NGT
Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: luźNe GaTki (https://ngt.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe (/thread-900.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51


RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Jaga - 26-01-2015

Przy okazji posta PRS-a zauważyłam, że padł pomysł oceny schronisk. Bardzo mi się spodobał. Admini, da się to zrobić?

A jak już tu jestem i mam chwilę, to ponarzekam sobie na jedno ze schronisk... Rzadko to robię, ale tym razem mam powód. Niestety sprawa dotyczy lubianej przeze mnie Bacówki Nad Wierchomlą. Zadzwoniłam tam niedawno w celu zarezerwowania noclegu dla czterech osób. Była dokładnie 20:15. W odpowiedzi usłyszałam bardzo niegrzeczne ''dzisiaj już nie pracujemy, proszę zadzwonić jutro'' (istotny jest tu bardzo niegrzeczny, arogancki ton). Sprawdziłam jeszcze raz na stronie, nie było podanych godzin, w których można dzwonić. Dwa dni później spotkałam kolegę. Przypadkiem dogadaliśmy się, że też chciał z żoną nocować w tej bacówce. Zadzwonił również po 20:00 (innego dnia niż ja) i co usłyszał? ''Dzisiaj już nie pracujemy, do widzenia''. Znowu bardzo niegrzecznym tonem. Po głosie wiem, że nie był to prowadzący schronisko, tylko pewnie ktoś z obsługi.
Rozumiem, że ludzie w schronisku też chcą odpocząć, ale można to zakomunikować w miły sposób i nikt nie będzie miał pretensji. Można też umieścić odpowiednią informację na stronie. W ostateczności można telefonu po prostu nie odebrać. Bardzo drażni mnie takie zachowanie, stąd mój post.
Dodam, że w konsekwencji ja ze znajomymi i mój kolega z żoną zrezygnowaliśmy z noclegu tam i wybraliśmy miejsce z miłą obsługą.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Pim - 26-01-2015

W grudniu nocowaliśmy w Chatce Magóry nieopodal Piwnicznej/Kosarzysk.
Obecnie trwa poważny update: jest już WC, jest budowana łazienka. Spanie na poddaszu. Miejsce nieco na uboczu, przed świętami było pusto, tylko gospodarze, a pierogi pyszne.
-------------------------------------------
pim




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - 123startabc - 26-01-2015

npm prowadzi ranking. pewnie przez większość znany :)




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - m - 26-01-2015

Opis działalności na www mają doskonały: ''Chata jest własnością prywatną i czynna jest przez cały rok , ale noclegów udzielamy raczej w weekendy...'' :D
-------------------------------------------
m




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Krakus - 26-01-2015

@123startabc

nieznany, nie do znalezienia i z kontrowersyjną metodologią




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Krakus - 26-01-2015

Przyklad portalu, jeden z wiodacych na swiecie:

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g274800-d1198807-Reviews-Schronisko_Samotnia-Karpacz_Lower_Silesia_Province_Southern_Poland.html

Problemem jest znalezienie schronisk, wydaje mi sie nie nie wszystkie sa zarejestrowane.

Portalem, ktory mogly pelnic wiodaca role jest:

http://mapa-turystyczna.pl/

Przy planowaniu tras mozna, by bylo skorzystać z ocen. Niestety nie wiadomo jaka wizje w tej dziedzinie ma wlasciciel.

Ngt z wielu wzgledow na taki portal sie nie nadaje, to rola komercyjnych portali.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - m - 26-01-2015

''metodologię'' mają taką samą jak z ciuchami (równie podejrzaną) - ktoś użył/odwiedził i pisze czy mu się podobało - wsio
---
Edytowany: 2015-01-26 17:10:01
-------------------------------------------
m




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Krakus - 26-01-2015

@m

1) jego przede wszystkim nie mozna znalesc

2) metodologia wyklucza dodawanie opinii przez osoby z ngt




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Pim - 26-01-2015

Nigdy nie znajdzie się satysfakcjonującej zasady oceny. Jest zbyt wiele punktów widzenia i poziomu oczekiwań.
Na przykładzie naszego grudniowego wyjazdu.
* zadzwoniłem co Chatki Magóry i ustaliłem, że działają (przed świętami można wyjechać do rodziny...)
* przespaliśmy się na poddaszu korzystając z miejscowych śpiworów(surowy wystrój oj surowy), WC było miłym zaskoczeniem. Kilka lat temu była sławojka,
* zjedliśmy pyszne pierogi, chwilę porozmawialiśmy i położyliśmy się bo w grudniu wczesny start obowiązkowy,
*kolega pomógł przy pracach elektrycznych. Z niego jest elektryk społecznik...
* rano boczne drzwi były otwarte, i mogliśmy skorzystać z kuchenki i łazienki. Wyszliśmy o 7:00 pozostawiając za sobą śpiącą chatkę.
Dla mnie wszystko było OK z uwzględnieniem naszych potrzeb. Z perspektywy innej osoby to samo mogło być odebrane tak:
* zadzwoniłem, ktoś odburknął, że otwarte ale nie zaproponował upustu,
* poddasze jest obskurne, śpiwory brudne, pomieszczenie nie dogrzane, nie ma prysznica i ciepłej wody,
* kuchnia za skromna bo nie ma spaghetti, właściciele nie zrobili slajdowiska i pokazu światło i dźwięk,
* instalacja elektryczna w fatalnym stanie, mam zamiar zawiadomić PIP,
* o 5:30 nikt nie chciał wstać i zrobić śniadania....
No i bądź tu mądry...
---
Edytowany: 2015-01-26 17:34:35
---
Edytowany: 2015-01-26 17:38:26
---
Edytowany: 2015-01-26 17:38:49
---
Edytowany: 2015-01-26 17:39:43
---
Edytowany: 2015-01-26 17:40:01
-------------------------------------------
Pim




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - 123startabc - 26-01-2015

pim w zasadzie wyjaśnił wszystko




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - sołtys - 26-01-2015

Ciekawe to co piszecie.

Ranking schronisk w NPM-ie publikowany jest co roku, we wrześniu, więc znalezienie go nie jest chyba problemem. O ile zechce się zajrzeć do wersji papierowej. Ocena opiera się na bardzo praktycznych kryteriach, jak dostępność obsługi, posiłki, czystość, warunki noclegowe itp. Tu także wypadałoby zajrzeć do magazynu. Miałem niedawno wgląd do listy tych kryteriów i chyba nie znalazłem ani jednego, które nie miałoby znaczenia dla potencjalnego gościa.

Nie ma mowy o pisaniu w stylu 'eee... podobało mi się... daję 8/10', gdyż ludzie sprawdzający dla nich schroniska otrzymują bardzo konkretne wytyczne wraz z formularzami do wypełnienia.
---
Edytowany: 2015-01-26 18:36:29
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com/




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - PRS - 26-01-2015

Ja też przeglądam ten ,,ranking'' (jeżeli ktoś mocno potrzebuje z kilku lat to pisać). Z niektórymi wyborami pozytywnymi/negatywnymi się zgadzam, a niektóre pozycje umieściłbym w diametralnie innym miejscu tabeli. Bo jednak są to ,,wybory'' subiektywne mające (być może) często podłoże personalne.

Mnie jako szarego, anonimowego turystę schroniskowego interesuje kilka rzeczy.
1. Czy jest ogólnodostępny czysty kibel, oczywiście ,,porcelanka'' + 50 do lansu ;)
2. Czy jest ciepła woda w kranie, oczywiście prysznic + 50 do lansu
3. Czy jest możliwość dostania (kupienia?) wrzątku o każdej porze, a jeżeli nie to czy jest pomieszczenie w którym mógłbym sobie go legalnie ugotować na palniku.
4. Czy jest możliwość noclegu bez wcześniejszej rezerwacji, nawet późną porą w sytuacji ,,awaryjnej''.
Mój punkt nr.1 chyba nie wymaga komentarza.
W pkt. nr 2 ... francuskim pieskiem nie jestem więc i zimna dobra ale jako klient (i płatnik) nie interesuje mnie, że w schronie nie ma ciepłej wody bo akurat przyjechała wycieczka z Radomia i woda ,,wyszła'' lub nie ma ciepłej bo jestem sam i ,,nie opłaca'' się grzać.
Punkt 4 to sytuacje (z autopsji) w których musiałem się prosić o możliwość przeglebowania i tzw. ,,odsyłki'' do wioski, miasta, kwatery prywatnej Pani Basi etc.
Nie nasz ,,ranking'', nie nasze małpy, nie nasz cyrk.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Krakus - 26-01-2015

Pytanie jest takie: czy chcemy ngt-owskiego rankingu?

A jezeli tak, to kto zgłasza sie na ochotnika na koordynatora projektu?




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Jaga - 26-01-2015

Mnie przekonuje to, co napisał McTofik, że sporo osób z forum znam osobiście, wiem jakie mają wymagania/podejście do tematu i ich opinie są dla mnie bardziej miarodajne niż opinie osób, których nie znam.
Chętnie udzielałabym się też wystawiając swoje subiektywne opinie, w większości schronisk/bacówek beskidzkich i bieszczadzkich już byłam :)




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - m - 26-01-2015

Ranking jako taki jest narzędziem nędznym bo mocno upraszczającym wszystkie wymiary do jednego. Wolałbym widzieć testy schronisk/agroturów itp w formie w jakiej są pisane testy sprzętu. Chociaż chyba najlepiej było by pozakładać wątki dotyczące poszczególnych miejsc (może w osobnej zakładce). Wiadomo, że najemcy się zmieniają, warunki i zasady w poszczególnych miejscach też. Poza tym każdy ma nieco inne wymagania. Jeden w rankingu da bacówce 0pkt za warunki noclegowe bo nie ma jedno i dwuosobowych pokoi, inny za 4 za drewniane prycze itp itd...
-------------------------------------------
m




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - sołtys - 26-01-2015

Jaga, wśród testerów rankingu NPM są bardzo różne osoby, tak jak różni są turyści. Są tam wyrypiarze i specjaliści od turystyki niemal ekstremalnej, są nawet wspinacze, są też i podróżujący z rodzinami, są 30-o i 60-latkowie. Jest to więc przekrój społeczności turystycznej jako takiej, ludzi o różnych gustach i wymaganiach, nie tylko fanatycy outdooru, tacy, jak na tym forum :)
-------------------------------------------
http://lukaszsupergan.com/




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - m - 26-01-2015

W zasadzie to tu są fanatycy sprzętowi, a czy każdy jest też fanatykiem outdooru to pewnie różnie bywa ale zapewne przekrój jest równie szeroki co wśród testerów i czytelników npm'u
-------------------------------------------
m




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - creamcheese - 28-01-2015

''Ranking schronisk w NPM-ie publikowany jest co roku'' pisze sołtys.
Ranking ten jest publikowany co dwa lata.
Podoba mi się pomysł m - osobne zakładki dla każdego obiektu.
Pozdrawiam




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - gumibear - 29-01-2015

ranking na NGT? nie widzę tego.

Gdyby może w jednym czasie grupa 5-10 osób jechała w jedno miejsce to może daloby się ocenić jako tako obiektywnie.

Słowo wprowadzające do wypowiedzi Pim'a którego bardzo cenię za wiedzę z której wielokrotnie czerpię i glos rozsądku:
''Nigdy nie znajdzie się satysfakcjonującej zasady oceny. Jest zbyt wiele punktów widzenia i poziomu oczekiwań.''

I tak byłem sceptyczny co do istnienia tego wątku a co dopiero do jakiejś klasyfikacji czy próby usystematyzowania tego i nadania jakichś zdefiniowanych ram. A jak ktoś uważa że się da to niech jeszcze raz slowo pisane Pim'a przeczyta

Przyklady jak je ugryźć:
- jednemu skrzypiące drzwi dodadzą kolorytu a innego wpienią
- jeden polubi schroniskowego kotka a innego krew zaleje przez alergię
- brak cieplej wody? luzik! czy aby wszyscy tak zareagują?
- piwo tylko ze schroniska - ok rozumiem. Każdy zrozumie?
- w schronisku tolerują zloty jak np NGT - dla mnie bomba! każdy tak zareaguje?

etc etc

Przykłady można mnożyć




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Pim - 30-01-2015

gumibear połechtał moją próżność, aż mi cebulki włosowe dęba stanęły na łysej głowie.
Bardzo lubię ten wątek. Znalazłem tu kilka cennych informacji. O ile podaje się uzasadnienia: dlaczego tak, dlaczego nie, to nie ma problemu. Bo to że komuś coś nie pasuje, wiem konkretnie co, to dla mnie przeszkodą być nie musi. Najważniejsze w takiej luźnej formule jest uzasadnienie. A czytelnicy niech decydują nogami jadąc tu, jadąc tam....
-------------------------------------------
Pim