To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Wyprawa rowerowa - sprzęt na kilka naście/dziesiąt m-cy
#1
To mój pierwszy post na forum, zatem chciałbym najpierw bardzo serdecznie wszystkich przywitać i jednocześnie zaprosić do następującej dyskusji oraz z góry za nią podziękować.
Jak wynika z tematu, planuję wyruszyć na długą wyprawę rowerową trwającą przynajmniej kilka, a być może nawet kilkanaście/kilkadziesiąt miesięcy. Dlatego też chciałbym powoli zabrać się za kompletowanie sprzętu. Niestety, jeśli chodzi o biwakowanie, to jak na razie w zasadzie nigdy jeszcze nie spałem pod namiotem, a ze względu na koszty tak właśnie zamierzam głównie nocować w trakcie rzeczonej wyprawy.
Dlatego bardzo serdecznie prosiłbym o kilka wskazówek dotyczących zakupu sprzętu. Planuję wyruszyć latem na południe, w stronę Bałkanów, być może zahaczając też po drodze o Alpy. Następnie trasa ma przebiegać przez Turcję i na pewno chciałbym dojechać do Gruzji. Dalej, zależnie od tego jak sprawa będzie wyglądała w kwestii wiz, prawdopodobnie udam się w stronę Indii, drogą jak na razie bliżej nieokreśloną.
Dlatego przypuszczam, że wahania temperatur mogą być dość spore i chciałbym, aby sprzęt, który kupię, nadawał się zarówno do biwakowania latem, jak również wiosną/jesienią, a także zimą. Jeśli chodzi o wagę, to chciałbym, aby zestaw był w miarę lekki, bo ze sobą zabiorę też dość okazały zestaw sprzętu fotograficznego.
Jeśli o mnie chodzi, to jestem dwudziestokilkuletnim mężczyzną o wzroście 170 cm i wadze ~58 kg (jestem dość szczupły). Chciałbym też nadmienić, że czasami zdarza mi się dość zmarznąć nawet w sytuacjach, w których inne osoby nie odczuwają żadnego/zbyt dużego zimna.
Jeśli się nie mylę, to niezbędnym minimum będzie namiot, śpiwór, izolacja od ziemi. Trochę zapoznałem się z tematem i myślałem nad wyborem śpiworu Cumulus Panyam 450 '17 (http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/p...=199&vid=1),
ponieważ jednak nie jest to śpiwór czterosezonowy, to zapewne potrzebowałbym do niego jakiejś dodatkowej tuby (jak rozumiem tubę taką wkłada się do środka śpiwora jako dodatkową warstwę), i tutaj nie bardzo mam pojęcie co można by kupić, bardzo prosiłbym o jakieś propozycje. Jeśli chodzi o śpiwór, to nie wiem jednak, czy ten model nie byłby na mnie zbyt duży, na stronie podane jest, że namiot jest na osoby o wzroście maksymalnie 190 cm, czyli o 20 cm więcej niż mam, czy nie będzie to powodowało utraty ciepła przez to, że śpiwór jest zbyt luźny (chociaż prosiłbym też o uwzględnienie ewentualnej tuby na okres zimowy, niestety w ogóle nie wiem, ile wolnego miejsca powinno zostać na taką tubę)?
Podobnie jeśli chodzi o namiot - tutaj też prosiłbym o jakieś propozycje. Ponieważ wyprawa będzie miała charakter rowerowy, to najlepiej by było, aby rower także dało radę zmieścić czy to do środka namiotu, czy to w jakimś przedsionku (także raczej skłaniałbym się ku namiotowi 2-osobowemu).
W trakcie wyprawy chciałbym także nieraz móc zostawić na kilka dni rower i udać się na jakiś szlak/w góry, także być może ktoś mógłby podpowiedzieć jak można to zorganizować - czy mieć ze sobą jakiś dodatkowy plecak ~70l i tam przepakowywać wszystko na ten czas, a rower zostawiać w jakimś ukryciu tylko z sakwami, czy może jakoś inaczej powinno to wyglądać?
Jeśli chodzi o budżet, to chciałbym się zmieścić w kwocie 3-4 tysięcy PLN za śpiwór, tubę, izolację i namiot. Jeśli różnica w jakości sprzętu będzie znaczna, to mogę wydać trochę więcej. Ważne, aby sprzęt był w miarę lekki i pakowny oraz jednocześnie wytrzymały.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za wszelkie rady.

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Wyprawa rowerowa - sprzęt na kilka naście/dziesiąt m-cy - przez Yngvar Tyr - 07-04-2018, 16:27

Skocz do: