NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Simba - 24-08-2006

No to spoko, że kupiłeś syntetyk ;-).

Rzeczywiście, zależy jakie kto ma objawy tej alergii (i u jakiego lekarza się leczy). Jedni mają wysypkę, inni tylko katar i łzawienie z oczu a innym ''puchną'' drogi oddechowe, a do tego mają katar i łzawienie. Ja należę do tej ostatniej grupy i naprawdę istnieją leki, które minimalizują te objawy albo wręcz je likwidują (np. zestaw Telfast 180 plus jakiś lek wziewny działający rozkurczowo - ja używam Serevent Disc i Beclazone EB, przy czym ten pierwszy działa lepiej). Jeżeli chodzi o Zyrtec to faktycznie przesadziłem (biorę go tylko jak skończy mi się wszystko inne i nie chce mi się biegać po recepty ;-)). Żeby nie było, że nie zdaję sobie sprawy z zagrożenia - przeżyłem u babci jedną noc bez leków (zapomniałem zabrać). Dosyć kiepsko mi się oddychało i praktycznie całą noc nie spałem, bo bałem się, że jak usnę, to już się nie obudzę :/. Jednak po przyjęciu leków na następny dzień wszystko wróciło do normy. Tak więc moim zdaniem jest to tylko kwestia odpowiednio dobranych leków.

Pozdrawiam :-)




RE:Śpiwory puchowe - czikita - 27-09-2006

czytam,co napisane na tym forum i zglupialam zupelnie!musze zmienic moj stary syntetyk na nowy spiworek,a ze zawsze mi zimno,jestem dziewczyna i mam beznadziejne krozenie,to wymyslilam sobie puchowke! Mam do dyspozycji jakies 700zl z lekkim hakiem, przegladam strony, czytam opinie i nic nie moge wymyslic!chodzi mi o to,zeby spiwor nadawal sie do spania w namiocie od wczesnej wiosny do poznej jesieni i przede wszystkim byl lekki!pomocy,prosze!




RE:Śpiwory puchowe - raffi - 27-09-2006

czikita >>
tu powinnaś znaleźć sporo informacji :
https://ngt.pl/thread-2166.html&page=1
więc czytaj, bo to Ci się przyda ...
-------------------------------------------
smog wawelski




RE:Śpiwory puchowe - wib - 27-09-2006

=> czikita
w tej cenie powinnas spokojnie znalezc cos wystarczajco cieplego; sam mam puchowke z firmy eksplo i jestem zadowolony, sprawdz na http://www.eksplo.com.pl/
serie alpy; oraz oferte cumulus (np. Mysterious Traveller 700), robert's equipment czy Yeti




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 27-09-2006

tak, MT700 powinien być idealny, do minus kilku stopni będziesz miała spokój. Cumulus będzie najtańszą ofertą z najlepszych materiałów (tylko poproś o 50 gram puchu więcej w plecy) Roberts - podobnie jak Cumulus ale ok. 1000zł, Yeti - podobnie jak w/w, jedynie model GT ale z doświadczenia mojej żony wynika, że będziesz musiała mieć wersję 900 na temp. ok. -5st. Pozostałe modele w cenie Robertsa czyli 1000 i wiecej zł.
Niestety taka jest rzeczywistość. Z idealnych pozostanie ci raczej tylko Cumulus MT700 i Yeti GT900 choć ten jest znacznie szerszy od standardowych o czym też musisz pamiętać. Z tańszych ale z nieco gorszym materiałem to tak jak wspomniał wib, Eksplo i do niego dodaj GoExtreme. Szukaj śpiwora z ok. 700/800g puchu co da ci komfort jakieś -3/-6st




RE:Śpiwory puchowe - czikita - 30-09-2006

Cumulus MT700,to byl moj pierwszy wybór,ale potem dowiedzialam sie, ze Cumulus,to juz nie jest ta sama firma,co kiedys i lepiej poszukac czegos innego, wiec zwatpilam. Chyba jednak wroce do pomyslu, pierwszy wybor zawsze najlepszy i cena tez calkiem fajna. Poprosze,zeby mi dodali troche tego puchu i mam nadzieje,ze przestane marznac! Dzieki wielkie za rady!




RE:Śpiwory puchowe - agi - 07-11-2006

hej :) poradźcie

wybór między śpiworami:

Alaska 1300 za 998.00 zł

masa całkowita: 2050 g
- masa puchu: 1300 g
- puch gęsi 90%, min. 680 cuin
- minimalna temperatura komfortowa: -30 stopni C
- objętość pokrowca: 18 dm3


Robert's Makalu 1100 za 1236 zł

WYPEŁNIENIE: Wysokiej jakości gęsi puch w proporcji 90/10 i sprężystości 700 cuin
TKANINA: Zewnętrzna Pertex 4/ wewnętrzna Pertex 4
temp. -26/ -33

Śpiwór Iceberg 900 cena: 1145.00zł
temp. -17/-26
w wersji DRY droższy o 195 zł

jeden klasy wyżej
Śpiwór Iceberg 1100
cena: 1255.00zł

są zbliżone do siebie jakościowo, wszystkie wachają się w okolicach 700 cuin, tylko ceny się wachają
Cumulus najatanszy, Yeti-nie wiem czy wart jest swojej ceny?
mam ktoś jakieś doświadczenia?






RE:Śpiwory puchowe - Arni - 07-11-2006

agi,
Jest jeszcze jedna różnica. Cumulus oprócz tego że jest zdecydowanie najtańszy jest też najcieplejszy gdyż ma tego samego puchu (ok. 700cui) o 200g więcej - czyli powinien być o ok. 5/6st cieplejszy od pozostałych.
Dodatkowo Cumulus (nie mogę się doczytać jak jest uszyty Yeti) ma też zdecydowanie najlepszy kształt komór - podwójne H

Ja trochę zawiodłem się na Yeti model GT. Ten Iceberg może być fajny ale osobiście bym się już bał (wg. mnie oszukują co do ilości puchu o ok. 100g czyli 3/4st). Zależy też na jakie temperatury szukasz śpiwora i jak sam/a je odczuwasz. Roberts i teoretycznie Yeti Iceberg 1100 powinny mieć zbliżony komfort (ok. -24/-26st dla mężczyzn i jakieś -16/-18st. dla przeciętnej kobiety) Pod tym względem Alaska Cumulusa jest najcieplejsza (-30M i -22K) Roberts żeby teoretycznie jej dorównać musiałby być to model Everest 1300 za 1500zł lub w drugą stronę - Alaska 1100 - a tu już cena (909zł) powala na łopatki konkurencję.

Jak sam/a widzisz ja postawił bym na Cumulusa.
Acha, poproś stanowczo! o dosypanie 50/70g (+/-20zł) więcej puchu w plecy gdyż jest on szyty z niezależnym wypełnieniem komór i plecy wyszły im nieco zbyt zimne. Pamiętaj też, iż standardowy rozmiar (L) Cumulusa jest przewidziany na max. wzrost 180/185cm a nie 190 jak podają na stronie.




RE:Śpiwory puchowe - jaco - 08-11-2006

Jeżeli mogę się wtrąci to chciałbym opisa swój zakup i spostrzeżenia.Przez pół roku szukałem śpiwora po gigantycznym problemie wachając się między tańszymi modelami a tymi super,mając podobne problemy jak wszyscy kupujący pierwszy raz puchówkę. Po namowie jednego z pracowników sklepu (naprawdę uczciwy facet) przekonał mnie że większoś ludzi chce trochę nad wyrost. Podobnie było i ze mną, ale dałem się przekonac bym kupił leprzej firmy śpiwór z mniejszym wypełnieniem a jak będzie za mało to z czasem sobie dopełnię.Wybór padł na ROBERTSA globetroter jedna 700 i dla żony 800 . Za dwa zapłaciłem 1200 zł . Pierwszy test wiosną w beskidach w nocy było około 6 stopni całą noc lało i było wilgotno , myśleliśmy oboje że się ugotujemy. Ja nie należę do zmarzluchów ale żona tak , skończyło się na tym że się tylko przykryliśmy . Kilka dni temu będąc na biwaku tak dla testu w nocy było -3 musiałem w 700 rozpina zamek od dołu by się wywietrzyc bo się znowu przegrzewałem , a żona była zapięta , ale bez kołnierza i kaptura spaliśmy tylko w majtkach. Rano mówiła że było ciepełko niesamowite ale się nieprzegrzała.Myślę że na naguska żeby był ideał musiało by byc -5 W bieliżnie można byłoby doda jeszcze z 2,3 stopnie .Na poważniejszy test musimy poczekac do zimy. Oprucz ilości puchu ważna jest konstrukcja , użyte materiały no i jakoś wykonania a przede wszystkim uczciwośc producenta . A tutaj roberts to czołówka . Bardzo wysoka jakośc wykonania i użytych materiałów . Zdecydowanie ten śpiwór jest nie na lato .Dla żony ta 800 to przedział od 1-2 do - 5do -8 ale jest to oczywiście sprawa indywidualna . W lutym jedziemy w Tatry postaramy się przetestowa w trudniejszych warunkach .
Pozdrawiam
-------------------------------------------
jaco




RE:Śpiwory puchowe - kardi - 08-11-2006

jaco -problem w tym , ze sama ilośc puchu to nie wszystko ... mozesz i napchac do spiwora 3kg. puchu i nie poprawi to jego termiki , tylko bedzie cięzki! o ile komory nie beda odpowiednio szerokie (grube) bo to nie puch grzeje - tylko izoluje warstwa powietrza wytworzona przez ,,napompowany'' puch. wieć albo <<uczciwy sprzedawca >> zrobił Cie w balona , albo też spiwor jest zle odszyty ( co robertsowi raczej nie przystaje) ...




RE:Śpiwory puchowe - jaco - 08-11-2006

Nie bardzo rozumiem Twój post Kardi ponieważ właśnie piszę o tym że iloś puchu nie do końca ma znaczenie , a w przypadku naszych śpiworów jestem ogromnie zadowolony , bo pewnie moja 700 starczy mi do -15 najmniej , a tak na marginesie to sprzedawca nie zachęcał mnie do kupna u siebie . Ja kupiłem bezpośrednio od robertsa . może nie do końca zrozumiałeś mój post.Na forym opisałem moje odczucia jak najbardziej merytorycznie.
pozdrawiam
-------------------------------------------
jaco




RE:Śpiwory puchowe - jaco - 08-11-2006

Myślę że nie do końca istotna jest nasza wiedza na temat śpiworów. Więcej pożytku będzie z tego jak opiszę co czuję ja zimnolubny w danym modelu, z jaką ilością puchu i w jakich warunkach i inna osoba należąca do ciepłolubnych w innym modelu. A osoby zainteresowane niech sobie same wyciągają wnioski. A to czy jestem zadowolony czy nie to już odczucie subiektywne i nie do końca obiektywne a napewno mało miarodajne .Dodam tak na marginesie że jest mi gorąco jak zimą w mieszkaniu mam 21stopni to śpię nago i bez przykrycia , lato to dla mnie koszmar.Pozdrawiam
-------------------------------------------
jaco




RE:Śpiwory puchowe - kardi - 08-11-2006

jaco- chodzilo mi o to twoje zdanie <<dałem się przekonac bym kupił leprzej firmy śpiwór z mniejszym wypełnieniem a jak będzie za mało to z czasem sobie dopełnię.>> i tu pies pogrzebany! bo jesli spiwor jest prawidlowo odszyty to dopelnianie nic nie da, poniewaz tasmy dystansowe nie pozwola sie bardziej komorą rozprezyć (ilośc puchu dopasowana do szerokosci komór- lub odwrotnie) - natomiast jesli idzie ,, dopchac '' to znaczy , ze uzyto zbyt wiele materialu do uszycia spiwora, a co za tym idzie zwiekszono jego wage niepotrzebnie, spiwor wyglada pofałdowany , a nie napompowany no a szyjacy nie za bardzo sie do tego przylozył :D




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 09-11-2006

jaco,
niestety kardi ma rację co do dopełnienia śpiwora.
Druga sprawa to to, że ty chyba ciepłolubny nie jesteś skoro przy 21st prześpisz całą noc bez przykrycia. Myślę że trochę przesadziłeś z tym -15 dla siebie i -8 dla małżonki. Dla ciebie dał bym -8 może -10 a dla niej góra -5. Z własnych doświadczeń wiem, że po przekroczeniu pewnej granicy śpiwora puchowego dość wyraźnie odczuwa się już spadek temperatury wewnątrz.
Tak do końca też nie wierz w te cyferki temperatur co podaje Roberts na swojej stronie oraz w dane wg. EN13537. Testów żadnych to oni nie robili o czym zasugerowali mi w korespondencji mailowej powołując sie na dane himalaistów i polarników. Dla przykładu podam taki śpiwór Voyager 600 (komory H, 700cui, 640g puchu gęsiego, 1280g) Realny komfort przeciętnego mężczyzny może mieć ok. -5/-8st a gdzie mu jeszcze do -12!!!
Przejrzyj ten PDF
http://www.mammut.ch/mammut/uploadedFiles/Sleep%20Well_Pt1_E.pdf
jest w nim wiele ciekawych informacji.




RE:Śpiwory puchowe - jaco - 09-11-2006

Macie reację niemniej jednak Roberts określił że ten śpiwór można dopełnić do 1000 g , tak na marginesie myślicie że każdy śpiwór szyje się dostosowany do każdego 100 gram puchu ,z tego co wiem to są 3 rozmiary komór i w więkrzości któraś jest niedopełniona a któraś przepełniona . Nie mam dużego doświadczenia w stosowaniu śpiworów puchowych , ale ten rok planuję dość bogato więc będzie wiele okazji do testów.Tak naprawdę myślę że ten sam śpiwór u innych osób będzie działał zupełnie inaczej ,dlatego na forum postanowiłem opisywać subiektywne odczucia , a nie swoją wiedzę na ten temat .Jeżeli okaże się że w - 10 zmarznę to uczciwie to napiszę , a jak po dopełnieniu nic nie zyskam , to napiszę że dopełnienie nic nie dało . Szczeże mówiąc szukając informacji na ngt po przeczytaniu wszystkiego okazało się że 90% wypowiadających się nie miało kontaktu ze sprzętem ,i tak naprawdę niewiedzą co piszą . Postanowiłe więc kupić produkt i na bieżąco pisać spostrzeżenia , a może w przyszłym roku jakiś konkretny test nabazgram .Pzdrawiam
-------------------------------------------
jaco




RE:Śpiwory puchowe - jaco - 09-11-2006

Trochę się rozpisałem ale mam akurat chwilę wolnego w pracy.Nie jest to strona o sprzedawcach ,ale śpiwór to spory i trudny wydatek. Jestem chandlowcem od 17 lat można by powiedzieć że się na tym znam . W mojej pracy ocena innego handlowca to podstawowa sprawa.Po pierwsze sprzedawcy wiedzą często więcej niż nam się wydaje , o wielu rzeczach nas nie informują bo nie jes to w ich interesie. Ale mają tak częsty kontakt z towarem że wiedzą o nim 100 razy więcej od nas .
Ogólna zasada handlowa zakazuje namawiania klienta na dany towar -dlaczego- odpowiedz jest prosta zrzucamy odpowiedzialność wyboru na klienta i uwalniamy się od odpowiedzialności. Zawsze możemy powiedzieć'' że to Pański wybór'' wiem bo sam tak robię.Osoba sprzedająca w sklepie sportowym znanej sieci zdradziła mi kilka tajemnic firm szyjących śpiwory .Dlaczego ponieważ okazałem się klientem bez doświadczenia , z dużą ilością pieniędzy i cholernie wymagającym . Ten sprzedawca dał mi delikatnie do zrozumienia żebym zrezygnował z zakupów w tym sklepie i skierował się do robertsa dając jednocześnie namiar do firmy i zdradzając kilka tajemnic produkcji . Oczywiście nie omieszkałem sprawdzić tych informacji w różnych firmach, oceniając że gość miał rację Dlatego stwierdziłem że był dość uczciwy , a nie że zna się na tym towarze.Dowiedziałem sięmiędzyinnymi o tym że do puchowych śpiworów dodaje się białą włuczkę mocherową 100 razy tańszą od puchu oczywiście w tych tańszych modelach szytych dla sieci.Szcaeże przyznam że gość wyjątkowo uczciwy jak na hanlowca wielkiej przyszłości w tym zawodzie mu nie wróżę . Muszę lecieć pozdrawiam
-------------------------------------------
jaco




RE:Śpiwory puchowe - rumcajs - 10-11-2006

ale o coooo chodzi...?
:)
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Śpiwory puchowe - dzik - 10-11-2006

jaco moherowa nić co, a może moherowy beret




RE:Śpiwory puchowe - Kocioł - 25-11-2006

ja posiadam od roku Big Mamut firmy Sportex ( www.sportex.hg.pl ):
BIG MAMUT (SP11) - śpiwór puchowy
konstrukcja: typ mumia, komory prostopadłościenne o jednakowej grubości bez mostków termicznych. Listwa ocieplająca z obu stron, specjalna konstrukcja stopy. Wym. 230x80, waga śpiwora 1,7 kg, waga wkładu 1,0 kg. Tkanina zewnętrzna - RIP-STOP, tkanina wewnętrzna: PIUMI, wypełnienie - puch naturalny 80%, 600 CUI.
zakres temperatur: min=-26, opt=-9, max=+1
przeznaczene: turystyka kwalifikowana
cena: 398,00

jak zrobiłem ładne oczka to dodali mi 10dkg puchu gratis

spisywał się tak dobrze że zimą w górach pod namiotem musiałem się rozpinać bo było mi gorąco.
zajmuje bardzo mało miejsca w worku kompresującym który dają ze śpiworem.
po sezoniez imowym 06/07 dodam szerszą recenzję
jak na razie polecam jak ktoś chce miec dobry produkt za rozsądną cenę
PS

paru znajomych poleciło mi śpiwór tejfirmy więc chyba ne są takie złe a cena jest niska dlatego że nie karzą sobie płacić za znaczek firmowy
-------------------------------------------
Kocioł




RE:Śpiwory puchowe - glenio - 03-01-2007

Ja zaś niedawno stałem się posiadaczem puchówki Robertsa. Odszyty jest wzorowo ;]

Tutaj link do kilku zdjęć

http://glenio.fotosik.pl/albumy/107702.html

I tu pytanie do wszystkich speców - ile gram puchu na Wasze oko ma ów śpiwór? ;) Dla ułatwienia dodam, że kratka na dywanie jest rozmiaru 10x10 cm.
Aha, w śpiworze oczywiście nikogo nie ma, nawet na ostatnim zdjęciu ;]