NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - varf - 22-11-2011

jak wielu z was siedzi jeszcze w jednym spiworze i szuka idealu

mysle ze zamiast wywalac ~1k na powazny spiwor
chyba lepiej kupic bielizne merino/termo+ cienki/srednio cienki puch + cienki syntety + jakas lepsza mata albo dwie + alu ratownicza
-------------------------------------------
vdf




RE:Śpiwory puchowe - semow - 22-11-2011

osobiście to jednak wolę nosić jeden śpiwór niż dwa...




RE:Śpiwory puchowe - dj_k2 - 22-11-2011

Jestem tego samego zdania. varf ile zajmuje ci miejsca taki ładunek. Powiedź mi jeszcze że spakujesz się ze sprzętem zimowym raki czekan lina i inne w plecak np. 50L.

Ja osobiście wole 1 porządny śpiworek w którym jest za ciepło niż za zimno zawsze można się rozpiąć lub okryć jak kołderką. Dla mnie noszenie 2 śpiworków do całkowita strata miejsca. A już całkowicie nie wyobrażam sobie poginać z dwoma matami.
-------------------------------------------
Każdy problem z założenia daje się rozwiązać.




RE:Śpiwory puchowe - Ivan Drago - 22-11-2011

Widzę, że podałem kilka % i liczb i się tu nieco zagotowało. Jak już pisałem, moje pomiary mogą być obarczone sporym błędem. A tak w ogóle to napisałem do Multimata, że po przeliczeniu ich TOG na R-value wychodzą śmiesznie niskie parametry w porównaniu do Thermaresta i że to ich -45 czy -60 to chyba ściema. Przyznali rację, że te -60 to temperatura w której wytrzyma pianka tzn mata się nie złamie, a nie że leżący na niej człowiek będzie miał ciepło. Mimo to przecież ludzie nie narzekają na Multimaty, że są zimniejsze niż inne maty, pewnie wręcz odwrotnie. To mi mówi jasno, że te wszystkie TOG czy R-v to jedynie orientacyjne parametry i generalnie na ciepłotę maty wpływa tyle czynników, że te liczby można spokojnie uznać za bełkot marketingowy. Jak bym chciał ciepłą matę to bym kupił z pełnej pianki o małych pęcherzykach i przede wszystkim grubą.

Jakby ktoś miał niepotrzebny kawałeczek karrimaty o znanej marce to chętnie przyjmę do testów:) Packlon Lego już badałem.
---
Edytowany: 2011-11-22 15:23:50




RE:Śpiwory puchowe - Spineless - 22-11-2011

patent dwuśpiworowy wcale nie jest taki głupi, za jakiego go niektórzy mają .

chłopaki, ale robotę nam robicie, nie moglibyście przenieść się z dyskusją r-valuową do odpowiedniego wątku ? Dzięki :)




RE:Śpiwory puchowe - semow - 22-11-2011

spałem tak parę razy w zeszłym sezonie
xlite200 + syntetyk z komf -6 i przy -18 ciepło jak w uchu
ale ma sporo wad niestety




RE:Śpiwory puchowe - dj_k2 - 22-11-2011

Nie twierdzę że nie jest ciepło tylko że sporo to zajmuje dla mnie jest to poza wagą drugi najważniejszy czynnik doboru sprzętu ze względu na mały plecak. A chwilowo mam ważniejsze wydatki a nie kolejny plecak kupować jak tamten kupiłem 6 miesięcy temu. A kupiłem taki mały umyślnie żeby brać tylko co potrzebne :D. Dwie maty jeszcze jakoś bym przebolał bo do plecaka bym przytroczył ale 2 śpiwory już chyba nie bo nic już bym nie zabrał.
-------------------------------------------
Każdy problem z założenia daje się rozwiązać.




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 22-11-2011

dj, trochę nie tak.
Przy akcji testowania puchówek Yeti by NGT zamieszczaliśmy zdjęcia. Do jednego worka kompresyjnego po Volvenie włożyłem puchacza i 800g syntetyka. Worek dało się jeszcze skompresować co przy orginale nie miało miejsca - zysk na objętości. Termicznie to wychodzi dobrze, stawiam, że ok minus 5 da radę. Cenowo 2 stówy do przodu. Jedyny minus to 150g więcej.
Więc nie zawsze jest tak, że ,,sporo to zajmuje''.




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 22-11-2011

Ivan
A jakiej wielkosci potrzebujesz ten kawalek?
Nie to zeby mnie interesowalo R value mojej maty ale po odcieciu zostal mi taki kawalek tara z lite




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 22-11-2011

Sorry za post pod postem
pozostaje jeszcze kwestia tego czy te badania podaja r value maty jako pianki czy maty jako maty (taki zlite nie jest przeciez plaski)




RE:Śpiwory puchowe - Zbynek Ltd. - 22-11-2011

Mój śpiwór z 1000g puchu można spokojnie używać do -200°C.
.
.
.
.
.
.
.
.
Dopiero w tej temperaturze puch ulega kruszeniu ;-)
-------------------------------------------
Strzelam z tym kruszeniem




RE:Śpiwory puchowe - Agatka - 22-11-2011

PRS dobrze zakładasz, ten drugi nie dla siostry, ale wolę mieć 2 takie same, bo można je np. spiąć, razem spakować obok siebie itp. Oczywiście patrzę wyłącznie na komfort.

Tak naprawdę powinnam mieć dużo cieplejszy śpiwór, ale szkoda mi pieniędzy i w razie -15 czy 20 stopni co może się zdarzyć (!) zakładam polar i wszystko co mam ;) Zwłaszcza, że w takie temperatury wybieram się raczej tylko ten raz (po prostu na szlaku EBC w Nepalu nie ma ogrzewanych hoteli czterogwiazdkowych i niskie temperatury to mus).

No więc odpuszczam sobie tego Alpinusa (jakoś mi się też nie podobał), ale nieźle wygląda Małachowski 600 Climber o którym pisał dj_k2, to teraz mam takie do porównania:
Cumulus LL400
Cumulus MT 700
Małachowski 600 Climber

Taka różnica w cenie to już mi nie robi, chciałabym wiedzieć który z nich jest NAJCIEPLEJSZY. A propos wzrostu mam 168. No i jak z tymi rabatami, na ile wg was ekspertów mogłabym liczyć max???

Fajne to forum, tak szybko odpowiedzi przychodzą :)
-------------------------------------------
Agatka




RE:Śpiwory puchowe - semow - 22-11-2011

Cumulus LiteLine/Panyam jest węższy od mysterius travellera, w Twoim przypadku też należało by skrócić śpiwór, Cumulus może też zrobić wersję ''lady'', po skróceniu wrzucają pozostały puch w okolice bioder i w nogi, dodają też polarek w nogach chyba.

Termikę masz podaną na stronie - MT700 ma -11, LL400 -6
Małachowski 600 powinien mieć koło -7/-8, też chyba jest szerszy




RE:Śpiwory puchowe - Zbynek Ltd. - 22-11-2011

Jeśli MT700 ma podane 700g puchu i temp -11, a Climber 600g, praktycznie identycznego, puchu i temp -15, to zgadnij, która wartość jest bardziej realna? ;-) Należy założyć, że ta pierwsza.




RE:Śpiwory puchowe - lexiu - 22-11-2011

MT i Panyam rozmiarowo są identyczne, to seria LL jest ciut węższa.
Z podanych przez Ciebie śpiworów brałbym MT700 lub Panyama z min. 550 g 850tki. Przy Twoim wzroście poprosiłbym o skrócenie.
LL to seria Light & Fast dla świadomych użytkowników puryzmu tych śpiworów. Jeśli mają być bardzo niskie temperatury to kołnierz powinien być, a nie ma go w LL gdyż to nie są śpiwory na zimowe extremalne warunki.
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki




RE:Śpiwory puchowe - dj_k2 - 22-11-2011

Z cumulusami jest ten plus że można je spinać bez problemu razem nawet różnej długości. Ja specjalnie z myślą o mojej drugiej połówce wziąłem Cumulusa gdyż nie ma problemu z połączeniem nawet różnych modeli gdyż zamki są takie same.

Ja Małacha bym nie brał gdyż dziś słyszałem kolejną negatywną opinię w sklepie jak kupowałem Polar i stuptuty wisporta na zimowe tatry. Gadałem z kolesiem i powiedział mi to samo co inni do ich temperatury należy dodać sobie około 5 stopni lub więcej jak ktoś jest zmarzluchem.

Wystarczy porównać:
Małachowski ŚPIWÓR 300 Guide Pro 300g puchu termika -8
Cumulus Mysterious Traveller 700g puchu -11

różnica tylko 3 stopnie a ilość puchu dwukrotnie większa w Cumulusie.
Niech mi teraz ktoś odpowie co jest realne ? Tak naprawdę MT 700 będzie pewnie miał jakieś -9 ( jak sprawdzę to powiem ) a Małachowski może -2 taka prawda.

Ja zamówiłem MT 700 i z przedłużeniem nie było żadnego problemu. Koszty podałem kilka postów wcześniej. Ze skróceniem też żadnego problemu nie będzie.
---
Edytowany: 2011-11-22 20:16:23
-------------------------------------------
Każdy problem z założenia daje się rozwiązać.




RE:Śpiwory puchowe - semow - 22-11-2011

Dla mnie podawane przez cumulusa wartości są dosyć precyzyjne i tego bym się trzymał.




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 22-11-2011

Agatka z tym zakładaniem wszystkiego co się ma to błędne myślenie.
Żródłem ciepła w śpiworze jesteś Ty sama. Warstwy ubrania działają jak radiator/bloker. Po którejś tam warstwie do przestrzeni między Tobą a śpiworem będzie przenikało zbyt mało ciepła by ogrzać powietrze zawarte/uwięzione między puchem. Z moich obserwacji (doznań) bielizna długa ok, na to luźne spodnie polarowe+ bluza 100 już tak sobie. W polarze 400 było mi zimno w NGT 1+ pomimo temp. ok +7C (musiałem wstać o świcie i postanowiłem jeszcze się położyć na godzinkę bez rozbierania).
Dla Ciebie MT700, skrócony o jedną komorę i dopuszony do 750-780g
Dla Niego taki sam tylko bez przerabiania (chyba że też ma podobny wzrost).
---
Edytowany: 2011-11-22 21:23:14




RE:Śpiwory puchowe - Agatka - 22-11-2011

Panyam znowusz jest droższy, już wyżej nie idę, ale pozostanę przy Cumulusie.
Czyli mam rozumieć że MT 700 będzie mi cieplejszy od LL 400 tak?
-------------------------------------------
Agatka




RE:Śpiwory puchowe - jachol - 22-11-2011

tylko pamietajcie ze jak sie odejmie te 7 stopni od 'komfortu malacha' to wychodzi ze malach 300g puchu nie rozni sie termika wiele od innych spiworow 300g puchu

czyli firma podaje temp. Z palca ale spiwory robia niezle
-------------------------------------------
...nic to