To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Plecaki] litraż od 60 do 70 litrów
Co do Xenith zwróc uwagę, że nie posiada pokrowca przeciwdeszczowego w zestawie :) Teoretycznie akceptowalne (dokupić można), ale przy takiej kwocie za plecak nawet nie pomyślałem, że może go nie być.

Odpowiedz
z pokrowcem byłby cięższy ;)
-------------------------------------------
m

Odpowiedz
Większość plecaków tej klasy nie ma pokrowców. Trudno przewidzieć jak dużo będziesz troczył w pionie więc lepiej dokupić pokrowiec pod siebie ;-)

Odpowiedz
Jak na razie to wertuje kolejny tydzień z rzędu internet ale bez oglądania na żywo się nie obejdzie. Najbliżej mam do Rzeszowa, ale jeszcze nie znalazłem sklepu w którym byłby jakiś konkretny wybór plecaków z liczącymi się na rynku firmami. Może ktoś poleci jakiś sklep? Zastanawiam się czy plecak 60 l nie będzie za duży na ferraty i czy pas biodrowy musi być przystosowany do uprzęży?
-------------------------------------------
Darek.

Odpowiedz
@dario
gdzieś w W-wie jest sklep -hurtownia www, gdzie po uprzednim umówieniu sie można spokojnie pomierzyć sporo worków. Ten sklep internetowy handlowal chyba tylko glowinie plecakami i miał duzy wybor. Nie pamiętam tylko w którym wątku na ngt'cie był adres do niego - chyba 30-40l. poszperaj znajdziesz:)

Odpowiedz
co do ferrat, mało kto porusza sie po wymagających ferratach (od 2/3 w górę) z workami 50l+, bo ciężar ma już wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Oczywiście jak masz minimum gratów to i po kompresji i 60l starczy. Natomiast zastanowiłbym sie czy przy wypakowanych 50-60l przejście średniej ferraty bedzie bezpieczne. Osobiście nigdy nie widziałem na ferratach turystów z duzymi transportowymi plecakami. Wieksze szturmowe (do 50l) np BD Speed 50 juz tak

Odpowiedz
mlak - wydaje ci się
-------------------------------------------
m

Odpowiedz
m dokładnie wiem o czym mówisz, na ferraty zabieram minimum sprzętu a plecak zostałby skompresowany. Najlepiej było by kupić 2 worki ale żona by mnie z domu wygonila. Co z uprzęża i pasem biodrowym?
-------------------------------------------
Darek.

Odpowiedz
ciężko będzie. Worek 70l+ to ok 2kg minimum. nawet po kompresji i zabraniu minimum gratów bez sensu to dźwigać na ferratach, tym bardzej ze apetyt rosnie, a na bardziej wymagajacych to juz naprawde wygoda znaczy bezpiecznestwo. Spokojnie znajdziesz plecak transportowy + jakis szturmowy do 35-40l o wadze ok 1kg za lacznie 1k zł. Tylko raczej zakup za granica np sklepy w DE. zakupy sa bezpieczne:)
i sedno raczej trudno o dopasowanie uprzezy do konkretnego modelu - tu juz decyduja indywidualne niuanse - musisz mierzyc. Z kolei plecaki szturmowe zwykle maja demontowany pas, ktory nie jest potrzebny na ferracie, gdy niesiesz minimum sprzetu.
Rozważ opcję 2 worków. Zona zrozumie, bezpieczeństwo męża - bezcenne

Odpowiedz
Dario2002, mam Xenę 85 czyli damską wersję polecanego wcześniej Xenitha i jest to ogromny wór, ale po kompresji nie jest aż tak wielki, jak wskazywałaby na to jego pojemność, za to na pewno jest o wiele szerszy, bardziej masywny, cięższy i ma więcej ''dodatków'' od plecaków stricte wspinaczkowych - jak pewnie sam wiesz to zupełnie co innego;)
Tak jak pisze Jolan, najlepiej mieć dwa plecaki ale jeśli jednak chcesz kupić jeden to może pomyśl o modelu Aether - jest zdecydowanie mniejszy i ma mniej dodatkowych kieszonek niż Xenith. Na pewno był kiedyś w Polarsporcie, jeśli mógłbyś dojechać do Krakowa.

Jeśli chodzi o pas to w Xenicie i Aetherze bez problemu można go zdemontować - zostają wtedy takie skrzydełka (kieszonki) z klamerkami, jak widać na zdjęciu i jeśli chciałoby Ci się trochę pokombinować to może nawet z nich mógłbyś sobie zrobić lekki pas biodrowy, przyczepiając do nich pasek z pasującymi klamerkami na końcach :D

Odpinana jest również klapa i tak też mógłbyś ''odchudzić'' plecak, chociaż w sumie jak idę gdzieś wyżej i biorę tylko podstawowe rzeczy, to robię sobie plecak właśnie z tej klapy;) W Xenie jest bardzo pojemna i ma dwie przegrody - głównym założeniem jest noszenie jej jako torby biodrowej ale jako plecak też daje radę, choć trzeba się liczyć z wąskimi szelkami;)

Ogółem, jak dla mnie, jest to świetny plecak wyprawowy/trekkingowy, który ma naprawdę przemyślane rozwiązania, jak właśnie ta odpinana klapa, mocowanie kijów bez ściągania plecaka (super, gdy na trasie musimy użyć rąk), czy głębokie kieszenie boczne. Mając ok. 20 kg na plecach przechodziłam z nim po klamrach i łańcuchach, którymi był ubezpieczony szlak ale no cóż - gdybym jechała tylko z myślą o via ferratch, mimo tych wszystkich możliwości kombinowania z plecakiem, wzięłabym inny model.

Musiałbyś sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie będziesz używał plecaka częściej i czy na pewno wystarczy Ci jeden ''uniwersalny'' plecak.

Jeśli chodzi natomiast o pokrowiec przeciwdeszczowy to też zdziwiłam się, że go nie ma (w Aetherze chyba jest) ale jeśli chodzi o wodoszczelność to i tak nic chyba nie zastąpi pokrowca zrobionego z worka na gruz;)


[Obrazek: 563-1131-1.jpg]


[Obrazek: 563-1131-2.jpg]

Odpowiedz
Witam, zastanawiam się nad zakupem:

http://www.sklepmartes.pl/sporty/14454-p...magnum.htm l#/pe-unisex/kolor-black

Jako plecaka na wycieczki do dwóch tygodni autostopowe/piesze.
Czy ktoś miał z nim styczność? Mogę liczyć na jakieś opinie?
---
Edytowany: 2017-03-14 07:36:26

Odpowiedz
Po 1wsze ta promo to ściema, 15sek gugla i znalazłem tańszą ofertę.
Po 2 jak tanio to ogl decathlon, albo jakies wojskowe jak lubisz te klimaty/ ew używki.
-------------------------------------------
m

Odpowiedz
Miał ktoś styczność z plecakiem Naturehike 70 + 5L?
Ew. jakie podobne plecaki najlepiej ze stelażem i o podobnej pojemności polecacie do 500zł?
Znalazłem jeszcze Karrimor'a Jaguara 65L, jednak tylko w czerwonej wersji - choć plecak podobno jest unisex.
-------------------------------------------
Adrian

Odpowiedz
Cześć.

Przymierzam się do nowego plecaka i z racji budżetu mam na celowniku 3 sztuki. (docelowo jest mi potrzebny na 1-2 tygodniowe wypady z pełnym ekwipunkiem:abc lawinowe, czekan, raki, śpiwór, mata, namiot, kuchenka, żarcie itp więc musi być wygodny przy sporym ciężarze)

Moje typy:

Lowe Alpine Diran 65:75 (najcięższy z podanych)

Gregory Stout 65 (raczej starsza wersja z dużym ''garbem'')

Osprey Kestrel 68

Moglibyście podać jakieś za/ przeciw? (Jestem wysoki i szczupły, więc nie wiem czy osprey będzie pasował? Do tego czy system nośny nie zawodzi przy dużym obciążeniu?)

Poza tym, czy ktoś użytkuje plecaki gregory i jest mi w stanie powiedzieć, czy litraż jest w miarę poprawny? (macałem nową wersję stout 75 i wydawał się niezbyt duży jak na ten litraż)

Odpowiedz
Te wszystkie firmy litrażują jednakowo tzn. do podanej wartości litrów 65/68 wlicza się komora główna, kieszenie klapy i wszelakie inne kieszenie zamykane na zamek. W praktyce jest to maks co można wsadzić do plecaka. Dodatkowo LA ma 10L komina.

Chcesz mieć 65 litrów w komorze + kieszenie, klapa, komin, to musisz poszukać np. Deutera 65 lub Tatonkę (tych jestem pewny). To co u nich zwie się 65 w tych amerykańcach zwać musiało by się 75 o ile nie 80. Dla tego też miałeś takie odczucia po obmacaniu Gregorego, generalnie zlitrażowane poprawnie ale inną metodą.

Odpowiedz
Pewnie dlatego Gregory wydał się mały - mam Tatonkę 60L i jest to na prawdę duży wór. Problem w tym, że mam dosyć podstawowy model - oprócz bocznych kieszonek na wodę jest tylko kieszeń w klapie. Reszta to wielka komora główna. Brakuje mi trochę osobnej kieszonki na bukłak (mimo że plecak jest kompatybilny z systemami hydracyjnymi, ma tylko trok do podwieszenia bukłaka w komorze głównej i otwory), kieszonek na pasie biodrowym i może jakiejś na raincover. Do tego wszystkie podane tu modele mają kieszenie pod klapą i da się je dostać za + - 500 zł . Myślałem o deuterze ale sporo waży no i $$$. :D

Z tym mierzeniem pojemności to nie jestem pewien, czy Lowe Alpine nie mierzy tylko komory głównej:

mail do producenta:
''Hi ,
Thanks for your email.

We measure just the main compartment.

I hope this helps.

Regards,
Matt Usherwood''

Musiałbym to sprawdzić, bo mój brat nosi Atlasa 65 to bym porównał ze swoim. Dowiedziałem się też, że model 65:75 od modelu 65 różni się regulowaną klapą. (Model 65 ma przyszytą). W obu jest komin który powiększa pojemność, ale z racji szytej klapy tylko do pewnego stopnia. Kurcze, chyba po prostu wybiorę się do lokalnego sklepu ze swoją tatonką i obadam tego osprey'a / gregory. Da mi to jako tako pogląd pojemnościowy.

Odpowiedz
LA na swojej stronie podawało nr normy wg. której dokonywali pomiaru. Poszperałem i znalazłem jej założenia, jest tak jak napisałem - komora + wszystkie kieszenie zapinane wliczają się do cyfry pojemności. Osobno można podać pojemność komina.
Mam Plecak LA 75:95 i sam go litrażowałem, wyszło dokładnie to co napisałem - komora ok. 68L, w klapie ok. 5/7L + 20 litrów rozwijanego komina, wszystko się zgadza.
Generalnie ten sposób litrażowania amerykańskich plecaków wynika z jakichś układów handlowych z UE, teraz nie pamiętam o co chodziło, ale tak to leciało.

Chcesz mieć 65L w komorze głównej to z tych 3 firm bierz plecak 75/80 litrowy.

Odpowiedz
Chyba tak zrobię (poszukam 75/80). Nowy gregory stout 75 byłby do wyrwania w miarę tanio ale pomimo iż nowy system nośny wygląda obiecująco, to jednak plecak nie ma daisy chain z tyłu (chciałbym tam nosić kask przypięty dedykowaną siatką), ta elastyczna kieszonka z tyłu jest bardzo płytka w porównaniu z garbem starej wersji i nowa wersja nie ma kieszeni bocznych. :( słaby postęp jak dla mnie. No nic. Mam lokalnie promocję na tego osprey'a więc przejdę się go zobaczyć, a zaczynam szukać czegoś większego.


Edit:

Nowy pomysł. Znacie może jakieś dobre produkty poszerzające możliwości plecaka? Może po prostu zmodyfikuję swój, żeby był bardziej użyteczny.

Na oku mam:
-troki z haczykiem sea to summit
-helmet holder deutera
-phone bag deutera (używał ktoś? Zastanawiam się czy przy zapięciu na pasku nie będzie przeszkadzał/ uwierał w ramię)

Może ktoś byłby w stanie polecić mi jakieś dodatkowe dopinane kieszonki/ featuresy do plecaka?

Oprócz tego, czy znacie jakąś firmę, która podjęłaby się małej modyfikacji plecaka? (kusi mnie żeby zrobić lepiej umiejscowioną dziurę na wężyk bukłaka, bo na razie po zaciągnięciu komina rurka musi iść przez sam środek zanim przełożę ją przez dedykowane otwory w klapie)
---
Edytowany: 2017-05-16 13:10:32

Odpowiedz
Najlepiej chyba zrobi ci to miejscowy kaletnik/szewc. Sam kup taśmy i klamry, pomyśl, podpruj, a do zszycia zanieś fachowcowi od maszyny.

Odpowiedz
Witam!

Bardzo Was proszę o pomoc. W kwestii plecaków jestem zupełnym laikiem. Potrzebuje plecak do moich autostopowych podróży, czyli taki, do którego włożę mój mały śpiwór i przytwierdzę karimatę. Do tej pory podróżowałam z plecakiem 50l, ale było mi ciężko upchać do niego wszystko co niezbędne, a poza tym puściły szwy na pasach. Mam 160 cm wzrostu i ważę ok 47 kg, a plecak który do tej pory używałam ważył ok. 1,5kg (leciutki), po załadowaniu na miesięczną podróż ok 10 kg.

Zakupiłam kilka dni temu plecak z Decathlonu z polecanym przez sprzedawcę systemem EasyFit (zniechęca mocno kolor i opinie na forum, że paski mogą wrzynać się w obojczyki, aczkolwiek jest lekki: 1,8kg, dopasowany do sylwetki kobiecej, cena w granicach mojego budżetu):
https://www.decathlon.pl/plecak-forclaz-...00844.html

Zastanawiałam się nad tym (jest troszkę cięższy i większy, ale wydaje się być bardziej wytrzymały):
https://www.mountainwarehouse.com/pl/car.../limonkowy

Czytam teraz opinie o tym (ma więcej pozytywnych opinii, od tego, który zakupiłam, a jest dużo tańszy):
https://www.decathlon.pl/plecak-turystyc...00842.html

A może coś zupełnie z innej bajki? Mój budżet to do 500zł max.

Dzięki za wszelkie opinie!
Milena
-------------------------------------------
Milena

Odpowiedz


Skocz do: