To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Chatka NGT`ówka?/temat bez zobowiązań - burza mózgów
#60
Tak w kwestii formalno-prawnej:

Greg, nie zupełnie jest tak jak mówisz (chociaż nie wiem, może po prostu źle Cię odczytałem).

Do założenia stowarzyszenia, które nie prowadzi działalności gosp. nie potrzebna jest faktycznie rejestracja w krs ale też są nieco inne wymagania. Nie 15 a wystarczą 3 osoby. Nie ma potrzeby rejestracji w KRS tylko zgłoszenie do organu nadzorującego. Są to tzw. stowarzyszenia zwykłe.

Jednak jak na mój rozum do działalności takiej jak prowadzenie chatki będzie potrzebne stowarzyszenie rejestrowe, a więc takie, które dział.gosp. może już prowadzić. Chyba żeby chatka miała zamknięty krąg użytkowników do członków stowarzyszenia a i od pozostałych nie pobierać by opłaty a finansowanie odbywało się jedynie przez składki członkowskie.

Tak więc w tym przypadku faktycznie potrzeba 15 osób, wpis do KRS, potem trzeba napisać statut, wybrać władze (zarząd i organ kontroli).

Faktycznie sąd rozpoznajac wniosek o rejestrację jest ograniczony terminem 3 miesieczym ale z tego co słyszałem, w pratyce termin ten potrafi być dłuższy.

J.Ty. zauważył bardzo istotną kwestię. Ze wzgledu na otwartość naboru do stowarzyszeń są one narażone na ''przejęcie'' przez osoby trzecie. I wcale nie jest to tylko problem teoretyczny.
Rozwiązaniem tego problemu może być inna forma prawna niż stowarzyszenie, ale to rodzi za to inne problemy.

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:Chatka NGT`ówka?/temat bez zobowiązań - burza mózgów - przez DTH - 17-01-2011, 14:08

Skocz do: