To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach?
#1
Czy ktoś z Was robił próbę z szybkością wysychania ciuchów tzw. szybkoschnących? Szczególnie skarpet. Nie chodzi mi o bardzo niedokładne odczucia opisowe typu suche/mokre, tylko o precyzyjną wagę.
Najlepiej ciuchów czy skarpet zbliżonych grubościami do siebie.


Zrobiłem test skarpet. Linerów.
Do dyspozycji miałem 4 pary dłuższych cienkich bawełnianych i 2 par cienkich syntetycznych z materiału noname. Syntetyczne, choć tzw. linery to zauważalnie i odczuwalnie grubsze o ok. 30-50%. No i cięższe. Średnia waga pary bawełnianych to 36g, syntetycznych to 51g.

W każdą parę zaaplikowałem równomiernie, na całą powierzchnię po 50g wody. Sporo, ale nie na tyle, żeby choć jedna kropla skapnęła.
Potem rozwiesiłem obok siebie.

Pierwszy pomiar po 5 godzinach.
W 2 bawełnianych parach zostało jeszcze po średnio 7,3 grama wody. W syntetycznych od 8 do 8,5!

Po kolejnych 2 godzinach.
W 2 bawełnianych parach zostało jeszcze po 0,2 i 0,6 grama wody na parę. W syntetycznych po 1,1! Czyli średnio 3 razy więcej!

W drugim komplecie 2 par bawełnianych było wody odrobinę więcej niż w pierwszym, ale były one też grubsze. Ale i tak mniej wody niż w syntetykach.


Konkluzja.
To, że wydaje nam się że coś jest suche lub mokre, nie znaczy że takie jest w rzeczywistości!
Bawełna po 5 godzinach była odczuwalnie dosyć mokra. I zimna.
Syntetyki, choć miały więcej wody były odczuwalnie dużo bardziej przyjemniejsze w dotyku. Zupełnie pozbawione zimnego odczucia.
Z tego też powodu wilgoć słabo wyczuwalna.

Z kolei po 7 godzinach, bawełniane miały jeszcze mokre, zimne(!) placki choć miały tej wody po ok 0,1 i 0,3g na sztukę!
Syntetyki natomiast, mimo 3 razy większej ilości wody wydawały się już niemal suche, choć czuć jeszcze było ślad wilgoci, ale tylko dlatego, że jej tam szukałem. Bez sprawdzania na wadze potraktowałbym je w terenie już jako suche.


W czasie noszenia na ciele, odczucie tego co jest mokre i zimne w porównaniu z tym co jest tak samo, lub bardziej mokre, ale jest ciepłe, jest różnica. Nie nazwałbym jej jednak szybkoschnącą. c.b.d.u.

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? - przez Zbynek Ltd. - 17-05-2020, 11:26

Skocz do: