NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Krakus - 22-04-2013

Spytaj sasq-a, za ile Pajak może Ci sprzedać dwa Radical 1Z (cena wywoławcza 699zł).

Yeti daje 25% zniżki przy zamówieniach grupowych lub przy okazji festiwali itp. Poszukaj w internecie chętnych na zakupy grupowe.

W Skalniku jest śpiwór Małachowski GUIDE PRO 300 za 599 zł co w połaczeniu z akcją 2=3 może obniżyć cenę do 400 zł. Małachowski często dostawał oceny poniżej pozostałych. Tylko musisz znaleść chętnego na zakup czegoś za około 600 zł.
https://ngt.pl/thread-2130-page-5.html

W przypadku Cumulusa raczej konieczna jest rejestracja na outdoor org. Lex ma też konto na naszym forum.




RE:Śpiwory puchowe - sasq - 23-04-2013

2 osoby to dość niewielka grupa ;-)

Arni
Najprościej jak można: Tak wynika z kilkudziesięciu testów EN13537 ;-)

A troszke komplikująć chodzi o doskonałość komór a więc:
1. Im grubszy spiwór tym bardziej uśredniony kształt przegrody w przekroju zblia sie do kwadratu (co jest dobre)
2. Rozkład sił w puchu działających na wszystkie ściany komory wyrównuje się (również na plus)
3. Dzięki HH (zakładając że śpiór ma komory z przesunieciem oraz że obwody zewnetrzny i wewnętrzny są ZRÓŻNICOWANE) minimalizujemy mostki termiczne oraz uzyskujemy efekt wzajemnego podnoszenia scian komór
4. Wreszcie ścianki komór mają odpowiedni stosunek wysokości do wielkość pojedynczego puszka co pozwala puchowi na wieksza prace niż ma to miejsce w innych komorach
Powyższe jest co prawda duzym uproszczeniem bo tam wewnatrz wiele ciekawych zjawisk zachodzi z efektem kominowym (ktpory jest złem) włącznie. Generalnie H o przekroju kwadratu a zwłaszcza HH pozwala przy odrobinie staranności uzyskać poprawę termiki dzięki sprężystości. Im cieńszy śpiwór tym bardziej spada znaczenie fill power. Przy czym wykres zależności przekroju komory do zysku termicznego w zależności od sprężystości nie jest funkcją liniową.
Druga rzecz rózne rozprężnośći moga znaczyć to samo przykład: Brytyjski Crux rozprężność według naszych danych 900cuin ale już zgodnie z US 970cuin (obie wartości podaje na swoich metkach) :-)
-------------------------------------------
projektzupa.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - Zbynek Ltd. - 23-04-2013

Wy tu, drodzy użytkownicy, nie doceniacie śpiworów puchowych, a one wręcz ciężko pracują na to byście mogli spać w ciepełku :-)




RE:Śpiwory puchowe - jck - 25-04-2013

No i mimo swoich wątpliwości co do puchówek, popełniłem zakup Yeti GT II 400. Mam nadzieję, że te 400g puchu (700cuin, podobno jednak eu) da ciepłotę przynajmniej taką jaką miało Kontiki... W sumie mam jeszcze parę dni na zwrot.

Może ktoś będzie ciekawy więc napiszę parę danych: porównywałem wielkościowo oba śpiwory i GT II 180cm nie jest wcale taki bardzo szeroki jak pisze w jego danych na stronie producenta (choć tam pisze o wersji 195). A więc: szerokość denka to około 33cm; szerokość przy 1. brycie 48cm, przy 2. brycie od końca około 55cm; szerokość w najszerszym miejscu 75cm. Położyłem na niego swoje sterane Kontiki i generalnie wygląda jakby był szerszy o jakieś 3-6cm. Ale nie w każdym miejscu.

Jakby były jakieś pytania to pytać :)
---
Edytowany: 2013-04-25 18:50:49




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 25-04-2013

To zmierz i podaj jego loft.




RE:Śpiwory puchowe - jck - 25-04-2013

W stopach i na wysokości kołnierza około 15cm, w reszcie śpiwora około 9..10cm. Waga samego śpiwora 802g; pokrowiec 46g. Waga podana na metce to 775g. Więc myślę, że wszystko ok.
---
Edytowany: 2013-04-25 22:56:26




RE:Śpiwory puchowe - mar4363 - 25-04-2013

troche off-topic, ale jako laik mam pytanie odnosnie puchu. Czy puch traci swoje wlasciwosci cieplne z uplywem czasu?




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 25-04-2013

@mar4363 jeżeli jest dobrze przechowywany (nie skompresowany, w suchym pomieszczeniu) to nie. Do tego jeszcze odpowiednie pranie i suszenie po praniu. W użyciu w terenie jeżeli jest to możliwe to suszenie na słońcu po każdej nocy. Jeżeli są kiepskie warunki (duża wilgotność, zamoczyłeś śpiwór) możesz np użyć suszarki na stacji paliw. I jeszcze jedno - czy to sweter, czy kurtka czy też śpiwór staraj się ,,nie zapocić'' czyli w przypadku śpiwora nie sypiać w zbyt ciepłym śpiworze gdy jest ciepło zasuniętym pod szyję ;)
@jck - już to pisałem - nie ma ,,około''. W przypadku śpiwora o 10 cm lofcie 1 cm to 10%. Jak zmierzyć znajdziesz w tym wątku.
P.S. w nocy jest zimno (pełnia, teraz +5 C), nie są to ,,mrozy'' ale możesz przespać się np. na balkonie. Da Ci to porównanie do wzmiankowanego Kontiki.




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 26-04-2013

jck, no to dla porównania taki LL350 (węższy niż GT) czy Berents 450 (kopia modeli GT) ma loft 12cm na wysokości klaty, a więc o 2/3cm więcej.




RE:Śpiwory puchowe - sasq - 26-04-2013

mar4363
Przy odpowiednim uzytkowaniu mozesz liczyc na 10-15 lat użytkowania.
I warto toto od czasu do czasu wyprać :-)
-------------------------------------------
projektzupa.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - jck - 26-04-2013

Uściślę pomiar szerokości: około 76..78cm. W zależności jak ułoży się podczas mierzenia. Sorry PRS, w takich ''szmacianych'' pomiarach zawsze jest ''około''. Dlatego dałem porównanie do Kontiki. Bo jest bardziej wiarygodne niż pomiary.

Arni, dane z katalogu Cumulusa dla Lite Line 300/400 to 77cm. Szerokość Go Extreme Barents 450 podana jest jako 80cm. Więc szerokość podobna. Porównywał ktoś te śpiwory na żywo?




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 26-04-2013

@jck nie to, że się czepiam ;)
I nie chodzi mi o pomiar długości czy szerokości ( przy okazji jaka jest długość max Twojego Yeti bo nierozkminiłem czy to 180 cm czy na wzrost do max 180 cm ) bo to wiadomo jak się naciągnie to będzie ,,więcej'', ,,trzeciej'' ręki brakuje by dobrze zmierzyć itp.
Rzecz idzie o pomiar loftu. I tu musi być dokładność moze nie do milimetra ale do cm. Do tego przykładając liniał widać w których komorach puch słabiej się rozpręża lub/i jest go mniej.




RE:Śpiwory puchowe - jck - 26-04-2013

PRS: Śpiwór jest na wzrost do 180cm. Zmierzyłem jeszcze raz loft: około 8,5..10cm. W zależności od miejsca i komory. Niestety, dokładniej nie jestem w stanie zmierzyć. Testów balkonowych już nie da się zrobić. U mnie w nocy było wczoraj 11^C więc za ciepło na testy.

Pytanie do bardziej doświadczonych: warto dołożyć do wersji z 600g puchu? Biorąc pod uwagę, że zwykle będę spać w temperaturach 5..10^C, a w temperaturach około 0^C jedynie okazjonalnie?




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 26-04-2013

@jck jak byś mógł zmierzyć długość całkowitą to byłbym wdzięczny.
Odnośnie pyt. to uważam, że nie warto (subiektywna opinia).
W tym samym puchu (chodzi mi o 700 cui) od Yeti śpię komfortowo w temp. 10 st. C. a mam go mniej. Raz tylko było mi chłodno, założyłem sweter, po północy już się rozbierałem.
Warto to było zmienić te 400 g na 860 cui.




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 26-04-2013

O właśnie, warto to wybrać puch czysto gęsi 850cui, a nie te mieszanki.

Jck, tak, ja porównywałem te wszystkie modele bo miałem i mam je w domu. Berents jest kopią modelu GT od Yeti, jest identycznie uszyty, ma identyczne wymiary czyli 86x60 i gdyby nie wszywka z nazwą firmy i inny materiał to można się pomylić.

Pytam się o loft bo ja miałem do niego zastrzeżenia przy puchu 700cui tych firm. Berents jest uszyty z puchu 750cui i widać, iż ten puch rozpręża się lepiej niż 700 konkurencji. Berents 450 miał identyczny loft co GT600! czyli (teraz zmierzyłem) 11,7cm. Teoretycznie Berents powinien mieć aż 560g swojego puchu by uzyskać ten sam loft co GT600, a jak widać wystarczyło tylko 450g. Dziwne?

Inny przykład, śpiwór X wypełniony puchem 700cui w ilości 700g uzyskał loft 14/15 cm. Ten sam model wypełniony 600g/850 uzyskał loft 21cm!!! Wiem, że ten drugi teoretycznie powinien mieć 576g ale jest to zbyt mała różnica by loft opadł o 6cm!!!




RE:Śpiwory puchowe - jck - 26-04-2013

Długość rozłożonego na podłodze śpiwora to około 200cm. Prawie taki sam jest też Kontiki.

Arni, może za mało znam się na puchu, żeby wypowiadać się. Ale wniosek z tego co napisałeś może być taki, że jednak nie tylko loft ma znaczenie. Syntetyki mają o wiele mniejszy loft, a też mogą być ciepłe.




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 26-04-2013

Ale tam izoluje ocieplina a nie uwięzione nagrzane powietrze




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 26-04-2013

eee, no co ty. Tam izoluje tak samo powietrze jak i w puchu. Pytanie tylko ile tego nieruchomego powietrza jest w stanie uwięzić w sobie sztuczna ocieplina, a ile puch. Najprostszym wykładnikiem jest loft, im większy tym śpiwór cieplejszy choć pewnie coś jeszcze może mieć na to wpływ ale tu bardzie wtajemniczone osoby musiały by się wypowiedzieć, pewnie o konwekcję by chodziło.
---
Edytowany: 2013-04-26 20:21:50




RE:Śpiwory puchowe - Ihaa - 26-04-2013

chętnie zakupię śpiwór w grupie=)
interesuje mnie 300-400 g puchu

może zbierzemy większą grupę?




RE:Śpiwory puchowe - ulic - 26-04-2013

tez myślę o kupnie śpiworka, grupon zdecydowanie by zakup przyśpieszył :)
chętnie NGT+1 albo pajączka
---
Edytowany: 2013-04-26 22:47:21