NGT
Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: luźNe GaTki (https://ngt.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe (/thread-900.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51


RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Mika - 15-02-2007

ja byłam tam w połowie września nocowałam w trzech schroniskach i nic nie rezerwowałam bo nie przypuszczałam że akurat tam wyląduję, co do gleby to nie widziałam ludzi śpiących na podłodze z wyjątkiem chaty pod rysami ale to specyficzne miejsce




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Jarek - 16-02-2007

W chacie pod rysami bylem we wrześniu, w drugiej połowie września, a dokładnie 24:)) Nic nie rezerwowałem, ale ścisk był taki, że kumpel spal na skrzyni przy wejściu, a kilka osób w takiej kamiennej jamie przed schronem:)
Nocleg kosztował 300 Sk. Bardzo klimatyczne miejsce, super herbatka z rumem, no i ten kibel z widokiem.....




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - braavosi - 16-02-2007

Svobone królestwo to miękne miejsce,kibelek powstal w zeszłym roku, kiedyś nie było tej szyby;)
nikomu nie odmówią miejsca, warto po prostu być wcześniej, ale zwykle o miejsca najtrudniej oczywiście w weekendy.
jeśli chodzi o hotele słowackie, to niestety ze Śląskim domem, jak i Popradskim plesie mam niestety złe wspomnienia, drogo,nawet na poddaszu, kręcą nosem, ogólny motłoch.
-------------------------------------------
...ktoś mnie skazał na wieczną wędrówkę...




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - MooseDlb - 23-02-2007

coz...Walter02...moim marzeniem tez jest siedziec w górach i przyjmowac brać ze szlaku..mam nadzieje ze bede Cie mógł kiedys zaprosić w swoje skromne progi:)
to co jest wazne w schronisku bedzie zalezec od Ciebie i od tego jak do tego wszystkiego podejdziesz...wiele osób da Ci wiele wskazówek...zarowno dobrych jak tych mniej dobrych...ale ierz mi jesli czlowieka bedziesz traktowaj jak siebie w swojej chatce, to bedzies zmial ludzi tam zawsze:)
ze swojej strony polecam Hatke Górzystów u wiesi i jej omlet z jagodami...mniam:)moze juz niedlugo zasmakuje w nim znowu:)pozdrawiam!!!
-------------------------------------------
Gdzieś spod Izerów..:)




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Barsus - 23-02-2007

Co do schronisk
w ostatnim npm jest ciekawy artykuł na temat
prawa regulującego ich pracę
ich wewnętrznego regulaminu
i ich standartów
pozdrawiam i polecam
-------------------------------------------
Oto nasz Myping, nazywa się Ping




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - adam - 24-02-2007

>>Barsus
nie spotkalem jeszcze schroniska w ktorym przestrzegaliby tych wszystkich przepisow.....
-------------------------------------------
adam




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - szary - 27-02-2007

OT trochę
trafiłem na stronkę tarnowskiego pttku, zresztą nieźle zrobioną i ze spora ilością ciekawych informacji. Znalazłem tez coś w rodzaju poradnika dla turystów, oto cytaty z niego:

''Prawdziwego turystę poznać można po obuwiu i oporządzeniu. (...) wskazany jest także lek­ki dres (...) Nigdy nie chodzimy w góry samotnie, lecz w kilkuosobowej grupie. (...)''

Złośliwie powiem że brzmi to trochę jak instruktaż dla dresiarzy :) ale dalej cos o schroniskach:


''Specyficzną rolę odgrywają schroniska ze swoją nie­powtarzalną atmosferą. Nie wolno ich jednak traktować jak hotelu i knajpy niskiej kategorii. Alkoholu w ogóle w górach pić nie należy. Aby utrzymać atmosferę, którą wspominać będziemy po latach, musimy stosować się do obowiązujących przepisów i włączyć się w koleżeńską wspólnotę. Zamiast hałasować i „bawić się'' na wzór miej­ski, porozmawiajmy z interesującymi ludźmi spotkanymi na szlaku lub w schronisku. Wiele się wtedy nauczymy, a przede wszystkim zaczniemy rozumieć góry. Opuszczając schronisko pozostawmy po sobie porządek, pożegnajmy kierownika, podziękujmy za gościnę. Za rok może się zno­wu spotkamy — już jako znajomi. (...)

i jeszcze taki kwiatek:
''Idziemy tylko po szlakach (...)
Czego nie wolno nigdy robić? Nie wolno chodzić po gó­rach nocą, nie wolno także chodzić w góry samotnie. (...)''

Cały tekst jest chyba dość wiekowy, rodem z epoki kiedy wszleka samodzielność była źle widziana. Odnoszę wrażenie że przekalkowano te zasady schroniskowe do chatek itp. Co do imprezowania - coż w tym to akurat nieraz przoduje własnie obsługa schronisk. Takim memento jest zresztą wyskakujące przy otwieraniu tej strony ogłoszenie o wynajmie domu wycieczkowego pttku na działalność handlową lub usługową ...
-------------------------------------------
jestem wredny i dobrze mi z tym :)




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Maximus - 27-02-2007

Kilka postów (albo stron postów) wcześniej pojawiła się opinia, że PTTK to spad po PRL-owskiej turystyce masowej. Trudno jest się z takim sądem nie zgodzić- podpisuję się pod tym wszystkimi czterema łapami.

Ostatnio jednak bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie schronisko w Złotym Stoku, przy Kopalnii Złota. Schronisko świeżo po remoncie- jedno z nielicznych PTTK-owskich miejsc, w których odważyłem się spać w schroniskowej pościeli. Łazienki bardzo czyste, ciepła woda przez całą dobę. Dodatkowo schronisko oraz przyległe do niego kopalnie cały czas się rozwijają, rozbudowują za sprawą bardzo dynamicznej i przemiłej osoby jaką jest pani kierownik. To wszystko składa się na jak najbardziej pozytywną ocenę tego miejsca.
-------------------------------------------
www.kopalniazlota.pl




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - semow - 27-02-2007

Świetnym pomysłem - właśnie w opozycji do masówkowego charakteru schronisk PTTK - są bacówki. Generalnie pomysl był taki, żeby były ''adresowane'' właśnie do tych, którzy wolą samotnie i bez wycieczki zakładowej wędrować po Beskidach. Nazywa się to ''turystyką kwalifikowaną'' ;) Każdy chyba przyzna, że takie miejsca jak Rycerzowa, Krawców Wierch czy Maciejowa mają swój wyjątkowy (wyjątkowo pozytywny!) klimat. Na dodatek ostatnimi laty łazienki zostały wyremontowane. Osobiście bardzo lubię wracać do bacówek i jak dotąd ani razu sie nie zawiodłem na nich.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - szary - 05-03-2007

>semow, zdaje się że ideja bacówek pttkowskich również mieściła się w nurcie ''umasowiania turystyki''. Ja nie najlepiej wspominam te bieszczadzkie - tłok i hałas do późna w nocy, tym dotkliwsze że akustyczna konstrukcja tych budynków sprawia że chcesz czy nie to i tak usłyszysz kto z kim, ile razy i dlaczego, nawet jeśli to dwa piętra niżej. Odnoszę wrażenie że niektórych sam widok drewnianej podłogi i ścian przepełnia taką atmosferą i klimatem, że stracza im na darcie ryja do naprawdę bardzo późna.
-------------------------------------------
jestem wredny i dobrze mi z tym :)




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - TofikKK - 05-03-2007

Witam !
Ja powrócę do tematu Chatki AKT w Karkonoszach.
Ze stronki AKT: „Chatka nie jest pensjonatem, hotelem, ani schroniskiem turystycznym -
- jest to obiekt zamknięty, znajdujący się pod opieką Towarzystwa Bażynowego.” www.chatkaakt.prv.pl

Więc po koleji:
- zdejmowanie obuwia – chodzi o zwykłe zachowanie porządku – czy to coś dziwnego? Wg mnie nie i chyba nie jest to wg mnie zły obyczaj. Tym bardziej ze jest dużo tzw. Chatkowych kapci czy innych sandałów z który można korzystać a koło pieca są specjalne miejsca do suszenia obuwia.
- herbatę zawsze dostają wszyscy na wejściu – po przyjściu zawsze pada pytanie „ile Was jest?” i od razu ktoś leje odpowiednia ilość kubków pełnych gorącej herbaty
- jedzenie – należy oddać a i owszem ale jeśli się zostawia dla siebie coś na drogę nie ma problemu. A jeśli jest się głodnym wystarczy powiedzieć Chatarowi – zada on proste pytanie reszcie obecnych – jeśli jest więcej głodnych to robi się większą ilość kanapek a jak nie to można zadbać tylko o swój brzuch
A ja jestem alergikiem i NIGDY nie miałam problemu z jedzeniem! A wręcz przeciewnie – nie raz robiąc posiłki przygotowywałam np. cały talerz kanapek bezmięsnych bo akurat było ktoś wegetarianinem.
A kto był harcerzem to chyba się nie dziwi ze spod spodu brać nie można!? Tam ten zwyczaj zawsze był.
Nie raz wychodziłam rano – wcześniej mówi się o tym Chatarowi ze się rano wyjdzie i nie ma żadnego problemu żeby zjeść w mniejszym gronie samemu śniadanie.
- Cisza nocna – trwa tak a nie inaczej... To fakt. Choć nie wierze ze ktoś w ramach ciszy nocnej świecił komuś po oczach specjalnie.
- Nazwa – wiele Chatek ma w nazwę AKT – jest to pozostałość z dawnych czasów. I nikt nigdy nie łączył tych dwóch instytucji AKT Wrocław z Chatka AKT Hutniczym Grzbiecie.
- Nocleg – przepraszam a w jakiej to Chatce znaleźliście łóżka i osobne pokoje? To chyba jest właśnie Chatką dlatego że ma jedno poddasze do wspólnego spania.
- Imprezy – Chatka ma to do sobie ze parę razy w roku jest miejscem imprez. I to wtedy nie jest miejscem dla małolatów ale wręcz przeciwnie – jest spore towarzystwo starszych ludzi hm.... tzn. takich ok. 40 lat czyli starszych ode mnie na przykład! Jest to dla nich doskonałe miejsce żeby się oderwać od tego cio jest na dole!
- opłata – jest to sponsoring wcale nie obowiązkowy lecz mile widziany. Dzięki temu są m.in. pieniądze na remont Chatki.
-TB – w skrócie: Towarzystwo jest zostało stworzone aby opiekować się Chatką. Dzierżawi ją i dba o Nią. Jako ciekawostkę podam, że w KPN uważana jest ona za najlepiej utrzymaną Chatkę w Karkonoszach (choć nie leży na terenie Parku)

Przed wybraniem się do Chatki wskazany jest kontakt telefoniczny z Chatarem lub przez mejla z jednym z członków TB – wszystko na stronie AKT jest podane.

Wojtas: „ ''gry chtkowe'':D kto wie o co chidzi ten wie:)” --- Hie hie odważny byłeś ze grałeś :D




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Maximus - 05-03-2007

ToffikKK, nie zamierzam wracać do tematu komuny AKT.
Wszystko zostalo powiedziane, poza tym zebralismy OPR od adminów za offtop na kilkadziesiąt postów. Pozdrawiam




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - szary - 06-03-2007

wpadł mi w łapy angolski podręcznik wspinaczki Fyffe i Petera, jest tam też rozdziałek o schroniskach, schronach i biwakach. Panowie napisali tam o zachowywaniu się w schroniskach - stosować się do obowiązujących zasad, zachowywać się uprzejmie i powściągliwie. I tyle. Żadnych historyjek o niepowtarzalnym klimacie i niezapomnianej atmosferze, że o zaprzyjaźnianiu się ze wszystkimi i rozmowach z ciekawymi ludźmi nie wspomnę. Ku nauce.
-------------------------------------------
jestem wredny i dobrze mi z tym :)




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - TofikKK - 09-03-2007

Ja tylko chciałam swoje zdanie o AKT wyrazic i juz :)

A co powiecie o Samotnii - to schronisko na niepowtarzalny klimat





RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - cynik - 09-03-2007

A swoja droga byl ktos w tym roku na Jaworcu? Zaloga sie cala zmienila od grudnia niestety i mnie ciekawi jak sie spisuja ci nowi.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Maximus - 09-03-2007

Schronisko jest super- natomiast nie do końca podoba mi się polityka Szkoły Górskiej- 600 zł za szkolenie lawinowe to spore przegięcie.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Maximus - 09-03-2007

'' ideały/marzenia (jeśli takie posiadasz i taka opcja chodzi Ci po głowie) - robisz to dla Siebie (dla Żony) i dla Ludzi -wartościowych''

Kurcze, Tukanez....ja tez jestem plecakowcem któremu wystarczy gleba i łazienka, byle by było ciepło. Ale nie popadajmy w skrajności. Jesli ktoś jest weekendowym amatorem gór to nie musi oznaczać, ze nie jest wartościową osobą. Ci ludzie tez maja pracę, która czesto nie pozwala im na dłuższe przeprawy z plecakiem, albo paruletnie dzieciaki, które tez muszą mieć jakieś warunki żeby nie marudziły.
Pozdrawiam.




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Tomek - 10-03-2007

z opowiadan mojej mamy z jej wypraw gorskich w sudety i tatry schroniska z tamtych lat nie da sie porownac z dzisiejszymi.
taka prawda - wszystkimi rzadzi prawo zaroboku, a klimat tworza przesiadujacy w nim ludzie i to jest najwazniejsze.
a to ze jakies schronisko ma cos dobrego do jedzenia, .. coz w koncu zatrudnili dobra kucharke, by kuchnia dobrze prosperowala.
o zakladaniu chroniska pamietaj, ze to ludzie beda tworzyc jego klimat. dobrym pomyslem bedzie sciagniecie rozncyh zdjec z gor z calego swiata i powieszenie ich jako obrazki, pamietki z okolic gdzie lezy schronisko, no i niewysokie ceny.
powodzenia :)
-------------------------------------------
Tomek




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Tomek - 10-03-2007

z opowiadan mojej mamy z jej wypraw gorskich w sudety i tatry schroniska z tamtych lat nie da sie porownac z dzisiejszymi.
taka prawda - wszystkimi rzadzi prawo zaroboku, a klimat tworza przesiadujacy w nim ludzie i to jest najwazniejsze.
a to ze jakies schronisko ma cos dobrego do jedzenia, .. coz w koncu zatrudnili dobra kucharke, by kuchnia dobrze prosperowala.
o zakladaniu chroniska pamietaj, ze to ludzie beda tworzyc jego klimat. dobrym pomyslem bedzie sciagniecie rozncyh zdjec z gor z calego swiata i powieszenie ich jako obrazki, pamietki z okolic gdzie lezy schronisko, no i niewysokie ceny.
przydalby sie kominek (strasznie podobal mi sie kominek w schronisku pdo Tubkalem w Atlasie Wysokim) oraz tablica korkowa w ktora kazdy turystyta przybije cos od siebie:)
powodzenia :)
-------------------------------------------
Tomek




RE:Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe - Tomek - 10-03-2007

przepraszam ze brudze to forum kilkoma wpisami ale gdy sie loguje nie wiem czemu pisze jako inny tomek
-------------------------------------------
Tomek