To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


gdzie (nie)rozbić namiot i inne miejsca na sen a przepisy §
Stosunek do wlasnosci, czy prywatnej, czy panstwowej, jest jak widac rozny. Gdyby ktos mi sie rozbil w przedpokoju, bylbym chamski, tak samo gdyby ktos mi sie rozbil na mojej ziemi (ktorej nie mam, mam ogrodek). Wiele ludzi uwaza, ze skoro las jest panstwowy, to znaczy, ze jest wspolny. Tak nie jest, wlasnosc bedaca w posiadaniu Panstwa, jest w posiadaniu tego ze, a nie jego mieszkancow. Panstwowe nie oznacza spoldzielcze.

Wcale tak nie jest, ze w Polsce prawo jest okupanckie, czy inne. W Anglii i Walii prawo rowniez zabrania rozbijania namiotow. Legalne jest to tylko w granicach jednego Parku Narodowego, bodajze Dartmoor (albo Exmoor, zawsze je myle). W Szkocji prawo przewiduje zezwolenie na rozbicie sie namiotem w ciagu nocy na ziemiach panstwowych (czyli tzw. ogolnodostepnych, wlasciwie tylko w granicach parkow narodowych) - jednakze wiekszosc pustek w Szkocji jest w rekach prywatnych. Moze wynika to z faktu, ze Anglia i Walia byla okupowana przez Normanow, a Szkocja nie. A moze po prostu z faktu, ze te trzy kraje maja rozne ustawodawstwo.

Rozbijanie na dziko, w terenach ogolnodostepnych (glownie parki narodowe) jest nielegalne, ale tolerowane, jeseli rozbijamy sie pozno, skladamy wczesnie, nie palimy ognisk i nie zostawiamy zadnego sladu. Leave No Trace - to jest bardzo wyrazna formula, ktora jest znana i szanowana przez turystow. Na tyle, ze w kazdym sklepie outdoroowym mozna sobie kupic skladana lopatke na wykopanie dolka na odchody (niektore z pojemnikiem na papier w raczce) i nikogo to juz nie dziwi.
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia.

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:gdzie (nie)rozbić namiot i inne miejsca na sen a przepisy § - przez gÓral świętokrzyski - 31-05-2006, 10:17
RE:gdzie (nie)rozbić namiot i inne miejsca na sen a przepisy § - przez czarnygrubykot - 17-07-2007, 17:31
RE:gdzie (nie)rozbić namiot i inne miejsca na sen a przepisy § - przez kivak - 17-05-2011, 11:13

Skocz do: