To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt
Hej,

Ukończyłem szlak szybciej niż planowałem (ale z pełnym sukcesem ;) ), mianowicie w 14 dni. Pomimo, że czas nie był głównym priorytetem (choć chciałem się zmieścić w dwóch tygodniach urlopu), to sam szlak okazał się mniejszym wyzwaniem, niż sądziłem, a i element przygodowy był też niewielki (z drugiej strony, czego oczekiwać po gęsto zaludnionych górach, bądź nieźle znanym Beskidzie Niskim)? Na to ostatnie wpłynęło też to, że ostatecznie spałem najczęściej obok schroniska, bądź w bazie namiotowej - jednak będąc samemu w takim miejscu czułem się nieco bardziej komfortowo.

Z tego powodu, że jakoś nie poczułem tego ''sprawdzania samego siebie'' postanowiłem, zwłaszcza w drugiej połowie trasy (Krynica-Wołosate - 6 dni), podkręcić tempo i wydłużyć liczbę godzin spędzonych w marszu - po raz pierwszy na przykład złamałem barierę 40 i 50km idąc z plecakiem.

Dziękuję za wszystkie porady. Ostatecznie jednak wziąłem duży gaz, gdyż nie miałem już kiedy kupić średniego, co było bez sensu, gdyż zużyłem tylko mniej więcej 100g gazu. Był to więc zbędny balast. Jednak co do balastu (a i przechodząc do sprzętu ;) ) muszę powiedzieć, że lekki plecak to absolutny klucz do tego typu wędrówek - ostatnimi latami poprzez różne kroki ograniczałem jego wagę, jednak to ostatnie zdecydowane działania - odchudzenie samego plecaka, namiotu, kurtki i jedzenia dało największe efekty. Kilka Waszych porad (menażko/kubek z maszynką, lżejszy nóż, optymalny gaz, mikrofibra zamiast ręcznika... z mikrofibry) jednak planuję wprowadzić w przyszłości, by dalej optymalizować to, co już w tej materii osiągnąłem.

Na szlaku spotkałem osoby mające plecaki nawet 25-30kg - sam nigdy nie miałem aż tak ciężkiego plecaka na plecach, nawet mając jedzenie na 7 dni (Fogarasze), które nie było też nawet tak zoptymalizowane, jak tym razem. Zastanawiałem się, co w nich jest, oprócz cięższego namiotu, plecaka i kurtki - wszystko bawełniane, zestaw sztućców (!), puszki z rybą, kuchenka benzynowa, aparat i sam nie wiem co jeszcze.

Właściwie mogę podkreślić, że cały wymieniony przeze mnie sprzęt spisał się nieźle, choć buty na tego typu wyprawę zamieniłbym na terenowe buty biegowe - lżejsze i miększe to. Relatywnie płaski przód podeszwy w podejściówkach też powodował problemy na stromych podejściach, gdzie czasem brakowało mi przyczepności. Olbrzymią ulgą była jednak bardzo dobra pogoda - padało raptem przez trzy dni, a więc i problem poślizgów był bardzo ograniczony.

Pod względem żywności ponownie utwierdziłem się w tym, że oprócz wyjątków (Turbacz) jedzenie w schroniskach jest w większości przypadków na tróję, i to z minusem... Naprawdę nie wiem, jak to możliwe, że PTTK przez tyle lat nie wpadło na to, że serwowanie turystom potrzebującym porządnej dawki energii schabowego i pierogów (i tak w kółko) nie jest optymalne. Dobrze było mieć suszone obiady własnej produkcji...

Kremanaros chciałbym przemilczeć, ale tego nie zrobię, bo to już absolutny skandal. Żałuję, że nie spałem tam w namiocie. Nie potrzebuję luksusów, ale totalny syf w łazience, nienaciągnięte prycze (!) z niemytymi materacykami i kocami to już przeginka, zwłaszcza za 25 złotych...

Jeśli będą pytania, chętnie napiszę więcej, również o konkretnym sprzęcie (lista na poprzedniej stronie).
---
Edytowany: 2015-08-31 14:24:37
-------------------------------------------
Oskar

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini - 09-03-2010, 15:57
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez pajacyk - 11-03-2010, 08:35
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini a. leisure - 12-03-2010, 12:33
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez erich holtz - 15-03-2010, 23:22
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Cantores - 16-03-2010, 11:43
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Maly_man - 18-03-2010, 11:23
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini a. leisure - 18-03-2010, 13:04
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini a. leisure - 19-03-2010, 16:42
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez cantores - 26-03-2010, 08:27
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez erich holtz - 26-03-2010, 08:36
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 30-03-2010, 19:52
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 31-03-2010, 12:32
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 31-03-2010, 12:40
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 31-03-2010, 12:54
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 01-04-2010, 13:16
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Castle_Bravo - 31-08-2015, 13:16

Skocz do: