NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Ged - 29-10-2013

gumi, jak ktoś się postara, to i pod folią NRC zimą się wyśpi. A waży tylko 62g! Wyobrażasz sobie jaka genialna będzie recka!?




RE:Śpiwory puchowe - beskidbike - 30-10-2013

Gumi, ale kto tu mówi o dosypywaniu? Ja kupiłem i użytkuję śpiwór w jednej z oferowanych w standardzie wersji: 300g puchu 860 cui.
Czy komory zostały do tej ilości puchu dostosowane, czy nie, tu już muszę się zdać na producenta i mieć nadzieję, że zrobił to dobrze.
Ja wiem jakie były ZAŁOŻENIA, ale co to oznacza, że jest to ŚPIWÓR LETNI?
Że nie mogę spać w nim poniżej jakiej temperatury: +7 ? +10 stopni?
Spiwór użytkuję i porównuję do konkurencji o podobnych parametrach, gdzie producent określa pewną temperature komfortową i dla tego śpiwora przedział 0/+5 stopni powinien jak najbardziej taką być.
Przecież Doczu testując wersję ZERO również spał w temperaturach ok. 0 stopni, próbując wyznaczyć ZDROWOROZSĄDKOWĄ granicę komfortu dla tego śpiwora, PORÓWNUJĄC DO KONKURENCJI na podstawie doświadczeń z produktami zbliżonymi parametrami.
I jakoś wtedy było wszystko OK, a tu nagle szum jak napisałem, że mi było zimno w temperaturach ok. 0 stopni.
W końcu to forum i mam prawo do wyrażenia własnych opinii i odczuć. Jeśli były one nie do końca pozytywne, to nie mam zamiaru tego ukrywać.
Mnie nie interesuje jakie były ZAŁOŻENIA, tylko jakie parametry ma produkt i w jakich warunkach można go użytkować zgodnie z tym co sugeruje producent tego, a także innych podobnych produktów.

Acha, napisze jeszcze, że na opisywanych wyjazdach nie byłem sam.
Kumpel obok spał w Radicalu 1Z od Pajaka i mniej naubierany spał komfortowo. A jest zdecydowanie mniej tolerancyjny na zimno podczas działań górskich. Podczas gdy mi jest ''w sam raz'' w Coolmaxie z krótkim rekawem, to on ma ubrany Powerstretch i nierzadko softa Gamme MX od Arca ;)
Więc jeśli śpiwór marki X jest komfortowy przy 0 stopni, a porównywalny w specyfikacji NGT+1 nie jest...to ten drugi jest do...?
---
Edytowany: 2013-10-30 08:38:20




RE:Śpiwory puchowe - Ged - 30-10-2013

''Więc jeśli śpiwór marki X jest komfortowy przy 0 stopni, a porównywalny w specyfikacji NGT+1 nie jest...to ten drugi jest do...?''

Nie do końca. Indywidualne odczucie ciepłoty bardzo się zmienia w zależności od warunków zewnętrznych i wewnętrznych. Możesz trząść się z zimna przy +14, a może być Ci gorąco przy -17. Tak więc porównywanie, że jednej nocy mnie było zimno, a koledze w innym śpiworze ciepło, nie bardzo ma sens.

Z drugiej strony jest to forum testowe, więc mówienie ''nie piszcie, że sypiacie w tym zimą'' mija się z istotą forum. Trzeba przyjąć pewne założenie, że ludzie, którzy wchodzą na to forum mają trochę rozsądku w głowie i nie będą sie pchali zimą z 300g puchu (nawet gold) na Blanca. A informacja o subiektywnych odczuciach w warunkach podprogowych jednych użytkowników może być istotna dla innych użytkowników.
W końcu obiektywizm, to suma spojrzeń subiektywnych.




RE:Śpiwory puchowe - beskidbike - 30-10-2013

Ged, no tak, tylko że kolega spał obok mnie, czyli w tych samych warunkach. Razem przeszliśmy tą samą trasę, kondycje mamy podobną, a nawet podobne/takie same rzeczy jedliśmy w trakcie dnia ;)
Co do ostatniego Twojego akapitu...ludzie tu zaglądają pewnie bardzo różni. Jednak nie po to kupuje się spiwór np. 300g puchu gold, żeby spać w nim przy +15 i modlić się żeby nie było zimniej, bo to z ZAŁOŻENIA był śpiwór letni ;)
---
Edytowany: 2013-10-30 09:56:19




RE:Śpiwory puchowe - gumibear - 30-10-2013

beskid czytam 83 stroną i generalnie mam konkluzje taką po jej przeczytaniu że jedynka nie nadaje sie na zimę chyba że by ją stuningować:) Jedno i drugie budzi we mnie uśmiech

2 aspekty?
ZIMA
TUNING

Poruszacie te kwestie? poruszacie. Oczywiscie dyskutowac mozna ale ktoś jak z boku to przeczyta to ma gotowe wnioski a jak jeszcze kupi sobie jedynkę na zimę.....




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 30-10-2013

beskidbike, a czy jesteś pewny, że masz tam 300g puchu? Na stronie nie ma możliwości zmiany wersji dla tego śpiwora na 850cui, a jeśli by była to oznaczało by nic innego jak zmianę ilościową z 300 na 250g.

Jakie info masz na metce, może jednak składając zamówienie poprosiłeś o 300g/850cui to i taką ilość ci nasypali ale jeśli dobrze wyczytałeś z poprzedniej strony, może to oznaczać, iż parametry wcale nie poszły proporcjonalnie do góry, bo firma nie zmieniła ci specjalnie dystansów tylko, wsypała 50g więcej do tego samego worka.




RE:Śpiwory puchowe - 19Gacek89 - 30-10-2013

Witam,

Miał ktoś do czynienia z tym śpiworem?
http://www.cumulus.pl/Excuistic-1000,spiwory-puchowe,75.html ?
-------------------------------------------
\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\'Life begins at the end of your comfort zone.\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\'




RE:Śpiwory puchowe - gumibear - 30-10-2013

Gacek zapytaj rytmara, ma go:

http://ngt.pl/index.php?p=stuffDetails&sName=Q3VtdWx1cyBFeGN1aXN0aWMgMTAwMA==




RE:Śpiwory puchowe - beskidbike - 30-10-2013

Gumi, NGT+1 absolutnie NIE JEST śpiworem zimowym. Jednak temperatury 0, +5 stopni to nie zima, a takie warunki opisywałem i ten śpiwór powinien je ''łyknąć'' bez problemów. Jednak tak nie było.

hehe, Arni, czy tam jest 300g puchu 850 cui? żeby się przekonać to musiałbym sobie go sam zwarzyć i zmierzyć ;) Pozostaje mi zaufać producentowi, że tak jest.
Na stronie nie ma możliwości zmiany, ale śpiwór kupowałem w grupowym zamówieniu forum i tam 300g 850cui to była jedna ze ''standardowych'' opcji. Jest do znalezienia w odpowiednim wątku.
Nie wiem co mam na metce, sprawdze dziś.

Edit: Sprawdziłem, na metce nic nie ma o ilości i jakości puchu. Na fakturze mam ''NGT+1 L 860''.
---
Edytowany: 2013-10-30 13:05:09




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 30-10-2013

19Gacek89, spytaj się czy się mieści w nim i czy ty się zmieścisz. Wersja 1200 jest bardzo ciasna.




RE:Śpiwory puchowe - piotr.r - 01-11-2013

Czy może ktoś ma śpiwór uszyty przez pana Sławomira Pietrzyk z Łodzi, firma nazywa się Expedition Equipment. Ponoć szyje na zamówienie. Tak sobie szukając po internecie trafiłem na jego ślad, ale nigdy wcześniej nie słyszałem o nim i jego produktach.




RE:Śpiwory puchowe - Martin7 - 01-11-2013

Mam śpiwór z Expedition Eq. od kilku lat (btw chcę właśnie go sprzedać :) )
Mój również był szyty na zamówienie (ok 1 kg puchu), ceny nie pamiętam ale była zdecydowanie lepsza nie konkurencji a jakość porównywalna lub nawet lepsza
Śpiwór po ok 8 latach i średnim użytkowaniu dalej jest w stanie super, nic nie wychodzi, rozpręża się dobrze, choć np w porównaniu do znacznie młodszego Yeti dry 850cui jest mniej sprężysty. Nie mam pojęcia jaki puch jest u mnie, ale raczej nie jest to ''gold''-choć pewnie to indywidualna kwestia zamówienia.
Śpiwór ma przyzwoity kaptur i kołnierz, wszystkie szwy trzymają bardzo ładnie.
Materiał odstaje troche od dzisiejszych(porównuję do yeti dry, i robertsa-choc tu nie odbiega tak bardzo) ale to oczywiście w moim- kilka lat robi jednak różnicę, wydaje się że łatwiej będzie chłonął wilgoć -choć nie miałem tego problemu podczas moich noclegów.
Przy zamawianiu byłęm w pracowni u Pana Sławka, doradził, poopowiadział (wtedy szyli dla polskich wypraw gdzies w himalaje i na export do niemiec gdzie były/są(?) sprzedawane pod inną marką (szyli jako podwykonawca z tego co zrozumiałem)
Wtedy dotarłem do nich przez KW chyba, teraz szukając info też jest bardzo biednie - nawet myślałem że już nie szyje.
Pozdrawiam
-------------------------------------------
Marcin




RE:Śpiwory puchowe - piotr.r - 01-11-2013

@Martin, wiem że masz i chcesz sprzedać. Właśnie twój post pobudził mnie do poszukiwań. Powiem ci, że nawet mam numer telefonu i adres do tego pana. Zapodałem tu pytanie, bo być może ktoś jeszcze ma produkty pana Sławomira lub o nich słyszał, to może być ciekawa alternatywa dla nas jako użytkowników. 8)




RE:Śpiwory puchowe - Magilka - 01-11-2013

Miałam ze sobą NGT+1 na trekkingu wokół Annapurny.
Najczęściej kładłam się spać kompletnie wykończona. Najczęściej najedzona, chociaż nie lubię spać z pełnym żołądkiem. Generalnie nie jestem zmarzluchem.
W temperaturach od +5 st. C w dól marzłam, mimo wkładki jedwabnej, koszulki i leginsów redram (Icebreaker) i skarpetek. Ostatniej ''zimowej'' nocy na wysokości 4.900, przy temperaturze ok.-10.st.C dołożyłam sobie jeszcze polar 200 i koc pod siebie + drugi na siebie i zmarzłam na kość. Może też dlatego, że byłam potwornie zmęczona.
Miałam ze sobą tylko ten jeden śpiwór na trekkingu, bo liczyła się waga plecaka a ''zima'' trwała tylko trzy dni.
Oceniam ten śpiwór bardzo wysoko, ze względu na wagę, ilość miejsca jakie zajmuje w plecaku i mimo wszystko ciepłotę w rozsądnych temperaturach.
-------------------------------------------
koty to dranie




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 01-11-2013

Niepotrzebnie kładłaś koc na śpiwór, trzeba było się nim jakoś owinąć i dopiero wejść do śpiwora. Kładąc koc na śpiwór zgniotłaś puch.




RE:Śpiwory puchowe - Magilka - 01-11-2013

Koc nie zmieściłby się do śpiwora. To takie wielkie grube coś, ciężkie jak cholera.
-------------------------------------------
koty to dranie




RE:Śpiwory puchowe - piotr.r - 01-11-2013

Może pomyśl o jakimś cieplejszym śpiworze.




RE:Śpiwory puchowe - Magilka - 02-11-2013

Mam cieplejszy śpiwór Husky Enjoy, sprawdzony w ujemnych temperaturach na trekingu w Maroku. Wadą jest waga (ponad 2 kg) i pojemność: wciśnięty na siłę zajmuje całą dolną komorę w 60l. plecaku Berghaus Verden Woman.
W Nepalu miałam plecak Deutera Act Lite 45. I tak naprawdę ciepłego śpiwora potrzebowałam tylko na 3-4 noce. I zawsze mogłam poprosić o koc.
-------------------------------------------
koty to dranie




RE:Śpiwory puchowe - tatra - 17-11-2013

Yeti GT II Winter - może ktoś podać rozmiary dla 180 i 195cm? Chodzi o całą długość na zewnątrz oraz w środku na leżąco (od nóg do kaptura)?




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 17-11-2013

195 zgodnie ze stroną producenta i w realu na zewnątrz: 225/86/60
Rozmiar 180 jest o 15cm krótszy czyli o jedną komorę.