NGT
[Recenzja] Evolv Pontas - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Recenzje (https://ngt.pl/forum-3.html)
+---- Dział: OBUWIE (https://ngt.pl/forum-12.html)
+----- Dział: Buty wspinaczkowe (https://ngt.pl/forum-49.html)
+----- Wątek: [Recenzja] Evolv Pontas (/thread-8190.html)

Strony: 1 2


[Recenzja] Evolv Pontas - bartolini - 28-02-2013

OPIS PRODUKTU:

RODZAJ: asymetryczne na rzepy
GUMA: 4.2 mm TRAX XT-5 high friction rubber
BRZEGI: 2.2mm TRAX duro-rand
CHOLEWKA: nierozciągliwa syntetyczna - Synthratek , na spodzie bawełna
ROZMIARY: od 2,5 do 12 UK, łącznie z połówkami
PRODUKCJA: MADE in U.S.A.

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
28-02-2013, 12:04

Długo zastanawiałem się nad sensownością napisania recenzji butów wspinaczkowych. No bo niby jak je oceniać skoro tyle zależy od stylu wspinania, skały po której się wspinamy, umiejętności i doświadczenia? A i też pojawiły się wątpliwości czy znajdą się czytelnicy tejże ;-) Jednak zostałem przekonany, że czytelnik się znajdzie, a i komuś mniej zorientowanemu poniższe informacje mogą być pomocne.

Wybór i użytkowanie
Buty kupiłem w 2011. Po prostu potrzebowałem nowych butów. Dlaczego evolv? Po wcześniejszych doświadczeniach z ich gumą wybór był prostu. Co prawda brałem pod uwagę 5.10, ale tutaj cena nie była tak zachęcająca. Dlaczego pontas? Polecił kolega, twierdząc że stoją na wszystkim. Czy rzeczywiście? O tym za chwilę.

W pontasach przewspinałem dwa sezony. Poprowadziłem ok. 200 dróg w wapieniu (95% wspinaczek w tej skale), piaskowcu, zlepieńcu i granicie. Były również użytkowane na drogach wielowyciągowych. Tylko raz ''posmakowały''szorstkości sztucznych stopni.
Przy projektowaniu modelu wiele do powiedzenia miał legendarny Chris Sharma. Ot taka ciekawostka. Więcej szczegółów nt. współpracy znaleźć można w sieci.

Istota buta
Pontas to lekko asymetryczne narzędzie charakteryzujące się sporą sztywnością. Jeśli dorzucimy do tego bardzo ostry, a przez to precyzyjny czubek buta (tak istotny na nasze jurajskie dziurki), otrzymujemy obuwie idealne na drogi słabo urzeźbione. Dzięki wspomnianemu czubkowi oraz zastosowanej gumie faktycznie stoimy na byle czym. I nie ma w tym odrobiny przesady. Dość powiedzieć, że guma dobrze trzyma na śliskim bądź co bądź wapieniu. Czy się ściera? Oczywiście. Najwięcej w granicie pozostawiając czarne ślady na skale. Aktualnie buty idą do podklejenia. Należy odświeżyć gumę oraz naprawić czubki - przetarły się na wylot. I są to jedyne zniszczenia jakie zaobserwowałem do tej pory.

By nie było tak słodko: buty mają fatalną piętę. Najogólniej mówiąc słabo trzyma. Wdając się w szczegóły - hacząc ma się wrażenie pustki między piętą stopy a butem. Traci się czucie. Myślałem na początku, że to złe dopasowanie. Jednak jak się okazało, jest to problem konstrukcji pięty gdyż podobne odczucia ma wielu wspinaczy.
Kolejny minus to smród. Miałem różne buty. Skórzane i syntetyki. Wiadomo, wedle porzekadła, że but wspinaczkowy musi śmierdzieć jeśli jest używany. Rozumiem, ale to co wydobywa się z moich evolvów woła o pomstę do nieba.
I jeszcze jeden minus za wąski krój. Na pewno nie są to buty dla szerokostopych, do których się zaliczam. Decydując się na ten model nie sądziłem, że pierwsze kilkadziesiąt wspinaczek okupię bólem i brzydkimi odciskami na małych palcach. Nie, buty się nie rozbiły. Chyba moja stopa się przyzwyczaiła już...

Podsumowując:

dla kogo? poleciłbym średnio zaawansowanym i wyżej.
na co? na każdy rodzaj skały i na każdą formację (może poza rysami)
dlaczego? bo mają świetnie ''wgryzający'' się czubek, są sztywne i szatańsko dobrze stoją
wady słaba pięta, smrodliwość

Poniżej punktacja (od 1 do 5) istotnych cech dla butów wspinaczkowych:
tarcie 5
czucie 4
krawądki 4
dziurki 5
haczenie 2
wygoda 4

kilka dodatkowych zdjęć: http://bartolini.ngt.pl/?evolv-pontas,16


[Obrazek: czubek%5B1%5D.jpg]





RE:[Recenzja] Evolv Pontas - kivak - 28-02-2013

Dlaczego nie nadają sie na rysy?

Chodzi o finger crack rysy, czy grubsze?
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - bartolini - 28-02-2013

może dlatego, że nie potrafię chodzić w rysach? ;-) coś w tym jest...
teoretycznie do rys to raczej buty miękkie i wsuwane, nieasymetryczne. stąd moje ''zastrzeżenie''.

dodałem zdjęcia.




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - gavagai - 28-02-2013

Evolvy śmierdzą nawet bardziej niż Anasazi 5.10....
-------------------------------------------
gavagai.ngt.pl




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - Dante - 28-02-2013

Hehe, chyba nie wachaliscie moich :D wszystkie wala rowno :P




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - Jachol - 28-02-2013

kiedys przymierzalem te buty
podobaly mi sie bo, specyfikacja podobne do ukochanych miur sa (podobna asymetria i sztywnosc)
ale wlasnie ta pieta czyni je innymi
juz w sklepie (na sciance) sprawialy wrazenie zle dopasowanych i troche gniotly achillesa
nie na moje piety te buty niestety
sharma ma jakies dziwne stopy... :D
-------------------------------------------
...nic to




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - ns - 28-02-2013

A ja je rozbiłem :). Wprawdzie dopiero po chyba 2 miesiącach prób i wyjeździe do ciepłych krajów, jak Słońce potraktowało je swoimi promieniami :). Ale co przebolałem to swoje. A zapaszek to niestety mają... Ale nawet odkąd zacząłem je traktować sodą oczyszczoną i porządnie suszyć na piecyku c.o/c.w po każdym wspinie, to nawet tak nie wonią. Ale też za dużo nie mogę się w nich wspinać, bo szybko stają się mokrawe od potu (nawet w niskich temp.) i zaczynają mnie ''parzyć''. A w ogóle, to chyba teraz są chyba po czwartym podklejeniu (chyba 3,5 lat już je mam), z tym że używam je głównie na panelu. A co rys to się zgodzę, nie bardzo się nadają.




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - bartolini - 01-03-2013

@Jachol - zgadza się, bardzo podobne do miur :) dlaczego wybrałem te, a nie miury? mam cholernie wysokie podbicie i miałem kłopot z dopasowaniem ls
@Ns - nie wiem czy swoje rozbiłem, ale są wygodniejsze niż na początku. wiadomo, w jakimś stopniu środek buta dociera się. jeżeli są rozbite to w minimalnym stopniu.
a na panel to mi ich szkoda najzwyczajniej w świecie.
---
Edytowany: 2013-03-01 08:25:15




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - 123startabc - 01-03-2013

hmm nikt nie narzeka, że za krótka recenzja ?




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - bartolini - 01-03-2013

węszysz spisek? co można więcej napisać? to nie jest np. plecak gdzie można opisywać klamry, zamki, troki etc. a też nie należę do osób, które będą opisywać poszczególne wspinaczki gdzie ''pamiętam tamten stopień, którego nie było, ale but stał na nim niczym na sporej półce'' ;-)
---
Edytowany: 2013-03-01 09:08:55




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - kivak - 01-03-2013

Tak skorzystam z tematu i zapytam tutaj. O rysy, szczeliny, przerysy, kominy itd.

Rozumiem, ze:
Finger crack to rysa.
Offwidth to przerysa.
Chimney to komin.

Jak po polsku nazywa sie:
Hand Crack
Fist Crack
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - ns - 01-03-2013

@bartolini
Ja w swoich, na początku nie bylem w stanie wspiąć się więcej niż 4 kroki, a teraz to prawie jak kapcie.
A co do panelu, to już po tylu latach podklejeniach to się zamortyzowały :). Poza tym dorwałem je w miarę tanio.




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - bartolini - 01-03-2013

@kivak:
Hand Crack - rysa na dłonie -> klinujesz całe dłonie
Fist Crack - rysa na pięści -> klinujesz pięści
Finger crack - rysa na palce -> klinujesz palce
więcej na temat :http://www.100poradgor.pl/wspinanie-w-rysach,837,pk.html

@ns też udało mi się wyrwać w dobrej cenie. nie pamiętam dokładnie, ale na pewno poniżej 300.




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - kivak - 01-03-2013

Bartolini - to nie ma krotszych okreslen? Pelnymi zdaniami sie mowi? Nie uzywa sie wyrazen w stylu szczelina, szpara?
Spotkalem sie niedawno (chyba wczoraj) z tym okresleniem ''przerysa'' na offwidth i strasznie mi sie spodobalo. Liczylem, ze ktos ladnie zaadaptowal jezyk i rozwinal.

Czy jest gdzies jakies ladne zdjecie / rysunek tlumaczace roznorakie formacje skalne? Po polsku? Do tej pory myslalem, ze crack tlumaczy sie na ''szczelina'', nie ''rysa''.


To wracajac do butow. Te pontasy nie nadaja sie do ''rys gdzie klinujesz palce'' bo zbyt twarde? Za wysoki przod? Zbyt sztywny, zle oblany? Nie nadaja sie do ''rys gdzie klinujesz cale dlonie'', bo przeszkadza velcro? Dziob zle oblany? Nie nadaja sie do ''rys gdzie klinujesz piesci'', bo ... Tez velcro? Gna sie? Nie maja tarcia po bokach? A do przerys to sie nie nadaja, bo pieta zle trzyma? Zbyt miekkie na dlugosci?

I tak przy okazji. Jak sprawia sie ten slynny evolvowski ''love bump'' pod palcami?
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - bartolini - 01-03-2013

@ Kivak napisałem, że nie umiem wspinać się w rysach, a i sam pontas nie jest stworzony do tego typu wspinania. co nie znaczy, że nigdy w rysie w nich nie stałem, ale był to raczej element całej drogi niż rysa sama w sobie jako droga. dla mnie dyskwalifikuje je ciasnota, która przy klinowaniu stopy sprawia ból. w finger crackach staniesz spokojnie.

love bumb jest zdaje się tylko w topowym dziecku evolva - shaman.
a co do terminologi, przypomnij mi się na maila, to Ci w weekend coś podeślę.




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - northaunt - 01-03-2013

Jak dla mnie Pontasy są za twarde na wszelkie rajbungi i tarciowe sprawy.

Ja bardzo lubię się wspinać w rysach.
Kivak - spróbuj a po pierwszych kilku razach będziesz już wiedział.
Do rys polecam five ten moccasym jak również stare dobre (nie za małe!) wiązane miury. Ogólnie takie buty oblane dobrze gumą. Gdy buty nie są za małe to przy klinowaniu czubka buta gdy obracamy- stajemy na zaklinowanym bucie, ta guma jakby plastycznie wchodzi w ryskę i nie powoduje aż takiego bólu. Przy czym nie chodzi by but do rys był za duży, tylko po prostu żeby nie był na maksa za mały typu miury na rzepy do bulderów.
Polecam równiez plastrować kostki bo w rysach na pieści i większe łatwo sobie je przetrzeć o skałę co jest dość nieprzyjemne. Można też użyać takich butów jak La Sportiva TC Pro (projektu Tommiego Caldwella) które kryją kostkę.

Jakbyś miał jakieś pytania o wspinanie w rysach to wal.

co do off-widthów polecam blog Pameli ''Shanti'' Pack:
http://www.youtube.com/watch?v=bUOl0M2cHbw

świetna jest w przerysach.




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - kivak - 01-03-2013

Ja rowniez lubie sie wspinac w rysach. Nawet mam taki projekt by kupić na ebayu stare buty za kostkę i dac je podkleic nowoczesną gumą. Pięć dziesięć nadal robi takie buty ale nie sprzedaje tego w europie. Tc pro są drogie.

Btw. Co to jest rajbung?
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - Jachol - 02-03-2013

plyta z mikrorzezba albo i bez rzezby ;) i bardzo czesto oprocz spitow nie asekurowalna, raczej formacja pologa
idzie sie na tarcie i z racji na niewielka liczbe chwytow czesto podchodzi bardzo wysoko na nogach po 'niczym'

mam taki jeden niedokonczony projekt rajbungowy w slatach ale musze obic drugi wyciag zeby go skonczyc
-------------------------------------------
...nic to




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - ns - 02-03-2013

Czyli w ''normalnym'' :P języku ''slab''?




RE:[Recenzja] Evolv Pontas - Jachol - 02-03-2013

si senior, tylko ze sa na swiecie rejony, w ktorych taki slab, ma parenascie wyciagow ;), nachylenia z 50- 70 stopni i ni chu chu ani chwytow ani stopni - i wtedy to jest rajbung :)
czesto rajbungi obijane sa dosc skromnie np. Co 8 metrow :D
-------------------------------------------
...nic to