To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Kolejna wyprawa Sołtysa - Góry Zagros
#30
Wiele z tych rzeczy brałem pod uwagę.

Iran potrafi być nikczemny jeśli chodzi o wojsko i biurokrację. Moim największym zmartwieniem jest problem przedłużania wiz, które czeka mnie aż dwa razy. Jeśli się nie uda będę miał problem i to duży, wierzę jednak, że nawet największych idiotów da się przekonać. Na początek spróbuję wybadać możliwość dostania dłuższej wizy w warszawskiej ambasadzie.

Nie zamierzam udawać naukowca lub tym bardziej dziennikarza, bo to może tylko utrudnić sprawę. Mam natomiast pomysł, by wziąć ze sobą niewielki 'list' w języku farsi, gdzie w kilkunastu zdaniach wyjaśniony będzie cel tej wędrówki. Jest szansa, że to pomoże. Poza tym irańska policja czy wojsko bywa wredna raczej dla rodaków, obcokrajowcom rzadko sprawiają problemy, najczęściej kończy się na kontroli dokumentów, tak w każdym razie wyglądało to podczas mojej poprzedniej wizyty. Wbrew pozorom aparat nie jest dużym problemem, Irańczycy rozumieją co to 'turysta'' i 'aparat', sami zresztą odwiedzają swoje góry i wielu z nich przypomina pod tym względem Europejczyków. Podsumowując - wyciągania aparatu się nie obawiam.

Tam gdzie jadę ludzi nie będzie zresztą dużo. Kontrole zdarzą się na pewno w miastach, tu w ostateczności pozostaje telefon do ambasady. To już kiedyś przećwiczyłem, w sytuacji znacznie poważniejszej, gdy w Kirgistanie naruszyłem z mojej winy strefę przygraniczną.

Warunki pogodowe - najwyższe partie Zagrosu mijam we wrześniu, gdy temperatura w dzień na 3500 wynosi 5-10 stopni. Biorę więc śpiwór i ciepłego Power Strecha na taki wypadek wiedząc, że przez 90% drogi mi się nie przydadzą. Tak jak piszecie - w wysokich partiach może być zimno. Przejście kończę pod koniec listopada nad Oceanem Indyjskim, gdzie zimna na pewno nie spotkam - to pamiętam z poprzedniego pobytu w styczniu w Bandar Abbas.

W najwyższych partiach, powyżej 4000 m leży jednak wieczny śnieg, więc planuje mój sprzęt także pod taką ewentualność.

Aparat - PowerShota w starszej wersji używałem i niestety - to nie to. Obiektywy do EM5 trzeba będzie dźwigać, ale możliwość wymiany i jakość tych szkieł bije na głowę inne kompakty. Jednym z najważniejszych będzie dla mnie jasna portretówka ze światłem 1.8 - zdjęcia z niej to naprawdę wysoka klasa. Elektroniczny wizjer nie jest dla mnie problemem, bawiąc się nim nie miałem żadnego problemu z przestawieniem się. Przez minione 4 lata podróżowałem z obiektywem Canon 70-200, który sam w sobie waży więcej niż EM5 z obiektywem, więc sądzę, że dam radę. Jakość zdjęć jest dla mnie na tyle ważna, że jestem gotów dźwigać taki ciężar, który i tak będzie ponad 2 razy mniejszy niż to, co brałem w Himalaje lub Karakorum.

Z tym statywem z drewna to oczywiście żart. Zabiorę coś lekkiego, ale stabilnego, bo do sprawnego filmowania głowica i podparcie są jednak niezastąpione. ten model Velbona V-Pod już przećwiczyłem - jest za lekki, ale to dobry kierunek. Z tej firmy wziąłbym raczej model EX Macro, 580 gramów.

Z timelapse brak mi doświadczenia i tu masz całkowitą rację Bleys - długie sekwencje wymagają setek klatek. Jeśli uda mi się zebrać więcej niż zakładane 5000 zł, chciałbym zainwestować w panel słoneczny - słońca nie będzie mi brakowało, a taki patent da mi niezależność od gniazdek znajdowanych gdzieś przypadkiem w miastach. Oczywiście 2-3 baterie w zapasie też zabieram.

Jeśli macie jakiś patent na zasilanie w takich miejscach chętnie przeczytam, sam tez zaczynam poszukiwania ogniwa FV które można zarzucić na plecak i nieść.

@Golek - znacz jakieś inne rejony 'zakazane'?
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com/

-
https://lukaszsupergan.com/

Przewodnik "Szlaki Polski. 30 tras długodystansowych":
https://lukaszsupergan.com/produkt/szlaki-polski/
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:Kolejna wyprawa Sołtysa - Góry Zagros - przez Badyk - 26-06-2014, 19:59
RE:Kolejna wyprawa Sołtysa - Góry Zagros - przez sołtys - 27-06-2014, 01:21
RE:Kolejna wyprawa Sołtysa - Góry Zagros - przez tomek85 - 24-08-2014, 10:51

Skocz do: