To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Plecaki] Alice
#1
z ciekawości zapytam : jakie macie doswiadczenia z plecakiem us army alice(średnim lub dużym)

Odpowiedz
#2
A nie ma lepszych plecaków na rynku? Alice to jest plecak 2 generacje temu, potem był ITLV, a teraz króluje MOLLE i to juz z numerem 2. Po co ci plecak ze stelażem zewnętrznym? Chesz po zdjęciu worka, nosić na stelażu skrzynki z piwem?

Kiedyś czytałem test praktyczny ALICE gdzieś w necie i był negatywnyc, co do wygody.

Odpowiedz
#3
potwierdzam - ciężkie toto, niezawygodne, no... może nieźle na plecach leży ale tylko ze stelażem - bo sam worek od Alice Medium Pack (w tej wersji można nosić go również bez stelaża) to jakbyś worek od kartofli na plecach nosił.
-------------------------------------------
...w pewnych sytuacjach niecierpię miec racji...

Odpowiedz
#4
coprawda nie posiadam alicji ale moj kumpel z militarki ma, no i narzeka. stelaz (zwlaszcza przy karku) przeszkadza przy np skakaniu, pozatym jest strasznie do tyl wywalony no i mamy tu zjawisko przeciwwagi....z reszta tak to projektowali bo z przodu nosilo sie ladownice z amunicja, oatrunki, kompasy, bagnety, granaty...........wiec troche to pewnie rownowazylo ciezar. dobrze sie go pakuje sposobem ''desantowym'', bo jest duza dziura i szybko rzeczy mozna upychac, no i do tyranai jest spoko. jedank ja bym sie zastanawial np nad janysportem i plecakiem z seri grot, lub alpinusem...........
tyle odemnie:)
-------------------------------------------
rozul from bochnia

Odpowiedz
#5
Wczoraj w TV pokazali naszych żołnierzy jak zakładali na plecy plecaki ze stelarzem zewnętrznym. Dokładnie taki jaki nosiłem ok. 15 lat temu i którego za nic bym już nie założył.

Odpowiedz
#6
Heh. Wg pewnych opinii, plecak ze stelażem zewnętrznym dalej jest najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o przenoszenie dużych ciężarów, np. powyżej 30kg i dużo, dużo więcej. Ciekawe, czy wiecie ile potrafi ważyć sprzęt pojedynczego żołnierza. Poza tym taką ramę można też wykorzystać do przenoszenia innych, niewymiarowych pakunków. Oczywiście, te zalety nie mogą jednakże przeskoczyć innej - te plecaki już mamy. Pewnie już od jakiegoś czasu ;) A to zawsze taniej niż kupić nowe.
-------------------------------------------
Beware The Rage Of A Berserker

Odpowiedz
#7
Witam
Plecak ALICE został zaprojektowany typowo dla jednostek wojskowych-model M dla jednostek zmechanizowanych i piechoty a model L dla sil specjalnych i górskich.Nie ma mowy tu o jakiejś niebywałej wygodzie czy dopasowaniu.
To jest wór do przenoszenia amunicji i sprzętu.I jak ma ja jechać w bieszczedy i dzwigaś po 25 kilo sprzętu w deszczu i błocie to tylko ALICE
zwykły aplecak anatomiczny zaraz zostałby zniszczony
zgzdzam się z tym że to sa stare modele -ale wciąz używane a model L jest teraz podstawowym modelem plecaka w armii amerykańskiej

Odpowiedz
#8
Czyli alice dobrze nadaje się do zabaw typu strzelec?? I czy to prawda, że jest aż tak niewygodny??
-------------------------------------------
Anarchia jest dla kraju jak antybiotyk

Odpowiedz
#9
I jak tak to czy da się coś z tym zrobić??
-------------------------------------------
Anarchia jest dla kraju jak antybiotyk

Odpowiedz
#10
zabawy typu strzelec..hehe, o co chodzi?
Nosze plecak ALICE już 3 lata i po dobrym dopasowaniu nie stwierdzam niewygodności.

Odpowiedz
#11
Plecak ALICE jest o tyle udaną konstrukcją że mimo tego że żołnierze amerykańscy mają dostępne plecaki Molle lub ILBE wybierają starą poczciwą ''Alicje''. Plecaki Molle są dosyć awaryjne ponieważ posiadają plastikowy stelaż który często ulega złamaniu.
Kiedyś gdzieś przeczytałem że Alice wytrzymuję do 70 kg obciążenia. Jak wiadomo zrobiony jest z Nylonu. A co za tym idzie jest bardzo wytrzymały. Minusem Alicji jest przemakalność. Z drugiej jednak strony gdy żołnierz narażony jest na nieustanny deszcz, plecak szybko przemaka ale również bardzo szybko schnie. Wyobraźcie sobie żołnierza z plecakiem z CORDURY która jak nasiąknie to waży 3 razy więcej. Dodatkowo plecak posiada bardzo dużo otworów drenażowych. Po to właśnie żeby woda miała ujście.
Dodatkowo ALICE posiada bardzo dużo miejsca na podczepienie dodatkowych ładownic czy manierek - również systemu ALICE.

Ja w wakacje łaziłem tydzień po tatrach i Alicja sprawdziła się tam w 100%
Jak dla mnie ten plecak jest po pierwsze wygodny. Wiele osób mówi że stelaż uciska na środkową cześć pleców (dotyczy to szczególnie nowych stelaży). Jednak żeby tą sprawę załatwić wystarczy potraktować go lekkim kopem w to miejsce :) ( mówie tu całkiem serio )

Odpowiedz
#12
Wydaje mi się, że taki MOLLE II z ramą 4 generacji czy ILBE są nieco lepsze od ALICE.
Miejsca na podpięcie dodatkowego ekwipunku też mają jakby nieco więcej...
O pakowności to nawet nie wspomnę.

Odpowiedz
#13
ALICE to już historia dziś...ale nadal mi szkoda się go pozbyć(dwa worki,stelaż, dwa pasy, dwie pary szelek w tym jedne woodland-wszystko prawie nowe). raczej z sentymentu go hoduję...wg. mnie w góry jest kiepski...co innego do lasu na równiny

Odpowiedz
#14
Cordura to tez nylon. A co do alice, to tez myślałem, że jest wygodny, az wreszcie kupiłem dobry plecak i zmieniłem zdanie.

Odpowiedz
#15
pab66
ale idąc twoim tropem to jasobie repiki z rurek od podłogówki zrobie bo to to samo co dyneema
-------------------------------------------
sasq.... latający sasq....

Odpowiedz
#16
Ostatnio miałem okazje pożyczyc CFP-90. I rzeczywiście komfort noszenia jest większy. Jednak na lato wybrałbym chyba Alice z tego względu że prawie wogóle się nie pocą plecy. Oczywiście oprócz miejsca gdzie styka pas biodrowy. CFP-90 rzeczywiście jest dużo bardziej pakowny niż Alice.
Jednak kupiłem kiedyś Alice-a żeby sprawdzic ten kultowy plecak i jakby dorosnąc do CFP-90 i innych plecaków. Zresztą różnica cenowa jest wielka. Przykładowo siostra moja kupiła miesiąc temu plecak Alice Large kompletny z szelkami nowego typu w woodlandzie za 90 zł. Za CFP-90 w dobrych porywach dał bym około 400 zł.

Odpowiedz
#17
Ja po roku noszenia muszę powiedzieć, że jest średnio fajnie. Na plecach leży dobrze, obciążony przy dobrym dopasowaniu też daje radę. Bolączką jest strasznie dzwonienie tego wszystkiego, niemożność równomiernego rozłożenia ładunku, pocenie sie bioder i karku. Ale najgorsze jest to, że przez stelaż na karku nie da się czołgać, ani leżąc podnieść głowy. Jak za cenę 130zł to dałbym mu coś między 3 - 4=

Odpowiedz
#18
Plecak pancerny i nie do zajechania - ale nie polecam go jeśli podróżujecie pociągiem/autobusem/stopem. Współpasażerowie nie pokochają Was za niego. Zwłaszcza w zatłoczonym pociągu albo autobusie.

Odpowiedz
#19
Posiadam plecak Alice oraz CFP-90. Pierwszy niestety jest konstrukcyjnie przestarzały, ale na wędrówki po równinach jeszcze sie nadaje. CFP-90 to też już nie nowa konstrukcja, mój zakontraktowany jest na rok 91 ale pomimo to jest wygodny i wytrzymały (cordura 1000D). Myślę że w przypadku osób chcących nabyć plecak wojskowy warto pomyśleć o najnowszej konstrukcji ILBE w kamo MARPAT dedykowanej dla USMC. ILBE posiada nowoczesny system nośny i jest plecakiem właściwie nieustępującym konstrukcyjnie plecakom turystycznym.
http://cgi.ebay.com/BRAND-NEW-RARE-MARPA...dZViewItem
Niestety cena na razie może powstrzymać zakup.
Na allegro cena plecaka głównego kształtuje się w granicach 1000 pln, a patrolowego w granicach 600 pln

Odpowiedz
#20
To jest ReconILBE.

Sam plecak patrolowy od tego zestawu potrafi kosztować ponad 600USD.

Odpowiedz


Skocz do: