To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt
Nemesis myślę, że Ty ze swoim Campusem jeszcze niejeden szlak Główny i Niegłówny zrobisz bez uszczerbku dla niego i dla ciebie.
Ja też chyba pierwszą reckę napisałem o plecaczku Campusa.
I używam go nadal. Ale mam także młodszego ,,Ciapka'' i ten dosłownie rozchodzi się w rękach. Więc obecnie nie zaryzykowałbym zakupu worka z tą marką. Czy to dyskredytacja? Raczej wolny wybór.
Co do niektórych (popularnych) plecaków Ospreya to trzeba pamiętać i mieć świadomość, że to plecaki AMERYKAŃSKIE, wymyślone przez Amerykanów dla Amerykanów. Kestrele, Atmosy/Aury, Exosy, Manty itd. to plecaki na ,,ich'' jednodniówki. Mają zmieścić 3 litrowy bukłak z wodą, trochę żarcia, trochę szpeju, śpiwór puchowy i... bigamerykańską kurtkę/kamizelkę puchową. Dlatego tak duża jest ich pojemność w stosunku do wagi.
Zapraszam do lektury książki ,,Sztuka wędrowania z plecakiem i biwakowania w terenie'' http://sklep.goryonline.com/poradniki/21...lland.html
Autor zwraca tam uwagę na zabieranie rzeczy lekkich (nylony etc.).
Ale jednocześnie z tekstu wynika, że ,,oni tam'' noszą wory ponad 30 kg, tzn. wypełnione 30 kilogramami różnych patelni, kociołków, łopatek do zakopywania kupy, półproduktów żywnościowych, puszek etc. To nie tyle jest inna filozofia co kultura. ,,Oni'' zaczynali ,,turystykę'' parę wieków po nas (Europejczyków). I zaczynali o wozu ciągniętego przez dwa woły.
Nasa (europejska) turystyka ma początek w szlakach pielgrzymkowych, które zresztą istnieją do dziś. ,,Naszą'' filozofię przemierzania tych szlaków zdefiniował (ale nie wymyślił) Św. Franciszek (z Asyżu). Głosił on, że pielgrzym (czyli w dzisiejszym luźnym rozumieniu turysta) powinien zabierać na szlak ekwipunek ważący 10% masy ciała danego człowieka. Oczywiście wymiar ,,pielgrzymki'' był bardziej ascetyczny. I oczywiście w ,,dzisiejszych czasach'' trudno było by się 60 kg kobiecie spakować w 6 kg. Ale ,,idea'' ta przetrwała, trochę się zmodyfikowała i obecnie nosi znaczek ,,F&L''.
Amerykanie na swoje wielodniówki używają innych, większych i cięższych plecaków. ,,My'' zaadoptowaliśmy ich lekkie worki do własnych potrzeb. Ale trzeba pamiętać, że mają one ograniczenia (wagowe), które dla niektórych są wadami. I w tym tkwi ,,clu'' ,,problemu''. GSB jest szlakiem długim, ale mocno ,,ucywilizowanym'' poprzez infrastrukturę turystyczną. Można go przebiec, a można też przespacerować. Wszystko zależy od czasu i zasobności portfela. Ja nie mam ani jednego ani drugiego. Dlatego wybrałem plecak w którym pomimo przekroczenia jego ,,komfortowej'' wagi mogłem maszerować i 40 km dziennie i co najważniejsze następnego dnia ruszyć dalej.

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini - 09-03-2010, 15:57
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez pajacyk - 11-03-2010, 08:35
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini a. leisure - 12-03-2010, 12:33
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez erich holtz - 15-03-2010, 23:22
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Cantores - 16-03-2010, 11:43
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Maly_man - 18-03-2010, 11:23
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini a. leisure - 18-03-2010, 13:04
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini a. leisure - 19-03-2010, 16:42
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez cantores - 26-03-2010, 08:27
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez erich holtz - 26-03-2010, 08:36
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 30-03-2010, 19:52
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 31-03-2010, 12:32
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 31-03-2010, 12:40
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 31-03-2010, 12:54
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 01-04-2010, 13:16
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez PRS - 11-06-2014, 15:44

Skocz do: