NGT
Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? (/thread-9400.html)



Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? - Zbynek Ltd. - 17-05-2020

Czy ktoś z Was robił próbę z szybkością wysychania ciuchów tzw. szybkoschnących? Szczególnie skarpet. Nie chodzi mi o bardzo niedokładne odczucia opisowe typu suche/mokre, tylko o precyzyjną wagę.
Najlepiej ciuchów czy skarpet zbliżonych grubościami do siebie.


Zrobiłem test skarpet. Linerów.
Do dyspozycji miałem 4 pary dłuższych cienkich bawełnianych i 2 par cienkich syntetycznych z materiału noname. Syntetyczne, choć tzw. linery to zauważalnie i odczuwalnie grubsze o ok. 30-50%. No i cięższe. Średnia waga pary bawełnianych to 36g, syntetycznych to 51g.

W każdą parę zaaplikowałem równomiernie, na całą powierzchnię po 50g wody. Sporo, ale nie na tyle, żeby choć jedna kropla skapnęła.
Potem rozwiesiłem obok siebie.

Pierwszy pomiar po 5 godzinach.
W 2 bawełnianych parach zostało jeszcze po średnio 7,3 grama wody. W syntetycznych od 8 do 8,5!

Po kolejnych 2 godzinach.
W 2 bawełnianych parach zostało jeszcze po 0,2 i 0,6 grama wody na parę. W syntetycznych po 1,1! Czyli średnio 3 razy więcej!

W drugim komplecie 2 par bawełnianych było wody odrobinę więcej niż w pierwszym, ale były one też grubsze. Ale i tak mniej wody niż w syntetykach.


Konkluzja.
To, że wydaje nam się że coś jest suche lub mokre, nie znaczy że takie jest w rzeczywistości!
Bawełna po 5 godzinach była odczuwalnie dosyć mokra. I zimna.
Syntetyki, choć miały więcej wody były odczuwalnie dużo bardziej przyjemniejsze w dotyku. Zupełnie pozbawione zimnego odczucia.
Z tego też powodu wilgoć słabo wyczuwalna.

Z kolei po 7 godzinach, bawełniane miały jeszcze mokre, zimne(!) placki choć miały tej wody po ok 0,1 i 0,3g na sztukę!
Syntetyki natomiast, mimo 3 razy większej ilości wody wydawały się już niemal suche, choć czuć jeszcze było ślad wilgoci, ale tylko dlatego, że jej tam szukałem. Bez sprawdzania na wadze potraktowałbym je w terenie już jako suche.


W czasie noszenia na ciele, odczucie tego co jest mokre i zimne w porównaniu z tym co jest tak samo, lub bardziej mokre, ale jest ciepłe, jest różnica. Nie nazwałbym jej jednak szybkoschnącą. c.b.d.u.




RE:Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? - ludz - 17-05-2020

Spoko, że Ci się chciało taki test zrobić. Pouczająca sprawa.

Co do terminu 'szybkoschnące' - kiedyś był tłumaczony (przełom wieków, jakieś alpinusy czy inne) właśnie jako uczucie suchości, odciąganie wody jak najdalej od skóry. I to by się zgadzało z tym, co opisujesz.




RE:Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? - m - 17-05-2020

no iluminati narmalnie, spisek :D
Ale wiesz, że szybkoschnące to nie literalnie szybciej odparowujące? Chodzi o to, że chłoną mniejszą ilość wody, dlatego schną szybciej. (A w przypadku skarpet i tak najważniejsze jest to, ze nie powodują tarcia.) Więc jak nasączysz dokładnie tą samą ilością wody to oczywiście, że nie będzie różnicy. To tak jak termoaktywne to nie, że temp coś aktuwuje np

Znajdź skarpety tej samej gramatury, namocz w wodzie, wykręć i wtedy susz. Albo nie wykręcaj ale powieś. No albo wymień fikuśne polary na bawełnę i trzymaj się ciepło ;)
---
Edytowany: 2020-05-17 20:06:44




RE:Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? - Zbynek Ltd. - 17-05-2020

Ależ ja nie chcę bawełny. Przecież piszę jasno, że daje odczucie zimna. I nie piszę, że jest lepsza.
Bawełna ma też swoje niepodważalne zalety. Bezdyskusyjne. Taką koszulkę do biegania zakładam tylko latem jak leci żar z nieba. Przed wyjściem z domu ją moczę :-) Dzięki temu daje odczucie zimna.

Skarpet innych nie mam. I nie planuję zakupu. Mam już ich wystarczająco. Może podeślesz mi do testów? Tak ze 3-4 pary :-)

Z tym mniejszym chłonięciem wody bym się spierał. Wypocisz ile masz wypocić i materiał to musi przerobić. Fizyki Pan nie zmienisz. Brak odczucia zimna nie oznacza, że syntetyk jest suchy.




RE:Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? - Butchy - 18-05-2020

Może to nie jest dokładnie w temacie ale moim zdaniem trzymanie wody przez skarpetę tez ma swoje zalety, np. w ciężkich butach które słabo oddychają albo w butach skiturowych. Takie właściwości ma wełna.




RE:Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? - Arni - 21-05-2020

Hmmm,. tu kluczem do sukcesu może być jednak identyczna waga materiałów, a nie prawie dwukrotna różnica. Dwa, skarpetki miały pewnie dodatek lajkry, mogły być jakby bardziej skurczone. Rozumiesz, wysusz skarpetę zwiniętą w kulkę, a wysusz rozwieszoną na płasko. Większy dodatek lajkry może powodować własnie takie ciaśniejsze sfilcowanie się materiału syntetycznego, a przez to utrudnione schnięcie tak samo jak prawie dwukrotna objętość. 1+2 może dać w konsekwencji taki wynik.
Dla odmiany powtórz test i daj bawełnianke o wadze 80g, zobaczymy co wyjdzie :)
---
Edytowany: 2020-05-21 17:48:18




RE:Ściema z szybkoschnącymi materiałami, w tym w skarpetach? - Zbynek Ltd. - 21-05-2020

No pewnie, że mój test nie był doskonały. Oczywiście syntetyki z jakąś lajkrą itp. Faktycznie bardziej ściągnięte, więc jakby grubsze. Co zresztą zaznaczyłem, bo mogło mieć wpływ na pomiar.

Przy odrobinie samozaparcia sprawdzę w porównaniu z grubszymi bawełnianymi o zbliżonej grubości. Gryzie mię ciekawość :-)