To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Plecaki] litraż od 60 do 70 litrów
Plecak zamówiony :) Jak tylko przyjdzie to postaram się podzielić pierwszymi wrażeniami :)

Dzięki za rady :)
-------------------------------------------
Ryniu

Odpowiedz
Na pewno brakuje mu streczowej kieszeni na froncie - jest na to miejsce, nie ma szpejarek i innych dupereli. Wtedy ,,prawie ideał'' byłby. Ale i tak decyduje system nośny czyli jego wygoda a to jest bardzo indywidualna sprawa.
-------------------------------------------
PRS z PKP

Odpowiedz
@ PRS streczowa kieszeń zwykle pierwsza mówi: - dziękuję, na mnie już czas. idę się drzeć. szpejarki przy tej pojemności myślę, że też nie są kluczowe. mnie osobiście w plecakach tylko w*urwiają. natomiast waga Cerro Torre Axiom (2,45 kg) trochę mnie martwi :-( może nadrabia wygodą, ale masz rację, to indywidualna sprawa. Elbrus wagowo wypada bardzo ok.

@Ryniu skrobnij coś, jak go trochę ponosisz, proszę. jestem ciekaw, bo też się przymierzam do zakupu czegoś większego.

pozdrawiam.
---
Edytowany: 2014-05-06 13:07:15
-------------------------------------------
2x

Odpowiedz
Jak tylko znajdę chwilę czasu na prawdziwe testy to opiszę wrażenia :) Co prawda nie mam zamiaru obciążać go 25 kilowym ładunkiem. Ale przy najbliższej okazji wsadzę w niego troszkę :)

Skrobnę, skrobnę :) Dla potomnych... Niech mają :)
-------------------------------------------
Ryniu

Odpowiedz
Nie ma kieszeni stretchowej, ale jest zapinana-zawsze coś,drobiazgi wejdą. Do tego ma pętle do zamocowania ''gumosznura'' albo troków, więc jakąś większą rzecz typu kurtka,raki,karimata można przytroczyć.
Resztę postanowiłem sprawdzić na własnej skórze w ładnym ''krokodylu'' ;)
Jak wstępne mierzenie wypadnie pozytywnie, to zostanie ze mną na dłużej :)

Odpowiedz
LA Axiom Elbrus 65:75 czeski sklep podał wagę 1,22 kg, producent podaje 2,22 kg ...czeski błąd, ale plecak nadal ciekawy :-) paru znajomych torturuje TFX Expedition i są zadowoleni. przydałby się jakiś niezależny test i recenzja Elbrusa :-)))

myślałem, że LA Elbrus może konkurować w tej kategorii, co golite jam 70 L

http://www.golite.ch/pi/en/Jam-70L-Pack-Unisex.html
http://tnij.org/xuxqj4q

stąd moja nadmierna ekscytacja...
---
Edytowany: 2014-05-06 14:27:10
-------------------------------------------
2x

Odpowiedz
Tylko taki mały ''szczegół''... Przy Golite pisze że max. ładunek to 14 kg ;)
A Elbrus to jednak 23 max. 30 kg.
---
Edytowany: 2014-05-06 15:32:08

Odpowiedz
@dwa razy - źle zinterpretowałeś, a ja źle napisałem.
Chodziło mi o to, że jak w plecakach na froncie są umieszczone ,,szpejarki i duperele'' to nie ma kieszeni streczowej.
Przykładowo LA AirZone Pro - duperele
La AirZone Trek - kieszeń streczowa.
Elbrus jest ,,gładki'' więc taka kieszeń mogła by być.
Osobiście uważam, że w ,,dużych'' plecakach ,,szpejarki'' to rzecz zbędna, ich naszywanie ma ,,podrasować'' worek w oczach nabywcy itp.
Kończy się tym, że dynda na nich kubek ;)
Co do (frontowej) kieszeni streczowej to mam w 4 plecakach i w żadnym nawet ,,oczko'' nie poszło a wsadzam tam różne rzeczy - niektóre o ,,ostrych'' kształtach. Pewnie wszystko zalezy od zastosowanego materiału.
Myślę, że Elbrus jest tańszą i lżejszą alternatywą dla Cerro.
Wcześniej mieliśmy system TFX i cyferki, które jednoznacznie określały- rozróżniały plecaki LA.
Przykładowo Cerro miał TFX 10 i był ,,najlepszy'' http://www.gamisport.pl/plecaki-turystyc...-nd-55-70/
i na drugim końcu Kongur z TFX 4 (który jest plecakiem marketowym)
http://www.gamisport.pl/plecaki-turystyc...-nd-65-75/
Gdzieś po środku jest np. Annapurna z TFX 8
http://www.gamisport.pl/plecaki-turystyc...-nd-55-65/
Teraz przy syst. Axiom nie wiemy czy ten system jest identyczny we wszystkich plecakach, czy identycznie działa przy różnym obciążeniu
( bo np. został zaprojektowany z ,,dużą górką'' i jest mu ,,obojętne'' czy to będzie 17 czy 25 kg).
Plecaki są ,,świeże'', parę osób kupi, ponosi, opisze.
Jeżeli się sprawdzą to będzie to ,,hit'', jeżeli nie to będzie ,,szit''.

A z innej beczki to Kolega Arni mógłby napisać recenzję plecaka Cerro Torre na TFX 10 - w sprzedaży są ost. sztuki więc może ktoś się przekona i kupi.
P.S. sorka za wklejanie długich ,,czeskich'' linków - u mnie orginalna strona LA chodzi bardzo wolno

Odpowiedz
@PRS czeskie linki dobre są :-) jak inne czeskie rzeczy zresztą też. kieszeń streczowa jest na pewno wygodna, mi się zwyczajnie nie sprawdza. zawsze o coś przytrę, zahaczę, ale rozumiem, że można je lubić. też jestem ciekaw Elbrusa, cena jest ok, liczę na recenzje, a jeśli Arni coś dorzuci o swoim sprzęcie, to tym lepiej :-)

@beskidbike zgoda, i to właśnie powyżej 14 kg zaczynasz doceniać te dodatkowe elementy w konstrukcji, wtedy to działa; ale zwykle kosztem wagi plecaka. z moim kolanem 10 kg to max na dłuższy spacer, szlag je trafił w zeszłym roku... i oszczędzam na wadze, jak mogę. ale masz racje, różnica jest :-)

jam 70L to dla mnie w tej chwili chyba optymalne rozwiązanie. co zrobić.
---
Edytowany: 2014-05-06 20:32:04
-------------------------------------------
2x

Odpowiedz
Plecak przyszedł :)
Pierwsze wrażenie - bardzo fajny :) Wygląda bardzo solidnie. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bardzo pojemnego. Jutro pierwsze testy. Najpierw pakowanie potem wyjazd w Beskid ;) Od soboty rano będzie w użytku można powiedzieć hehe :)
Obczaiłem od razu nowy system nośny (konstrukcja i tak dalej) i wygląda bardzo porządnie. Oczywiście jest kilka aspektów które budzą moje obawy... ale o tym może już przy samej wstępnej recenzji :)
Jutro i pojutrze zrobię zdjęcia :) A po weekendzie wrzucę wszystko razem i troszkę o nim napiszę ;)
Tutaj macie linka pod którym zamówiłem to ''cudo'' :)
http://tnij.org/jast3jn

Do usłyszenia ? No niech i będzie do zo :)
-------------------------------------------
Ryniu

Odpowiedz
Będziemy czekać z wytęsknieniem ;)
P.S. nie zapomnij napisać ile masz wzrostu i ile ważysz oraz zważ plecak przed wyjściem z domu (np. Waga łazienkowa)
-------------------------------------------
PRS z PKP

Odpowiedz
Dzięki, plecak zamówiony mam nadzieje że będe zadowlonony

Odpowiedz
Witam, witam :)
Obiecałem, że coś skrobnę odnośnie mojego nowego nabytku jaki jest wcześniej wspomniany Lowe Alpine - Elbrus 65:75 więc postaram się krótko go opisać gdyż na recenzje jest zbyt wcześnie :) Muszę go porządnie przetestować by coś tak naprawdę napisać... ale póki co będzie taka krótka wersja :) W nawiasach macie podane numery zdjęć :)
Od razu chciałbym też zastrzec sobie jedną sprawę... Systemu nośnego w praktyce tak za bardzo nie przetestowałem. Zmusiła mnie do tego sytuacja ale następnym razem powinno być inaczej :)


Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny.
Pierwszą rzeczą którą zrobiłem dokładnie to oględziny plecaka który do mnie dotarł. Wykonany jest z naprawdę starannie(1). Zabijcie mnie ale nie widziałem ani jednej wystającej nitki. Materiał z którego został wykonany wygląda na bardzo mocny, dodatkowo elementy z doszywanych pasków trzymają się pewnie i są przyszyte również bardzo solidnie. Plecak został wyposażony w kilka kieszeni zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Kieszenie zewnętrzne:
- Po każdej ze stron mamy po jednej kieszeni skrzelowej i jednej kieszonce siatkowe w której spokojnie mieści się butelka 1,5l np. wody :P (12)
- Na kominie znajdziemy również kieszeń. Jedną ale za to bardzo pojemną z dodatkowym zapięciem na klucze. (9)
- Na froncie plecaka znajduje się jedna kieszeń rozsuwana z jednej strony. Nie jest pojemna, lecz powinna zmieścić takie rzeczy jak mapa lub dokumenty.
- Pas biodrowy to tak naprawdę dwie kieszenie. Jedna kieszeń to pojemna saszetka do której możemy wsadzić nawet sporo(7 i 8). Druga natomiast to kieszeń z elastycznej siateczki gdzie bez problemu wrzucimy telefon który nie powinien nam wypaść(6)
- Na samym dole natomiast znajdziemy Rain Cover który jest koloru czerwonego i wygląda bardzo ładnie :P Paniom powinien się ten kolor spodobać... Dla mnie jest po porostu ładny :) (19 i 20)
Kieszenie wewnętrzne:
- Jedna kieszeń na, albo raczej pod kominem. Niewielka ale za to idealna na ważniejsze rzeczy do których potrzebujemy szybkiego dostępu. Do tego na kieszeni została nadrukowana instrukcja wzywania pomocy :) (13)
- Kieszeń na system H2O w komorze głownej :) Można ją też z powodzenie przeznaczyć na coś innego :)
Plecak ma kilka możliwości troczenia za równo po bokach jak i na przodzie plecaka za pomocą dołączonych do zestawu taśm mocujących (sztuk dwie). Według mnie zmieści spokojnie karimatę lub niewielki namiot(17 i 18). Niestety ale możliwości troczenia po bokach są według mnie mniejsze. Owszem udało mi się tam przymocować statyw fotograficzny ale z czymś szerszym może być ciężko... Tym bardziej kiedy plecak jest wypakowany po brzegi...
Dodatkowo komora główna została podzielona na dwie. Jedną mniejszą (na dole), drugą większą (góra). Oddzielone są one za pomocą zamka, jak w większości plecaków.

Pakowność plecaka.
Według producent plecak powinien mieć pojemność od 65 do 75 l wraz z kominem. Moje wrażenia są takie, że plecak jest ogromny... Dawno temu kupiłem plecak Iceberg'a który miał podobno 70-80 l... No to ładnie mnie kiedyś oszukali... W zasadzie nie mnie ale moich rodziców bo to oni wybierali, lecz czuję się dotknięty :P Na wyjazd spakowałem naprawdę mało gdyż wagowo wyszło ok 8kg i miałem jeszcze mnóstwo miejsca. Co prawda był tam również sprzęt fotograficzny który swoje waży ale to i tak zrobiło na mnie największe wrażenie. Po powiększeniu plecaka, czyli wyciągnięciu całego komina wygląda on tak (10 i 11). Według mnie robi wrażenie. Ta pojemność powinna zadowolić każdego kto będzie wybierał się na dłuższe wyprawy :) Dla mnie... Chyba za duży. Mogłem spokojnie wziąć wersję 55:65 l. Szkoda tylko, że była o 180zł droższa :) Powoli zaczynam przyzwyczajać się do tej hehe :)

System nośny.
I tutaj pies pogrzebany bo musiałbym przejść z nim na plecach te 30km... Niestety ale tak dobrze to nie było. Znaczy w sumie dobrze bo mogłem odciążyć plecy podczas wędrówki, lecz bez wieści dla was. Nosiłem plecak przez jakąś ''chwilkę'' i mogę spokojnie stwierdzić iż dopasowanie plecaka do postury jest na bardzo wysoki poziomie (mam 180cm wzrostu i ok 68-70kg wagi). Plecak udało mi się wyregulować w ten sposób aby rozkład naprężeń był dla mnie idealny co sprawiło, że nie poczułem tych 10 kg (bagaż+masa własna plecaka) na plecach wcale. Sztywny pas biodrowy bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Natomiast co do systemu nośnego Axiom mogę powiedzieć tyle:
Widziałem różne wynalazki ale ten mnie zaskoczył :) Szelki dopasowują się za pomocą dwóch linek które trzeba pociągnąć by same się dociągnęły do barków. W rzeczywistości jednak lepiej ściągnąć plecak i powoli dopasować te szelki :) Nie wygląda to jak na reklamie ale daje radę :) Naprawdę :) Ja osobiście posiadam je w połowie ale wszystko zależy od własnych preferencji i kształcie ciała :) To jak został ten system nośny zbudowany macie na zdjęciach (4 i 5 - linki, 14,15,16 - system w środku :)) Plecy natomiast są w całości pokryte twardą pianką która ma wiele kanałów odprowadzających ciepło (3) :) Nie testowane :(Pianka jest mało elastyczne a za nią zaraz zostało ukryte dodatkowe usztywnienie całości co sprawia wrażenie bardzo mocnej konstrukcji.

Podsumowanie.
Opisałem wam plecak z tych stron które najbardziej mnie interesowały a które może nie zostały opisane w szeroko pojętych ''internetach''. O takich rzeczach jak np pas piersiowy z gwizdkiem nie pisałem, gdyż to można przeczytać wszędzie. Jeżeli chcielibyście abym zerknął na daną część plecaka to mogę to zrobić i opisać dokładniej :)
Niemniej jednak uważam iż plecak jest wart swojej ceny. Jest to na razie teza gdyż praktyki nie mam z nim żadnej... 600 zł to dobra cena za ten plecak... 1000 zł bym nie dał bez wcześniejszych recenzji lub osobistych poleceń. W weekend widziałem również inne plecaki i szczerze mówiąc to Elbrus prezentował się najlepiej. Takie jest moje zdanie... A jakie będzie wasze to przekonacie się po zakupie ;)

Link do galerii :)
https://plus.google.com/photos/102766461...9495038049

Pozdrawiam i przepraszam za obsuwę ale miałem na głowie kilka spraw :)
-------------------------------------------
Ryniu

Odpowiedz
Super! ,,To'' nad kominem to się nazywa klapa (ma kieszeń zewnętrzną i wewnętrzną). Oczywiście to sprawa indywidualnych preferencji, ale w górnej kiszeni klapy nosi się najczęściej apteczkę, wiatrówkę, czołówkę oraz inne rzeczy mające być pod ręką. W dolnej (wewnętrznej) kosmetyczkę. Jeżeli możesz to sprawdź czy tam się mieści.
Mnie ciekawi jaka butelka wejdzie do kieszeni skrzelowej i czy wtedy zabierze dużo miejsca ze środka. W oglądanym ostatnio Kongurze nie wyglądało to zbyt różowo.
Na pewno dużo osób ciekawi cz jednak da się karimatę z boku. Jeżeli możesz to zmierz długość troków-będzie jasność. Dziękuję

Odpowiedz
Moja juniorka ma LA ze skrzelami po boku, oj niewiele tam wejdzie. Nie sądzę by nagle producent zmienił podejście do tematu.

Odpowiedz
Rzeczywiście kieszenie skrzelowe są małe... Owszem materiał na nich jest zagięty na harmonijkę w jednym miejscu ale niewiele to daje tak naprawdę. Co do butelki to miałem na myśli te siateczki nie skrzelówki :)

Jutro sprawdzę jak to wygląda jeżeli chodzi o karimatę. Zmierzę wszystko i podam wymiary. Niestety ale karimatę zostawiłem w garażu (20km od domu) i nie będzie mnie tam w tym tygodniu więc i fotek nie będzie...
Ja tak jak pisałem przytroczyłem statyw od aparatu i był full... karimata może i wejdzie ale nie byłbym przekonany... Od tego są chyba troki na froncie plecaka które można montować :)
Tak, tak :) Kieszenie na komienie też sprawdzę :) Jednak już wiem, że do dolnej kieszeni damska kosmetyczka nie wejdzie... Do tego chyba trzeba osobnej torby :D żarcik oczywiście ;)
Dobrze, że moja kobieta jest w tym względzie minimalistyczna :)

Postaram się jutro odezwać :)
-------------------------------------------
Ryniu

Odpowiedz
Do kieszeni kosmetyczka nie wejdzie, jest zbyt płaska, bez naddatku materiału.
Kieszenie skrzelowe są małe. Butelka 1,5 raczej nie wejdzie, termos 0,5 lub 0,7 już tak.
Karimaty nie ma szans przytroczyć, chyba że taką 0,6 mm z Jyska albo samopompę zwiniętą ''na raz'', czyli nie tak jak do pokrowca ''na pół''.
Plecak faktycznie jest ogromny, mniej więcej to co ładuję na full do Kestrela 38 zajmuje w Elbrusie połowę jego objętości ;)
Po wyciągnięciu komina i załadowaniu górnej kieszeni klapy wystaje mi ok.30 cm ponad głowę, przy wzroście 175 cm ;) Sama górna kieszeń klapy ma objętość taką jak mój plecak 10l ;)
Nie wyobrażam sobie wyjazdu, na który nie mógłbym się zmieścić z pakunkiem, obojętnie czy w zimie, czy w lecie.
Plecak wykonany perfekcyjnie,pancerny materiał.
No i ''krokodyl'' jest piękny :)

Odpowiedz
@beskid, skoro plecak jest piękny, czas najwyższy pochwalić się nim w szafie sprzętowej :P
Dodajemy, dodajemy prędzikiem, jak mawia moja przyjaciółka z Litwy ;)
-------------------------------------------
Farfura

Odpowiedz
Kestrel 38 ma w komorze głównej ok. 34 litry, omawiany LA ma ok. 55 litrów. Jak widać objętość ne jest 2x większa

Odpowiedz
Napisałem bardziej obrazowo. Dokładnie nie mierzyłem.
Do tego Kestrel jak wiadomo, ma trochę ''skopaną'' budowę klapy i przy wypakowaniu go razem z kominem nie da się go przykryć prawidłowo tą klapą.
Jeśli Osprey Kestrel 38 ma 34l w komorze głównej, to ten LA Elbrus ma więcej niż 55l. Przypominam że to wersja 65:75, a nie 55:65.
Plecak jest naprawdę ogromny.

Odpowiedz


Skocz do: