NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Arni - 27-04-2013

To może załóżcie osobny watek ku temu?




RE:Śpiwory puchowe - Ihaa - 27-04-2013

nevermind
---
Edytowany: 2013-04-28 21:41:16




RE:Śpiwory puchowe - jesion - 06-05-2013

jaco, czy ten śpiwór jest nadal do kupienia?
-------------------------------------------
jesion




RE:Śpiwory puchowe - Bulizzor - 18-05-2013

Witam

Poszukuje śpiwora puchowego pod namiot. Użytkowany wiosna-jesień w górach (najbliżej w czerwcu na Korsyce - G20 i we wrześniu w Tatrach). Bardzo dobre opinie zbiera Cumulus LL400. Jednak nie wiem czy się w niego zmieszczę. Mam 188cm wzrostu i szczupłą budowę ciała. Na stronce Cumulusa pisze że jest do 185cm. Jak sądzicie będzie dobry czy za mały? Inna opcja ale już droższa to Panyam 450 - na 190cm wzrostu. Tylko nie wiem czy znowuż nie za ciepły bo piszą że 4 sezonowy... Nie śpię na plecach, a gdzieś tu wyczytałem, że w Cumulusach coś mało puchu w tej części śpiwora i trzeba by dosypywać.

Poradźcie co zakupić
-------------------------------------------
Bulizzor




RE:Śpiwory puchowe - nayael - 18-05-2013

Jakby co to z Cumulusem można (a przynajmniej można było do niedawna) załatwić modyfikacje typu zmiana długości/dopuszenie/wszycie zamka tam gdzie nie ma.




RE:Śpiwory puchowe - Bulizzor - 18-05-2013

Można dosypywać ale cena pójdzie w górę. Nie wiem na ile przeszkadza ta mniejsza ilość puchu na plecach. Może ktoś się wypowie kto zna to z autopsji?
-------------------------------------------
Bulizzor




RE:Śpiwory puchowe - Yatzek - 18-05-2013

Mam LL300 i dla mnie to wystarczający śpiwór na 2-3 sezony. LL400 który jest jego ''puszystszym'' bratem, ma te same rozwiązania.
Cumulus założył - moim zdaniem - słuszną tezę, że puch zgnieciony ciężarem ludzkiego ciała ma znacznie mniejsze walory izolacyjne, niż pełny loft w górnym poszyciu. Izolację od ziemi zwykle zapewnia karimata / samopompa / materac. Do puchowego śpiwora dobrym rozwiązaniem jest stosowanie maty karbowanej, typu Ridgerest, Z-lite i podobne. Wtedy puch łapie nieco loftu w zagłębieniach i trzyma w nim więcej ciepła, niż rozprasowany na gładkiej karimacie.
Z tego powodu sypanie puchu na dno śpiwora i na górę, może się różnić w różnych śpiworach, zwłaszcza tych lżejszych 2-3 sezonowych.
To chyba nie tylko rozwiązanie Cumulusa, niektóre firmy robią hybrydy z syntetykiem na dnie, ale to już egzotyka.
-------------------------------------------
Yatzek - bieszczadnik z doskoku...




RE:Śpiwory puchowe - Zbynek Ltd. - 18-05-2013

Mniej puchu na plecach ma uzasadnienie, jak śpisz na plecach. Jeśli na dowolnie wybranym boku, to ''ciągnie po nerach''. To mówiłem ja, śpiący na boku użytkownik C. Który w końcu dosypał w plecy puchu.




RE:Śpiwory puchowe - Bulizzor - 19-05-2013

Dzieki za info! Można założyć że śpiąc na boku i bez dosypywania na plecach puchu wartości termiczne śpiwora nieznacznie się obniżą z tych minus 6, 7 stopni (granica komfortu) o te kilka stopni w plecach? To i tak by było dla mnie myślę wystarczające bo nie przewiduje noclegów w mocno ujemnych temperaturach. A czy znacie kogoś kto ma wiecej niz 185cm wzrostu i śpi w tym ll400? Da radę czy brać panyama450?
-------------------------------------------
Bulizzor




RE:Śpiwory puchowe - Zbynek Ltd. - 19-05-2013

Zawsze jak będzie za zimno, to wrzucasz do środka np. koszulkę i okrywasz nerki. Taki ficzer :-)




RE:Śpiwory puchowe - Bulizzor - 19-05-2013

Dobry pomysł :) Czyli z tych dwóch zostaje mi Panyam 450 bo pewnie w LL400 bym miał problem się komfortowo rozprostować :)
-------------------------------------------
Bulizzor




RE:Śpiwory puchowe - ulic - 21-05-2013

Kolejny raz, zapytam się was :) o śpiworek
na szczęście nic nie kupiłem bo priorytety mi się zmieniły.
w sierpniu lecę w kaukaz, i coś lepszego chcę kupić. Noclegi planowane w namiocie nawet na wys ~4.5 km, samopompa, ok 8-10 nocy z rzędu
mój pomysł to:
Panyam 600 z symetrycznie rozmieszczonym puchem, ew. dopuszone P450,
GT II 600, 860cui
Albo coś innego,a może przesadzam i coś dużo lżejszego wystarczy ?
---
Edytowany: 2013-05-21 16:23:38




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 21-05-2013

Jeszcze z krajowych producentów rozważyłbym Travelera 600 od Robert'sa http://www.roberts.pl/Cat2_07.html z dopłatą do lepszego puchu w opcji LW. Będzie ciut drożej niż GT i ciężej niż Panyam 600 ( i też drożej) ale zyskujesz możliwość zrobienia kołderki gdy będziesz spał niżej oraz lepszej wentylacji przez stopy.




RE:Śpiwory puchowe - Krakus - 21-05-2013

Poleciłbym Ci Pająka, ale 4Z - 430 gramów puchu to na 4,5 km raczej zbyt mało, a na cieplejsze Pająk znowu podniósł ceny: 8H - 610 gramów - 2 900 zł, 16H - 1 030 gramów - 3 925 zł.




RE:Śpiwory puchowe - ulic - 21-05-2013

Krakus:
Długo myślałem o 4Z pajaka, i ciągle myślę, ale taki P600 ''tylko'' 300 zł droższy a lżejszy (xl 4z-1kg) i cieplejszy, może warto dołożyć i mieć raz a porządnie.

PRS:
przeglądałem ofertę robert'sa, ciekawe, ale ciężkie, i droższe jednak. zastanawiam się czy cumulus nie może wszyć dłuższego zamka, ale pewnie cena wzrośnie i wyjdzie na to samo.
W cumulusie korci niska waga.

Edit:
kolejne przemyślenie, może zamiast panyam600, wziąć alaska 900, cena taka sama, cięższy o 500g :(, ale szerszy, a ja do duzych osób należę, i na wiosnę w alpy albo zime w tatry spokojniej wezmę ?
---
Edytowany: 2013-05-22 13:59:55




RE:Śpiwory puchowe - sasq - 23-05-2013

Sugeruję porównywać śpiwory EN13537 ze śpiworami EN13537 w przeciwnym wypadku róznica może wynosić od kilku do kilkunastu stopni. Choć znam juz jeden przypadek gzie mozna użyć zwrotu kilkudziesięciu.

W przeciwnym razie pozostaje sprawdzać wysokość loftu oraz w najciepleszych zróznicowanie obwodów.

Przygotowuje raport dotyczący stosowania EN 13537 przez marki europejskie, obecnie sytuacje mamy taką:

''Obecnie wg EN13537 przebadano (podane ilośći dotyczą modeli dostępnych w standardowym obrocie, nie uwzględniono tutaj prototypów oraz modeli testowanych wg. programów badawczych danych firm):
Cumulus 0szt
Eksplo 0szt
Fiord Nansen 4szt
Hi mountain 0szt
Małachowski 0szt
Pajak 16szt
Roberts 2szt (pozostałe wyceniono termicznie na podstawie danych z normy)
Yeti 0szt (prawdopodobnie 1szt przebadana do celów przetargowych- informacja nie potwierdzona)

Przyczyn niestosowania EN13537 należy upatrywać w jej niskim potencjale marketingowym. (...) Temperatury podawane przez producentów mogą zmienić się o kilkanaście stopni w skutek wdrożenia EN13537. Przy czym zmiana we wszystkich znanych mi przypadkach następuje w niewygodnym wizerunkowo kierunku. (...) Szansą na pełne wdrożenie normy dla rynku całej UE jest zwiekszenie świadomości klientów oraz nacisk organizacji konsumenckich na producentów. Inną choć na pewno niemile widziana droga jest wprowadzanie pełnej obligatoryjności normy''

Dane dotyczące normy pochodza od konkretnych producentów.
---
Edytowany: 2013-05-23 15:32:37
-------------------------------------------
projektzupa.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 23-05-2013

Wojtek, paluch do góry!
Możesz (jeżeli masz dane) napisać jak sprawa wygląda odnośnie czeskich producentów obecnych na rynku w RP?
I jeszcze pytanie (na które nie musisz odpowiadać ;) ) - dlaczego przeprowadzaliście badania za granicą ( Czechy, Słowacja??? ) ?




RE:Śpiwory puchowe - caweman - 24-05-2013

Witam wszystkich.
Na początku sierpnia wybieram się w Kaukaz (celem wyjazdu w te góry będzie zdobycie góry Kazbek).
Przeczytałem wszerz i wzdłuż forum i wciąż nie wiem jaki śpiwór kupić.
Obecnie po przeczytaniu na NGT testu 3 śpiworów firmy Yeti kierował bym się w stronę YETI GT II WINTER. Męczy mnie jednak pytanie czy zamieniać puch standardowy 700 uci na gold 860 uci. Zapoznałem się z śpiworami Pajak ale cena 2600 lekko mnie odstraszyła ... mam na myśli model Radical 8H. Odwiedziłem kilka stron innych polskich producentów Malachowski czy Eksplo (Śpiwór Alpy Light Ekstremum). Co do śpiwora to chciałbym dodać to że chciałbym móc go zabierać np w góry Alpy, Atlas, Pireneje jak również Andy ...
Pozdrawiam i dziękuję za udzieloną mi pomoc.




RE:Śpiwory puchowe - ulic - 24-05-2013

caweman
stałem przed podobnym problemem, i pewnie zostanę skrytykowany
ale uznałem że promocja w skalniku jest głosem przeznaczenia i kupiłem u nich Yeti gt II 900, a brałem pod uwage jeszcze cumulusa alaske i teneqa i panyame, ceny pajaka niestety zaporowe dla mnie.
swoją drogą też w kaukaz w sieprniu jadę :)




RE:Śpiwory puchowe - caweman - 24-05-2013

Dzięki ulic ;) kto wie może się spotkamy mój termin to 11-19.08
Właśnie ta promocja można powiedzieć spadła mi z nieba myślę jeszcze o namiocie i kijkach ..... ale póki co skupiam się na tym śpiworze. Co do Yeti to kobieta ze skalnika też mi zaproponowała GT II 900. Póki co jestem rozbity czy brać ta 900 czy Winter edycje .....
Pozdrawiam