To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt
Woda na GSB występuje obficie w górach, w niższych partiach szlaku czasem jest krucho. Kilka razy zdarzało mi się kupować wodę, ale idąc z filtrem, można się nim posiłkować.
Od Ustronia:
Przed Równicą dwa źródła, na Czantorii dają wrzątek za darmo :), schronisko na Soszowie, na Stożku, na Przełęczy Kubalonka przy ośrodku narciarskim, w schronisku na Stecówce, na Stecówce za ostatnim domem żródło ukryte, pomiędzy Pietroszonką a Czarną Wisełką, do Czarnej Wisełki przy szlaku wpada strumyk, schronisko Przysłup pod Baranią, pod samą Baranią dwa źródła ale nieco poza szlakiem, Węgierska Górka, Żabnica, za Żabnicą 200 m za kapliczką na drzewie z ławką i kamienną podstawą (trzeba szukać po prawej), Abrahamów, Słowianka, za Słowianką potok, w masywie Romanki dwa źródła przed Halą Wieprzską, jedno za nią (piłem), Hala Rysianka - w ścianie schroniska, w dolinie Hali Cudzichowej, Hala Miziowa schronisko, na zejściu od Miziowej do Przełęczy Glinne, na samej przełęczy nie znalazłem, godzinę dalej studnia widoczna przed domkiem letnim, Głuchaczki, Polana Mędralowa przy kolibie (super miejscówka), w masywie Babiej Góry wypływa kilka źródeł (jeśli nie kilkanaście), pod Policą, schronisko na Hali Krupowej, do Bystrej się nie rozglądałem, przed rzeką Skawą jest potok (do filtrowania), Jordanów, Rabka, przed Maciejową, schronisko na Maciejowej, na Starych Wierchach, przed Turbaczem, schronisko na Turbaczu, dalej aż do Studzionek nie stwierdziłem, po drodze do Lubania i na Lubaniu (na zboczu), Krościenko n/Dunajcem (braliśmy kranówę w sklepie-barze przed mostem), na przełęczy Przysłop pytać w domach, schronisko na Przehybie, na Niemcowej, świetna woda za chatką na Poczekaju (ś.p. babci Nowakowej) a przed Kordowcem, Rytro, Chata Cyrla (bardzo przyjazna - wrzątek za darmo), dalej górą posucha (są błota na dobry filtr, ale szkoda), aż do Hali Łabowskiej. Przed Jaworzyną Krynicką woda stojąca, ale pewnie skądś napływa, ale blisko sama Jaworzyna, Czarny Potok, Krynica, przed i za Huzarami potoki do filtrowania, Mochnaczka Niżna, Banica, Izby, rzeka Biała - raczej dla ochłody, ale niedługo potem górski potok - woda pitna. Na zejściu ujęcie wody, Ropki, Hańczowa, przy bazie w Regetowie strumyk, za Rotundą dopiero Ług-Zdynia, za Popowymi Wierchami pobłądziliśmy, ale są wsie - Krzywa i Wołowiec. Potem bagna ''Kanada'' i Bartne z bacówką. Za bacówką polecam omijać bagna na szlaku. Niedaleko od przełęczy Majdan jest źródło, a za Magurą Wątkowską na Kornutach jest przy szlaku ujęcie krystalicznej wody. Dalej są cieki wątpliwej jakości, na przełęczy Hałbowskiej wody nie znalazłem, jest godzinę dalej na zejściu. W Kątach (najniższe miejsce GSB) można nabrać wody w sklepie. Do Chyrowej raczej sucho, we wsi schronisko i kilka domów. Później w Pustelni św. Jana jest źródło z świetną wodą, warto nabrać, bo przez Cergową aż do Lubatowej na samym szlaku sucho. Dalej Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój, więc z wodą nie ma problemu, a dalej baza w Wisłoczku. Tu dobrze sie zatankować, bo woda później na końcu wsi Puławy Górne w gospodarstwie agroturystycznym przy szlaku, a właściwie nieco dalej gdyby iść asfaltem nie wchodząc na szlak - dom nr 20.
Przez pasmo Bukowicy z Tokarnią idziemy bez wody na szlaku, są potoki na zboczach, ale trzeba wiedzieć gdzie zejść. Na zejściu za Tokarnią w stronę Przybyszowa, na stoku jest studnia, ale zakryta, może w pobliżu coś płynie.
Przez Przybyszów przepływa strumień, ale jego czystość z pewnością wymaga filtrowania. Przed Wahalowskim Wierchem mokradła dobre dla jeleni ;-). Stąd już niedaleko do Komańczy.
W Prełukach czynna studnia, przed Jeziorkami Duszatyńskimi liczne potoki. Idąc od Chryszczatej grzbietem nie trafimy na wodę, nieco poniżej przełęczy Żebrak jest źródło, ale nie lokalizowałem. Woda na pewno w Cisnej - w schronisku Pod Honem i we wsi. Nieco poniżej Okrąglika po słowackiej stronie jest źródło - trzeba odszukać. Do Smereka raczej sucho. Po przekroczeniu rzeki, na podejściu pod Smerek, przed wyjściem z lasu trafimy na źródło z wodą pitną. Warto nabrać, bo na połoninach sucho. Schronisko Chatka Puchatka nie ma ujęcia wody, trzeba zejść nieco żółtym szlakiem. Na zejściu do Brzegów cieki nieznanej jakości. W Brzegach woda przy polu namiotowym i jedynym domu - kilkaset metrów w głąb doliny w stronę Nasicznego i Dwernika.
Podchodząc pod Caryńską, nabrałem wody w potoku i przeżyłem. :) Maleńkie źródło bije też pod samym szczytem, tuż obok szlaku, - trzeba mieć mały czerpak, bo butelki się nie da zanurzyć. Za niskim szczytem (1230) jest oznaczone źródło - nie zlokalizowałem, ale niedaleko już Ustrzyki Górne. Tu wodę nabierałem w sklepie u smutnej dziewczyny. Przez Szeroki Wierch przechodzę na sucho, bo doskonałą wodę znajdę poniżej siodła pod Tarnicą, schodząc w stronę Przełęczy Goprowskiej. Tuż nad nią (Goprowską), tuż przy szlaku nacieka w kilku miejscach woda. Powoli, ale zawsze. Na podejściu pod Halicz, niedaleko za Goprowską na trawersie Krzemienia też jest oznakowane źródło wody. Tuż za przełęczą Bukowską jest woda (po prawej), nieoznaczona na mapach Sygnatury. Stąd do Wołosatego już niedaleko, po drodze potoki do filtrowania. W Wołosatem domy i sklep, w którym na zakończenie GSB trzeba kupić duże piwo. :-)
Jeśli przy dobrych ujęciach nabierze się odpowiedni zapas wody, to na pół dnia marszu nie ma problemu. W miejscowościach nie zawsze jest ujęcie publiczne, ale można zapukać do drzwi, choć mogą nie otworzyć.
Sporo wymienionych przeze mnie ujęć górskich zapewnia wodę pitną bez filtrowania, potoki mogą coś już nieść, więc filtr nie zawadzi...
Mogłem coś pominąć, ale ja nie zużywam dużo wody, więc i w terenie szczegółowo nie poszukiwałem.
-------------------------------------------
Yatzek - bieszczadnik z doskoku...

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini - 09-03-2010, 15:57
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez pajacyk - 11-03-2010, 08:35
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini a. leisure - 12-03-2010, 12:33
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez erich holtz - 15-03-2010, 23:22
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Cantores - 16-03-2010, 11:43
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Maly_man - 18-03-2010, 11:23
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini a. leisure - 18-03-2010, 13:04
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez bartolini a. leisure - 19-03-2010, 16:42
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez cantores - 26-03-2010, 08:27
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez erich holtz - 26-03-2010, 08:36
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 30-03-2010, 19:52
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 31-03-2010, 12:32
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 31-03-2010, 12:40
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 31-03-2010, 12:54
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Śpiochu - 01-04-2010, 13:16
RE:[GSB] Główny Szlak Beskidzki (Czerwony) / sprzęt - przez Yatzek - 06-05-2014, 21:07

Skocz do: