To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Obuwie] Jakie buty w Tatry i na inne trekkingi + ile par potrzebuję
#4
(17-07-2022, 16:55)dziku napisał(a): Imho: buty na skały na sezon wiosna-jesień oraz oddzielnie buty na zimę (oraz okresy przejściowe).
Ma to podstawową zaletę - w sezonie wiosna-jesień (a szczególnie podczas upałów) możesz używać obuwia niskiego, lżejszego, lepiej odychającego.
W zimie pewnie lepiej zdadzą się buty z odpowiednią izolacją termiczną, a może i membraną - których możesz używać poza zimowym sezonem, np. jak będzie zimno i będzie lało.
Odnośnie konkretnych modeli pewnie wypowiedzą się inni Koledzy/Koleżanki - wszystko zależy też od własnych preferencji, tj. w czym czujesz się dobrze, jakie szlaki zamierzasz przemierzać itp. Uważam, że należy dobierać but do szlaku i panujących warunków (tj. jak się ma więcej niż 1 parę).

Pozdrowienia i powodzenia.

dzięki za Twój punkt widzenia. rzeczywiście ma to sens, aby wyposażyć się w buty do różnych celów. z czasem odświeżę garderobę w tym zakresie.

co do niskich butów, właśnie głównie takich używałem do tej pory. moje główne zastrzeżenie do nich jest takie, że w przypadku deszczu woda łatwo dostaje się do środka przez otwór na nogę, nawet kiedy noszę długie spodnie. gdybym miał teraz kupić krótkie buty na lato, wybrałbym coś maksymalnie lekkiego i przewiewnego, na przykład coś do biegów górskich.

(17-07-2022, 16:59)Don Diego napisał(a): Jak dla mnie to zimowe osobno. O 1/2 numeru większe niż letnie , tak żeby zmieściły się grubsze skarpety.
Na zimę Aku Superalp NBK z Gore. Dlatego te? Bo dobrze pasują na moją stopę, bo mają otok gumowy, bo dobrze pasują do moich raków, bo nie są śliskie. Meindle które mam , lub miałem są bardzej śliskie , a szczególnie Meindl litepeak.
Lato w Tatrach to generalnie buty niskie, bo chodzę po szlakach. Millety Friction , dolomite steinbock low, a ostatnio adidas terrex czy asolo flyer.
Tam gdzie nie wiem jak wyglądają szlaki przeważnie  używam butów wyższych. Albo wspomnianych meindli litepeak, albo stareńkich asolo spyre gv, które uważam za genialne buty.

dzięki. potwierdzasz moje wnioski, kupię więc niedługo coś specjalnie na zimę.

co do połączenia butów z rakami. byłem +- 10 razy w Tatrach zimą. miałem na sobie stare trepy i te słynne raki Climbing Technology Nuptse Evo Flex. nie pasowały do moich butów. nie było to wygodne, nie miałem pewności w kroku. poza tym zniszczyły mi trochę podeszwę. wtedy sobie obiecałem, że jak buty i raki, to półautomaty albo automaty. taki jest mój wniosek ale szanuję Twój zestaw Wink widzę, że jesteś fanem oldschoolu.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: [Obuwie] Jakie buty w Tatry i na inne trekkingi + ile par potrzebuję - przez turkuc_podjadek - 17-07-2022, 17:13

Skocz do: