To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc.
simba, generalnie kolei rumuńska mnie nie zawodziła, natomiast co do administracji kolei to inna sprawa... Wracając w tym roku z Sybina pociąg podjechał na inny peron niż stało w rozkładzie i mieliśmy dzień w plecy. Na szczęście Pan Kolejarz wpuścił nas do stojącego składu, gdzie
przekimaliśmy :)

Jarek: są generalnie trzy opcje kolejowe

1. Wg mnie optymalna podróż przez Węgry i Słowację a więc po kolei:
autobus Zakopane – Poprad
pociąg Poprad – Kosice – Slovenske Nove Mesto
~granica z buta – przechodzimy do dworca w Satoraljeujhely, ok. 30 min
pociąg Satoraljeujhely – Szerencs - Nyiregyhaza – Debrecen - Berettyoujfalu, granica w Bors
granica znowu z buta (troszkę się idzie, ale pociąg względnie drogi jest) potem łapiemy kogoś po rumuńskiej stronie żeby nas podwiózł do Oradei
pociąg Oradea – Arad - Deva - Sybin, z Sybina jest dobra komunikacja autobusowa oraz kolejowa - zależy w które miejsce Fogaraszy chcemy jechać.
Przejazd przez Słowację kosztował ok. 250 koron, przez Węgry 2500 huf czyli w przybliżeniu 40 zł.

2. Opcja ukraińska, tańsza
Przemyśl - Medyka (granica na nogach)
Mościska - Czerniowce pociągiem
Czerniowce - Suczawa busem lub autobusem publicznym (jechałem koło 3 - 4 rano więc tylko busy jeździły ale podobne publiczne też kursują)
Suczawa - Brasov (nie podaje dokładnych przesiadek bo po drodze mieliśmy jeszcze Kelimeny i Sighisoare, co trochę modyfikuje trasę - polecam mapę drogową Rumunii + www.cfr.ro)
W ten sposób znajdujemy się z drugiej strony, wschodniej, Fogaraszy.
Przejazd przez Ukrainę kosztuje ok. 13 zł. Przejazd granicy zależy od wynegocjowanej ceny.

3. Opcja dla wygodnych
Pociąg Kraków - Deva, 15 godzin jazdy, 250 zł (dla ludzi do 25 roku życia) potem Deva - Sybin. Jesteśmy w Sybinie popołudniu, ok 17 - 18. Przechodzimy Fogary od zachodu na wschód, potem Piatra Craialui, schodzimy do Brasova, skąd wieczorem odjeżdża pociąg do Oradei. Na miejscu jest ok. 4 rano, kosztuje 40 zł.

Ceny połączeń w Rumunii na www.cfr.ro

Mapę polecam węgierskiego wydawnictwa Dimap, do kupienia w Sklepach Podróżnika. Dosyć dokładna.

Przewodnik polecam wydawnictwa Bezdroża - ''Transylwania''. Uwaga! Czasy podane tam są dla sprinterów ;)

Szlaki w Fogaraszach są b. dobrze zaznaczone. Ja poruszałem się w okolicach Balea Lac, Negoiu, Podragu - innych okolic nie znam. Co o tych natomiast mogę powiedzieć to że Balea w weekend, przy ładnej pogodzie to istny horror, o innej porze należy uważać na, za przeproszeniem, obsrane szlaki w odległości godziny od jeziora. Jak zresztą i cała dolina... Ale to inna historia :) Poza Balea góry są bardzo piękne i całkiem wygodnie się po nich porusza z namiotem. Wody jest sporo, miejsc na biwak również (schrony!).

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany mogę udzielić bardziej szczegółowego info, podesłać reprezentatywne foty itp.

Tutaj jest parę słów o realiach rumuńskich z Godeanu, Tarcu i Retazatu (2005): http://www.itaktozjemy.prv.pl/

Pozdrawiam i zachęcam do wyjazdu!
-------------------------------------------
http://mistymountain.galeria.interia.pl/

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez semow - 08-11-2006, 14:39
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 08-03-2007, 15:29
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 08-03-2007, 16:27
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 28-06-2007, 10:14
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świętokrzyski - 13-10-2007, 07:29
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świętokrzyski - 13-10-2007, 07:32
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świetokrzyski - 14-10-2007, 07:56
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świętokrzyski - 17-10-2007, 14:19
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świętokrzyski - 18-10-2007, 12:36
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 20-02-2008, 17:43
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 03-04-2008, 13:16
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 03-04-2008, 13:31
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 03-04-2008, 14:50
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 12-08-2008, 08:26
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 22-05-2009, 12:29
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 28-05-2009, 11:22
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez Łukasz/Strefa Gór - 07-05-2012, 16:19

Skocz do: