NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - klajso - 20-06-2013

Mam już bezpośrednio w pracowni Małacha wywalczony rabat i dopuszenie, i podobno zamianę z 750ciu na 820cui. Podobno bo jak byłem u nich pod koniec kwietnia to obsługa mówiła, że standardowo sypią puch 750cui a 820cui tylko na zamówienie za dopłatą. Promocyjna cena w skalniku była troszkę niższa niż to co utargowałem bez dopuszenia, ale nie wiedziałem jaki jest puch. Posłałem maila do skalnika czy 750 czy 820 (obydwie wartości mają w opisie tego śpiwora), nie odpisali więc olałem promocję bo nie miałem pewności a za kilkadziesiąt złotych za sztukę mniej przy tej cenie nie chciałem ryzykować + i tak chciałem dosypać te 50g puchu.

Tylko, że cały czas się zastanawiam czy to dobry wybór, czy nie lepiej poczekać na promocję u Yeti albo Pająka, albo bez promocji Cumulusa.

P.S.
nie patrzę na temperatury, chce czegoś na przymrozki czyli tak -1C
---
Edytowany: 2013-06-20 15:07:57




RE:Śpiwory puchowe - sasq - 21-06-2013

sasqu, ja napisałem 100g MNIEJ puchu :)

A przepraszam zwracam honor.

Dopuszenie bez zmiany grubości śpiwora nic nie daje (dziesiąte częśći stopnia). Zamiast dopuszać lepiej wziąć coś co ma większe dystanse wewnątrz. Fizykę niestety ciężko oszukać.




RE:Śpiwory puchowe - Zbynek Ltd. - 21-06-2013

sasq, częściowo masz rację.
W przypadku całkiem suchego śpiwora.
Po kilku nocach mamy już sporo pary uwiązanej w śpiworze. Co powoduje zmniejszenie loftu i zapadanie się powłoki. Więc większa ilość puchu sprawi, że tego loftu będzie więcej.




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 21-06-2013

No i druga sprawa, czy producent nie uszył jednej powłoki do dwóch, trzech wypełnień śpiwora? Jeśli nam się trafi akurat ta skrajna, mniejsza ilość puchu to nie widzę problemu z dosypką. Wiem też z autopsji, że takie buble się produkuje bo to ułatwia producentowi sprawę szycia. Zresztą daleko szukać? Yeti GT 400 i 600 oraz 750 i 900 mają tej samej szerokości przegrody, a to oznacza, że do wersji 400 i 750 można bez żadnego problemu dosypać odpowiednio 200 i 150g puchu. Takie posunięcie producenta budzi moje wątpliwości, czy aby model cieplejszy nie jest przepełniony? Albo, po cholerę noszę te kilka/naście/dziesiąt gram cięższy śpiwór?
---
Edytowany: 2013-06-21 15:14:07




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 21-06-2013

zgadzam sie ze zbynkiem
w praktyce wieksza ilosc puchu gorszej jakosci po kilku nocach straci mniej na lofcie niz mniejsza ilosc lepszego puchu...
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 21-06-2013

Tzn. ja bym specjalnie nie przepełniał śpiwora lecz wybrał model nieco cieplejszy, powiedzmy o 100g puchu. No i problem tyczy się głównie śpiworów/noclegów w ujemnej temperaturze.




RE:Śpiwory puchowe - Sibirska - 09-08-2013

Witam i proszę o radę :) Który z dwóch śpiworów będzie cieplejszy: ten o masie puchu 300g czy 200g jeśli oba modele maja identyczne parametry (850 cuin, puch gęsi 96/4, identyczny materiał zewn. i wewn.)




RE:Śpiwory puchowe - Sibirska - 09-08-2013

Dodam, że stojąc przed kupnem śpiwora polskie góry (wędrówki piesze więc zależy mi na małej objętości po skompresowaniu) waham się pomiędzy modelami Cumulusa: Lite Line 300 i mniejszy Lite Line 200.
Poza tym w grę wchodzą także Yeti Boulder 300 (puch kaczo-gęsi o masie 300g, 700 cuin) oraz Skaut Robert'sa (puch kaczy m=400g, 85/15, 600 ciun). Który z nich polecicie?




RE:Śpiwory puchowe - Alien - 09-08-2013

o.0 !

A jak na talerzach masz 200 i 300 g tego samego jedzenia, to czym bardziej się najesz?

Z tego, co wiem puch nie służy do chłodzenia się...
-------------------------------------------
http://niekisimy.wordpress.com/




RE:Śpiwory puchowe - Sibirska - 09-08-2013

Z tego co wiem o właściwościach izolacyjnych decyduje nie tyle masa puchu co współczynnik cuin, które w obu modelach cumulusa są identyczne, więc zastanawiałam się jak to się ma do masy wypełnienia...




RE:Śpiwory puchowe - Bleys - 09-08-2013

A czytałaś ten wątek? O wlasciwosciach izolacyjnych decyduje:
-Twoje CUIN
- waga puchu
- konstrukcja komór
- 1500 innych rzeczy, które mogą wpływać na loft śpiwora.

Reasumując - dwa śpiwory o tej samej wadze tego samego puchu mogą miec kompletnie rożne parametry. I właśnie dlatego ludzie wymyślili normy ISO...




RE:Śpiwory puchowe - Alien - 09-08-2013

Oczywiście, że to ma znacznie, ale sama napisałaś, że wszystkie pozostałe parametry są identyczne. Czyli logicznie rzecz biorąc więcej puchu nie wychłodzi śpiwora przy prawie takiej samej konstrukcji...

Zresztą przy śpiworach są podane przynajmniej temperatury komfortu.

Do tego określenie ''polskie góry pieszo'' jest bardzo szerokie i nawet jakby ktoś chciał, to nie jest w stanie Ci pomóc. W polskie góry można jechać latem i zimą. Podjechać pod schronisko na dwudniową rundkę wokół albo włóczyć się dwa tygodnie. Można też chcieć kupić ten śpiwór tylko do schroniska (a co!), a nie pod namiot. W końcu można też spać na 500 m, ale też na 1500...
-------------------------------------------
http://niekisimy.wordpress.com/




RE:Śpiwory puchowe - Vulkan - 09-08-2013

Czy może ktoś opisać bądź wstawić link odnośnie tkanin pertex
microlight , endurance hd quantum itp? bo przymierzam się do zakupu śpiwora Robertsa ale nie maja gotowej strony z właściwościami tych że tkanin




RE:Śpiwory puchowe - radziq - 09-08-2013

@vulcan
Zadałeś pytanie dnia, więc odpowiem :-)

1. Use the google, Luke
2. Zgadnij wpisując w pasek adresu przeglądarki nazwę firmy (zapewne pertex) i nazwę domeny charakterystyczną dla korporacji(tak, .com)
3. Jeśli nie dałeś rady, kliknij tu http://pertex.com

Gdybyś miał kłopot z językiem, to użyj tlumacza w googlach




RE:Śpiwory puchowe - ns - 09-08-2013

radziq, byłeś szybszy :)




RE:Śpiwory puchowe - radziq - 23-09-2013

Na forum dość często pojawia się pytanie o tani śpiwór. Pojawiają się też odpowiedzi, że nie warto kupować taniego syntetyka, bo pociągnie najwyżej 3 sezony, więc lepiej dołożyć do śpiwora puchowego, który posłuży nam lat 10, zajmie mniej miejsca w plecaku i będzie lżejszy.

Pomyślałem, że zrobię zestawienie najtańszych śpiworów puchowych polskich producentów. Większość tych, którzy tu zaglądają regularnie to się nie przyda, ale może ktoś oszczędzi dzięki temu jakieś pieniądze i nerwy? Uwagi tych, którzy się znają na puchu, bo ja się nie znam mile widziane ;-)


Cumulus, X-Lite 200
komfort minimum 3C
puch 200 g, 850 cuin, gęsi
waga 430g
objętość 2,4L
cena 579 PLN


Eksplo, Śpiwór Karpaty Super Light, rozmiar L
komfort +5C
puch 300g, 700 cuin, gęsi
waga 900g
objętość 3,5L
cena 565 PLN


Fjord Nansen, EXPED 300
komfort 10C
puch 600 cuin, 300g, kaczy
waga 1000g
objętość 4,8L
cena 459,90 PLN


HiMountain, Refugio
komfort 10C
puch 200g, kaczy
waga 650g
objętość 5,7L
cena 459,90 PLN


Małachowski
do uzupełnienia...

Pajak Sport, Radical X, rozmiar L
komfort 15-22C
puch +750
waga 490g
objętość 1,4L
cena 599 PLN


Roberts, SKAUT
komfort kobiet +7C, mężczyzn 0C
puch 600 cuin, 430g
waga 860g
objętość 5L
cena 527


Yeti
do uzupełnienia...




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 23-09-2013

Jeszcze
http://tiny.pl/qhwt9 (doedytuj Radku)




RE:Śpiwory puchowe - Alien - 01-10-2013

To ja w związku z grupowym zamówieniem mam parę pytań na spokojnie, bo średnio kumaty w tym puchu jestem:)

1. Dobrze widzę, że Cumulus produkuje tylko jeden rozmiar?

2. Zasadnicze pytanie. Do posiadaczy o zbliżonych parametrach do mnie, czyli wąski 189 cm:P Czy używacie Cumulusa, przykładowo LL300 (który wg producenta jest do 185 cm) i jak w nim się mieszka, będąc tak wysokim? Nie za mały ten worek?

3. Podobnie w przypadku Yeti (np. Boulder 300). Ta firma z kolei robi 2 rozmiary: do 180 i do 195 cm. Ktoś z moim wzrostem jest w stanie się wypowiedzieć, czy przykładowo 180 jest w sam raz, czy też koniecznie trzeba wziąć ten większy? Pytam, bo mam słabe doświadczenia z syntetykiem FN. Wziąłem ten większy i potem okazało się, że idealnie pasuje na mnie wersja mniejsza i ani trochę nie jest za mały, a do mojego wchodzą ze 2 osoby...

4. Poszukuję śpiwora na 3 sezony, z komfortem w okolicach 0 stopni. Automatycznie nasuwają mi się właśnie wspomniane wyżej LL300 od Cumulusa i Boulder 300 /700cui/ od Yeti (szkoda, że NGT+1 trochę za chłodny). Poszperałem oczywiście już gdzie trzeba, ale czy ktoś z bardziej fachową wiedzą mógłby skrobnąć ze 2 zdania porównawcze, najlepiej na podstawie własnych doświadczeń, jeśli któryś np. wypada zdecydowanie lepiej (uwzględniając także różnicę w cenie).
---
Edytowany: 2013-10-02 01:18:02
-------------------------------------------
http://niekisimy.wordpress.com/




RE:Śpiwory puchowe - Bleys - 02-10-2013

Boulder w rozmiarze 180 bedzie krótki. Pytanie jak wąski jesteś, bo boulder jest bardzo wąski, chyba właśnie coś w stylu trumienek cumulusa. Jesli jesteś choc troche szeroki w barach, albo lubisz sie kręcić podczas snu, to raczej bym radził Yeti GT II 400. Szerszy i bardziej komfortowy.




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 02-10-2013

Alien NGT+1 nie jest ,,za chłodny''. Poczytaj nasze wypowiedzi w odpowiednim temacie. Jeżeli zdecydujesz się na zamówienie to tylko na puchu Gold. Spokojnie oblecisz w nim cały rok poza nocowaniem zimą w namiocie (choć takie akcje też były).