To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Plecaki] litraż od 60 do 70 litrów
Niestety jest to mankament wszystkich wyprawowych plecaków LA. Choć same pętelki powinni wszyć, które każdy by sobie zagospodarował lub nie

Odpowiedz
Panowie, mam zagwozdkę: muszę kupić w miarę szybko plecak, po długich poszukiwaniach z propozycji wyszperanych w necie pozostały mi takie oto opcję:
-Wisport Quickpack 65
-Pajak Kalahari
-WolfGang Voyager (ten już większej pojemności)

Ewentualnie dopłacić stówę i kupić
-Pajak Atacama

Która opcja byłaby najsensowniejsza?
-------------------------------------------
Dzięki za pomoc, pozdrawiam

Odpowiedz
Jedna uwaga, zamiast Voyagera wybrałbym WędrowcaIII-cordura i 5 lat gwarancji. Odpowiedz sobie na pytanie, jaką potrzebujesz pojemność. Atacama II to wielkie bydle w porównaniu do Wisporta Q55. Jakość wykonannia obydwu plecaków jest na najwyższym poziomie. Plecaki różnią się budową, sys. nośnym. Aby dokonać wyboru musisz je przymierzyć i zob. który jest najwygodniejszy.
Osobiście mój typ to Wisport z uwagi na pojemność i wyposażenie 55-65l. w zupełności mi wystarcza na 5 dni. Kalahari nie posiada bocznych kieszeni i pokrowca przeciwdeszczowego.
Wisport zawyża pojemność plecaków. Jak szukasz 55l. to kup 65l.
---
Edytowany: 2012-01-30 20:34:41

Odpowiedz
Voyagera zamiast wedrowca wybralem glownie dlatego, ze wedrowca ciezko znalezc, a juz niemozliwe jest znalezienie go w cenie okolo 400 zl.
Niestety nie mam mozliwosci przymierzyc czy obmacac zadnego z plecakow.
Ogolnie wlasnie boje sie tych roznic w systemach nosnych - na wisporty ludzie czasem troszke psioczyli, pajaki zas sa glownie wychwalane (przynajmniej modele atacama i atacama II - nie wiem jak jest z troszku tanszymi modelami jak kalahari)
Co sie zas tyczy pojemnosci: troche wlasnie boje sie zanizonego litrazu wisporta. Mam aktualnie plecak 40-to litrowy, do niego uzywam pasoszelek z ladownicamina 15 litrow - w takiej konfiguracji jesli juz zmieszcze swoje rzeczy, to bardzo na styk, z koniecznoscia troczenia co poniektorych rzeczy na zewnatrz - spiwor, karimata, menazka, kubki itp. - fajnie byloby, gdybym mogl to wszystko upchac w srodku plecaka ;-)
Inna sprawa, ze w sezonie letnim zapewne przyjdzie mi nosic dodatkowo rzeczy dziewczyny - wtedy to juz w ogole moglbym sobie pluc w brode, ze nie kupilem duzej atacamy :-p
Problem jest wiec taki - kupic plecak dobry, duzy i dosc tani, (wisport quickpack, pajak kalahari), czy tez doplacic dodatkopwa stowe (czyli zamiast 400 zl wydac 500) i kupic duza atacame?

Odpowiedz
Ja bym na takie okazjonalne noszenie rzeczy dziewczyny kupił Iceberga Gemini 60+40 L za 150 zł http://www.mega-sportowy.pl/WYPRAWOWY_PL...L-301.html
Przy szpeju dziewczyny jego 2,6 kg nie będzie miało znaczenia.
Za resztę ,,zaoszczędzonych'' pieniędzy kupiłbym sobie jakiś fajny plecak o realnej pojemności 45-50L

Odpowiedz
Nie, to juz dla mnie rozwiazanie kompletnie bezsensowne. JUZ mam plecak 40 litrowy, w ktory na 200% sie nie mieszcze. Plecak 60-70 litrow bylby dla mnie taki dobry na styk, pytanie wiec jest takie, czy brac cos takiego, co mniej wiecej spelni moje zapotrzebowania, czy tez doplacic i wziac cos wiekszego i lepszego - tak by miec lekki zapas, ewentualnie po to, by moc nosic wszystko w plecaku zamiast troczyc jakzwykle na zewnatrz...

Odpowiedz
Sensowne czy nie to już kwestia polemiki. Pytanie tylko czy Twój obecny plecak ma rzeczywiście 40 L - możesz to zmierzyć wykładając plecak workiem foliowym i wlewajac wodę (albo wsypując granulat).
Bo jeżeli ma np. 30L to jest to 25% różnicy.
Praktyka pokazała, że najbardziej uniwersalne są właśnie plecaki w zakresie realnych 40-50L z możliwością zmniejszenia objętości trokami.
Nie idealne ale uniwersalne. Ja za taką cenę kupiłbym tego Iceberga (w nowej kolekcji już go nie ma), popakował w domu co mam i zabieram, ponosił z obciązeniem i jakby nie pasił to odesłał (masz na to 10 dni).

Odpowiedz
Ten mniejszy plecak ktory mam to berghaus, z deklarowana pojemnoscia 38 litrow bez dodatkowych kieszeni (ja zas przypinam do niego dodatkowe kieszenie, ewentualnie nosze w komplecie z pasoszelkami. Na dluzsze wyjazdy na pewno taki zestaw to za malo - wiem z wlasnych doswiadczen.
Zdaje sobie sprawe, ze 40-tki to wlasnie najbardziej uniwersalne plecaki, dlatego wlasnie kiedys sobie taki sprawilem. Teraz zas nie chcuialbym kupowac cos tylko troszke wiekszego.
Ogolnie to chyba kopne sie do kumpla, ktory ma 65-cio litrowego karrimora i zobacze, jak taki rozmiar by mi odpowiadal. ;-)

Odpowiedz
~Tony Halik - jezeli mialbys mozliwosc dolozenia i kupienia Atacamy to bedzie to lepsza IMHO opcja niz Kalahalri - bo wiekszy i tych ostatnich 5l nie zabraknie, chyba, ze taki 'kolos' nie bedzie Ci potrzebny, bo to jednak 85l+, a dlaczego Pajak a nie Wisport... bo mnie jakis czasem temu 'koledzy' z Wisportu przekonali a pamiec mam jak slon.
https://ngt.pl/thread-7365.html
-------------------------------------------
Tomcio

Odpowiedz
Tony Halik, jeśli boisz się zaniżenia pojemności Wisportów to weź po prostu większy model o 10 litrów. O tyle +/- wychodzi że zaniżają. Kolega mierzył wodą i tyle wyszło. Chcesz 70L to kup Wisportowe 80 i będzie dokładnie tak jak chcesz.

PS. i dobrze ci radzę, nie noś śpiwora na zewnątrz plecaka, raz że nie modne, dwa mokry nie grzeje tak jak suchy

Odpowiedz
Spiwor nosze na zewnatrz, bo korzystalem do tej pory glownie ze sprzetu wojskowego, a tak sie najczesciej go nosi w przypadku militarnego szpeju. Spiwor nie przemakal bedac w odpowiednim pokrowcu, ale staram sie odejsc od pomyslu przenoszenia czegokolwiek poza plecakiem, bo jednak traci sie wtedy na stabilnosci.
Coz, chyba skusze sie na atacame bo ma jedna rzecz, ktora mi sie przyda - ma miejsce na wklad od camelbaka, a tak sie sklada, ze zawsze mialem problemy z przenoszeniem tego dziadostwa - luzem w plecaku tak troche niefajnie, zas troczyc jakos camela wraz z dedykowanym pokrowcem do plecaka to lekkie przegiecie :-p

Odpowiedz
Stalo sie, wybralem Atacame. Plecak rzeczywiscie dosc spory, ale gdy go posciagac trokami prezentuje sie rownie zgrabnie, jak 65-cio litrowy karrimor mojego kumpla ;-)
Do decyzji o kupnie tego kolosa przekonal mnie fakt, ze plecak ma wszystko, co powinien miec, w tym wklad na worek hydracyjny. No i jest dostepny w kolorze khaki, co jest dla mnie sporym atutem - w razie czego moze stanowic czesc mojego wojskowego ekwipunku, nie musi byc tylko plecakiem trekkingowym ;-)
5 lat gwarancji takze sie przyda - nie powiem

Odpowiedz
Jaki plecak na miesięczną wyprawę? Chodzi mi o wasze zdanie na temat pojemności ponieważ nie mam doświadczenia w tak długich wypadach. Obecnie posiadam Berghaus Verden 45+8 ktory sprawza się na parę dni. W kwietniu jedziemy do Indii na prawie 4 tygodnie, zupelnie nie wiem w jaki rozmiar się ''wstrzelić''. Najpierw pomyslalem 80 ale to straszna kobyla, potem 70 ale nie mogę znaleźć nic co by mi przypasowalo. Wiec do głowy przychodzi mi teraz znowu Berghaus - jestem zadowolony z mojego, :) - Verden 65+10. Tylko boję się że będzie za mały, szczególnie że prawdopod0obnie będę chciał trochę pamiątek poprzywozić z powrotem.

http://www.wagabunda.eu/berghaus-plecak-...-1373.html

Jakie macie doswiadczenia z pojemnosciami i dlugoscia wyjazdu? :)
-------------------------------------------
Szymon

Odpowiedz
Po dłuższym zastanawianiu,przeglądaniu opinii jadę kupić plecak.
Na placu boju zostały dwie firmy
Deuter aircontact lub pro
Osprey ariel lub aether
Przeznaczam cały dzień na spokojne przymiarki,nie wiem czy brać jeszcze jakieś firmy pod uwagę?

Odpowiedz
O pojemności plecaka można książkę napisać. Nic innego nie przychodzi mi do głowy jak WŁASNE DOŚWIADCZENIE.
Wszystko zależy nie od czasu wyjazdu, a od sprzętu i jedzenia które zabierzemy. Co ja mam ci powiedzieć jaka pojemność skoro nie wiem co zabierasz i w jakich ilościach, jak z dostępnością do jedzenia itp. Tylko własne doświadczenie może ci pomóc. Mając już 45+8 wiesz +/- ile będziesz potrzebował i tyle właśnie kup, a czy to będzie 60, 70 czy 80L to już sam zdecyduj.

Odpowiedz
Ja z myślą o miesięcznej wyprawie kupiłam sobie Deuter Aircontact 60+10SL. Zapakowałam się w niego (na próbę) i na styk starczyło mi miejsca. Wszystko zależy co będzie ze sobą brał w taką podróż. Jedni zabierają pół domu, inni ograniczają się do minimum. Ja starałam się wstrzelić gdzieś w środek;).
-------------------------------------------
Miejcie cierpliwość dla początkującego na forum:P

Odpowiedz
@Arni problem jest w braku doswiadczenia :) dlatego chcialem spytac bardziej doswiadczonych. Gdybym wczesniej wyjezdzal na tak dlugo to pewno bym wiedzial :). A porownywać wypad 3-4 dniowy do 30 dniowego trudno, zupelnie inne potrzeby i zupelnie inny sposob myslenia przy pakowaniu jak sadze.

Ogolnie to tempeartura bedize wysoka, trekking jezeli juz jakis wypadnie to bez super ujemnych temperatur, chociaż w Lah zaczyna sie od 3500m, dlatego zastanawiam sie nad butami do trekkingu jako druga parę. Jedzenia raczej na pare dni pakować nie będę, bo sądzę że z tym nie bedzie problemu. Namiot niet, spiwór niet - aczkolwiek rozważam :)
---
Edytowany: 2012-02-09 13:44:45
---
Edytowany: 2012-02-09 13:51:20
-------------------------------------------
Szymon

Odpowiedz
@5zymon. myślę że mało kto da ci konkretną radę, dotyczącą litrażu plecaka, bo jak pisał Arni sam musisz wiedzieć co zabrać. Przyszedł mi jednak pomysł byś zapytał się @Sołtysa. On jest już prawie dwa lata w podróży i na pewno jakieś własne przemyślenia ma co do tego tematu.
Kontaktu szukaj na jego blogu.

Odpowiedz
Jak nie będzie śpiwora i namiotu a jedzenie tylko na dzień czy dwa to może faktycznie te 65L ci styknie. Ciężko dobrze podpowiedzieć. Ja na długie wyjazdy mam 75+20 od LA ale ja mam i śpiwór i namiot i często jedzenia na 7-10 dni. Do tego wszystko co związane z gotowaniem i minimum ciuchów i pierdół.

Odpowiedz
Ja zmieściłam do plecaka Aircontact 60+10 śpiwór, ultralekki namiot, zapas jedzenia na 7dni, palnik i butlę oraz mega apteczkę. Plus drobiazgi, ubrania, itp. Przy zakupach starałam się wybierać wszystko co najlżejsze (z wyjątkiem plecaka). Skoro jednak część z tych rzeczy nie będziesz zabierać, to myślę, że spokojnie starczy Ci 60 litrów.
---
Edytowany: 2012-02-09 15:18:12
-------------------------------------------
Miejcie cierpliwość dla początkującego na forum:P

Odpowiedz


Skocz do: