NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Arni - 31-01-2007

marcin, bzyko,

Czy nie wydaje się wam, iż te śpiwory są do złudzenia podobne do śpiworów puchowych Bergsona http://www.bergson-europe.com/list.php?section=sprzet,spiwory
Wg. mnie uszyte są przez tych samych Chińczyków i zawierają dokładnie to samo wewnątrz ale czy to puch gęsi, kaczy czy łabędzi to już ciężko stwierdzić. Macałem śpiwór Bergsona Yeti I - fatalna jakość puchu. Za darmo bym nie chciał i podejrzewam że w Icebergach jest tak samo. Dla Bergsona i prawdopodobnie dla Iceberga szyje ta sama Chińska firma która jak chcesz to uszyje wszystko. Kiedyś miałem linka do tej strony i były tam namioty, śpiwory min. Bergsona ale także innych renomowanych producentów bodaj Karimora też.

Podsumowując odradzam. Kupcie lepiej Vaude Sherpa Light 220 lub Robertsa Skauta za ok. 350zł.




RE:Śpiwory puchowe - handlarz puchu - 01-02-2007

Nigdy, powtarzam nigdy nie kupujcie tanich śpiworów puchowych. Jeżeli śpiwór kosztuje mniej niż 600 złotych to możecie być pewni że w środku jest używany puch. Znawcy tematu wiedzą o czym mówie. Kilogram najlepszego na świecie mazurskiego puchu kosztuje na Mazurach 400 złotych, natomiast puch w śpiworach wspomnianej przez was firmy, po wypraniu kosztuje 19,50.
-------------------------------------------
handlarz puchu




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 01-02-2007

Do Handlarza puhu
A ten kg po 400 pln to ile cui i jaka proporcja puchu do piórek?
-------------------------------------------
Oto nasz Myping, nazywa się Ping.




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 01-02-2007

Barsus, myślisz że jak kupisz sam puch i dasz do uszycia specjalistom to wyjdzie ci taniej? Już to sprawdzałem, zaoszczędzisz niezależnie od firmy (Yeti, Cumulus, Roberts) góra 50zł choć pewnie i tego się nie da bo trzeba doliczyć koszty przesyłek. No chyba że jest to 95/5 i 850ciu to z 2 stówki może będzie twoje.




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 01-02-2007

Arni
Śpiwór puchowy już mam. Jak bym chciał kupić jakiś to zimowy, bo mój to 3 sezonówka. Nie zrobię tego jednak, bo nie wiem czy będę się bawił w biwaki zimą. Najpierw muszę spróbować tego kombinując ze swoim syntetykiem. Poprostu byłem ciekawy. I zastanawiam się jakie kompetencje ma Handlarz Puchu. Czy to taki lobbujący post, czy faktycznie gość się zna? Ciekawi mnie także co to za puch, znaczy się jakość? Bo eksplo bieże 26 zł za puch przy napełnianiu od 100g. Nie wiem jednak za jaką sprężystość, o to trza by spytać Kardiego.
Pozdrawiam

-------------------------------------------
Oto nasz Myping, nazywa się Ping.




RE:Śpiwory puchowe - handlarz puchu - 02-02-2007

Barsus, zleciłem testy Mazurskiego Puchu w IDFL w Salt Lake City zgadnij ile wyszło?? 910 cui. Taki puch można uzyskać z III i IV podskubów gęsi matek. Słyszeliści o Endrodonie??? W Niemczech puch z tej kaczki nazywa się Eiderdaune. Coś wspaniałego, ale kilogram tego puchu kosztuje 1100 euro. Przy czym najlepszy jest w Islandii, a troche tańszy można kupic w Kanadzie (950 euro) ale znacznie gorszy. Jest bardzo popularny w NIemczech, głównie jako wypełnienie kołder na tamtejszym rynku. Njtańsza kołdra z Eiderdaunem jaką widziałem to 850 € najdroższa to 3800€.
Pozdrawiam
-------------------------------------------
handlarz puchu




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 02-02-2007

Ten puch 910 cui to ten za 400 pln za 1000g? A może wiesz ile chcą za 1000g puchu 600cui?
-------------------------------------------
Oto nasz Myping, nazywa się Ping.




RE:Śpiwory puchowe - kardi - 02-02-2007

Barsus- nie mnie, a Eksplo :D ja moge tylko powiedź - że nie ma znaczaczej roznicy miedzy puchem z eksplo, a goextreme (oczywiscie na oko laika) a ile jaki puch ma - to mozemy tylko sie domyslac i sugerowac tym , co producent nam poda...bo niby jak to mamy sprawdzić? wyslac do Salt lake City? a swoja droga to gdzies spotkalem sie z podwojnym oznaczeniem sprezystosci puchu - przy tym samym wyrobie bylo oznaczone jako Eu +700 i jako ten drugi850( nie pamietam dokladnie jak brzmial US ?) moze ktos wie o co chodzi? czy sprzedawcy podajac te wlasnie 850 nie wciskaja do naszych spiworkow 700 ...




RE:Śpiwory puchowe - glenio - 02-02-2007

Z tą drobną różnicą że kaczka nazywa się edredon, nic więc zatem dziwnego, że o Endrodonie nikt nie słyszał, Panie handlarzu ;)
-------------------------------------------
http://michalglen.cba.pl




RE:Śpiwory puchowe - raffi - 02-02-2007

dobrze piszesz kardi - widziałem to na jakiejś stronie ze śpiworami i było też pisane na ngt ...jest podwójna klasyfikacja - jak z rozmiarami np.butów czy ciuchów




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 02-02-2007

Kardi
Było napisane na ngt ta wyższa us to są amerykańskie normy tak jak z nieprzemakalnością która podaje sie w Stanach jako psi. Pisałeś że napełniali Ci śpiwór no name w eksplo puchem i nie wiesz jaki puch Ci wpakowali?Poza tym gdzieś pisałeś że w eksplo biorą 26 zł za 100g. Pozdrawiam
-------------------------------------------
Oto nasz myping. Nazywa sie ping.




RE:Śpiwory puchowe - glenio - 02-02-2007

To o czym mówicie najprawdopodobniej bierze się ze strony RAB-a, który pisze ''...bags are filled with 96% pure white goose down with a fill power of 750+EU/850+US''. Należałoby się zastanowić skąd się te różnice biorą. Bo jeśli cuin to objętość w calach sześciennych do jakiej rozpręży się jedna uncja puchu po dobie trzymania pod określonym ciężarem, to owe różnice nie mogą wynikać z różnicy miar. Cal to cal, uncja to uncja. Jest co prawda uncja jubilerska, która ma inny wymiar, ale amerykanie stosują uncję oznaczaną jako oz i jest ona mniejsza niż jubilerska. Gdyby zaś Europa stosowała uncję jubilerską zamiast tej zwykłej, to oznaczenie byłyby odwrócone (czyli 850Eu/750US). Jak dla mnie ta sprawa brzydko pachnie... Niech mnie ktoś oświeci o co tu chodzi.
-------------------------------------------
http://michalglen.cba.pl




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 02-02-2007

I ciekawy jestem, czy Candlarz puchu mówił o śpiworach za minimum 600 pln z 1000g puchu? Czy może w ogóle? Bo jak w ogóle to jakaś ściema.
-------------------------------------------
Oto nasz Myping, nazywa się Ping.




RE:Śpiwory puchowe - kardi - 02-02-2007

Barsus- przeciez o tym pisze ... skad mam wiedziec? do S.L.C nie wysylalem , a cena puchu w eksplo to teraz ( dane sprzed miesiaca) 26 zl - za 100g. +robocizna (bodajze 40-70zł w zaleznosci od budowy komór)




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 02-02-2007

Kardi
Trochę się mijamy. wiem, że nie będziesz miał wiedzy obiektywnej jaki to puch. Ale co ci napisali/powiedzieli w eksplo odnośnie jego sprężystości? A może zamówiłeś konkretny?
Ps
Ach ten Popper

-------------------------------------------
Oto nasz Myping, nazywa się Ping.




RE:Śpiwory puchowe - handlarz puchu - 04-02-2007

Racja. Sprężystość eiderdauna to jego główna zaleta. Jednak puch to przede wszystkim najlepszy natralny izolator ciepła i w tym wypadku właściwości polskiego puchu sa identyczne jak eiderdauna. Napewno pamietacie próbe zdobycia K2 przez K. Wielickiego. Pamiętacie też Rosjan którzy zawrócili w połowie drogi zostawiając naszych. Niestety Rosjanie nie byli w stanie rozstać się z kombinezonami uszytymi specjalnie na panujące tam warunki. W tych kombinezonach był puch z okolic Jezioran, który przeszedł wtedy najtrudniejsze testy.
-------------------------------------------
handlarz puchu




RE:Śpiwory puchowe - majk - 12-02-2007

Hej ... tak sobie czytam Wsze teksty, jeżeli chodzi o mnie to mam zamiar uszyć sobie śpiwór sam puchowy, puch dobrej jakości piórexu można kupić 0,5 kg 150 zł gęsi podobno bdb... teraz jak mamy maszynę i trochę zdolności to można uszyć, 1kg puchu, materiał zew. i wew... pozostaje tylko problem jak go wypchać :))) czy ktoś z Was szył już coś z puchem ??? są też kołdry z czystego puchu za 300zł 1.2kg mżna je obszyć doszyć zamek i będzie za 350
-------------------------------------------
majk




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 12-02-2007

ilość puchu na poszczególne komory powinni się wyliczyć. Jak dasz za mało to niepotrzebnie będziesz dźwigał zbędny materiał. Jak dasz za dużo to puch się nie rozpręży prawidłowo i śpiwór nie będzie grzał optymalnie. Jak go wepchać do komór domowym sposobem. Nie mam pojęcia.




RE:Śpiwory puchowe - majk - 12-02-2007

hehe no własnie, wypychanie to jednak mały problem, widziałem w sklepie puch w papierowym worku, zabezpieczny i lekko skompresowany, może jest jakiś podajnik, napychacz...
Ale jak zrobisz sobie sam to wiesz co masz i ile, puchy są rózne i jeszcze często kacze.... czytałem trochę dalej o plskiej firmie http://www.sportex.hg.pl/techno.htm może ich śpiwory są dobre i tanie... kto wie?
...teraz byłem w górach, było tylko - 8 w nocy, śpię pod bergsonem challenger III, syntetyczny i trochę się już ubił, oraciężki 2,3 kg niestety więc myśle o puchowym...
-------------------------------------------
majk




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 12-02-2007

A nie myślałeś o małej/lekkiej puchówce (300/450g puchu) do kompletu z tym Bergsonem na zimowe noce? Wykorzystasz go w lato, na temp. ok. -3 masz Bergsona a na zimowe noce oba na raz. Takie rozwiązanie w zimę ma jeszcze jeden plus . Syntetyk na zewnątrz skutecznie chroni puchowy przed zawilgoceniem.

Po co się męczyć. I tak nie zrobisz tego jak renomowana firma. Skąd weźmiesz materiał puchoszczelny itd. itp. Takie puchówki kosztują już ok. 400zł