NGT
Zmierz pojemność swojego plecaka - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Zmierz pojemność swojego plecaka (/thread-8637.html)

Strony: 1 2 3


Zmierz pojemność swojego plecaka - radziq - 09-07-2014

Dlaczego taki temat? Bo po to jesteśmy, żeby sprawdzać, mierzyć, ważyć i obnażać. A objętość plecaka to temat który nas boli i dotyka.

Jak można w warunkach domowych zmierzyć rzeczywistą objętość plecaka?
- do pustej komory głównej naszego plecaka pakujemy worek na śmieci, solidny, o spor większej objętości niż komora główna plecaka
- i nalewamy do worka wody, zapamiętujemy ile tej wody nalaliśmy
- nie róbcie tego sami, nawet 25kg to sporo ;-) no i ew. szkoda plecaka ;-)
- nie jest to trudne, a na pewno jest to wdzięczne i ciekawe zajęcie, polecam się zabawić, zwłaszcza, że mamy lato i można się przy okazji potaplać w jeziorze, albo co tam macie w okolicy
- na vimeo mój własny film instruktarzowy
https://vimeo.com/100299772
http://tiny.pl/q8sz5

Zamiast wody można wykorzystać
- wypełniacze do paczek (pomiar nie będzie tak dokładny, ale jeśli powtórzycie go kilka razy, powinno być wystarczająco dokładnie), przydatne w przypadku lekkich plecaków o dużej pojemności
- jakiś lekki granulat, lepsze ale droższe rozwiązanie i nie każdy coś takiego ma pod ręką; niektóre firmy chwalą się, że tak mierzą, więc być może znajdziecie sklep który jest wyposażony w taki granulat

Co sprawdziłem
- na filmie Berghaus Arete 30 Wm's zmieścił po dolaniu do pełna pod kołnież 25L..
- mój Oprey Kestrel 32 (M/L) zmieścił 30L wody i było jeszcze miejsce, tyle, że ja nie byłem w stanie wlać pod górkę tych 2 L, plecak nie ma typowej klapy, ani komina dopinany jest do końca zamkiem

Na koniec prośba, nie wyciągajmy zbyt szybko wniosków natury ogólnej, nie mówmy producent X zaniża/zawyża po sprawdzeniu 1-2 czy nawet 3 plecaków..
-------------------------------------------
po śledzika do radzika




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Arni - 09-07-2014

O, wreszcie ciekawy temat dla NGT bo sam go wielokrotnie poruszałem gdy ludziska pytały o pojemności plecaków.
Ja mam obmierzone metodą wodną 3 plecaki (jeden odpuszczam bo to już nieprodukowany i niedostępny nigdzie Natalex)

- Lowe Alpine Cerro Torre 75:95 XL (2010/2013) - komora główna ok. 68/70 litrów, kieszeń klapy to brakujące do pełnych 75, 5/7 litrów.
- Lowe Alpine Lhotse 65:80 ND (2010/2013 damski) - komora główna 55 litrów, reszta w bocznych kieszeniach skrzelowych i w klapie.
- Osprey Kestrel 38 L/XL - komora główna ok. 34 litry + 4 litry w klapie

Miałem jeszcze Tatonkę Bison 90 ale nie zdążyłem go dokładnie pomierzyć, a próby na oko dały +/- faktyczną pojemność komory 90 litrów.

A i jedna rzecz do metodologi pomiaru. Nie trzymajcie wypełnionego wodą plecaka w rękach za szelki, bo je powyrywacie, nie wspomnę nawet, że 50kg tak nie utrzymacie. Plecak może stać o własnych siłach na ziemi, a pomocnik niech go przytrzymuje jedynie w pionie. Pomiar będzie tak samo dokładny i jednocześnie znacznie bezpieczniejszy dla plecaka. Napór wody na ściany boczne i szwy nie jest tak duży by go porozrywać, wielokrotnie do środka upycha się znacznie mocniej sprzęt.
---
Edytowany: 2014-07-09 13:34:08




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Mudra - 09-07-2014

Jeśli woda, to ogromnie nieekologiczny ten sposób pomiaru, zwłaszcza przy worach transportowych;-)




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - radziq - 09-07-2014

@Arni
- skoro Lowe Alpine Cerro Torre 75:95 XL mieści maksymalnie 75L, to co w nazwie w takim razie robi 95? Może ja nie rozumiem tych oznaczeń..

- Lowe Alpine Lhotse 65:80 ND (2010/2013 damski) - ''komora główna 55 litrów, reszta w bocznych kieszeniach skrzelowych i w klapie'' tzn. do kieszeni bocznych, skrzelowych i do klapy wchodzi 25L i wszystko się zgadza z nazwą w opisie, tak?

- Kestrel 38, nie widzę u producenta rozmiaru L/XL, ślepy jestem? Jaka jeste deklarowana pojemność? 38L? Możesz napisać z którego roku jest ten model, który masz?

@Mudra
bądzmy proszę rozsądni, nie pasuje Ci woda, użyj wypelniaczy do paczek, jak widzisz na filmie wykonałem pomiar w jeziorze do którego woda wróciła..
-------------------------------------------
po śledzika do radzika




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Zbynek Ltd. - 09-07-2014

Janysport Grot PT75 - 60 L komora główna, bez komina . Pomiar wodą. Skrzela zawiązane taśmą, żeby się nie ''rozlazły''.

Wisport Guide 80, customowy. Naprawdę 65 litrów, bez komina. Pomiar metodą j.w. Nie, nie miało być z kominem, klapą i kieszeniami. Wg zapewnień producenta.




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Mudra - 09-07-2014

Jejku, minusy za skądinąd słuszną, w dodatku żartobliwym tonem podaną uwagę...nerwowy naród.

@radziq
chwała Ci za to, że z jeziora. Matka Natura Ci pobłogosławi.




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Arni - 09-07-2014

brakujące litry po : to komin panie kolego, wszystko jest OK. A wydawało mi się to takie oczywiste :-)

A faktycznie Kestrel jest S/M i M/L, myślałem że ten większy to L/XL. Wobec tego mój to M/L

Mudra, ale po co te zaśmiecanie tematu? Ma być o realnej pojemności plecaka, a nie o ekologii wody z jeziora która wylana na ziemie i tak do niego wróci kiedyś.
---
Edytowany: 2014-07-09 20:50:18




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - radziq - 09-07-2014

@Arni
a czemu komina nie mierzyłeś?

Czy ktoś widział w którymś sklepie możliwość zmierzenia pojemności plecaka granulatem?

Sasqu pisał, że oni w ten sposób mierzą w Pająku, jak ktoś u nich bywa w firmie, to może by kiedyś skorzystał i nam opisał jak to wygląda?
-------------------------------------------
po śledzika do radzika




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Zbynek Ltd. - 09-07-2014

Pewnie dlatego nie mierzył, że komin ma być z zasady tylko wyjątkowo wypełniany. No i już łatwo w przybliżeniu podać jego pojemność. I to dokładnym przybliżeniu. Wszak to tylko prosty kawałek materiału. Pojemność na obwodzie, czy to kwadratu czy to koła łatwo już z tego obliczyć.




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Arni - 09-07-2014

Nie jest się w stanie wlać wody do niego, powstanie duży błąd pomiaru przy tak dużych plecakach, bo nie ma jak go utrzymać w rekach by się nie deformował. W małych być może się da to zrobić.




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Doczu - 10-07-2014

A ja mam pytanie czym weryfikujecie wodę ? Skąd pewność, że np. wlałeś 20 l ?




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - T25 - 10-07-2014

Doczu, można użyć zwykłej miarki kuchennej :)


[Obrazek: 8637-12-1.jpg]




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - foks64 - 10-07-2014

Kurcze. Tu też napiszę , że dla mnie mierzenie pojemności wodą to czysta teoria.
(Wybacz Arni , to ja!)Bo jak mam wpakować 10 butów , każdy o objętości 3,5l do plecaka 35l ?
-------------------------------------------
Grzesiek




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - bartolini - 10-07-2014

Foks, bo pakowanie, a objętość rzeczywista (czy też podawana przez producenta), to dwie różne sprawy.
jak znajdę chwilę, to pomierzę swoje woreczki.
---
Edytowany: 2014-07-10 10:28:22




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Arni - 10-07-2014

foks, dokładnie tak jak napisał Bartolini, zmierzmy bo producent swoje a rzeczywistość swoje. My jesteśmy po to, by tę rzeczywistość zweryfikować i poddać ewentualnej ocenie.
A jak weryfikować ilość wody? Ja mam gary z podziałką, wlewam takim 5 litrowym, idzie szybciej. Też bez przesady, z tego się nie strzela, jak pomylisz się o 200ml to przecież nic się nie stanie. Już po tych przykładać (Wisport) widać, że deklarowane różnice są mierzone w litrach.
---
Edytowany: 2014-07-10 10:41:04




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Ivan Drago - 10-07-2014

Fajny temat, dobry pomysł.

Ilość wlanej wody można mierzyć też wodomierzem (tymi co są przy zaworach głównych w większości domów). Te nowoczesne cholerstwa są bardzo dokładne: ja na dużej skali mam podziałkę co do litra, a jeszcze dodatkowo małe kółeczko, które ma podziałkę co 100 ml.
---
Edytowany: 2014-07-10 10:50:58




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - foks64 - 10-07-2014

Generalnie chodzi mi o to , że nie noszę wody luzem w plecaku , więc litraz nie jest mi potrzebny. Noszę buty, ciuchy , żarcie, itp... a sprawdzanie zgodności, pojemności zadeklarowanej przez producenta z rzeczywistą jest dla mnie niepotrzebne.
Co mi przyjdzie z wiedzy , że brakuje 2-3 litry ?
-------------------------------------------
Grzesiek




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Ivan Drago - 10-07-2014

Chodzi o to, że np.: ja mam plecak Wisport Ventus 65 l. Wszystko mi się w nim ładnie mieści, nie potrzebuję większego. Ale ma na pewno mniej niż 65 l. I teraz chciałbym kupić nowy plecak, takiej samej pojemności, ale np. Osprey Kestrel. No więc kiedy miałbym zmierzoną realną pojemność Wisporta, to mógłbym porównać ze zmierzoną, realną pojemnością Ospreya. Przecież kupując nowy plecak nie będę brał wszystkich gratów do sklepu, żeby zobaczyć czy mi się mieszczą ;) No i też jeżeli wiadomo, że dany producent zawyża pojemność plecaków to i stosunek pakowność do waga plecaka robi się gorszy.
---
Edytowany: 2014-07-10 11:59:18




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - Arni - 10-07-2014

a co ci przyjdzie z wiedzy, że brakuje ci 10 czy 15 litrów (patrz Wisport)? A co przyjdzie ci z wiedzy, że dowiesz się, że cyfry na plecaku oznaczają łączną sumę litrów komory głównej i wszelakich kieszeni zamiast samej komory głównej (patrz LA Lhotse)? Poza tym przy pojemności 80 litrów te 3 litry różnicy to raptem błąd 3%, ale już przy 30 litrowym plecaku to aż 10%. Ja nie chcę być tak oszukany.
Do tego dochodzi możliwość bezpośrednich porównań o czym wspomina Ivan.
---
Edytowany: 2014-07-10 12:00:03




RE:Zmierz pojemność swojego plecaka - foks64 - 10-07-2014

Niestety nie umiem ubrać w slowa tego o co mi chodzi więc odpuszczę , żeby nie zrobić niepotrzebnej pyskowki. Dla mnie wazniejsza jest pakownosc niż litraz. Juz mi kiedyś napisałeś , że jestem ciezki do dyskusji i mysle , ze masz racje.
-------------------------------------------
Grzesiek