To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Lekka kurtka outdoor
Kurcze tak zastanawiam się pomiędzy tym Marmotem PreCip, TERNUA GURVAN a TNF VENTURE..... Marmota mogę kupić za 239 zł

Odpowiedz
bierz venture, dobry sprawdzony model, lepszy krój niż precip i ogólnie lepiej wypada wg mnie
-------------------------------------------
Sprwy nie toczą się lecz zap...

Odpowiedz
Mogę ją kupić za 269 zł w sklepie e-moko.pl mam nadzieję, że to nie będzie podróba, których pełno. Chyba, że ma ktoś namiar na dobrą promocję, rozmiar XL.

Odpowiedz
Ten venture ma oddychalność, hmm... worka foliowego?
''HyVent DT (Dry Touch) oddychalność: średnio 750-800 g/m²/24 h''
http://www.e-moko.pl/product-pol-367-Kur...acket.html

Odpowiedz
https://ngt.pl/thread-3117.html

Odpowiedz
jednak kupiłem milo perry, za 200 z groszem wyhaczyłem :)
---
Edytowany: 2013-08-15 09:47:37

Odpowiedz
zbynek- temat hyVentu jest ciekawy. jak bys jeszcze zapodal oddychalność paclite gorka zeby zrobic porownanie. Bo jest taka sytuacja, ze w niezlej zlewie ide sobie w hafglos lim ultimate i idzie kumpel w TNF na hyVencie. Po pewnym czacie paclite jest caly mokry od potu od środka, a TNF ma suchą podszewke. (pomijam kwestie konstrukcji kurtek, chodzi mi o sam fakt gospodarki wilgocią w deszczu)
-------------------------------------------
Sprwy nie toczą się lecz zap...

Odpowiedz
Sprawa wygląda tak, że to Ty w gorku zapociłeś się a kumpel w hyvencie nie. To różnice między potliwością Twoją a jego.
Alternatywne wyjaśnienie: podszewka daje poczucie suchości bo przekazuje wilgoć do membrany, natomiast paclite podszewki nie ma stąd uczucie wilgoci.
-------------------------------------------
m

Odpowiedz
ot, 2 razy racja.

NDC, oddychalność Gore Tex Paclite to ok. 25 000 g/m²/24h.

I nie da się też ukryć, że jak to ująłeś: ''w niezłej zlewie'', każda kurtka membranowa ma oddychalność worka na śmieci. Parametry to marketing. (Tak jak samochód który spala 3 litry na 100km, i rozpędza się do 100km/h w 3 sekundy). W danym momencie albo dobrze oddycha, albo dobrze nie przepuszcza deszczu. Nigdy razem. Woda pokrywając zewnętrzną warstwę kurtki tworzy na niej błonę. Nieprzepuszczalną dla pary. Sorry, no bonus.

Że warstwa DWR powoduje że woda spływa jak z liścia? Tak, jak nowiutką kurtkę zdejmiesz z wieszaka i jej nie dotykasz w czasie deszczu. Już używana i wymiętolona w plecaku zachowa się inaczej. Pod plecakiem to już w ogóle tragedia - wcierasz spływającą wodę w materiał i usuwasz DWR, mechacisz materiał, choćby i minimalnie, ale DWR idzie precz.

Odpowiedz
W zeszłym roku zrobiłem 75km w paclite (Propper USMC) - temperatura cały czas +4 / 0 *C - czasem mżawka czasem nic, 14h bez specjalnych przerw. Gdyby nie wentylatory pod pachami to bym się zapocił totalnie - ale czasie mżawki nie przemokła ;). Od środka była mokra cały czas na całej powieżchni - gdyby nie dobra bielizna i polar, to chyba bym tam skończył z hipotermią :p
-------------------------------------------
http://www.light-test.info

Odpowiedz
Zbynek;pisać głupoty każdemu wolno tylko po co,no chyba nie po to żeby zaistnieć .Nie próbuj na siłę wciskać tezy że np.goretex to to samo co worek na śmieci .
-------------------------------------------
Stiv

Odpowiedz
tylko spokojnie, Panowie...

Odpowiedz
co do potliwości to ja chyba się mniej poce:D co do dwr to doskonale wiemy ze dwa prania i z dwr zostaje miłe wspomnienie. po prostu chodzi mi o fakt ze co mi po cyferkach na metce, skoro jak to trafnie ujął Dominik pod paclitem jest sie mokrym. Wiadomo ze podszewka dodatkowo izoluje nas od naszego potu i daje poczucie suchości, a o to chyba chodzi. Jeżeli podzewka była sucha to membrana jednak jakoś daje rade i o to mi chodziło.
Co nie zmienia faktu ze obie te kurtki się różnią się od siebie przeznaczeniem i budową. tyle w temacie ze twierdzisz ze ma oddychalność worka foliowego, bo tak nie jest, takie są odczucia w warunakch bojowych. nie tylko cyferki się liczą. teraz bankowo bym nie wywalił kasy na paclita bo ma 25 000 oddychalności. w deszczu dwr i tak szybko pęka i zmienia kurtke w worek. wole kupić tańszą kurtke z gorsza membraną, bo używam jej tylko w deszczu.
-------------------------------------------
Sprwy nie toczą się lecz zap...

Odpowiedz
Wiesz NDC, ja wiem, że na NGT ciągle używa się takie stwierdzenia: ''membrana w deszczu nie oddycha'' i ''membrana w lecie nie oddycha''. Niemniej z własnego doświadczenia z różnymi kurtkami widzę, że różnica między kurtkami mającymi 2tyś, 10tyś, 25 tyś i 20tyś paroprzepuszczalności były dla mnie odczuwalne także w deszczu i w lecie. Szczególnie teza o nieoddychaniu w deszczu wydaje się naciągnięta. Być może wynika to z tego, że jednak tkanina kurtki pod plecakiem i pod pachami jednak nie jest aż tak zlana wodą jak na rękawach i ramionach. Niemniej dla mnie przeciwdeszczówka z paclite vs precip czy kurtka mające 2000 to duża różnica w odczuciu paroprzepuszczalności i komforcie.
Podobne mam odczucia przy wysokich temp - powodem może być to, że jednak w polsce temp powietrza, szczególnie w czasie deszczu to jednak mniej niż te 40 kilka st C pod kurtką.

Inną sprawą jest to, że w lecie jednak deszcze są sporadytczne i nieczęsto leje cały dzień więc sensowne jest kupno kurtki typu wrzuć na grzbiet jak leje, zdejmij jak skończy. Ale już od jesieni sytuacja się zmienia a najczęściej szuka się kurtki całorocznej.
-------------------------------------------
m

Odpowiedz
Zgadza się, że teoria o nieoddychaniu całkowicie zalanej z zewnątrz kurtki jest naciągana. Tylko trochę naciągana. Po nasiąknięciu zewnętrznego materiału, tworzy się hydrofilna bariera, nieprzekraczalna dla gazów w pewnym zakresie różnicy ciśnień. Z powodu napięcia powierzchniowego wody.

Weź np. takie sitko o bardzo drobnych oczkach, rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu mikrometrów. Polejesz je wodą, to woda spłynie po wierzchu. Żeby przelała się na drugą stronę, trzeba wodę rozprowadzić pod ciśnieniem po jego powierzchni. Np. wetrzeć palcem. Od tego momentu woda już swobodnie przelatuje. Ale też tworzy wewnątrz sitka błonę wodną. Ta jest utrzymywana właśnie przez napięcie powierzchniowe.
I mamy barierę dla gazów.

Porównanie sitka z materiałem wierzchnim jak najbardziej właściwe.

Oczywiście, że ten wierzchni materiał nie jest i nie może być z wiecznie chłonącej wodę bawełny. Dodanie do niego DWR mocno poprawi oddychanie.

Odpowiedz
Teorię ja znam i to jest oczywiste ale praktyka pokazuje, że nawet kurtka z unicestwionym dwr'em ma ''suche'' obszary, które mogą oddychać + jeśli dwr działa to mamy ''poduszkę powietrzną'' między włóknami tkaniny wierzchniej, która umożliwia transport pary wodnej.

Tak przynajmniej ja sobie wyjaśniam dlaczego w gtx'e jednak jest mi znacznie bardziej komfortowo niż w kurtce z kiepską membraną lub bez niej (np podgumowana przeciwdeszczówka).
-------------------------------------------
m

Odpowiedz
Witam
Chciałbym zasięgnąć opinii właśnie o lekkich kurtkach więc pozwolicie że tutaj zamieszczę swój post....
Noszę się z zamiarem zakupu lekkiej kurtki (350-450 gram) z membraną goretex - paclite. Mam na oku kilka marek i typów. I chodzi mi tutaj szczególnie o wytrzymałość tego paclite pod plecakiem. Plecak jaki noszę zazwyczaj to coś pomiędzy 17-20 kg. Dwa razy do roku powiedzmy po 10 dni jestem na takim trekkingu z plecakiem.
Czy ma ktoś doświadczenie z przetartą w taki sposób membraną? Czy ktoś używał paclite pod plecakiem i w taki sposób je dobił? Jeżeli tak to z jakim obciążeniem i w jakim czasie? Owszem czasami może być taki trekking że w ogóle nie będzie potrzeby zakładania kurtki ale ja zakładam wariant jak najbardziej pesymistyczny i zastanawiam się jak długo taka membrana mi wytrzyma zanim zacznie puszczać wodę!?
Ktoś ma wiedzę na ten temat? Bo to że paclite jest delikatny to słyszałem. Ale czy rzeczywiście?
-------------------------------------------
JAca

Odpowiedz
@JAca2

gore paclite już troszkie trąci myszką

w wadze 350-450 g topowi producenci mają już nowsze membrany w bardzo technicznych kurtkach, te paclite'owe musiały być jednak minimalistyczne, żeby się w tej wadze zmieścić

a lekką kurtkę wodoszczelną możesz zmieścić w połowie tej wagi, pozostaje kwestia ceny

popatrz sobie może jeszcze na nowości, zanim kupisz tego paclite'a
może zapytaj o konkretne modele, poczytaj forum i skorzystaj z wyszukiwarki na nim ;-)

Odpowiedz
Zdaję sobie sprawę że są już znacznie lepsze membrany i modele kurtek...
Jednak cena mnie trochę ogranicza. Przewidziałem wydatek do ok. 800zł
Tak że tutaj żadnego 3L nie kupię ani innej nowości. A te które naprawdę mi się podobają to zazwyczaj są po 1200-1500zł. To jednak jest już zbyt drogo... Jak dla mnie.
-------------------------------------------
JAca

Odpowiedz
radziq, ja bym raczej zapytał kolegę jaki ma budżet ;)
Na 3L gtx o masie +/- 350g (np. Arc'teryx Alpha LT) lub gtx active (np. Norrona bitihorn Gore-Tex Active Jacket) czy tam inny dobry tex to jednak trochę pieniędzy trzeba wydać. Piszę oczywiście o kurtkach z dobrą, wytrzymałą warstwą nośną, wywietrznikami, gardami, jakąś kieszonką, regulacją rękawów, obwodu itp. a nie o purystycznych woreczkach foliowych ;)

Edit
no i kolega w międzyczasie podał budżet

JAca2, kup najlżejszą z tych które Ci pasują. Paclite prędzej czy później puści. Jeśli chcesz coś pancernego pod tak ciężki worek to szukaj czegoś na dernizaxie.
Tu masz directalpine na wyprzy:
http://www.alpamayo.eu/kurtka-devil-alpi...zedaz.html
niestety masa nie ta co szukasz ale to pancernik

a to mają koledzy i są zadowoleni (directalipne guide)
http://www.alpamayo.eu/kategorie/odzie/k...zedaz.html
masa ok, cena też
---
Edytowany: 2013-08-26 20:36:02
---
Edytowany: 2013-08-26 20:44:23
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki

Odpowiedz


Skocz do: