To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Esbit Alcohol Cookset 950 ml
#1
OPIS PRODUKTU:

Pojemność garnka: 950 ml
Wymiary garnka: ok. 11,5 x Ø12,5 cm
Wymiary pokrywki: ok. 1 x Ø12 cm
Waga zestawu z pokrowcami: ok. 420 g
Waga bez pokrowca: ok. 405 g
Materiał: utwardzane, anodowane aluminium, tworzywo sztuczne

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
05-02-2018, 10:00

Zestaw do gotowania Esbit Alcohol Cookset 950 ml

Bardzo długo szukałem optymalnego i jak najbardziej funkcjonalnego garnka o pojemności do 1 litra, który sprawnie obsłuży 1-2 osoby (w terenie potrzebuję tylko wrzątku, nie gotuję makaronów itp.). Szukałem wśród konstrukcji aluminiowych ze względu na dobry kompromis między wagą a ceną.
Po wielu godzinach spędzonych na czytaniu forów i przeglądaniu ofert sklepów internetowych znalazłem zestaw Esbita, który wydawał się spełniać moje oczekiwania. Znaleziony zestaw pozwala zagotować wodę korzystając zarówno z palnika alkoholowego jak i gazowego (palnik gazowy nie wchodzi w skład zestawu). Udało mi się go kupić za 200 zł wraz przesyłką w 2013 r. na jednym z popularnych portali aukcyjnych, obecnie znalazłem go w internetowym sklepie turystycznym i jest dostępny w niewiele wyższej cenie.

Zestaw składa się z:
• aluminiowego garnka wyposażonego w radiator o użytkowej pojemności 800 ml i wadze 205 g
• aluminiowej pokrywki 39 g
• podstawki do palnika alkoholowego 62 g
• palnika alkoholowego 97 g
• woreczka transportowego 17 g
ja jeszcze dodatkowo wyposażyłem go w:
• osłonę przeciwwietrzną wykonaną z kuchennej folii aluminiowej 8 g
• kawałki karimaty 7 g (aby zawartość nie stukała w takcie marszu)

Całość : 436 g

W zależności od specyfiki wyjazdu zabieram różne elementy zestawu. Korzystanie z palnika alkoholowego świetnie się sprawdza gdy wyjeżdżam na krótko, weekendowo i będę gotować wodę tylko dla jednej osoby. Mogę wtedy zabrać dokładnie tyle paliwa ile będę potrzebował, a nie cały kartusz z gazem, czasem wystarcza ilość paliwa mieszcząca się w palniku. Natomiast gdy wyjeżdżam na dłużej zabieram garnek z pokrywką i korzystam z palnika gazowego. Średnica garnka pozwala schować w swoim wnętrzu kartusz 100g, 230g i 450g. Owszem gdy wstawimy kartusz 230g pokrywka nam się nie domknie, ale można ją włożyć pod spód i taki zestaw mieści nam się w woreczku transportowym. Podobnie możemy zrobić gdy potrzebujemy zabrać kartusz 450g. W awaryjnej sytuacji możemy w tym zestawie palić również drewnem, trzeba tylko pamiętać aby odkręcić nóżki od podstawki ponieważ są plastikowe (można to zrobić bez dodatkowych narzędzi).
Użytkuję ten zestaw od 2013 r. i w tym czasie ujawniło się kilka drobiazgów których poprawienie zwiększyłoby jego funkcjonalność:
• gdyby garnek był odrobinę wyższy zmieścił by się w nim kartusz 230g wraz z palnikiem typu Optimus Crux, ale wyżej napisałem jak sobie można z tym drobiazgiem poradzić
• uchwyt na pokrywce jest zbyt płytki i gdy dłonie mamy w rękawiczkach bardzo trudno jest z niego wygodnie korzystać, można sobie z tym poradzić wypalając dziurki w plastikowym uchwycie i przekładając kółko od kluczy
• podstawka do palnika alkoholowego jest na 4 nóżkach co powoduje, że czasem na nierównej powierzchni zestaw nie stoi stabilnie, gdyby podstawka była wyposażona w 3 nóżki wymieniony problem by nie występował
• z pewnością aluminiowy otok w około radiatora nie znacznie zwiększyłby wagę, ale również zwiększyłby wydajność w przypadku korzystania z samego garnka i kuchenki gazowej
• wyposażenie zestawu w podstawkę umożliwiającą korzystanie z paliwa stałego esbit jeszcze bardziej zwiększyłby jego funkcjonalność (w zasadzie kompletnie nie rozumiem dlaczego nie ma jej w tym zestawie, a wchodzi w skład bardzo podobnego zestawu różniącego się o pokrywkę będącą jednocześnie mini patelnią i o wspomnianą podstawkę, który ku mojemu zdziwieniu jest tańszy)
• podstawka powinna być lepiej zabezpieczona przed podmuchami wiatru

Garnek wyposażony jest w wygodną podziałkę pozwalającą precyzyjnie odmierzyć potrzebną ilość wody. Składany uchwyt jest wygodny, a przy pewnej wprawie można wylać wodę z pełnego garnka bez strat. Palnik alkoholowy wchodzący w skład zestawu posiada zakrętkę (pozwalającą na transport palnika pełnego paliwa) i pokrywkę pozwalającą regulować płomień (nigdy nie korzystałem z tej funkcji, zawsze palę na maksa :-) ) lub go zgasić.
Gdy korzystam z palnika alkoholowego płomień bywa niestabilny, ogarnia wtedy garnek (przedstawia to jedno ze zdjęć) i trzeba o tym pamiętać szczególnie jeżeli ktoś planuje używać garnka również w namiocie. Nie wiem czy jest to cecha wszystkich palników alkoholowych czy tylko mojego, ponieważ jest to jedyny palnik alkoholowy z jakim miałem do czynienia. Palnik mieści 96 gram paliwa do biokominków i pozwala to zagotować ponad 3 garnki wody (3x800 ml) z temperatury początkowej w okolicach 22 ºC. Zagotowanie 800 ml wody z wykorzystaniem palnika alkoholowego trwa od 8 min 30 sek. do 9 min 30 sek. i zużywa 25-28g paliwa. Pomiary przeprowadziłem na balkonie, korzystając z paliwa do biokominka. Zagotowanie 800 ml wody przy użyciu kuchenki gazowej z temperatury ok. 18 ºC wynosi ok. 3 min. 30 sek. i zużywa 8g gazu (pomiar dokonany w pomieszczeniu przy użyciu palnika gazowego Optimus Crux, odkręconego tak aby jak najlepiej wykorzystać jego moc). Uzyskane wyniki będą się oczywiście różnić od wyników uzyskanych w terenie, ale dają pewien pogląd na ilość zużywanego paliwa.
Gdy zacząłem przygotowywać materiały do tego testu zadawałem sobie pytanie czy gdybym jeszcze raz szukał garnka o podobnej pojemności to czy wybrałbym ten zestaw i odpowiedz brzmi, że nie. Decyduje o tym jedna z cech którą wymieniłem wyżej, a jest nią waga. W czasach odchudzania sprzętu waga min. 536 g (436 g waga zestawu + waga alkoholu jako paliwa (min 100 g) daje możliwość zagotowania tylko min 2,6 litra wody. Znów z drugiej strony w podobnej wadze (garnek z pokrywką 244g + palnik gazowy (np. Optimus Crux 90 g) z pełnym kartuszem 100 g to 534 g) mamy zestaw który pozwoli zagotować ponad 8 litrów wody. Kalkulacja wskazuje miażdżącą przewagę używania gazu jako paliwa, jedynie w sytuacji gdy będziemy potrzebować zagotować niewielką ilość wody można się pokusić o zabranie zestawu z palnikiem alkoholowym lub gdy waga nie ma znaczenia. W cenie ok. 100 zł można kupić lżejszy garnek np. Primus Alutech Pot 1L (owszem bez radiatora, ale oszczędność paliwa którą daje radiator ma znaczenie dopiero przy wyjazdach min. 4-5 dniowych lub zimą, kiedy topimy śnieg i zużywamy dużo paliwa) i otrzymać tańszy i lżejszy zestaw.
Na polskim rynku nie brakuje garnków w różnych pojemnościach, jednak zestawów pozwalających na wykorzystywanie alkoholu jako paliwa jest niewiele. Jeżeli ktoś szuka funkcjonalnego zestawu i nie będzie mu przeszkadzać waga to ten w mojej opinii właśnie taki jest. Używanie zestawu przy wykorzystaniu palnika alkoholowego jest wygodne i daje mi dużo radości. Czekam aż będzie dostępny na naszym rynku zestaw wykorzystujący paliwo alkoholowe który będzie mógł konkurować wagowo z zestawem na gaz przynajmniej przy krótkich wyjazdach. Jeżeli ktoś z Was zamierza rozpocząć przygodę z paliwem alkoholowym bardzo ważne jest aby pamiętać o jego jakości. Polecam biopaliwo do kominków i denaturat - czysto się spalają, nie kopcą, biopaliwo można kupić nawet w wersjach zapachowych :-) . Nie polecam Denaturexu, który spalając się bardzo kopci.

OCENA PRODUKTU:

Wygoda: 4/5
Wyposażenie: 5/5
Wytrzymałość: 5/5
Ogólna: 4.67/5


[Obrazek: AMit_03.jpg]

[Obrazek: AMit_18.jpg]


Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
[Recenzja] Esbit Alcohol Cookset 950 ml - przez BialyXXL - 05-02-2018, 09:44

Skocz do: