27-12-2013, 11:17
Ostatnio zliczałem punkty z mapy w skali 1:70 000 - Bedkid Niski.
Zakładam, że posiadamy busolę, gdzie standardowo mamy linijkę.
Zakładam, że posiadamy telefon w którym standardowo jest kalkulator.
Moja [procedura byłaby następująca, piszę z pamięci:
1. Siatka WGS dla tej mapy ma wymiar: 17,5 mm/26mm
2. Stopnie i minuty mamy odczytane ze współrzędnych siatki.
3. Pozostają tysiączne, np. jak podaje SR-71 dla N będzie to 778, dla E 891.
Czyli proporcja 778 do 26 i 891 do 17,5.
778x26/1000=20,28mm - zaokrąglam do 20mm
891x17,5/1000=15,95mm - zaokrągla do 16mm
4. W wyniku obliczeń mamy długość na osi N i E, no i jak posiadamy linijkę, punkt odnajdziemy na mapie. Zakładając dokładność 1mm + zaokrąglenia wyjdzie nam precyzja pomiaru około 70m.
Pytanie czy w terenie to dużo czy mało? do podstawowej nawigacji w terenie górskim wydaje mi się, że starczy. W górach wysokich to czasem przeciwna strona grani, ale do tego i tak mamy tam problem z dokładnością pomiarów wysokościowych, które występują w turystycznych urządzenia GPS (stąd nakładki).
---
Edytowany: 2013-12-27 11:35:48
---
Edytowany: 2013-12-27 11:55:40
-------------------------------------------
Pim
Zakładam, że posiadamy busolę, gdzie standardowo mamy linijkę.
Zakładam, że posiadamy telefon w którym standardowo jest kalkulator.
Moja [procedura byłaby następująca, piszę z pamięci:
1. Siatka WGS dla tej mapy ma wymiar: 17,5 mm/26mm
2. Stopnie i minuty mamy odczytane ze współrzędnych siatki.
3. Pozostają tysiączne, np. jak podaje SR-71 dla N będzie to 778, dla E 891.
Czyli proporcja 778 do 26 i 891 do 17,5.
778x26/1000=20,28mm - zaokrąglam do 20mm
891x17,5/1000=15,95mm - zaokrągla do 16mm
4. W wyniku obliczeń mamy długość na osi N i E, no i jak posiadamy linijkę, punkt odnajdziemy na mapie. Zakładając dokładność 1mm + zaokrąglenia wyjdzie nam precyzja pomiaru około 70m.
Pytanie czy w terenie to dużo czy mało? do podstawowej nawigacji w terenie górskim wydaje mi się, że starczy. W górach wysokich to czasem przeciwna strona grani, ale do tego i tak mamy tam problem z dokładnością pomiarów wysokościowych, które występują w turystycznych urządzenia GPS (stąd nakładki).
---
Edytowany: 2013-12-27 11:35:48
---
Edytowany: 2013-12-27 11:55:40
-------------------------------------------
Pim