To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Esbit Alcohol Cookset 950 ml
#1
OPIS PRODUKTU:

Pojemność garnka: 950 ml
Wymiary garnka: ok. 11,5 x Ø12,5 cm
Wymiary pokrywki: ok. 1 x Ø12 cm
Waga zestawu z pokrowcami: ok. 420 g
Waga bez pokrowca: ok. 405 g
Materiał: utwardzane, anodowane aluminium, tworzywo sztuczne

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
05-02-2018, 10:00

Zestaw do gotowania Esbit Alcohol Cookset 950 ml

Bardzo długo szukałem optymalnego i jak najbardziej funkcjonalnego garnka o pojemności do 1 litra, który sprawnie obsłuży 1-2 osoby (w terenie potrzebuję tylko wrzątku, nie gotuję makaronów itp.). Szukałem wśród konstrukcji aluminiowych ze względu na dobry kompromis między wagą a ceną.
Po wielu godzinach spędzonych na czytaniu forów i przeglądaniu ofert sklepów internetowych znalazłem zestaw Esbita, który wydawał się spełniać moje oczekiwania. Znaleziony zestaw pozwala zagotować wodę korzystając zarówno z palnika alkoholowego jak i gazowego (palnik gazowy nie wchodzi w skład zestawu). Udało mi się go kupić za 200 zł wraz przesyłką w 2013 r. na jednym z popularnych portali aukcyjnych, obecnie znalazłem go w internetowym sklepie turystycznym i jest dostępny w niewiele wyższej cenie.

Zestaw składa się z:
• aluminiowego garnka wyposażonego w radiator o użytkowej pojemności 800 ml i wadze 205 g
• aluminiowej pokrywki 39 g
• podstawki do palnika alkoholowego 62 g
• palnika alkoholowego 97 g
• woreczka transportowego 17 g
ja jeszcze dodatkowo wyposażyłem go w:
• osłonę przeciwwietrzną wykonaną z kuchennej folii aluminiowej 8 g
• kawałki karimaty 7 g (aby zawartość nie stukała w takcie marszu)

Całość : 436 g

W zależności od specyfiki wyjazdu zabieram różne elementy zestawu. Korzystanie z palnika alkoholowego świetnie się sprawdza gdy wyjeżdżam na krótko, weekendowo i będę gotować wodę tylko dla jednej osoby. Mogę wtedy zabrać dokładnie tyle paliwa ile będę potrzebował, a nie cały kartusz z gazem, czasem wystarcza ilość paliwa mieszcząca się w palniku. Natomiast gdy wyjeżdżam na dłużej zabieram garnek z pokrywką i korzystam z palnika gazowego. Średnica garnka pozwala schować w swoim wnętrzu kartusz 100g, 230g i 450g. Owszem gdy wstawimy kartusz 230g pokrywka nam się nie domknie, ale można ją włożyć pod spód i taki zestaw mieści nam się w woreczku transportowym. Podobnie możemy zrobić gdy potrzebujemy zabrać kartusz 450g. W awaryjnej sytuacji możemy w tym zestawie palić również drewnem, trzeba tylko pamiętać aby odkręcić nóżki od podstawki ponieważ są plastikowe (można to zrobić bez dodatkowych narzędzi).
Użytkuję ten zestaw od 2013 r. i w tym czasie ujawniło się kilka drobiazgów których poprawienie zwiększyłoby jego funkcjonalność:
• gdyby garnek był odrobinę wyższy zmieścił by się w nim kartusz 230g wraz z palnikiem typu Optimus Crux, ale wyżej napisałem jak sobie można z tym drobiazgiem poradzić
• uchwyt na pokrywce jest zbyt płytki i gdy dłonie mamy w rękawiczkach bardzo trudno jest z niego wygodnie korzystać, można sobie z tym poradzić wypalając dziurki w plastikowym uchwycie i przekładając kółko od kluczy
• podstawka do palnika alkoholowego jest na 4 nóżkach co powoduje, że czasem na nierównej powierzchni zestaw nie stoi stabilnie, gdyby podstawka była wyposażona w 3 nóżki wymieniony problem by nie występował
• z pewnością aluminiowy otok w około radiatora nie znacznie zwiększyłby wagę, ale również zwiększyłby wydajność w przypadku korzystania z samego garnka i kuchenki gazowej
• wyposażenie zestawu w podstawkę umożliwiającą korzystanie z paliwa stałego esbit jeszcze bardziej zwiększyłby jego funkcjonalność (w zasadzie kompletnie nie rozumiem dlaczego nie ma jej w tym zestawie, a wchodzi w skład bardzo podobnego zestawu różniącego się o pokrywkę będącą jednocześnie mini patelnią i o wspomnianą podstawkę, który ku mojemu zdziwieniu jest tańszy)
• podstawka powinna być lepiej zabezpieczona przed podmuchami wiatru

Garnek wyposażony jest w wygodną podziałkę pozwalającą precyzyjnie odmierzyć potrzebną ilość wody. Składany uchwyt jest wygodny, a przy pewnej wprawie można wylać wodę z pełnego garnka bez strat. Palnik alkoholowy wchodzący w skład zestawu posiada zakrętkę (pozwalającą na transport palnika pełnego paliwa) i pokrywkę pozwalającą regulować płomień (nigdy nie korzystałem z tej funkcji, zawsze palę na maksa :-) ) lub go zgasić.
Gdy korzystam z palnika alkoholowego płomień bywa niestabilny, ogarnia wtedy garnek (przedstawia to jedno ze zdjęć) i trzeba o tym pamiętać szczególnie jeżeli ktoś planuje używać garnka również w namiocie. Nie wiem czy jest to cecha wszystkich palników alkoholowych czy tylko mojego, ponieważ jest to jedyny palnik alkoholowy z jakim miałem do czynienia. Palnik mieści 96 gram paliwa do biokominków i pozwala to zagotować ponad 3 garnki wody (3x800 ml) z temperatury początkowej w okolicach 22 ºC. Zagotowanie 800 ml wody z wykorzystaniem palnika alkoholowego trwa od 8 min 30 sek. do 9 min 30 sek. i zużywa 25-28g paliwa. Pomiary przeprowadziłem na balkonie, korzystając z paliwa do biokominka. Zagotowanie 800 ml wody przy użyciu kuchenki gazowej z temperatury ok. 18 ºC wynosi ok. 3 min. 30 sek. i zużywa 8g gazu (pomiar dokonany w pomieszczeniu przy użyciu palnika gazowego Optimus Crux, odkręconego tak aby jak najlepiej wykorzystać jego moc). Uzyskane wyniki będą się oczywiście różnić od wyników uzyskanych w terenie, ale dają pewien pogląd na ilość zużywanego paliwa.
Gdy zacząłem przygotowywać materiały do tego testu zadawałem sobie pytanie czy gdybym jeszcze raz szukał garnka o podobnej pojemności to czy wybrałbym ten zestaw i odpowiedz brzmi, że nie. Decyduje o tym jedna z cech którą wymieniłem wyżej, a jest nią waga. W czasach odchudzania sprzętu waga min. 536 g (436 g waga zestawu + waga alkoholu jako paliwa (min 100 g) daje możliwość zagotowania tylko min 2,6 litra wody. Znów z drugiej strony w podobnej wadze (garnek z pokrywką 244g + palnik gazowy (np. Optimus Crux 90 g) z pełnym kartuszem 100 g to 534 g) mamy zestaw który pozwoli zagotować ponad 8 litrów wody. Kalkulacja wskazuje miażdżącą przewagę używania gazu jako paliwa, jedynie w sytuacji gdy będziemy potrzebować zagotować niewielką ilość wody można się pokusić o zabranie zestawu z palnikiem alkoholowym lub gdy waga nie ma znaczenia. W cenie ok. 100 zł można kupić lżejszy garnek np. Primus Alutech Pot 1L (owszem bez radiatora, ale oszczędność paliwa którą daje radiator ma znaczenie dopiero przy wyjazdach min. 4-5 dniowych lub zimą, kiedy topimy śnieg i zużywamy dużo paliwa) i otrzymać tańszy i lżejszy zestaw.
Na polskim rynku nie brakuje garnków w różnych pojemnościach, jednak zestawów pozwalających na wykorzystywanie alkoholu jako paliwa jest niewiele. Jeżeli ktoś szuka funkcjonalnego zestawu i nie będzie mu przeszkadzać waga to ten w mojej opinii właśnie taki jest. Używanie zestawu przy wykorzystaniu palnika alkoholowego jest wygodne i daje mi dużo radości. Czekam aż będzie dostępny na naszym rynku zestaw wykorzystujący paliwo alkoholowe który będzie mógł konkurować wagowo z zestawem na gaz przynajmniej przy krótkich wyjazdach. Jeżeli ktoś z Was zamierza rozpocząć przygodę z paliwem alkoholowym bardzo ważne jest aby pamiętać o jego jakości. Polecam biopaliwo do kominków i denaturat - czysto się spalają, nie kopcą, biopaliwo można kupić nawet w wersjach zapachowych :-) . Nie polecam Denaturexu, który spalając się bardzo kopci.

OCENA PRODUKTU:

Wygoda: 4/5
Wyposażenie: 5/5
Wytrzymałość: 5/5
Ogólna: 4.67/5


[Obrazek: AMit_03.jpg]

[Obrazek: AMit_18.jpg]


Odpowiedz
#2
Nie ma recenzji...

Odpowiedz
#3
grendel juz jest.
-------------------------------------------
z kom

Odpowiedz
#4
No cóż BiałyXXL mnie ubiegł. Również korzystam z tego zestawu. Wszystkie zalety i wady potwierdzam. Jako set na wypad ''z biwakiem'', gdzieś od wiosny, do wczesnej jesieni. Jest wygodny. Uzupełniając: transport paliwa wygodnie się realizuje za pomocą butelki na paliwo armii szwedzkiej. Czasem można kupić za grosze na ebayu. Ciekawosta z tym biopaliwem do kominków. A denatural to faktycznie zaraza.
Jeszcze jedno: kostka paliwa 14gr nie zagotuje wody w naczyniu o takiej objętości. W zestawie CS585 daje radę +/- z 400ml.
---
Edytowany: 2018-02-05 15:53:47
-------------------------------------------
Pim

Odpowiedz
#5
Biały miałeś na myśli taki zestaw pisząc o paliwie stałym?
http://8a.pl/zestaw-esbit-cookset-non-stick.html#opis
czy taki http://8a.pl/zestaw-esbit-cookset.html
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Odpowiedz
#6
Ten drugi ma podstawkę pod kostki paliwa. Za to główny gar jest mniejszy, bo ma pokrywko/garnczek. Nie ma radiatora. Chyba o to chodzi.
-------------------------------------------
Pim

Odpowiedz
#7
W obu linkach PRSa garnki nie mają radiatorów. ''Radiatorem'' jest podstawka do palnika alkoholowego, która jednocześnie stanowi osłonę przeciwwiatrową.
---
Edytowany: 2018-02-05 18:22:57

Odpowiedz
#8
Może to głupie pytanie ale chciałam zapytać, czy ktoś z Was próbował używać tego typu kuchenki z alkoholem ok. 70%, np. z wódką Rasputin? ;)
Z jednego lotniska ruszam prosto na szlak i nie ma szans, by cokolwiek kupić - używam wtedy tabletek Esbita ale ostatnio w wolnocłowym widziałam tę właśnie wódkę i zastanawiałam się, czy by podołała - chciałabym mieć jakąś alternatywę, gdyby komuś przyszło do głowy wyrzucić mi Esbita z plecaka ;)

Odpowiedz
#9
PRS chodziło mi o ten z drugiego linku, pierwszy mi się nie otwiera.
Byłem przekonany, że on ma radiator, może dlatego że same garnki występują u różnych producentów w wersjach z radiatorem i bez. Przepraszam za błąd.

Odpowiedz
#10
Ma.rysia alkohol 70% pali się bardzo słabo, przynajmniej takie są moje doświadczenia z Absyntem i wątpię aby udało Ci się zagotować na takim alkoholu wodę. Musisz kupić spirytus w bezcłowym (ciekawe czy jest), ew przewieść paliwo w bagażu rejestrowanym.

Odpowiedz
#11
PRS udało mi się otworzyć i pierwszy link i to właśnie o te zestawy mi chodziło i o ta podstawkę. One chyba różnią się jedynie powloką non stick.

Pim z opisu wynika, że główny garnek jest nawet minimalnie większy.

Dla pokrywko/garnka poza funkcją pokrywki nie znalazłem zastosowania, dlatego m.in. wybrałem zestaw z zwykła pokrywką.

Odpowiedz
#12
Pójdzie na wszystko co się pali (podpałka do grila, nafta do lamp, rozpałka kominka, etc. ) - w zależności od ,,kaloryczności'' paliwa będzie dłuższy lub krótszy czas gotowania (zagotowania 1 L wody).
Ale z takiej flaszki na podstawie tego co napisał kolega w recenzji zagotujesz max 21 x 0,8 L wody. Czyli przy dobrych wiatrach na tydzień.
Coś na temat spirytuśniaków http://bushcraftczlowiekzbuszu.blogspot....-czy-warto .html
W Decu garnek z radiatorem (ogólnie to marna sprawność) kosztuje 60 zł https://www.decathlon.pl/menaka-aluminio...46405.html
Waży 270 g. (z pokrywką).
Średnica wewnętrzna otworu radiatora jest o jakieś 1 mm za mała by garnuszek nachodził na puszkę po pomidorach/groszu/etc.
Taka puszka jest niezła do zrobienia ,,polowej'' kuchenki - wystarczająco stabilna (średnica) i dość wysoka by był ,,cug''.
Za to radiator wchodzi do puszki po konserwie mięsnej (na pewno do dużego Krakusa). Ale konsa mięsna nawet w wersji Big jest zbyt niska by dobrze paliło. Nie wchodzi do puszek od fasolki/ananasów/etc. Mało brakuje ale jednak są za małe.
Palnik spirytusowy kupisz w komplecie za 25-35 zł z kuchenką szwedzkiej armii (wspominał o niej Pim), same palniki w sklepach z demobilem jeszcze taniej. Czyli za niecała stówkę możesz mieć podobny zestaw. Czy równie wydajny? Raczej nie. I oczywiście puszki wymagają wycięcia otworów.
---
Edytowany: 2018-02-05 22:55:05
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Odpowiedz
#13
BiałyXXL, właśnie owy Rasputin to niestety najmocniejsze, co mają, przynajmniej na Ławicy w Poznaniu.
Dzięki za odpowiedzi! Szkoda, że tak słabo z tym idzie, chociaż np. używając paliwa stałego godzę się na to, że na niecałe pół litra wody będę czekać około 6-8 minut (tak jak pisał Pim, więcej za jednym razem zagotować się na nim nie da) i zastanawiałam się, czy bym dała radę osiągnąć podobny ''efekt'' na alk. 70%, czyli uzyskać takie ''wrzątko-podobne'' coś ;)

Odpowiedz
#14
Obawiam się, że nie. Miałem ''krwawe'' doświadczenie z chrzczonym denaturatem. Działa ledwo - ledwo. Myślę że wóda z 70-cima woltami zadziała podobnie.
Co do wpisu na blogu o którym pisze PRS, to pomysł by na Trangii stawiać kubek jest niedorzeczny i przeczy zasadzie palnika. Więc ta opinia dla mnie jest nie do końca prawdziwa.
Na pewno palnik spirytusowy może być alternatywą latem, przy gotowaniu małych ilości i sporadycznie. Na zasadzie: po co kupować kartusz 100gr za 25 PLN?
W przypadku kryterium lekkości będzie słabo. Jedynie co jest konkurencyjne masowo to garnczek tytanowy np. evernew 600 i White Box, Cat Can stove, Hexagon.
-------------------------------------------
Pim

Odpowiedz
#15
Pim to był po prostu ,,pierwszy z brzegu'' przykład, że palnik na paliwa ciekłe (domyślnie spirytusowy) można kupić dość tanio w ,,zestawie '' szwedzkiej armii i co by nie mówić (pisać) jest to palnik sprawdzony.
Ja akurat nie używam tego typu rozwiązań ale rozumiem, że ktoś leci samolotem tylko z podręcznym na krótki wypad, nie ma czasu szukać marketu z kartuszami (najczęściej ,,tanie loty'' wykorzystują lotniska daleko od dużych miast) a chciałby sobie podgrzać gotową już zupkę kupioną w kraju. Czy zabierzemy ze sobą markowy zestaw np. Esbitu czy też ,,samoróbkę'' z puszki, palnika z demobilu i garnuszka będziemy potrzebować jakiegoś paliwa.
Może przy okazji jakiś zakupów skuszę się na taki palnik ,,alkoholowy'' i sprawdzę z kolegami czy na bimbrze 70 obrotów uda się zagotować litr wody ;)
P.S. Jakąś alternatywą może być zakup po wylądowaniu paliwa do Zippo - są w punktach z tytoniem, fajkami, etc. Zapewne będzie drogo.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Odpowiedz
#16
W skandynawii i USA na stacjach benzynowych można kupić dodatek przeciw zamarzaniu. W USA nazywa się to HEET. Może to jest kierunek?
-------------------------------------------
Pim

Odpowiedz
#17
Wariant alternatywny: opakowanie palnika typu Trangia (Trangia, Esbit, klony no name):
https://www.alpkit.com/products/bruler
Garnek możemy dobrać dowolny. Zasada działania identyczna jak w przypadku set-u Esbita.
-------------------------------------------
Pim

Odpowiedz


Skocz do: