NGT
Mata samopompująca - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Mata samopompująca (/thread-979.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51


RE:Mata samopompująca - arkadoo - 27-12-2007

Niby te zginanie wpół odkształca matę, ale jak poleży kilka dni rozłożona to zagięcia znikają. Ja już swóją ponad 3 lata męcze na różne sposoby (zgianie wpól, sciskanie trokami) i jeszcze się nie skarżyła ;)
-------------------------------------------
http://www.rower.fan.pl




RE:Mata samopompująca - akacja - 27-12-2007

Arni >> moja ciekawosc wynika stad ze dostalam drogi i porzadny prezent o ktory chce dbac zeby mi posluzyl na lata...

a ze wszystkie maty TaR sa zgiete w sklepach i maja pokrowiec krotki, taki ze nie zgieta by nie weszla stad sie pytam:

czy nalezy ja transportowac zgieta na pol i zrolowana czy moze mozna nie zginac a tylko rolowac i troczyc bez pokrowca, ot co...

nie rozumiem czemu Ci przeszkadza moja ciekawosc:/




RE:Mata samopompująca - Arni - 27-12-2007

nie przeszkadza mi absolutnie twoja ciekawość:-) tylko tak jak napisałem wcześniej, zgięcie na pół teoretycznie będzie bardziej szkodliwe dla gąbki niż nie zginanie jej przed zrolowaniem. To jest dość logiczne.
Podsumowując, jeśli nie chcesz zginać to dla maty lepiej.




RE:Mata samopompująca - jagular - 27-12-2007

hej, dostałem mate quechua A200, ale tam pisze by przetrzymywać tylko ze spuszczonym powietrzem i odkręconym korkiem. to niemoże być zwinieta? choć w sklepie to one wszystkie sa zwiniete i leża bóg wie ile
-------------------------------------------
pieroooony windows xp




RE:Mata samopompująca - Doczu - 28-12-2007

trochę nie rozumiem takich akcji.
Kupuje sprzęt nie po to żeby się o niego martwić, i mieć obawy czy aby nic mu się nie stanie, ale żeby go uzywać.
Skoro producent dostarczył towar w pokrowcu, w którym mata jest złożona na pół to widocznie przewidział taką możliwośc. A skoro taka możliwość jest przewidziana to nie bardzo rozumiem obawy.
A jak ktoś ma obawy to co za problem kupić pokrowiec na karrimatę i nosić samopompę nie zgiętą ?
Ludzie - nie dajcie sie zwariować. To jest tylko kawałek gąbki w szmacie. Fakt, kosztowny, ale nadal jest tylko gąbką w szmacie i choćby kosztował 3 x tyle, nadal nią będzie.
Akacja wychodzi na to że tylko na kłopot dostałaś tę matę. Mam więc radę - pchnij ją na Allegro i kup coś z biedronki - nie będzie dylematów - zginać czy nie.




RE:Mata samopompująca - menda - 28-12-2007

jagular w takim stanie przechowujesz ją w domu, lekko zwinięta nie w pokrowcu, po to by lepiej/pełniej się napełniała, natomiast w terenie nosisz ją w pokrowcu zwiniętą aby zajmowała jak najmniej miejsca

PS oczywiście nie musisz tego robić, podobnie jak możesz śpiwór całyczas trzymać skompresowany w worku, ale musisz się liczyć z tym że tak traktowany śpiwór czy samopompa stracąna swoich właściwościach, bo przecie nie gąbka czy puch cię izolują, a powietrze zgromadzone w komorach puchowych czy kanalikach gąbki, im więcej tego powietrza tym lepiej czyż nie?




RE:Mata samopompująca - jagular - 28-12-2007

dzięki.
plusem tej maty sa paski kompresyjne na stałe przymocowane
-------------------------------------------
święta mode on...:)




RE:Mata samopompująca - Makbet - 28-12-2007

menda, nie myl kompresowania spiworow puchowych z matami. Maty leza miesiacami skompresowane w sklepach i nic im nie jest. Trzymac powinno sie w domu rozwiniete i otwarte zeby sie wilgoc nie kisila w srodku po tym jak tam nachuchales. Jak bedzie zwinieta to sie nic strasznego nie stanie, w przeciwienstwie do spiwora.

Doczu: jak sie dostaje drogi sprzet pod choinke to chyba dobrze sie zorientowac jak go poprawnie uzywac, co w tym dziwnego?
---
Edytowany: 2007-12-28 11:05:03
-------------------------------------------
Michał




RE:Mata samopompująca - Doczu - 28-12-2007

Makbet >>> no litości ! Mata samopompująca to nie GPS czy komputer żeby nie wiedziec jak ją poprawnie uzywać.
Tak trudno się domyslić, że skoro producent dostarczył do niej pokrowiec w którym mata aby się zmiesciła, musi być złożona na pół, to jest to przez producenta przewidziana praktyka ?
Ja rozumiem gdyby Akacja pytała o matę, która ma pokrowiec do którego mata wchodzi nie zlozona a ona chciałaby ją zlożyć, to pytanie jest jak najbardziej na miejscu. Ale w tym wypadku zbytek zapobiegliwości. Tyle.




RE:Mata samopompująca - menda - 28-12-2007

Makbet śpiwory w sklepach/magazynach też są trzymane w stanie skompresowanym i to od momentu jak wyjdą z fabtyki, z prostej przyczyny - skompresowany śpiwór zajmuje mniej miejsca na półkach, a te co są powieszone na wieszakach to tylko po to by klient mógł zobaczyć/pomacać. Więc porównanie samopompy do śpiwora jest jaknajbardziej uzasadnione.

PS idąc twoim tropem o wilgoci w macie, zważ to że śpiwór też może być wilgotny nie tylko od deszczu ale także a może przede wszystkim od potu




RE:Mata samopompująca - Makbet - 28-12-2007

W kazdym porzadnym sklepie wszystkie spiwory (przynajmniej te zimowe) wisza na wieszakach. Roznica miedzy spiworem a mata jest taka ze spiwor trzeba trzymac nieskompresowany a dla maty to jest tylko zalecane.
---
Edytowany: 2007-12-28 14:00:24
-------------------------------------------
Michał




RE:Mata samopompująca - zdzich - 28-12-2007

Makbet pracowałem w 3 różnych sklepach outdoor i w każdym z nich śpiwory trzymane na zapleczu były w workach, niektóre nawet od 2 lat!




RE:Mata samopompująca - Arni - 28-12-2007

no to źle. Niestety zwykły klient na to nic nie poradzi bo się nie zna, a biznes jest ważniejszy. Dla tego ja zawsze proponuję najnowsze modele by ten okres przechowywania w magazynie był możliwie najkrótszy. Ewentualnie zawsze można wziąć puch od rodzimego producenta, szyty na zamówienie bo w tym przypadku okres w pokrowcu = 0dni.




RE:Mata samopompująca - Makbet - 28-12-2007

zdzich - spiwory puchowe byly w workach kompresyjnych czy tych wiekszych?
-------------------------------------------
Michał




RE:Mata samopompująca - dgim - 29-12-2007

kompletowania sprzetu ciag dalszy...kolej na mate/karimate, motywacja dla mnie jest pewien poranek w Ornaku, kiedy to mialem przyjemnosc na glebie sie przespac, na tej posadzce, twardej jak cholera, moja alumata za 20zl nie zdala egzaminu tutaj, chyba nawet 1cm nie ma grubosci, rano myslalem, ze nie wstane, wszytko mnie bolalo, nie potrafie lezec na plecach cala noc, z reszta nawet lezac na plecach komfortu nie bylo

budzet to max 250-300zl i na starcie problem czy wejsc w opcje karimaty czy maty juz

do czego wiec zawezilem wybor :

- Thermarest RidgeRest Deluxe183cm20mm - ~130zl R-Value 3.1 zdaje sie

- Therm a Rest Base Camp solidne 5cm, jeszcze lepsze R-Value bo 5.8 ale i waga solidna 1250g

- Therm a Rest Trail Lite Women, mam 170cm wzrostu, wiec dlugosc 168cm bedzie na styk, do tego zsuwajac to co aktualnie bedzie poducha na podloge jest wszycho OK, R-Value 4.9 - 3.8cm

- Therm a Rest Trail Lite 3.8cm, R-Value 3.8

- Mammut Mata Ajungilak 3,8cm, niestety nigdzie R-V jej nie moge znalezc

Prolite'a 4 nie biore pod uwage, waga/R-V swietne, a wymiary po zrolowaniu: 28x12cm - cudne, ale cena za wysoka jak na moje potrzeby

na sniegu raczej spac nie bede, malo tego - kupno namiotu to rowniez opcja przyszlosciowa, wiec poki co bylaby to opcja stricte schroniskowa, dlatego tym bardziej zastanawiam sie czy wchodzic w maty, i nie zakupic po prostu porzadna karimate jak powyzszy przyklad - jedyna rzecz, ktorej mi brakuje w niej to grubosc, to jednak tylko 2cm,
przy 3.8 czy 5cm to prawie nic - tak wiec reasumujac wszystko - jak sie spi na boku na takich 2cm w porownaniu do 3.8cm chocby ?




RE:Mata samopompująca - arkadoo - 29-12-2007

Ja mam samopomp. o grubości 2,5cm i na gołej podłodze jest niewygodnie. Jak uda się mi wykombinować jakiś cienki dywanik to już jest w miarę ok. Tzn. bez rewelacji, ale da się normalnie wyspać - nie wbijasz się biodrem w podłogę. Na ngt.pl jest jej test (therm-rest ultralite military).
---
Edytowany: 2007-12-29 18:28:53
-------------------------------------------
http://www.rower.fan.pl




RE:Mata samopompująca - Makbet - 29-12-2007

dgim: jak chcesz mam do sprzedania nowe prolite 4 znacznie taniej niz w sklepie
-------------------------------------------
Michał




RE:Mata samopompująca - Arni - 29-12-2007

Jak nie będziesz sypiał na śniegu zimą to daj sobie spokój z grubością 5cm (waga nie do przyjęcia) Rozsądne wydają się wg. mnie TaR Trail Lite i wersja Women. Do tych dwóch osobiście dorzucam Wolfmatę (3cm, pełna gąbka i 855gram! na dokładnej wadze)
Oczywiście można zejść z wagą kupując jakiegoś Hannaha 2,5cm ale już z dziurawej gąbki czyli zimniejszego.
Przejrzyj sobie to:
http://www.exped.de/exped/web/exped_homepage.nsf/ca2010a5ebbae7e3c12569710050a129/32034f4c04e66addc1256fef0020c6b4/$FILE/OD_0305_Isomatten_050.pdf




RE:Mata samopompująca - Doczu - 29-12-2007

A ja po prostu polecam przywyknięcie do twardego podłoża. W domu pispij przed wyjazdem z tydzień na karrimacie i bedzie git ja pojedziesz w góry.
W Twoim wypadku kupowanie maty nie ma większego sensu. Na żadnej nie wyspisz się wygodnie. No może na tej 5 cm. Albo moze kup sobie taki materac dmuchanu. tylko waga wysoka :-(
Makbet >>> co znaczy znacznie taniej ? jak możesz to rzuc ofertę na maila z profilu.




RE:Mata samopompująca - RafałK - 18-04-2008

Witam!
A co myślicie o tej macie samopompującej?
http://www.allegro.pl/item347683659_mata_samopompujaca_200_x_60x_5cm_nowa_gwar_wawa.html

Firma: Open-Air
Wymiary: 200 x 60 x 5 cm
po spakowaniu: 65 x 18
Waga: 1700 g
Cena: 125 pln

Moje obawy dotyczą stosunku wielkości do wagi - mata chyba powinna być 400-500g cięższa. No i ogólnie parametrów do ceny, bo jeśli wszystkie informacje są prawdziwe, to byłaby to duża okazja. No i nie znalazłem w necie informacji o firmie, choć może za krótko szukałem...