NGT
Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: luźNe GaTki (https://ngt.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? (/thread-9133.html)

Strony: 1 2 3


Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - czarnyblack - 18-07-2017

Witam.

Urlop, który zaczynam 21 sierpnia zamierzam spędzić w górach, w pojedynkę. Kupiłem już namiot (3,3kg FN Sierra II, może i nie za lekki, ale dopiero chcę sprawdzić czy złapię bakcyla) nie mam w zasadzie jeszcze sprzętu, ale z co do tego to informacji w internecie jest sporo, także będę to zgłębiał. Nie wiem jeszcze natomiast, gdzie się wybrać. Byłem tylko raz w życiu na Morskim Oku, zatem żadna to wyprawa, ale na tyle mi się spodobało, że chciałbym wybrać się w góry, ale takie, gdzie nie ma tłumów, knajp i jest sama natura. Słyszałem, że oficjalnie nie można rozbijać namiotu w górach, ale przy odrobinie szczęścia da się gdzieś zakamuflować i się rozbić. Pytanie do Was, jakie góry byście mi polecili na taką wyprawę kilkudniową. Nie wiem jeszcze ile będę chciał tam spędzić, ale tak około 5 dni myślę, że będzie ok.




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - suru - 18-07-2017

Beskid niski , góry marmaroskie ,góry rodniańskie na początek wystarczy




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - turysta - 18-07-2017

Najpierw udaj się tutaj:
http://ngt.pl/forum/?p=zanimZapytasz




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - foks64 - 18-07-2017

Chcesz mieć pusto i widoki , jedne z ładniejszych jakie kiedykolwiek widzialem? Idź przez Beskid Sądecki i Magure Spiską.
Zacznij w Szczawniku koło Muszyny . Przez Bacowke nad Wierchomlą , Łabowską, Obidze, Doliną Białej wody do Jaworek. Z Jaworek busem do Łapszów Niznych ,dalej szlakiem żółtym do Wyżni Koniec. Tam zmiana na niebieski ponad Rzepiskami i zakończ w Trybszu. Szczególnie ostatni odcinek jak się wyjdzie z lasu nad Wyznim Końcem jest widokowy. Napiszę nawet ***IS..Y.
Jak za daleko , to odpuść sobie Sądecki. Dojedź jakoś na Obidze i tam zacznij.
Szedlem w Boze Ciało , tylko niestety w przeciwnym kierunku. Musialem się cały czas oglądać bo widoki mialem za plecami. Jak mi się uda to wieczorem dodam zdjęcia
-------------------------------------------
Grzesiek




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - foks64 - 18-07-2017

?.
-------------------------------------------
Grzesiek


[Obrazek: 9133-5-1.jpg]




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - foks64 - 18-07-2017

Mocno walczę żeby dodać zdjecia
p.s.
wybaczcie za posty jeden po drugim. Nigdy nie dodawałem zdjęć. Nie zmniejszalem nie powiekszalem , w ogóle nie obrabialem. JESTEM INTERNETOWYM ANALFABETĄ.
---
Edytowany: 2017-07-18 18:46:50
-------------------------------------------
Grzesiek


[Obrazek: 9133-6-1.jpg]




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - czarnyblack - 18-07-2017

Dzięki za wskazówki i foty. Świetne widoki. O coś takiego mi chodzi ;)




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - Farfura - 18-07-2017

W sumie fajny temat :)
-------------------------------------------
Farfura




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - atomik - 19-07-2017

Dawno temu, kiedy jeszcze chodziłem trochę z plecakiem po Beskidzie Wyspowym, rozkładałem namiot na łące albo polanie i nikt nie robił mi z tego powodu problemów. Tak było cztery lata temu, na szlakach było niewielu ludzi - nie wiem, jak jest teraz. W zeszłym roku byłem w Beskidzie Niskim, motocyklowo, z obozowaniem w Radocynie - bardzo ładne tereny, osób na szlakach było mało. Jak to mówią - Beskid Niski sercu bliski, i takim mi pozostał.

Na fotografiach widoki z ''obozowiska'' w Beskidzie Wyspowym. Ten mały, jasny, zielony punkt, to mój ''domek'', w którym spałem.


[Obrazek: 9133-9-1.jpg]


[Obrazek: 9133-9-2.jpg]




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - atomik - 19-07-2017

Przepraszam za dodanie kolejnego postu - nie mogę edytować zdjęć w pierwszym, a widzę, że zduplikowałem panoramę...


[Obrazek: 9133-10-1.jpg]




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - Hiking_Tours - 19-07-2017

Myślę że co do obozowania w namiocie na tzw dziko (jednorazowo w danym miejscu) to moim zdaniem warto wiedzieć, że poza Parkami (co oczywiste) i uczęszczanymi szlakami bardzo mało kto będzie nam z tego powodu robił problemy.
Warto jednak mieć świadomość, że zgodnie z tzw. literą prawa jest to nielegalne wiec w przypadku sytuacji gdy komuś się to jednak nie spodoba to jedyne co możemy zrobić to grzecznie podziękować za zwrócenie uwagi i przenieść się poza jego zakres wzroku.
-------------------------------------------
HikingTours.pl




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - gumibear - 19-07-2017

Beskid Niski ..... zdecydowanie. Wdepniesz raz i nie wyleziesz.
-------------------------------------------
z namiotu




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - Pim - 19-07-2017

@foks64 podał ciekawą trasę. Proponuję inny wariant w tych okolicach i modyfikację
Start Piwniczna - do granicy - Eliaszówka - Obidza - granicą Małe Pieniny - Za Durbaszką przechodzisz na stronę słowacką - szlak żółty - dalej czerwonym z Velkiego Lipnika na grzbiet Magury Spiskiej, nim niebieskim szlakiem cały czas aż do wysokości Zdziaru. Z Magurki żółtym w dół do Ostruni a stamtąd powrót do Polski do Łapszanki. Dalej żółtym do Łapsz i czerwonym przez Żar do Dursztyna. Stamtąd zielonym do Krempach.
Noclegi:
Po drodze masz Chatkę Magury, Chatkę Wątorówka i kwtery na Obidzy, potem schronisko pod Durbaszką. Na grzbiecie Magury są jakieś wiaty. Potem kwatery w Zdziarze, następnie Agroturystyka w Łapszance na samej granicy. Odcinek do Krempachów to raczej namiot. Potem jeszcze można się posnuć wzdłuż Białki.
Ilość ludzi:
Grzbiet Piwniczna - Obidza pusty, w Małych Pieninach będzie trochę ludzi, na Obidzy może być podobnie,Magura Spiska pusta.Długi pusty odcinek Magury Spiskiej (pojedynczy rowerzyści, turyści|). To samo na polskim Spiszu.
Całość obejmuje słowacka mapa:
https://mapy.hiking.sk/
Trasa widokowa, kontemplacyjna, pustawa. Po drodze sporo miejsc gdzie można kupić zaopatrzenie, w sumie prosta orientacyjnie (na Magurze Spiskiej były wiatrołomy).
---
Edytowany: 2017-07-19 16:00:17
-------------------------------------------
Pim




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - czarnyblack - 19-07-2017

@atomik, super panorama. Budzić się przy takim widoku coś pięknego ;)

@Pim, dzięki za ułożenie trasy. Na pewno dzięki Waszym podpowiedziom będzie mi znacznie łatwiej zaplanować sobie tego tripa :)




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - czarnyblack - 12-08-2017

Właśnie zauważyłem, że w moim dowodzie osobistym skończyła się jego ważność, to granicy może nie będę lepiej przekraczał. Sklecę coś z tego co mi napisaliście z pominięciem przekraczania granicy i myślę, że też będzie ok. Z racji, że dużo osób i tutaj i nie tylko, poleca Beskid Niski to na pewno muszę tam być ;) Mam jeszcze pytanie odnośnie ubioru. Termin to 22 sierpnia. Mam już kurtkę z membraną, buty i jeszcze jakąś polaro-kurtkę z Milleta, z której sypie się coś od wewnątrz spod siatki (może ta membrana właśnie), także nie wiem czy będę ją brał. W co jeszcze muszę się zaopatrzyć żeby tam nie zmarznąć? Spodnie i spodenki myślę, że kupię w Decathlonie jakieś szybkoschnące. Zostanie jeszcze na górę coś. Jakiś tani polar z Decathlonu będzie ok? Spiwór z temp. komfortu w okolicach 8 st wystarczy? Konkretnie Fjord Nansen Finmark Xl.




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - Jewrioszka - 12-08-2017

To ja mam pytanie na szybko. Czy z psami da sie tedy iść, czy sa tam rezerwaty?




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - Arni - 12-08-2017

Chcesz ciszy w PL? No to chyba w B. Niskim. Chcesz poważniejszej wyrypy, ale na prostych szlakach? Alpy Rodniańskie, Bieszczady Ukraińskie, Ostra, Równa, może Gorgany. Chcesz dziczy? Zdecydowanie Marmarosze lub dalej w Karpatach wysokich.
Moje zdanie, w PL nie ma gór poza zadeptanymi Tatrami lub zimą (też nie wszędzie). Jak MSWiA wieszcz - co to za góry w których jest zasięg? ;-D
---
Edytowany: 2017-08-12 19:28:20




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - Zbynek Ltd. - 12-08-2017

> co to za góry w których jest zasięg?

Lubię to :-D




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - Pim - 12-08-2017

Arni! Dodajmy mimo wszystko fragmenty Worka Raczańskiego, kotliny kłodzkiej, Pogórze Przemyskie, wzmiankowany tu Spisz. Generalnie miejsca po za masową, zbiorową wyobraźnią. Tam co prawda nie znikniesz na dwa tygodnie, ale na parę dni już się da.
-------------------------------------------
Pim




RE:Pierwsza wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? - czarnyblack - 17-08-2017

Cały czas myślę o tym Beskidzie Niskim. Skoro @Arni napisałeś, że uraczę tam ciszę, to w zasadzie o to mi chodzi. Kupiłem przewodnik po Głównym Szlaku Beskidzkim za namową jednego podróżnika, który przeszedł cały ten szlak i w zasadzie też polecił mi m.in. Beskid Niski tą właśnie trasą. Oglądałem sobie jeszcze zdjęcia z Tarnicy i jako ostatni etap wycieczki będzie to dobry pomysł? Czyli przejść Beskid Niski i dodatkowo kawałek Bieszczad. Kusi jeszcze ten Beskid Sudecki i Wyspowy, ale czas jaki bym tej wyprawie poświęcił chyba byłby dość spory. Ile średnio dziennie będę pokonywał km? Piszę średnio, bo wiadomo że każdy idzie innym tempem, a ja swojego tempa górskiego jeszcze nie znam ;) Gdzie najlepiej zacząć tą wyprawę? Będę jechał z Koszalina i do jakiej większej miejscowości mam się dostać PKP żeby już od niej móc swobodnie przedostać się na szlak.