NGT
Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: luźNe GaTki (https://ngt.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe (/thread-900.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51


RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - szary - 12-03-2007

siebie sprostuję - ideja bacówek nie mieściła się w ideji turystyki masowej, tylko tak jak napisał semow, powstała w opozycji do niej. Ale czasy się zmieniły. Odnoszę wrażenie że jest wręcz moda na nocowanie w takich miejscach i plątanie się dookoła. Pustawo na szlakach, w innych schroniskach, na polach namiotowych i w knajpach - a w bacówkach tłok. Do Jaworca skęciłem kiedyś pomyłkowo zamiast do ptsmu w Kalnicy. Przestało mi grać gdy mijałem drugą cz trzecią gromadkę hałasliwych spacerowiczów. Od razu w tył zwrot.

-------------------------------------------
jestem wredny i dobrze mi z tym :)




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - paulina - 14-03-2007

oj tak szary, zgadzam się z tobą...i zadaję sobie pytanie:skąd to się bierze???jak to się dzieje, że jacys dziwni ludzie, z górami nie mający zbyt wiele wspólnego, nagle rozpanoszyli się w miejscach, które do tej pory odwiedzali tylko prawdziwi górołazi. mam wrażenie, że stanowi to dla nich rodzaj ekstremalnej przygody:]będą mogli opowiadać po powrocie:''stary, ty wiesz gdzie byłem/am?!ludzie tam na glebie spali, zasięgu nie ma(szok!), tv tez, jedzenie na talerzach ''społem'' podają'' i inne tego typu kosmiczne dla nich rzeczy. jedyna nadzieja, że więcej już tam nie wrócą:)
-------------------------------------------
paulina




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - semow - 14-03-2007

Problem podobny jak z zadeptywaniem Tatr przez ceprów. Każdy by chciał mieć puste, czyste góry tylko dla siebie (ja też ;). Albo żeby chociaż inni traktowali to miejsce z podobnym jak on szacunkiem, sprzątali po sobie i nie robili bydła... Jednocześnie trudno nie zgodzić się z postulatem, żeby góry były otwarte dla wszystkich. Jeżeli społeczeństwo nie może sobie poradzić z bandytami na motorach, to trudno się spodziewać, żeby w schroniskach zapanowała kultura, niestety...




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Maximus - 06-04-2007

Duży plus dla Samotnii za wieczorną atmosferę.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Maly_man - 06-04-2007

Do Samotni mam zamiar zabrac moją babę w wiadomym celu...
-------------------------------------------
Mały




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Maximus - 06-04-2007

To miłe, natomiast nie musisz się tym dzielić z wszystkimi na forum.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - ja - 20-04-2007

a nas wywalili ze schroniska na Wlk.Raczy bo nrakło nam kasy na nocleg. na 3 osoby mialyśmy po wspólnej zrzucie ok 30 zł. nie pozwolili nawet spać w sieni.
a mije ulubione to na Krawcowym i Rycerzowej;)




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - cynik - 25-04-2007

A ja sie zapytam (wydaje mi sie, ze drugi raz, ale glowy nie dam bo zepsuta) - byl ktos w tym roku na Jaworcu? Jaka jest na nowa zaloga? Bo patrze na nowa strone i dla mnie to jest dewastacja mozgowia w porownaniu z tym co bylo, bowiem nie ma niczego.
Bierze mnie na Biesy znow i sie zastanawiam czy jest sens wracac do tego schroniska w ogole, jak nie ma starej ekipy, klimatu, znizek dla stalych bywalcow... :)

Ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie?




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - dand - 29-04-2007

Markowe Szczawiny po dwóch ostatnich pobytach przelotem do moich faworytów nie należą. Dwa tygodnie temu, rano byłem sam w pomieszczeniu panią z czarnym umaszczeniem i mimowolnie stałem się świadkiem rozmowy telefonicznej . Mało co się herbatą nie udławiłem przy tekście w stylu ''przychodzą tylko, nic nie kupują i swoje żreją...'' (tekst nieautoryzowany ;]). Dzisiaj przy wejściu do klopa siedziała staruszka, obok (w charakterze ochroniarza chyba) stała pani w średnim wieku pilnując, żeby ktoś czasem moczu bezpłatnie nie ośmielił się oddać. Wcześniej takiej akcji nie było. Ja ich nie olałem, ale moja koleżanka niestety musiała. Głupio ta sytuacja wyglądała i nie piszę o koleżance. ;) Rozumiem - długi weekend, te sprawy, bezlitosne prawa ekonomii, ale tak jakoś dziwnie. Ale pewnie się czepiam.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - sERo - 07-05-2007

Okazuje się, że długo oczekiwany remont budynku ma polegać na tym, że stare drewniane schronisko zostanie rozebrane aż do fundamentów, a na jego miejcu zostanie wybudowane nowe, z mniejszą ilością miejsc, ale posiadające również dwuosobowe pokoje z łazienkami oraz pomieszczenie narciarskie. Zabytek, który powstał po to by zahamować niemiecką ekspansję i udowodnić, że również w Beskidach istnieje polski ruch turystyczny, ma zniknąć na swoje 101-lecie?


-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Leszek - 07-05-2007

Ja załamałem sie podczas majówki - zszedłem z trzech koron do schroniska w sromowcach i tam niestety też zrobili remoncik - dawniej to schronisko było bardzo ładne teraz elewacje od frontu zrobili betonową z jakimiś kolumnami, w środku 4gwiazdkowu hotel, poprostu masakra.

Zaczynam sie zastanawiać po istnieje PTTK? Bo do ''promocji'' ambitniejszej turystyki chyba coraz mniej.

-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - semow - 07-05-2007

A'propos, tutaj są wizualizacje nowego schroniska. Będzie to samo co na Hali Miziowej - hotel w górach :(

-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - sERo - 07-05-2007

Wszystkie schroniska w Beskidach są własnością spółki ''Karpaty'' z Nowego Sącza, której udziałowcami jest PTTK i jego oddziały terenowe. To chyba tłumaczy dlaczego na Klimczoku, Hali Miziowej i wielu innych schroniskach obsługa nie jest miejscowa, ale właśnie z Nowego Sącza...

http://www.schroniska-pttk.com.pl/

Wracając do Markowych - to jednak nie jest zwykłe schronisko, ale zabytek i to ważny dla polskości tych ziem. Na przełomie wieków Niemcy masowo germianizowali Beskidy: wybudowali pełno schronisk, znakowali szlaki po niemiecku. Chcąc zapobiec temu zjawisku Towarzystwo Tatrzańskie postanowiło wybudować pierwsze polskie schronisko poza terenem Tatr, w masywie babiogórskim, które miało być przeciwwagą dla niemieckiego ''Beskiden-Verein'' . Różnymi sztuczkami udało się uzyskać ziemię pod budowę, właśnie na Markowych Szczawinach:

http://markowe.wierch.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=5


-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - mihal - 07-05-2007

kiedy maja rozbierać? lepiej niech poczekają i w sezonie niech stoi:)


-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - sERo - 07-05-2007

''Remont'' rusza dzisiaj :-/.
-------------------------------------------
Co ja robię w mieście? :(




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Maximus - 07-05-2007

:((( Nie zdąrzyłem nawet odesłać klucza....no nic, zostanie mi na pamiątkę.
-------------------------------------------
Pozdrawiam




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Simba - 07-05-2007

Jak dla mnie to powinni całkiem zamknąć Markowe Szczawiny (patrz: https://ngt.pl/thread-900.html&page=7 ). Przecież tam się liczy tylko KASA!




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Simba - 07-05-2007

Chyba zaraz będzie burza... ;-)




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - sERo - 07-05-2007

Nie tylko zamknąć, ale najlepiej zrównać Babią Górę z ziemią :).

Gospodarze schronisk zmieniają się co kilkanaście lat. Czy to, że kogoś źle potraktowano to jest argument za zniszczeniem czy zamknięciem ZABYTKU? Choćby nie wiem jak tam było opryskliwie, choćby nie wiem jak brzydki był sam budynek i jak wiele problemów sprawiał, to miał on gigantyczne znaczenie dla rozwoju polskiej turystyki górskiej i alpinizmu.

Ile jeszcze jest schronisk gdzie regularnie od wielu lat przyjeżdzają takie sławy jak Krzysztof Wielicki?
-------------------------------------------
Co ja robię w mieście? :(




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Simba - 07-05-2007

A nie mówiłem, już zaczyna grzmieć ;-). No może troszkę mnie poniosło - ale cały personel bezsprzecznie do wymiany!