To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż
#94
Ubezpieczenie to POLISA którą należy podpisać (zawrzeć) u agenta, który posiada stosowną LICENCJĘ. Tak więc kioski, stacje paliw itp. odpadają. Park Narodowy jest własnością PAŃSTWOWĄ czyli każdego obywatela danego państwa. W ramach systemu państwowego comiesiąc odciągane są składki na pokrycie kosztów ratowania zdrowia/życia obywateli. Przykładowo od przynajmniej 3 lat nie byłem u państwowego lekarza. Ale składkę opłacam. Bilety do parku są odrębna sprawą (np. na wejście do TANAPu nie ma). Powiązanie ich z ubezpieczeniem nie jest najlepszym pomysłem. Bo turystka/turysta równie dobrze może złamać nogę przed bramą Parku. Parki są enklawami a co z resztą?
Odnośnie ubezpieczeń Made in Poland - przykładowo.
Co miesiąc bank PKO SA ściągałmi ok 10 zł w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pech chciał, że złamałem nogę. Niestety wcześniej nie doczytałem tego drobnego druku na dole. Ubezpieczenie przysługiwało w przypadku 50% kalectwa. 50% to prawdopodobnie jest kadłubek. Osobiście wolałbym nie przeżyć niż stracić wszystkie kończyny.
Ubezpieczenie od kradzieży mieszkania ( nie pamiętam czy WARTA czy PZU), w przypadku kradzieży anteny satelitarnej 10% wartości (zainteresowałem się bo były częste przypadki u mnie na wsi), wtedy koszt czaszy 150 zł - rekompensata wyniosła by 15 zł. W ramach tej samej polisy lista ,,fantów'' które zazwyczaj trzymamy w domu, a które nie były objęte ubezpieczeniem była długa.
Ubezpieczenie jachtów żaglowych - ,,frycowe'' w ramach kraksy jest tak wysokie, że realnie tylko w przypadku całkowitej kasacji lub zatonięcia ubezpieczyciel becyluje (no może jeszcze utrata masztu). To w przypadku zwykłej turystyki. Bo start w regatach to sport extremalny i stawki są horendalne. Efekt - łódka jest ubezpieczona za granicą (50 jurków za rok).
Tanie ubezpieczenia turystyczne, te zawierane od ręki za powiedzmy 15 zł. Przyjżyjcie się jaka jest suma gwarancyjna i co obejmuje. Także np. w przypadku kradzieży bagażu (przypominam, że wartość plecaka+kurtka statystycznego forumowicza NGT to ok 1000 zł).
Z innej beczki. Wiele lat temu wyjeżdżając pierwszy raz w Alpy wykupiłem poprzez PZU ubezpieczenie. Qr...o drogie (50% kosztów mojego 3 miesięcznego wyjazdu do Francji). Było rozszerzone o ,,działalność górską'' ale bez extremum typu wspinaczka, paralotnie i ... narty. Taka plastikowa karta z napisem coś o ,,internaszjonal hospital'' i numer (czasy kiedy DO i prawko były jeszcze książeczkowe, plastikowe były jedynie karty do automatów TPSA ;) ). Czym to się różniło od ,,zwykłego'' ubezpieczenia? Tym, że jak znaleźli taką kartę to RATOWALI życie a nie tylko udzielali pierwszej pomocy. Jak znaczna była to róznica uświadamialiśmy sobie co roku z kolegam i zapalając świeczki na grobach innych kolegów, którzy (nieświadomie) zaoszczędzili. Parę lat temu kolega uległ ciężkiemu wypadkowi. Holendrzy chcieli go ,,odłączyć'' od aparatury podtrzymującej życie. Poszła akcja na necie, zebraliśmy błyskawicznie kasę, zostało zapłacone, nie ,,odłączyli'', poleżał z miesiąc w śpiączce, wybudził się, żyje. Rehabilitacja oczywiście w Polsce, godziny z logopedą itd.
Zapomniałem dodać, że kolega był ubezpieczony, Polska była już w EU.
To, że po wprowadzeniu odpłatności za akcje ratownicze będą (no dobra mogą być) patologie napisałem bo zapamiętałem akcję za którą rachunek wystawiony przez Słowaków wynosił 33 tys. jurków http://kw.warszawa.pl/forum/ubezpieczenie1
Odnośnie różnych kruczków, drobnych druczków, haczyków, cen, sum gwarancyjnych itp. można poczytać na sąsiednim forum http://www.forum.outdoor.org.pl/zanim-wy...na-podroz/
Nie jestem za obowiązkowym ubezpieczeniem. Pewnym rozwiązaniem mogło by być dobrowolne ubez. w ramach np. wykupienia członkostwa w PTTK (na wzór Alpenverein), które uprawniało by również do np. 50% zniżki za wstęp do parków narodowych.
Czy można by wprowadzić system (ogólnopaństwowy) wprowadzający informację, że w pewnych warunkach meteorologicznych wstęp nie jest zakazany, ale akcje ratunkowe będą płatne (100%) więc zalecane jest posiadanie ubezpieczenia? Tego nie wiem.

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez loner - 06-05-2006, 16:45
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez sharpblade - 07-05-2006, 21:21
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez Spineless - 07-05-2006, 22:36
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez Spineless - 07-05-2006, 22:39
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez belivka - 21-09-2006, 12:52
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez kaizen1 - 06-03-2007, 19:38
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez rumcajs - 08-02-2008, 13:55
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez Zbynek Ltd. - 11-02-2008, 11:43
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez xaliemorph - 19-08-2008, 11:13
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez pitdoggy - 19-08-2010, 10:23
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez ubezpieczony - 26-08-2011, 09:12
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez PRS - 28-02-2012, 13:43
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez Manamana - 16-07-2012, 10:25
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez barlak00 - 25-12-2018, 22:07
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez barlak00 - 26-12-2018, 15:18
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez barlak00 - 26-12-2018, 19:18
RE:Ubezpieczenia / ubezpieczenie na wyprawę, podróż - przez barlak00 - 29-12-2018, 10:18

Skocz do: