To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Nordhorn NH Tactic
#2
DATA RECENZJI:
27-10-2015, 14:20

NH Tactic to druga para skarpet tej firmy, jaką zabrałem na przejście gór Iranu. Miały być moją najcieplejszą parą. Spodziewając się upałów uznałem, że wystarczą mi jako awaryjne skarpety w najwyższe partie gór Zagros, gdzie miałem szanse spotkać śnieg i przeżyć zimne biwaki.

Problemy formalne sprawiły, że do Iranu wjechałem już jesienią i NH Tactic stały się moją podstawową, być może najczęściej używaną parą w tej wędrówce. Z około 2300 km szlaku przeszły 1000 km, większość w terenie górskim, w upale, deszczu i śniegu. Używałem ich niemal wyłącznie z niskimi butami podejściowymi Aku Rock II GTX.

Model Tactic to lekkie skarpety do wędrówek, tak opisałbym je najkrócej. Są dość cienkie, by służyły latem, w upale, a przy tym dostatecznie grube, by dobrze amortyzowały kroki. Wykonane są z jednorodnej przędzy, mieszanki bawełny, wełny merino i poliamidu. U góry wyposażone w ściągacz, pod piętą i wokół palców posiadają dodatkowe zgrubienie.

Pierwsze wrażenia

Skarpety są naprawdę wygodne. Dość cienkie i elastyczne idealnie dopasowały się do kształtu stopy, nie uciskając jej przy tym, jak to mają w zwyczaju niektóre modele do biegania. Ściągacz na łydce jest nie tylko bezuciskowy, ale także niemal niewidoczny. Polubiłem je od razu i przez kolejne miesiące używałem regularnie.

Termika

Tactic to model na 3 pory roku. Nie polecam używania tych skarpet zimą, chyba, że jako pierwszej warstwy, \'linerów\', zakładanych pod kolejną, grubszą skarpetę. Bardzo dobrze spełnią za to rolę w ciepłych porach roku. Podczas wędrówki przez Iran nosiłem je w temperaturach 0-30 stopni, wędrując po 30-40 km dziennie. Okresem najbardziej intensywnego użytkowania była środkowa część irańskich gór, gdzie regularnie wędrowałem w śniegu i niskich temperaturach oraz w deszczu.

Komfort wędrówki

To chyba największa ich zaleta. W trakcie przejścia Iranu używałem głównie cienkich modeli skarpet, które słabo amortyzowały marsz po kamieniach i skałach. Upalne dni często kończyłem z odparzonymi stopami lub odciskami, a wtedy ratunkiem okazywały się NH Tactic, grubsze i dodatkowo wzmocnione na pięcie i z przodu. Dawały odpoczynek podczas kolejnego dnia marszu. Choć ich głównym materiałem jest bawełna, nie miały tez tendencji do przesiąkania zapachami, w odróżnieniu od cienkich skarpet mogłem nosić je przez kilka dni z rzędu, nawet w upale. Schną przy tym szybko, nawet pomimo dużej zawartości bawełny.

Wytrzymałość

Okazały się najbardziej wytrzymałymi skarpetami tamtej wyprawy. Brzmi to może idiotycznie, ale było bardzo ważne podczas samotnej wędrówki w górach, gdzie nie było możliwości uzupełnienia zniszczonego sprzętu, a dźwigany zestaw ubrań musiał być minimalny. Dopiero po kilku tygodniach wędrówki znalazłem na nich pierwsze ślady zużycia, gdy materiał na piętach i śródstopiu zaczął się nieznacznie wycierać. Do końca wędrówki trzymały jednak swoja strukturę i nie zmieniły się niemal w ogóle. Nie dostrzegłem też żadnego pilingowania się materiału. Prawdopodobnie sprawiły to nylonowe włókna, które wzmacniały strukturę tkaniny. I choć zapiętki moich podejściówek przetarły się po ok. 2000 km, skarpety pozostały w dobrym stanie. Tylko w jednym miejscu, powyżej kostki, materiał rozdarł się, prawdopodobnie po spotkaniu ze skałą lub ciernistym krzakiem. Dziura była nieznaczna, może 5 mm i nie miała tendencji do powiększania się.

Pod względem mechanicznym śmiało porównałbym je z trekingowymi modelami Bridgedale lub Smartwoola, których używam na co dzień.

Podsumowanie

Podpisuję się pod powyższą recenzją Docza: NH Tactic stały się moimi ulubionymi skarpetami na ciepłe dni i jednym z fajniejszych modeli jakie kiedykolwiek używałem. Przeszły 1000 km przez góry Iranu, a więc niemal połowę całej wyprawy i wróciły z niej jako jedyne. To chyba wystarczająca rekomendacja. I , podobnie jak przedmówca, rekomenduję producentowi: wprowadźcie do sprzedaży w Polsce. Warto.

OCENA PRODUKTU:

Oddychalność: 5/5
Wygoda: 5/5
Wytrzymałość: 5/5
Ogólna: 5.00/5



-
https://lukaszsupergan.com/

Przewodnik "Szlaki Polski. 30 tras długodystansowych":
https://lukaszsupergan.com/produkt/szlaki-polski/
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Doczu - 26-09-2015, 10:43
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez sołtys - 26-09-2015, 11:13
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez rytmar - 27-09-2015, 21:43
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez gumibear - 27-10-2015, 20:07
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez wideł - 02-11-2015, 22:46
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Doczu - 03-11-2015, 06:13
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez wideł - 04-11-2015, 08:30
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez PRS - 04-11-2015, 08:42
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez botx - 04-11-2015, 09:20
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Doczu - 04-11-2015, 10:04
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez boguś b - 04-11-2015, 10:09
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Doczu - 04-11-2015, 10:24
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez wideł - 04-11-2015, 10:35
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Doczu - 04-11-2015, 18:07
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez T25 - 04-11-2015, 18:29
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Felek - 30-11-2015, 08:10
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Doczu - 13-01-2016, 03:50
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Felek - 13-01-2016, 07:57
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Doczu - 13-01-2016, 08:22
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez Dirwelinger - 23-01-2016, 20:46
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez gumibear - 07-11-2016, 14:32
RE:[Recenzja] Nordhorn NH Tactic - przez PRS - 10-11-2016, 00:02

Skocz do: