To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Obuwie] Buty na zimę
#1
szukam jakichs butow, ktore sprawdza sie w zimie w polsce i na lodowcu w alpach. zastanawiam sie nad butami trezety, asolo lub kaylanda. trezeta fitzroy gtx, asolo granite gv i kayland contact 2500. glownie mi o kase chodzi bo trezeta to 600 zl, asolo i kayland ok 900 :/. jakbyscie mieli jakies inne propozycje to czekam. aha - ranty pod raki sa konieczne
-------------------------------------------
krzysiek

Odpowiedz
#2
~krzysiek - moja rada: nie wierz rantom pod raki w butach innych niż plastiki - moim zdaniem to pic na wodę - do butów miękkich są raki paskowe, a automaty tylko do plastików.

Stosowałem kiedyś boreale właśnie z rakami aitomatycznymi - po sezonie (wcale nie intensywnym) podeszwa się uśmiechnęła i to tak, że nikt nie umie tego skleić. Wkurzyłem się nie na żarty, bo gdyby nie te raki to buty przetwałyby dużo dłużej...

Odpowiedz
#3
no dobrze. a w takim razie co z rakami polautomatycznymi? tez sa beznadziejne? slyszalem od wielu znajomych ze lekko uciskaja achillesa ale za to nie trzeba w gory brac butow do podejscia i do zdobywania szczytu :/
-------------------------------------------
lrzysiek

Odpowiedz
#4
także podpisuje się pod opcją plastików. Miałem kupować na ten sezon Scarpy Vegi ale jak to zwykle bywa kasa się rozeszła :(

Odpowiedz
#5
Problem z rakami paskowymi do miękkich butów jest taki, że było trochę przypadków odmrożeń stóp spowodowanych zaciskaniem pasków na nodze, kóre utrudniało przepływ krwi przez stopę.
Jeśli raków używamy sporadycznie to faktycznie paskowe się nadają.
Stabilność montażu raków autmatycznych zależy od twardości i jakości podeszwy buta nie zależnie czy to będzie plastikowa skorupa czy but skórzany. Skorupom zdarza się np. pękać. A z butów skórzanych po ich wygięciu ma tedencję do spadania.
Patrzyłem na te kaylandy contact i one ewidentnie nadają się do chodzenia po terenie w większości nie wymagającym użycia raków i tak powinny być użytkowane.
Jeśli zamieżasz robić zimowe drogi wspinaczkowe to lepiej odrazu kupić buty typu kayland revolution albo skorupy i do tego używać lżejszych butów trekingowych na podejścia.
Osobiście ma garmondy pinacle i one na do typowej wspinaczki się nie nadają. Raz zleciał mi jeden rak przy podejściu na Kozi ale moje grivele 2f były wtedy za słabo dokręcone.
Acha wszystkich butów pod raki automaty nie polecam używać w miejscu gdzie nie są potrzebne raki, bo poprostu szkoda je niszczyć.

A tak BTW grivel ze scarpą opracowały nowy system łączenia raków z butami GSB Grivel Scarpa Binding wygląda to dość interesująco.
-------------------------------------------
Piotr Czekański

Odpowiedz
#6
scarpa troche kosztuje :/ w takim razie czy ktos moglby mi polecic jakies buty dobre do podpiecia rakow oraz do chodzenia np po tatrach
-------------------------------------------
lrzysiek

Odpowiedz
#7
Ja mam asolo mtf700 (test jest na stronie ngt) następcami tych butów jest właśnie model asolo granite gv ja w nich chodzę (podkreślam słowo chodzę) po tatrach i się sprawdzają. W tym roku byłem na MB i używałem raków pół automatycznych campa modelu nie pamiętam, ale mają już ze 4 lata. Ze dwa razy mi się odpiło rak to nie znaczy, że odpadł ten patent z pół automatu po prostu zeskoczył z wcięcia z buta, zdarzyło się to podczas schodzenia. Myśle że dobrą ra było by już w sklepie poprzymierzać rózne raki nie zawsze te drogie będą pasować do wybranego modelu buta.
-------------------------------------------
misior

Odpowiedz
#8
Z uporem maniaka wrócę do postawionego już przeze mnie pytania: a co na zimę do chodzenia po niższych górkach (Sudety)?
-------------------------------------------
RAF

Odpowiedz
#9
akurat mam je na przecenie za 610 zl /mtf700/ i chyba sie skusze w takim razie :)
-------------------------------------------
lrzysiek

Odpowiedz
#10
a gdzie ta promocja??
-------------------------------------------
misior

Odpowiedz
#11
znajomy w maksie jest kierownikiem dzialu i mi te buciki taniej zalatwi. taniej jak taniej tzn 50 zl taniej :)
-------------------------------------------
lrzysiek

Odpowiedz
#12
Krzysiek czy myślałeś o Pamir Boreala? Model na zime i lodowiec. Pzdr.
-------------------------------------------
Warek

Odpowiedz
#13
o borealach slyszalem zle opinie :/
-------------------------------------------
lrzysiek

Odpowiedz
#14
~krzysiek - półautomaty (rozumiem, że tym mianem określasz raki z przednim zapięciem na paski, a tylnim - automatem) do miękkich butów są lepsze od automatów: chodzi o ramię siły: z przodu są wystające zęby, które przy jakimś potknięciu albo po prostu przy staniach na nich są sporym ramieniem wyginającym podeszwę, natomiast z tyłu nie ma aż takiej ekstremalnej sytuacji - zęby nie wystają poza obręb buta, więc nie ma ramienia....

Odpowiedz
#15
Krzysiek - Boreale nie, no to inne (owszem ich ceny ostatnio podskoczyły i to chyba to jest głównym źródłem owych opinii). W takim razie coś włoskiego (Asolo, La Sportiva) - dobrze dobierają rodzaje Vibramów do konkretnych modeli butów. Pzdr.
P.S. Krzysiek nosiłeś kiedyś Boreale? ;)
Pzdr.
-------------------------------------------
Warek

Odpowiedz
#16
Bardzo uniwersalne sa buty Meindl Air Revolution 7.0 Pro, ktore juz opisalem (link ponizej). Spelniaja wszystkie Twoje wymagania - oprocz ceny. Ale lepiej dolozyc stowe czy dwie i cieszyc sie butem dluzszy czas. Ja uzywam ich i latem, i zima, i na lodowcach.

pozdrowka
-------------------------------------------
Tomek

Odpowiedz
#17
slyszal ktos kiedys cos o asolo mtf500??
-------------------------------------------
lrzysiek

Odpowiedz
#18
co z tymi asolo MTF 700 za 610zł? gdzie je dokładnie można kupić??

Odpowiedz
#19
czy pod te meindl 2 można też podpiąć raki??''Air Revolution 2.0 to doskonała propozycja na LETNIE górskie wyprawy''. dobra czyli jedynke można stosować zimą co już wiemy a dwójkę?? jak myślicie??jejku chyba zanlazłem but jekigo szukam aaaaaa...super i cena jakby tylko z trzema cyferkami co jest niemożliwe!!

Odpowiedz
#20
nie. to jest but trekkingowy - revolution 7 to but 3/4 sezonowy z rantem pod raki

-------------------------------------------
lrzysiek

Odpowiedz


Skocz do: