To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Strony eNGieTowiczów w sieci - linki
Kilka ujęć z wakacyjnych Bieszczadów i Beskidu Niskiego
https://www.youtube.com/watch?v=BEirGwvQX7U
https://www.youtube.com/watch?v=TbvwPWtRhbg
Odpowiedz
Uporałam się z montażem filmiku z tegorocznego przejścia Szwecji :-)
https://youtu.be/UJKJHNwjZGw
Odpowiedz
Dla tych, którzy lubią czytać a święta spędzili mniej aktywnie. Wielkanoc w Górach Stołowych.
Odpowiedz
A tutaj dla tych co lubią oglądać. Dwu-i-pół-latki też dają radę w górach https://youtu.be/NEsjRweTMcg.
Odpowiedz
Dobrze rozumiem - po ostatnich wpisach - że dozwolone jest zapraszanie do pojedynczych wpisów? Jeśli tak, to polecam się z ostatnią Danią - EuroVelo 10 i Kopenhagą:

Kopenhaga i wybrzeże Morza Bałtyckiego. Szlak rowerowy EuroVelo 10 w Danii (Znajkraj)

[Obrazek: kopenhagizacja-kultura-rowerowa-danii-da...a-0859.jpg]

[Obrazek: kosciol-na-klifie-stevns-klint-w-danii-d...a-0145.jpg]

[Obrazek: oznakowanie-szlakow-rowerowych-w-danii-d...a-1699.jpg]

Szy.
znajkraj | najlepsze rowerowe inspiracje
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz
Nowy filmik Leśnej na YT "namiot, hamak, tarp"

https://www.youtube.com/watch?v=HIEumNCAEfA
Odpowiedz
Na Znajkraju o nowej (no, już powoli nie takiej nowej - z końca 2019 roku) trasie rowerowej po Mierzei Wiślanej - naprawdę fajnym narzędziu do spędzenia na Mierzei 2-3 ciekawych, aktywnych dni:

Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej (Znajkraj)

[Obrazek: znajkraj-mierzeja-wislana-2021-cover.jpg]


W szybkim skrócie:

[Obrazek: efektowny-odcinek-trasy-rowerowej-kolo-k...a-0768.jpg]

[Obrazek: wjazd-na-lesna-droge-rowerowa-w-sztutowi...-06304.jpg]

[Obrazek: przystan-plazowa-lodzi-rybackich-w-janta...a-0698.jpg]

[Obrazek: zroznicowana-trasa-rowerowa-po-mierzei-w...-06338.jpg]

[Obrazek: wieza-obserwacyjna-na-gorze-pirat-na-mie...a-0785.jpg]

[Obrazek: r-raymon-tourray-6-nad-zatoka-gdanska-mi...-06637.jpg]

[Obrazek: granica-polski-drogowskaz-na-mierzei-wis...-04853.jpg]


Zapraszam na Znajkraj po więcej :)

Szy.
znajkraj | najlepsze rowerowe inspiracje
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz
@ szy
Fajny blog :-)  ciekawe opisy i zdjęcia.

Zerkam od czasu do czasu .... kilka lat temu pierwszym tekstem z jakim się zapoznałem była bodajże "Kaszubska Marszruta".
Mam jednak pewien niedosyt.
Mnie osobiście brakuje "wskazówek praktycznych", chętnie poznał bym Twoje "patenty"  np: co zabrać na wyprawę rowerową, jak się pakować, jak przygotować się kondycyjnie itp.

Może jakaś "poważniejsza" recenzja/test sprzętu którego używasz ..... po zdjęciach widzę że zmieniłeś rower (o rowerze jest wzmianka) i sakwy.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Dzięki, też bym chciał o tym wszystkim pisać Smile

Kiedyś nie czułem się wystarczająco kompetentny, by dzielić się sprawami organizacyjno-sprzętowymi, stąd Znajkraj ma wydźwięk przede wszystkim krajoznawczy. Dzisiaj, kiedy już czuję, że są rzeczy którymi mógłbym odpowiedzialnie się dzielić, to trochę brakuje mi zmiany podejścia, trochę innej filozofii bloga, ale również niestety czasu :/

Ale mam to w głowie, bardzo, więc jest szansa, że wszystko to się w końcu pojawi.

Dzięki za dobre słowo, pozdro również Smile

Szy.
znajkraj | najlepsze rowerowe inspiracje
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz
Kolejny tekst, kolejne wspomnienia, ale przede wszystkim kolejne świetne polecenie - szlak rowerowy w dolinie Popradu, czyli w praktyce trzy szlaki składające się na trasę z Krynicy do Nowego Sącza:

Znajkraj: EuroVelo 11 w Małopolsce: szlak rowerowy doliny Popradu

[Obrazek: znajkraj-poprad-2021-cover.jpg]


W kilku wybranych obrazkach wygląda to tak:

[Obrazek: szlak-rowerowy-w-dolinie-popradu-w-malop...a-0148.jpg]

[Obrazek: wnetrze-drewnianej-cerkwi-w-powrozniku-m...-01233.jpg]

[Obrazek: uwaga-na-niedzwiedzie-w-beskidzie-sadeck...172230.jpg]

[Obrazek: cielak-jelenia-skaczacy-nad-droga-malopo...-01916.jpg]

[Obrazek: rowerowy-most-na-popradzie-kolo-starego-...a-0345.jpg]


:)

Szy.
znajkraj | najlepsze rowerowe inspiracje
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz
Opisanie na blogu relacji z długiego wyjazdu wymaga długiego czasu. Ale dokonał się szczęśliwy finał.

Ciekawych, jak może wyglądać i ile kosztować miesięczny wyjazd z objazdem Półwyspu Iberyjskiego zapraszam do lektury.
Odpowiedz
(30-09-2021, 01:12)grendel napisał(a): Ciekawych, jak może wyglądać i ile kosztować miesięczny wyjazd...

Obstawiłem 10 000. A tymczasem... dobra robota! Smile

(nie spojleruję, żeby nie psuć zabawy)

I ekstra robota z opisem - świetne zdjęcia i sporo wiedzy.

Szy.
znajkraj | najlepsze rowerowe inspiracje
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz
(30-09-2021, 06:19)szy napisał(a): ... ekstra robota z opisem - świetne zdjęcia i sporo wiedzy.

Dziękuję za dobre słowo. Dlatego to zabiera tyle czasu. Zresztą... coś wiesz na ten temat  Wink
Odpowiedz
Grendel dobra robota, co prawda na razie poleciałem tylko po łebkach, bo w pracy jestem
ale już się nie mogę doczekać, aż to wszystko poczytam.
Nurtuje mnie jednak jedna sprawa, czy Ty aby kolego nie pomyliłeś się w obliczeniach?
Chodzi mi konkretnie o "* transport (paliwo, parkingi w miastach, promy, bilety promowe i kolejowe)"
Cena w stosunku do przejechanych km + te dodatkowe wydatki wydaje mi się za niska...czyżby
dało się w aż tak korzystnych pieniądzach ogarnąć taką wycieczkę ? Smile
Odpowiedz
(01-10-2021, 08:34)komodus napisał(a): ... czy Ty aby kolego nie pomyliłeś się w obliczeniach?
Chodzi mi konkretnie o "* transport (paliwo, parkingi w miastach, promy, bilety promowe i kolejowe)"
Cena w stosunku do przejechanych km + te dodatkowe wydatki wydaje mi się za niska...

Wszystkie bezgotówkowe transakcje dokonywane były jedną kartą do konta a w gotówce mieliśmy niecałe 180 €. Rachowanie było więc proste. Tutaj uwaga - kurs transakcji kartą rozliczany był przez Mastercard bez żadnych prowizji ze strony banku. I to przy wyjazdach zagranicznych ma ogromne znaczenie. Kurs wychodził korzystniej nawet od kantoru internetowego.

Bilety kolejowe to były grosze - za dwie osoby w dwie strony z pipidówki do Porto 8.10 € (przejazd w jedną stronę ok. 30-40 minut), bilet promowy 23.10 €.

Ale faktycznie wkradł się drobny błąd. 4112 zł to koszt samego paliwa. W podsumowanie kosztów transportu przeoczyłem:
- bilety jw.,
- parking P+R w Genewie 2 €
- opłata za autostradę we Francji 3.80 €

czyli 167 zł. W sumie paliwo, transport, parkowanie 4279 zł.

(01-10-2021, 08:34)komodus napisał(a): czyżby dało się w aż tak korzystnych pieniądzach ogarnąć taką wycieczkę ?  Smile

Sumaryczny koszt wycieczki został podany prawidłowo. Liczył go Excel  Smile. A dałoby się jeszcze taniej  Big Grin .

Jak zauważyłeś lwia część wydatków to paliwo, w tym wypadku ON. W Hiszpanii za 1 litr płaciliśmy 1.12 € (wychodziło taniej niż w PL) najdrożej było we Francji, chociaż tylko przejazdem. Średnie spalanie naszego Scudo na dystansie 8527 km wyszło 8,3 l/100 km. Mogłoby być w granicach 7,0 ale na autostradach i drogach szybkiego ruchu było trochę "w pedał", bo jednak przemierzaliśmy spore odległości.

I tu dochodzimy do sedna. Taniej byłoby gdybyśmy nie używali Webasto do podgrzewania wnętrza chłodnymi nocami i jeździli trochę wolniej na autostradach/trasach szybkiego ruchu, bo to jednak tysiące kilometrów.

Ale definitywnie koszt zostałby znacznie obniżony przy jeździe na LPG. Porównując do jednego z poprzednich wyjazdów, gdzie pojazd to Mazda 6 kombi, paliwo to LPG a dystans 7732 km, to spaliliśmy 585,91 litrów LPG. Wystarczy pomnożyć przez cenę jednego litra i jest różnica. Jakieś 55-65% kosztów paliwa byłoby mniej. Scudo niestety nie występuje z silnikiem benzynowym i oczywiście serce boli podczas tankowania, bo 80-litrowy zbiornik ON to ok. 435 zł i dystans 1000-1200 km. Zbiornik LPG o pojemności 30 litrów tankuję za ok. 70 zł i przejeżdżam 330-400 km. No jest różnica.

Oszczędność będzie też przy mniejszym spalaniu auta. Nasze to dość spora, bo przedłużona gabardyna. I tutaj biorąc pod uwagę jej masę i wymiary uważam, że średnie spalanie podczas codziennego użytkowania na poziomie 7.5 l/100 km (a na tej wycieczce 8,3) to bardzo dobry wynik.

Czyli, wracając do zadanego pytania - tak, da się w takich pieniądzach ogarnąć taką wycieczkę. Oczywiście noclegi (z wyjątkiem dwóch pobytów na kempingach) były za darmo, bo w aucie w różnych dziwnych miejscach no i gotowanie głównie we własnym zakresie, ze sporadyczną pizzą, kurczakiem z rożna czy kebabem.
Odpowiedz
Information 
Trzy ostatnie znajkrajowe pisania w zbiorczej aktualizacji Smile


Najpierw kolejna, bardzo sympatyczna rowerowa nowość z Polski - Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim, czyli trasa rowerowa z Wielkopolski nad Morze Bałtyckie po na razie dwóch, a niedługo trzech około 30-kilometrowych drogach rowerowych po dawnych liniach kolejowych. Bardzo zielono, cicho, spokojnie.

Znajkraj: Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim. Rowerem nad Morze Bałtyckie

[Obrazek: znajkraj-pomorze-zachodnie-2021-cover.jpg]


I dwa opisy z wakacji w Niemczech. Pierwsza Hesja po "siostrzanej" trasie po zlikwidowanych liniach kolejowych - BahnRadweg Hessen - Kolejowym Szlaku Rowerowym Hesji. To najdłuższa pokolejowa trasa rowerowa w Europie, chociaż połączona w całość z trzech (albo czterech - zależy) krótszych szlaków.

Znajkraj: Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji. Niemiecka kraina wygasłych wulkanów

[Obrazek: znajkraj-hesja-2021-cover.jpg]


A przed Hesją była Frankonia z jeszcze jednym zupełnie innym szlakiem, czyli tym razem bazującym na historii regionu - Śladami Hohenzollernów, Erlebnisradweg Hohenzollern. Dwa dni jazdy po frankońskiej prowincji, od jednego cichego miasteczka do drugiego, z miejscami wspominającymi słynną rodzinę.

Znajkraj: Śladami Hohenzollernów po Frankonii. Historyczny szlak rowerowy

[Obrazek: znajkraj-frankonia-2021-cover.jpg]


Polecam się rowerowo Smile

Szy.
znajkraj | najlepsze rowerowe inspiracje
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz
@ Szy
Wow.... i znowu mnie zaskoczyłeś..... " Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim".
Interesująca lektura. Dziękuję za inspirację.
Odpowiedz
Nowy filmik Leśnej na YT "Biwak bushcraftowy"

https://www.youtube.com/watch?v=mr2AQtqZj1o
Odpowiedz
@ Szy
Gratulacje.
czytając na WP artykuł o Orientarium w Łodzi..... "trafiłem" na filmik z Twoim udziałem opowiadasz o podróżowaniu rowerem po Niemczech.
Niestety nie mogłem skopiować linka, za co przepraszam.

A tak przy okazji spytam jak się sprawują Twoje sakwy extrawheel ?
Odpowiedz
(04-05-2022, 17:50)Gapcio napisał(a): Gratulacje.

Wyjazdów? No co Ty, to zupełnie zwykłe rowerowanie, które staram się pokazywać jako ciekawe, przyjemne, bezpieczne. Na tym forum są dziesiątki albo setki osób robiących naprawdę godne podziwu rzeczy :)


(04-05-2022, 17:50)Gapcio napisał(a): czytając na WP artykuł o Orientarium w Łodzi..... "trafiłem" na filmik z Twoim udziałem opowiadasz o podróżowaniu rowerem po Niemczech.
Niestety nie mogłem skopiować linka, za co przepraszam.

Podejrzewam że to o szlaku Morza Bałtyckiego w Niemczech, z covidową fryzurą? :) Nie wiem, co mnie podkusiło :D


(04-05-2022, 17:50)Gapcio napisał(a): A tak przy okazji spytam jak się sprawują Twoje sakwy extrawheel ?

Wylądowały w szafie, przesiedliśmy się na Ortlieba. Ale generalnie - są w porządku :)


* * *


I przy okazji aktualizacja - ostatnia majówka, w końcu normalna, niecovidowa i oby nie ostatnia taka ;)

Znajkraj: Szlak Odra-Sprewa, czyli bardzo rowerowa Brandenburgia

[Obrazek: znajkraj-brandenburgia-2022-cover.jpg]


To prawie 300-kilometrowy, nieznany w polskich internetach szlak rowerowy. W większości prowadzony po drogach rowerowych lub zamkniętych leśnych asfaltach. Cicho, przyjemnie, zielono. Druga część biegnie wzdłuż Sprewy i kanałów: Odra-Sprewa i jej poprzednika, Kanału Fryderyka Wilhelma. Dzisiaj bez zastanowienia namawiałbym właśnie na Odra-Sprewa, zamiast na Odra-Nysa, jeśli ktoś chce sobie pokręcić po Niemczech blisko Polski. Fotograficznie:

[Obrazek: szlak-odra-nysa-kolo-neuzelle-brandenbur...a-0839.jpg]

[Obrazek: piekna-droga-rowerowa-w-dolinie-szlauby-...-03999.jpg]

[Obrazek: most-rowerowy-na-kanale-odra-sprewa-bran...a-0902.jpg]

[Obrazek: droga-rowerowa-miedzy-sprewa-a-kanalem-o...-04878.jpg]

[Obrazek: rowerowa-kladka-na-kanale-w-brandenburgi...a-0914.jpg]

[Obrazek: szlak-rowerowy-wzdluz-kanalu-fryderyka-w...-05042.jpg]


Polecam się z czytanką :)

Szy.
znajkraj | najlepsze rowerowe inspiracje
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz


Skocz do: