenie zapinane + komin. To daje ok. 10/15L różnicy i te zdziwienie jw.
Popatrz na Vaude Skarvan, otrzymasz co chcesz.
---
Edytowany: 2019-01-26 06:12:30
Arni, może obfociłbyś przy czasie tego Skarvana? To nowy model, żadnych informacji na jego temat chyba jeszcze tu nie było.
Liczba postów: 4268
Liczba wątków: 11
Dołączył: 05.11.2004
Liczba postów: 5090
Liczba wątków: 38
Dołączył: 28.02.2010
@Arni jeżeli masz na myśli ten worek to już na tym krótkim filmiku
https://www.youtube.com/watch?v=yBq--kuvviE
widać, że nie ma rzeczy które preferuję oraz, że ma rzeczy (rozwiązania) których nie preferuję. Nie moja bajka, bardzo nie moja, ale oczywiście zmacam przy jakiejś okazji.
Na tym dłuższym https://www.youtube.com/watch?v=ZKnIeyrCJeU
widać, że Gościu który go prezentuje jest słusznej budowy (rzekłbym, że postury zbliżonej do Twojej) i już na samym początku widać, że wystaje mu nad głowę.
A ja przeca pisałem powyżej, że jestem kurduplem i nie chciałbym nosić piramidy nad głową. Regulując zawieszenie szelek dla S/XS względem pasa biodrowego podnosimy do góry plecak...
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny
Liczba postów: 4268
Liczba wątków: 11
Dołączył: 05.11.2004
Nie wiem czy kurduplem czy nie. Oni na filmie prezentują akurat wersję XL czyli 90+20 (realnie ok. 70+40), ale są jeszcze dwie mniejsze 70+10 i 75+10 dla odpowiednio niższych.
Niestety jest tak, że nowoczesne worki o dużych pojemnosciach są szyte właśnie pod olbrzymów, sam w LA i Skarvanie mam system opuszczony niemal na minimum przy 185cm i pleckach bodaj 19''.
Z bardziej szerokich niż wyższych znam wojskowego Berghausa Cyclopa (czy jakoś tak), no ale ten system nosny mimo iz mega trwały, jest jednkcześnie bardzo prosty. Ale w zamian mamy 3 rozmiary.
Liczba postów: 1
Liczba wątków: 0
Dołączył: 20.01.2019
Siema, co sądzicie o plecakach z Decathlonu?
Szukam plecaka na pewno na kilka lat i pytanie, czy warto zaufać Decathlonowi, który jakby nie patrzeć jest jednak supermarketem. Szczególnie podoba mi się ten:
https://www.decathlon.pl/plecak-trek-900...92332.html
Zdaje się, że ma wszystko, co potrzeba. Ale mała liczba opinii na stronie sklepu troche mnie niekopoi...
Liczba postów: 179
Liczba wątków: 4
Dołączył: 14.02.2017
Najpierw musisz sam dla siebie precyzyjnie określić, do czego ten plecak będzie używany i ''na kilka lat'' nie jest tu dobrą odpowiedzią ;-)
Nie znam zalinkowanego modelu, ale 90+10 to już spore monstrum, do tego z nominalnie niewielkim obciążeniem jak na taką pojemność. Warto więc na wstępie też przemyśleć, co w nim zamierzasz nosić, bo żeby napchać taką pojemność, to już się trzeba postarać i zazwyczaj związane jest to z wagą z bajki innej niż 15-20 kg.
Sam przez kilka lat używałem 100+20 i nie było to takie mądre, jak mi się na początku wydawało ;-) Inna sprawa, że akurat przeładowany plecak leczy swego właściciela z nadmiaru fantazji w trybie natychmiastowym i szybko dochodzi się do tego, co naprawdę jest potrzebne.
650 zł to już całkiem sporo i za tyle można na wyprzedażach trafić plecaki markowe.
Plecaka też lepiej nie wybierać ze zdjęcia, trzeba sobie trochę poczytać, wybrać kilka modeli, poszukać recenzji i wszystkie te plecaki jeden po drugim przymierzyć żeby sprawdzić jak leżą, jak nam pasuje system nośny, pas itd.
Oczywiście jest to proces uciążliwy, ale w ostatecznym rachunku jedyny sensowny, przynajmniej w mojej ocenie.
Liczba postów: 2022
Liczba wątków: 6
Dołączył: 21.04.2015
przelas
Hermanos dobrze pisze. Co do samego produktu, to mamy z połowinką decathlonowskie plecaki z serii Easyfit, z tym, że o pojemności 60l (wersje męska i damska, obecnie brak w ofercie, krótkie info w mojej szafie sprzętowej). Do obu dodałem paski od spodu, żeby zwiększyć (i tak już spore) możliwości troczenia.
Złego słowa powiedzieć nie mogę. Nic się nie przetarło ani nie urwało, do tego cena nas nie zabiła i mamy 10 lat gwarancji. My jesteśmy zadowoleni.
60-litrowych nie ma ale możesz zanabyć mniejszy 50-litrowy lub większy 70-litrowy https://tinyurl.com/Easyfit-70 za 399,99 zł.
---
Edytowany: 2019-02-07 15:42:22
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com/
Liczba postów: 4268
Liczba wątków: 11
Dołączył: 05.11.2004
'' ale 90+10 to już spore monstrum''
Zależy jak liczą. Ospreyowy Xenith 110 wcale nie jest większy niż AC75+10, a teoretycznie powinno je różnic 25L i na pewno nie ma startu do Bisona 90 :-D.
Liczba postów: 5090
Liczba wątków: 38
Dołączył: 28.02.2010
@przelas , grendel od około 2 lat nie ma w Decathlonie przyzwoitych plecaków trekingowych - zastąpili je ,,nowymi'' modelami których jakość jest nieadekwatna do ceny.
Obecnie są (bo 3 litraże) spoko worki ale raczej dla ,,bakpakersów'' ewentualnie turystyki zimowej (nie wysokogórskiej).
Ten zalinkowany przez przelasa jest próbą powrotu do normalności ;) ale zastosowane materiały go dyskwalifikują. Naszycie dwóch szpejarek to anachronizm dziejowy :)
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny
Liczba postów: 3408
Liczba wątków: 12
Dołączył: 22.03.2007
@Arni - ty tak serio? :P Xenith 105 delikatnie mówiąc wygląda jakby miał zjeść Deutera.
EDIT: w sensie wielkości oczywiście, w dowolnej innej nie ma w ogóle sensu porównywać...
---
Edytowany: 2019-02-08 00:17:42
Liczba postów: 5
Liczba wątków: 0
Dołączył: 06.01.2019
Panowie, w styczniu napisałem prośbę o pomoc i objaśnienie kilku kwestii w doborze plecaka, na wypady w góry i do lasu. Dużo mi rozjaśniliście, przede wszystkim w kwestii litrażu, i systemów nośnych. Wasze sugestie i podpowiedzi, rozwiały wiele moich wątpliwości, a także dowiedziałem się kilku nowych rzeczy, dzięki którym w momencie zakupu, nie byłem już, aż tak zielony. Za wszystkie wypowiedzi chciałem serdecznie podziękować ;)
Mój wybór padł na Deuter Aircontakt Lite 40+10. Plecak daje się fajnie skompresować, dzięki czemu nie wygląda jak przerost formy nad treścią i mimo wielkości używam go nawet na jednodniowych wypadach w góry. System nośny sprawdza się doskonale, w końcu odpada problem, czy jak zabiorę dodatkowy litr wody i statyw i coś jeszcze, to plecak nie będzie zbytnio ciążył na ramionach- jest pionowo i stabilnie. Jednocześnie przy wypadach biwakowych pojemność spokojnie pozwala na spakowanie śpiwora, tarpa, ekwipunku do gotowania, wody, dodatkowej odzieży, w razie chłodnej nocy. Jedną dodatkową rzeczą, którą mi doradzili podczas zakupu to, pokrowiec z cordury za 25 zł ( ten Deuter nie miał własnego), który poza deszczem, świetnie się sprawdza podczas bushcraftowych wypadów w las, przed przypadkowym rozdarciem, ubrudzeniem itp. Bardzo podoba mi się w nim pomysł, wewnętrznej ścianki na suwaku, dzięki której spora komorę, można podzielić na dwie osobne. Nie wiem ile w tym prawdy, ale sprzedawca, już po zakupie powiedział, że o ile ogólna gwarancja na plecak wynosi 2 lata, o tyle producent darmowo, nawet po kilku latach wymienia ewentualnie uszkodzone zamki, klamry, troki itp. Świetnym pomysłem są również kieszonki po obu stronach pasa ( nie wszystkie oglądane prze mnie plecaki takie miały).
Zatem raz jeszcze, wielkie dzięki za pomoc!
Liczba postów: 4268
Liczba wątków: 11
Dołączył: 05.11.2004
ludz, nie na wygląd porównuje się pojemności plecaków, a na litry.
Liczba postów: 2372
Liczba wątków: 1
Dołączył: 17.01.2008
Arni - ponieważ różnie ten litraż jest mierzony to pierwszą weryfikacją jest właśnie wygląd. Przez te różne sposoby mierzenia mimo tej samej jednostki musieliśmy robić akcję mierzenia litrażów plecaków na forum.
-------------------------------------------
m
Liczba postów: 622
Liczba wątków: 6
Dołączył: 31.05.2013
17-02-2022, 23:03
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-02-2022, 23:23 przez T Atomicus.)
Witam,
Ostatnio sypie się trochę mój Vaude Skagen (by Alpinus). Plecak zdaje się, 90l+, ciężki, ale solidny. Używam go jako transportowo-wyprawowego, ale nosić, za dużo nie noszę. Tyle, co z autobusu/ pociągu/samolotu do autobusu czy hostelu.
Ale już widzę, że to jego ostatnie sezony.
Co równie solidnego i wielkiego można obecnie kupić? Może być używane.
|